"Καλλιτέχνης"... (Υπογράψτε!)

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by aggeliki, Oct 16, 2007.

1. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

εμεις υπογραψαμε ...κακο ψοφο να 'χει... :rock:
  2. schattentanz

schattentanz New Member

Mα καλά τι είναι όλα αυτά? Τα έχουμε χάσει τελείως πια...Τέχνη αυτό το πράγμα? Και τώρα τον θέλουν και στην Νέα Υόρκη? αν το έβλεπα πάντως αυτό το πράγμα μπροστά μου θα τον σκότωνα επιτόπου τον "καλλιτέχνη", k μάλιστα θα έλεγα ότι κάνω και τέχνη. Υπέγραψα αλλα δε ξέρω αν αρκεί.

Φανταστείτε αυτόν τον καλλιτέχνη χωρίς φαΐ και νερό, δε θα ήταν πολύ ωραίο θέαμα..?

...Έχουμε ξεφύγει εντελώς!!! :-x :-x :-x
  3. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Επαθα υστερια οταν μου το εστειλαν αυτο πριν 3-4 μερες !!!!!!! Τωρα ειδα οτι το εχετε βαλει κ εδω πανω που ετοιμαζομουν να το στειλω! Το εστειλα παντου παντως εγω, σε Ελλαδα κ εξωτερικο ! Κ μου απαντησε μια γνωστη μου φιλοζωη πως το θεμα ειναι ετσι ακριβως οπως περιγραφεται (by the way επαθα μεγαλη πλακα βλεποντας στις φωτογραφιες το κακομοιρο σκυλακι δεμενο απο το σωρο κοκκαλα που ηταν το σωματακι του κ τριγυρω κοσμος/αθλιοι υπανθρωποι να παρατηρουν σα να μη τρεχει τιποτα τα διπλανα εργα... δηθεν τεχνης!). Μου ειπε παντως πως του την "επεσαν" διαφορες φιλοζωικες οργανωσεις κ η εκθεση στην οποια ειχε κλειθει να ξανακανει το ιδιο (ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣ !!!!) δε θα γινει τελικα !

Τι να πω μακαρι......... Παντως το συγκεκριμενο σκυλακι πεθανε.. φανταστειτε ποσο φριχτα... δε του εφτανε η αθλια ζωη που ζουσε πεινωντας στο δρομο, επρεπε να πεθανει κ ετσι στο ονομα της μεγαλυτερης βαρβαροτητας που καποιοι γελιοι ονομασαν τεχνη, ενω μονο τεχνη ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ Η ΣΤΥΓΝΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ !!!!
    Εμενα τωρα γιατι ΔΕ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΗ ΤΕΤΟΙΑ ΦΡΙΧΤΗ Κ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ (ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΣΑ ΝΙΚΗ !!!!) ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ Κ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ Ο ΑΞΕΣΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΣ !!! ΝΑ ΜΗ μπορεσει να ξαναβρει δουλεια πουθενα για το υπολοιπο της ζωης του ειναι η πιο light τιμωρια που μπορω να σκεφτωωωωωω !!!!!!!
    :smt097 :snipe: :smt067 :smt021
  4. Mitsi

Mitsi New Member

Ειμαστε το 1328234
    Αει!! συχτιρ αυτη η τέχνη!! :shock: :evil: :evil: Αλλα έτσι είναι ότι μαλακια υπάρχει στον εγκεφαλο την προσκυνάνε και οι πραγματικοι καλλιτέχνες ζουνε στο περιθώριο.
  5. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

εχετε μαθει αν αυτος ο υπανθρωπος θα φαει καποια μηνυση απο οργανωσεις? δεν θα εχει καθολου επακολουθα?? υπεγραψα χωρις να δω τις φωτογραφιες διοτι η καρδια μου δεν το αντεχει....
  6. ιοαννα

ιοαννα New Member

Τραγικο!!!κατι να κανουμε.

Μολις μου έστειλαν ένα τραγικο mail.
    Παρακαλω να το προωθήσετε όπου μπορείτε.
    Κατι πρεπει να γινει τελικα.
    Δεν είναι πράγματα αυτά.

Το 2007 ,ο Guillermo Vargas Habacuc, ένας ξεφτιλισμένος 'καλλιτέχνης' , πήρε ένα αδέσποτο σκυλί, το έδεσε με ένα κοντό σχοινί

στον τοίχο μιας Γκαλερύ 'τέχνης' και το άφησε να πεθάνει αργά απο την πείνα και τη δίψα:Για αρκετές μέρες, ο δημιουργός αυτής της απίστευτης βαρβαρότητας και οι επισκέπτες αυτής της Γκαλερύ 'τέχνης' στάθηκαν απαθείς θεατές της αγωνίας του δύστυχου ζώου,μέχρι που τελικά πέθανε από την εξάντληση αφού πρώτα βίωσε μια επίπονη, παράλογη και αδιανόητη δοκιμασία.

ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ???

Δεν είναι μόνο αυτό: η αξιότιμη Biennale κεντρικής αμερικής πήρε την αισχρή απόφαση , οτι η κτηνωδία που έκανε αυτό το υποκείμενο πρόκειτε για τέχνη , και κάλεσε τον Guillermo Vargas Habacuc να επαναλάβει την κτηνωδία του επισήμως στην Biennale του 2008.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ!!!

Υπογράψτε εδω: http://www.petitiononline.com/13031953/petition.html, δε χρειάζετε να πληρώσετε, ούτε να υπογράψετε, αξίζει τον κόπο, να απαιτήσουμε το υποκείμενο αυτό να μην χρίζει καμίας εκτίμισης ούτε να αποκαλείται καλλιτέχνης για τη βάναυση πράξη του, και για την ευχαρίστισή και την απάθειά του με τον πόνο του άλλου..

Είναι πολύ εύκολο, διαρκεί μόνο 10 δευτερόλεπτα και είναι αξιόπιστο!

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΣΑΣ.

ΥΓ: Αν γράψετε το όνομα αυτού του ελεινου στη μηχανη αναζήτησης Google θα δείτε τις φωτογραφίες του δύστυχου ζώου , και σελίδες web για να δείτε οτι πρόκειται για αληθινο περιστατικό.
  7. dora

dora New Member

Αυτό το θέμα το έχουμε συζητήσει τουλάχιστον 856 φορές.
    Ρίχνουμε και καμία ματιά σε προηγούμενα θέματα.
  8. ιοαννα

ιοαννα New Member

Σορρυ.δεν το ηξερα.
    Ταραχτηκα και το μονο που σκεφτηκα ηταν να το δημοσιευσω.
    Και παλι συγνωμη.
  9. Δάφνη

Δάφνη New Member

Εγώ έλαβα το e-mail σήμερα, από μια φίλη. Φυσικά επειδή μου φάνηκε τελείως τρελό για να είναι αληθινό, κάθισα κι έψαξα λιγάκι μήπως το έβρισκα σε κάποιο διεθνούς φήμης έντυπο. Μόνο στη Guardian βρήκα κάτι, αλλά το τι έγινε στην πραγματικότητα δεν είναι εξακριβωμένο.
    Σύμφωνα με τη Guardian, η διευθύντρια της γκαλλερί δήλωσε πως ήταν όλο στημένο για τους επισκέπτες / θεατές της έκθεσης και πως το σκυλί ήταν δεμένο για 3 ωρες (όση ώρα διαρκούσε η έκθεση). Επίσης δήλωσε ότι του έδιναν τροφή και νερό κανονικά τις άλλες ώρες. Ο σκοπός ήταν να πεισθούν οι θεατές / επισκέπτες ότι αυτό που βλέπαν ήταν αληθινό, ότι όντως το σκυλί λιμοκτονούσε.
    Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι από όλα αυτά είναι αλήθεια, αλλά το γεγονός ότι καμία άλλη σοβαρή εφημερίδα δεν αναφέρει το περιστατικό με βάζει σε υποψίες. Όταν βλέπουμε τέτοια κραυγαλεα πράγματα καλό είναι να τα τσεκάρουμε όσο μπορούμε. Στο Διαδίκτυο μπορεί να δημοσιεύσει ο καθένας οτιδήποτε. Και σίγουρα δεν είμαστε όλοι έγκυρες πηγές πληροφοριών. Μπορεί αυτή η περίπτωση να είναι ράδιο αρβίλα.
  10. noela

noela New Member

Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ, δεν είναι εξακριβωμένο ποιά έκδοχη είναι η πραγματική. Ότι ειπώθηκε από τη διευθύντρια της γκαλερυ, ειπώθηκε μετά και μπορεί να ήταν για να κατευνάσει τα πνεύματα ή να αποφύγει κάποιες μυνήσεις. Υπάρχει και μια εκδοχή που λέει ότι το σκυλί δεν πέθανε αλλά την κοπάνησε από μια πόρτα που άνοιξε ένας φύλακας. Εξάλλου αρχικά ο "καλλιτέχνης" είχε δηλώσει ότι το έκανε για κάποιον που του είχαν επιτεθεί 2 ρόττυ. Κατόπιν εορτής είπε ότι το έκανε για να αντιδράσει ο κόσμος σε ένα σκυλί που λιμοκτονεί μέσα σε μια έκθεση, ενώ όταν συμβαίνει το ίδιο στον δρόμο δεν νοιάζονται. Δεν με πείθει ως δικαιολογία. Πάντως, οι φωτογραφίες δείχνουν ένα σκυλί εξαιρετικά αδύνατο, σε κακή κατάσταση και δεν πιστεύω ότι το ταϊζανε.
  11. neli

neli New Member

Πείτε με χαζή αλλά προσπάθησα να υπογράψω και δεν καταλαβαίνω τι ζητάει το τελευταίο κουτάκι...Αυτό που γράφει PaΓs...Αν κάποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας μου δώσει τα φώτα του!
  12. noela

noela New Member

Ciudad / Localidad: Πόλη / Περιοχή
    Pa
  13. neli

neli New Member

Ευχαριστώ πολύ noela! :)
  14. dafni

dafni New Member

Μου έστειλαν αυτό, αλλά ψάχνω ακόμα να το διασταυρώσω.. ελπίζω να μην ισχύει.

Το Σάββατο 17 Μαίου το ίδρυμα τεχνών και πολιτισμού Θεσσαλονίκης καλεί τον ''καλλιτεχνη'' που άφησε ένα σκυλί να πεθάνει στο δωμάτιο μιας γκαλερύ προκειμένου να μας δικαιολογήσει το έργο του!!(εκ των υστέρων δεν το παραδέχτηκε και είπε πως αφέθηκε εκεί για τρεις ώρες).

Αυτοί οι ξεφτιλισμένοι έχουν το θράσος να καλούν αυτό το κτήνος που δολοφόνησε το κακόμοιρο σκυλάκι για να μας πει τι?πως διέπραξε τη δολοφονία?
    Η υπεύθηνη του ιδρύματος έλεγε κατι αστεία περι δικαιώματος στην καλλιτεχνική έκφραση και περι φιλοζωικών συμβολισμών που κρύβει το έργο του.
    το θεωρώ πρόκληση απο πλευράς του ιδρύματος να καλεί αυτόν τον σαδιστή υπάνθρωπο για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

να του επιφυλάξουμε την υποδοχή που του αξίζει!
    να υποφέρει τα ίδια και χειρότερα

Προωθήστε το όπου μπορείτε να συντονίσουμε τη δράση μας.

Ας του δώσουμε κάτι απο αυτό που του αξίζει !
  15. Δάφνη

Δάφνη New Member

Εγω πολύ θα ήθελα να ακούσω τι έχει να πει. Θα θελα να ακούσω και απο τον ίδιο τι πραγματικά συνέβη, και αν συνέβη αυτό που λένε πως συνέβη, τι μπορεί ο ίδιος να προβάλλει σαν δικαιολογία; Θέλω να τον συναντήσω πρόσωπο με πρόσωπο και να τον ρωτήσω ευθέως.
  16. fwteinh

fwteinh New Member

μου ηρθε καποιο mail Που εξηγει οτι αυτο που εχει κυκλοφορησει ειναι απατη και δεν αφησε ο ανθρωπος το σκυλο να πεθανει.σκοπος του καλλιτεχνη ηταν να δειξει ποσο εγωκεντρικοι ανθρωποι ειμαστε, που αν αυτος ο σκυλος πεθαινε στο δρομο κανεις δε θα εδινε σημασια ενω μεσα στην αιθουσα ολοι ασχολιοντουσταν μαζι του.μετα τον αφηαν στο σημειο που τον βρηκαν.
  17. Kopros

Kopros New Member

η αυτο η ειναι δικαιολογια...πφφφ....αντε να βγαλεις ακρη...
  18. fwteinh

fwteinh New Member

ναι οντως...
  19. VANGELIS

VANGELIS New Member

ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ.ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΟΤΙ ΞΗΜΕΡΩΝΕ.ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ.ΑΚΟΥΓΕ ΜΟΝΟ ΦΑΣΑΡΙΑ.ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΚΙΝΗΣΗ.ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΦΟΒΗΘΕΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ .ΑΝΑΣΥΚΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΙΓΟΥΡΑ.ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΦΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΠΩΣ ΠΕΘΑΝΕ,ΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ...

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΩΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΥΣΗ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ,ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ."ΜΕ ΜΑΖΕΨΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΔΕΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΓΚΑΛΕΡΙ", ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΧΑΜΗΛΩΣΕ ΕΓΙΝΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΕΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ ΣΤΟ ΚΑΤΟΦΛΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ"ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΜΕ ΜΕΖΕΨΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΔΙΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΥΩΝΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΧΟΜΟΥΝΑ ΕΝΩ ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑ ΦΑΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ.ΑΦΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ! ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΕΡΝΑΝ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΔΕΨΟΥΝ.ΣΤΗ ΑΡΧΗ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΙΝΑΩ ,ΝΑ ΔΙΨΑΩ,ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΩ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ,ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.ΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ"ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΔΙΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ,ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΔΑΚΡΥΣΕΙ."ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ" ΣΚΕΦΤΗΚΕ"ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ?ΑΛΑ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΟΙΤΟΥΝ.....!!!!- ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ
  20. noela

noela New Member

Πολύ καλό. :cry:

Share This Page