καναρίνι-πτερόροοια-κελάηδημα

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by natasha19, Sep 8, 2010.

1. natasha19

natasha19 New Member

Γειά σας!! Έχω ένα καναρίνι εδώ και 4 χρόνια. Κάθε χρόνο το καλοκαίρι αλλάζει φτέρωμα και σταματάει το κελάηδημα για 2 μήνες περίπου. Για να το βοηθήσω, του δίνω ειδικές βιταμίνες για την πτερόροοια και την πτεροφυία. Φέτος συμβαίνει πάλι το ίδιο, όπως είναι λογικό. Πλέον η πτερρόροια φτάνει στο τέλος της, αλλά το καναρίνι μου ακόμα δεν κελαηδάει και το βλέπω κάπως υποτονικό... Να του αγοράσω βιταμίνες ή να περιμένω να συνέλθει τελείως μόνο του? Είναι μεγαλόυτσικο σε ηλικία βέβαια....
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Δεν είμαι ειδική στα πουλιά, αλλά θα ήθελα να σε καλωσορίσω σε αυτό το υπέροχο φόρουμ και να σου ευχηθώ καλή διαμονή μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία, επειδή στο άλλο θέμα που άνοιξες ξεχάστηκα..! Να σου ζήσει το καναρινάκι σου!! Ελπίζω να διαφωτιστείς σύντομα από άλλα -περισσότερο έμπειρα στα πτηνά- μέλη...!
  3. natasha19

natasha19 New Member

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα :)
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Λοιπον εχω περασει και εγω αυτα με τα καναρινακια μου εμενα ενα καναρινι που ειχα αρσενικο δεν σταματαγε να κελειδαει λεπτο ομωσ την εποχη πουμαδανε το εκοψε τελειωσ περασε η περιοδοσ του καλοκαιριου και δεν κελαιδισε κα8ολου τωρα μονο τσιου κανει κατα τξν γνωμη μου να του παρεισ βιταμινεσ.Φιλικα Irmakias
  5. natasha19

natasha19 New Member

Αγόρασα σήμερα το aiodine solution της tafarm! Ελπίζω να κάνει δουλειά... :)
  6. Brunitsa

Brunitsa Member

Και εγώ το ίδιο(ελπίζω)!!! Ενημέρωσέ μας για εξελίξεις!
  7. Κώστος

Κώστος New Member

ρώτα κτηνίατρο.
  8. Irmakias

Irmakias New Member

Ελπιζω να πανε ολα καλα.
  9. natasha19

natasha19 New Member

Ρώτησα κτηνίατρο και μου είπε οτι έκανα σωστά με τις βιταμίνες και να κάνω τη θεραπεία όπως λένε οι οδηγίες. Είναι ήδη η 4η μέρα ( 10 μέρες κρατάει συνολικά η θεραπεία ) και δεν έχω δει κάποια διαφορά.... Είναι ελάχιστα πιο ζωηρός.....
  10. Irmakias

Irmakias New Member

E ενταξει καττι ειναι και αυτο να σ ε ρωτησω και κατι αλλο ειναι ευδια8ετο?
  11. Brunitsa

Brunitsa Member

Όντως κάτι είναι και αυτό...μην περιμένεις απότομες και γρήγορες αλλαγές. Υπομονή να έχεις και όλα θα πάνε μια χαρά!! Περιμένουμε να μας ενημερώσεις και για άλλες εξελίξεις!Brunitsa
  12. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Επισκέψου αυτό εδώ το φόρουμ: www.greekbirdclub.com, όπου θα βρεις πολλές πληροφορίες για τη σωστή ενίσχυση και διατροφή των πτηνών στην πτερόρροια και πολλές άλλες πληροφορίες. Φυσικά, αν το καναρινάκι συνεχίζει να είναι "ντάουν", ρώτησε με νέο θέμα

Share This Page