Καθαρισμα γυάλας

Discussion in 'Ψάρια (όχι για φάγωμα)' started by Keity, Feb 1, 2009.

1. Keity

Keity New Member

Καλησπέρα παιδια...
    Ειναι η πρωτη φορα που ρωτάω για ψάρι οποτε ελπιζω να μην εχω κανει καμια πολυ χοντρη κοτσάνα με τον μονομαχο μου...
    Εχω εδώ και ενα κατι μήνες ενα μονομάχο τον phantom..Την γυαλα του μου την πηρε δωρο ο φίλος μου και ειναι τετραγωνη με καπακι...
    Ως εδω καλα αλλα τωρα τελευταια βλεπω οτι στο επιπεδο του νερου πιανει η γυαλα αλατα και θελω να την καθαρισω..
    Ομως στο pet-shop που πηρε την γυαλα ο φιλος μου το ειπανε να μην μετακινω το ψαρι παρα να αλλαζω τα 2/3 του νερου και το ενα τριτο να μενει κ να επαναλαμβανω την ιδια διαδικασια 3 με 4 φορες εως οτου το νερο να καθαρισει...
    Και τωρα διερωτομαι πως μπορω να καθαρισω την γυαλα?
    Να βγαλω τον μονομαχο σε ενα αλλο μερος και να την καθαρισω με την ησυχία μου ή υπαρχει και καποιος αλλος τρόπος που δεν γνωριζω οπου δεν χρειαζεται να μετακινησω το ψάρι?
    Αυτα...Ελπιζω το post να ηταν αντιληπτο(γιατι οταν βιαζομαι τεινω να γραφω αλλαμπουρνεζικα!!!)
    Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
  2. sakura

sakura New Member

Παρε ενα σφουγγαρι (καινουριο, ξεπλυνε το καλα) και καθαρισε τις γραμμες χωρις να αδειασεις εντελως το ενυδρειο. Μπορεις παντως να τον βαλεις και σε ενα ποτηρακι για λιγο, δεν θα παθει τιποτα. Απλα μη χρησιμοποιησεις ΚΑΘΟΛΟΥ χημικα στο καθαρισμα της γυαλας.

Και κατι αλλο (χωρις να θελω να σε κραξω ή να σε μαλωσω). Αν μπορεις παρτου ενα μικρο ενυδρειακι με θερμοστατη, φιλτρο και κανενα αληθινο φυτο μεσα. Θα ειναι πολυ πιο χαρουμενος και δραστηριος εκει :-D

oops, ξεχασα και κατι σημαντικο! Αν τον βαλεις τελικα σε ποτηρακι μεχρι να καθαρισεις την γυαλα, βαλε και λιγο υγρο anti-stress για να μην εχει προβλημα (συνηθως τα περισσοτερα μπουκαλακια με αντιχλωριο περιεχουν και ουσιες για το στρεσαρισμα).
  3. Keity

Keity New Member

Εχεις απολυτο δικιο για το ενυδριο sakura και πιστεψε με ειναι μεσα στο προγραμμα...Ο φιλος μου που μου πηρε την γυαλα εχει ενα ενυδριακι αλλα ειναι στα γρεβενα(σπουδαζει)...Τωρα μολις γυρισει μετα την εξεταστικη του θα μου το φερει...Θα αλλαξω το φιλτρο γιατι χαλασε και θα ειμαστε μια χαρα...
    Επειδη ειμαι λιγο ασχετη οταν λες αληθινο φυτο τι εννοεις?Τα πουλανε στα pet-shops?
    Επισης αν τελικα κρατησω το ψαρι στη γυαλα πως θα καθαρισω μετα την βρομια που θα πεσει απο τα τοιχωματα?
    (πωπω ποσα πολλα εχω να μαθω ακομη!!!)
  4. sakura

sakura New Member

ναι πουλανε αληθινα φυτα! Ειναι πολυ καλυτερα απο τα πλαστικα γιατι δεν θα σχιζουν τα πτερυγια του. Μπορεις να του βαλεις μια απλη anubia ή ενα ceratophyllum που ειναι απλα στην συντηρηση τους και δεν θελουν ειδικες λαμπες. Ασε που τα φυτα θα απορροφουν την αμμωνια και τις περισσοτερες ακαθαρσιες απο το ψαρακι και θα κανουν καλο στο ενυδρειο.
    Αν πεσουν τα αλατα στο νερο οταν τα καθαριζεις δεν ειναι προβλημα. Αντιθετως τα ψαρια του γλυκου νερου χρειαζονται αλατα. Τα περισσοτερα ομως θα κολλησουν στο σφουγγαρι. Παντως μπορεις να τον βαλεις σε ενα ποτηρακι προσωρινα μεχρι να το καθαρισεις. Καλα ειναι καπου καπου να του κανεις μια ολικη αλλαγη νερου και να καθαριζεις τις πετρουλες γιατι εκει μαζευονται πολλα σκουπιδακια. Αν εχεις φυτο παντως αυτα τα σκουπιδακια ειναι λιπασμα :-D

Αχ ρε παιδια, θα με κανετε να ξαναπαρω μονομαχο. Εχει περασει ενας χρονος που πεθανε και βλεπω το ενυδρειο αδειο με την γαριδουλα μεσα και μελαγχολω :(
  5. Keity

Keity New Member

Ευχαριστω για της πληροφοριες sakura...
    Μηπως γνωριζεις ποσο πανε τα φυτα περιπου?Ειναι η πρωτη φορα που εχω μονομαχο και εχω ξετρελαθει...
    Ειναι τρομερα ψαρια...
  6. sakura

sakura New Member

δυστυχως δεν εχω ιδεα ποσο πανε στην ελλαδα. Το ceratophyllum παντως πρεπει να ειναι πολυ φθηνο. Τα δικα μου τα ειχα παρει $2-3 το ενα.
    Ειναι απιστευτα ψαρια οι μονομαχοι. Παρολο που ειχα και 2 glowing tetra με τον μονομαχο, δεν ηταν τοσο εξυπνα οσο αυτος. Αυτος μολις ακουγε/εβλεπε/αισθανοταν οτι ανοιγα το καπακι του ενυδρειου για να τον ταισω, ετρεχε πανω και περιμενε τροφη :-D
    Παρε ενα καθρεπτακι και βαλτο εξω απο το τζαμι να δει τον εαυτο του, εχει πολυ πλακα! Φουντωνει και νομιζει οτι προκειται για αλλον μονομαχο και ετοιμαζεται για επιθεση :-D
  7. Keity

Keity New Member

Αυτο το εχω κανει...Σαν βενταλια γινεται ο χαζος...
    Δεν μενεις στην ελλαδα?
    (τελειως ασχετο αλλα το εχουμε παρει μονοτερμα την συζυτηση σε κανα 2 υποενοτητες...Οι δυο μας μιλαμε!!!)
  8. sakura

sakura New Member

χαχαχαχαχ! Μ'αρεσε το "σαν βενταλια" :-D :-D :-D
    Δεν μενω ελλαδα. Ειμαι εδω και 6 χρονια καναδα.
  9. Tania

Tania New Member

επειδη σκοπευω να παρω ενυδρείο ξερετε κανεναpet shop στην Καβαλα ή στην Θεσσαλονικη που να πουλάει διακοσμητικά για ενυδρεία;
  10. Brunitsa

Brunitsa Member

Τάνια δεν μένω Θεσσαλονίκη και ούτε ξέρω κανένα pet shop εκεί, αλλά για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου απαντήσουν και άλλα μέλη που ίσως ξέρουν, κάνε νέο θέμα. Θα ψάξω και γω στο Διαδίκτυο και εαν βρω θα σε ενημερώσω.

Share This Page