Καταθλιψη μετα τις διακοπες?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Sofia, Aug 28, 2007.

1. Sofia

Sofia New Member

Aναρωτιεμαι ειναι πολλα τα σκυλια που μετα τις διακοπες,γυρνοντας στο σπιτι παθαινουν καταθλιψη?....καλα ισως η λεξη καταθλιψη να ειναι υπερβολικη αλλα η Καρυ μας καθε καλοκαιρι γυρνοντας απο τις διακοπες, και για μια βδομαδα,δεν εχει ορεξη και φαινεται θλιμενη,η Αυρα παλι δεν το παθαινει ποτε αυτο,ειτε παμε διακοπες ειτε γυριζουμε στο σπιτι η διαθεση της ειναι η ιδια.

Η Καρυ παντως χθες συνηλθε,μια βδομαδα ηταν στεναχωρημενη αφου γυρισε σπιτι μετα απο ενα μηνα διακοπων στην Γαυδο.Μετα απο πληρη ελευθερια χωρις λουρι και να κοιμαται κατω απο τα αστερια της επεσαν βαρια τα ντουβαρια του σπιτιου :-D
  2. platon

platon Σκύλος

To παθαίνει και η δικιά μου αυτό αλλά εγώ το ερμηνεύω σαν ξεκούραση, αφού στις διακοπές ξεσαλώνει και κοιμάται/ξεκουράζεται ελάχιστες ώρες.
  3. Sofia

Sofia New Member

Ναι μπορει να ειναι και απο κουραση,αλλα η Καρυ εμενε για ενα μηνα ελευθερη στην παραλια,εκανε μπανιο καθε μερα,ηταν χωρις λουρι όποτε ηθελε ξαπλωνε και όποτε ηθελε επαιζε,και νομιζω οτι ο οργανισμός της ειχε συνηθισει και δεν πρέπει να κουραζοταν πιά.
    Περισυ εμεινε 2 μηνες και παλι οταν γυρισε ειχε αυτη την θλιψη για μια βδομαδα.
    Σίγουρα ενα σκυλι που παει διακοπες μονο μια βδομαδα η 10 μερες το σωμα δεν προλαβαινει να προσαρμοστει στον ηλιο και στο περισσοτερο περπατημα-κολυμπι και ισως η αλλαγη διαθεσης να οφείλεται σε κούραση.
  4. matilda

matilda New Member

Απολύτως φυσιολογικό το βρίσκω. Οχι μόνο λόγω της επαφής με την φύση και της απόλυτης ελευθερίας αλλά γιατί στην πόλη θα πρέπει να μπουν και στους δικούς μας ρυθμούς που σημαίνει βόλτα μόνο 2-3 φορές την ημέρα και κάποιες ώρες μοναξιάς στο σπίτι.

Εμείς μόλις γυρίσαμε είχαμε γκρίνια και απορία του τύπου "τι έγινε τώρα εγώ δεν θα έρθω μαζί?"
  5. christinaa

christinaa New Member

ena apo ta dika mou ta skulia pou girizei ston topo ergasias tou kleei ourliazei gia mia evdomata eidika ta vradia pou den exei anthrwpini parea,oti kai na kanoume gia na min niothei xalia den pianoun.
  6. konstantina23

konstantina23 New Member

Αν και εγώ συμφωνώ με το ότι κατά ένα πολύ μεγάλο κομμάτι έχει να κάνει με την ξεκούραση που έχουν ανάγκη , ίσως πραγματικά να αντιμετωπίζουν μελαγχολία...αλλά που το παράξενο, εδώ εμείς ακόμη δεν γυρίσαμε και εκτός το ότι είμαστε και εμείς κάπως ...αν και απο συνήθεια λέμε "άντε να χειμωνιάσει" σκεφτόμαστε που να πάμε του χρόνου το καλοκαίρι...χιχιχι

εξάλου μην ξεχνάτε ότι το καλοκαίρι εκτός απο όλες τις διαφορετικές και πολύ ζωντανές δραστηριότητες για αυτά , έχουνε και εμάς πολλές περισσότερες ώρες μαζί τους , πιο ελάστικούς πιο χαλάρους πιο αγαπησιάρικους , είναι επόμενο να αντιλαμβάνονται και αυτά το αυτονόητο, ότι και εμείς είμαστε αυτό που θέλουν όλο το χρόνο...

είναι κάτι σαν την φράση"θέλωωωωω διακοπέςςςςςς όλο το χρόνοοοοο γίνεται???"
  7. noela

noela New Member

Eδώ έχω πάθει εγώ κατάθλιψη. :lol:
    Η διαφορά που παρατήρησα στον Λέων είναι ότι ενώ στις διακοπές μας είχε γραμμένους στα @@ του και εξαφανιζότανε στις βόλτες του, τώρα που γυρίσαμε έχει πιο πολύ ανάγκη για επαφή μαζί μας κι έχει γίνει πιο αγαπησιάρης. Μέχρι που τον άκουσα σήμερα και κλαψούρισε που δεν το έχει ξανακάνει.
    Επίσης στο φαί δεν πέφτει πια με τα μούτρα (με εξαίρεση ένα σουβλάκι που βούτηξε ο αλήτης :p ) αλλά μπορεί να το φάει και μετά από ώρες, πράγμα πρωτοφανές.
    Δε με ανησυχεί πάντως, τα σκυλιά είναι πάρα πολύ προσαρμόσιμα και γρήγορα θα επανέλθουμε στους ρυθμούς (τουλάχιστον αυτά). :D
  8. Sofia

Sofia New Member

Λετε τελικα να ειμαστε τυχερες εγω και η Αυρα που δεν πηγαμε διακοπες φετος?γλυτωσαμε την καταθλιψη :lol: :lol:
  9. christinaa

christinaa New Member

emeis girisame kuriaki simera deftera kanena apo ta tria skulia pou exw den efage mpoukia ta kinigagan me to kotopoulo anaxeiras alla tous eipan na to fane.tous exoun gramenous oli mera kai den kanoun tipota para mono anastenazoun.

Share This Page