Κατι που ισως ειναι χρησιμο.

Discussion in 'Σκιουράκια' started by Snoufel, Nov 17, 2011.

1. Snoufel

Snoufel New Member

Γεια σας και παλι,μετα το προβλημα που αντιμετοπεισα με τον σκιουρακο μου δυστιχος τα νεα για τον σνουφελ δεν ειναι καλα,ο σνουφελ εμεινε παραλυτος για το υπολοιπο τις ζωης του και αυτο απο καταγμα στην σπονδυλικη του στιλη, απο 14 σεπτεμβριου ειχε αρχισει να κουτσενει στο ενα του ποδι και εκανε σβουρες γυρο απο τον εαυτο του για αρκετες μερες,φυσικα την επομενη τον πηγα στον κτηνιατρο και για να το σιγουρεψω πηγα και σε δευτερο, ο ενας διεγνωσε ασταθεια και μου εδωσε βιταμινη Β' ο αλλος μου διεγνωσε οτι του εδωσα τανκιασμενη τροφη και μου εδωσε βιταμινες για περιστερια!! Ετσι και αλλιως στην κατερινη γιατρους 2-3 ειναι.. Οι βιταμινες κρατησαν την κατασταση του στασιμη για λιγο καιρο και ο σκιουρος καθαριζονταν καθε μερα και ετρωγε κανονικα. Αφοτου εγραψα στις 12/11 εδω την επομενη μερα ο σνουφελ παρελλησε εντελος σερνοταν με τα 2 μπροστινα του ποδια και ετσι μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα μια εταιρια την diagovet εστειλα μειλ σαν κατεπειγον και την επομενη μερα πηρα απαντηση. Χαλκης 3 θεσσαλονικη-προτυπο ιατρειο ζωον. Η κυρια κομνηνου ειναι επικουρος καθηγητρια στο α.π.θ και ειναι στον τομεα των τρωπικων ζωον το τηλεφωνο ειναι 2310838614. Παρολο που μεγαλωσα με σκυλια και γατια ο σκιουρος ειναι το πιο ξεχωριστο ζωο που ειχα ποτε. Ακομα και ετσι με την θεραπεια που ακολουθουμε ελπιζω να γινει λιγο καλητερα και να ζησει οσο πιο καλα μπορει.
  2. Snoufel

Snoufel New Member

Γενικα!

Ο σκιουρος σας θα πρεπει να περνει προλυπτικα βιταμινη Ε και μια βιταμινη που λεγετε σελινιο σε ελειψη αυτων υπαρχει περιπτοση να νοσισει απο ενα συνδρομο αναπηριας. Ετσι και αλλιως συνιστω την σειρα τροφων και λιχουδιων τις vitacraft οταν ανοιγεις μια τροφη βεβαιωσου οτι μυριζει φρουτα η τροφη και οχι δεξαμενη. Πριονιδια ποτε με αρωμα αναπνεουν τους κοκους και κανουν ασθμα, τα σκιουρακια ειναι εργενικα ζωακια δν θα εχουν κανενα θεμα να ζησουν μοναχουλια τους η συνκατοικιση με αλλο σκιουρακι εχει διαδικασια που αναγραφετε σε βιβλιο για σκιουρους. Μην τα εκθετετε για ωρα στον ηλιο και το μεγιστο καθε 6 μερες αλλαγη στα πριονιδια. Ελπιζω να βοηθησα αν ειναι καποιος νεος σκιουροιδιωκτητης.
  3. john hamster

john hamster New Member

τι να πω. τουλάχιστον ας περάσει την υπόλοιπη ζωή του όσο καλύτερα γίνεται.
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Μπράβο snoufel που δεν το βάζεις το βάζεις κάτω...Πραγματικά εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά ...! Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις του μικρού. Μπράβο και πάλι...

Share This Page