Κατάλληλη ηλικία για στείρωση

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by christinaa, May 18, 2007.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

4 ekane i kali mu oxi 2
  2. dora

dora New Member

Μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις γιατί θα αφήσεις δύο θυληκές γάτες αστείρωτες? Εκτός αν όλοι οι αρσενικοί είναι ευνούχοι...

Ούτε εμείς φταίμε που ο κάθε βλάκας αφήνει τα σκυλογατιά του αδέσποτα. Αλλά καθόμαστε σαν τους μ@#$%#ς και τα μαζεύουμε. Εμείς δηλαδή τι είμαστε? Χαζοίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι? Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?
    :smt021
    Τραγούδα kokacy :smt034
    Παράκληση: Δεν μπορούμε να βάλουμε και κανένα emoticon για τη μαλ@#ία? Νομίζω παίζει πολύ...Χρειάζεται...
  3. Marin

Marin Administrator

Τα μαζεύουμε και τους ακούμε να εχουν και άποψη από πάνω... αυτό είναι το καλύτερο.

Μαρίνα
  4. kokacy10

kokacy10 New Member

En antithesi me kapius allus i opioi vgazun simperasmata apo monoi tus kai nomizun oti oloi einai anesthitoi kai sklirokardoi.
    Oson afora ta 2 astirota thilika to ena to theli enas thios tu patera mu eno to allo tha to afiso spiti
  5. gikkat

gikkat New Member

και τι σχέση έχει το παραπάνω με το θέμα της στείρωσης??? :roll:

παράλληλααααααααααααααααα...
    περπατάμε παράλληλαααααααααααααααααα....
  6. kokacy10

kokacy10 New Member

Gia na liso afti tin aporia tu giati tha afiso 2 thilika astirota
  7. gikkat

gikkat New Member

μάλλον δεν έγινε κατανοητό το post μου...
    εννοώ τι σχέση έχει το γεγονός αυτό:
    με το ότι δεν θα τα στειρώσεις...
  8. Marin

Marin Administrator

Όχι όλοι, μόνο μερικοί ευτυχώς.
  9. elpi

elpi New Member

Λοιπόν, μιας και είναι τριήμερο και εγώ δεν πάω ποτέ διακοπές, έχω λίγο χρόνο να πω τα εξής σχετικά με σκέψεις που οδηγούν σε αποφάσεις μία στειρώνω, μία δεν στειρώνω:

Όταν έχετε μια αποικία αστείρωτων γατιών, ο αριθμός μένει σταθερός γιατί συνήθως με κάθε νέα φουρνιά γέννας, οι γάτες εναλλάσσονται…ποτέ μα ποτέ, όταν υπάρχουν αστείρωτες γάτες, και έχουμε γέννες, δεν μένουν όλες μαζί στο ίδιο σημείο ταΐσματος υγιείς και χαρούμενες…

Όταν για διάφορους λόγους, μια αποικία στειρωμένων γατιών μειώνεται σε αριθμό (λόγω φόλας, ή τροχαίων: αν και όταν δεν έχουμε γέννες τα τροχαία είναι σπανιότερα: θέμα πιθανοτήτων), μαζέψτε από τον παραπάνω δρόμο... Μην φοβάστε δεν τελειώνει ποτέ η πηγή που βγάζει αδέσποτες γάτες.

Αν δεν έχετε αδέσποτα γατιά σε ακτίνα ενός χιλιομέτρου, συγχαρητήρια, είστε qualified να εισάγετε στην αποικία σας και γάτες από άλλες περιοχές που έχουν ανάγκη.

Παρακαλώ πολύ, μην βλέπεται τον αριθμό των γατιών τόσο τοπικιστικά…βρωμάει ο τόπος από γατιά…η εξίσωση δεν είναι ανάλογα με το πόσα γατιά έχω εγώ αυτή τη στιγμή… είναι ανάλογα με το πόσα γατιά που έχουν ανάγκη βρίσκονται στο δρόμο…

Εγώ στειρώνω από έξι μηνών σε καλό κτηνίατρο και δεν έχει πάθει ποτέ καμία τίποτα… και επίσης δεν έχω βρεθεί ποτέ χωρίς γατιά…εγγύηση αυτό που σας λέω τώρα…

Πως γίνεται όλοι όσοι στειρώνουν να πασχίζουν να βρουν καλή υιοθεσία, και όσοι δεν στειρώνουν να βρίσκουν πάντα;; το έχω απορία…Μάλλον με το που στειρώνουμε τις γάτες χαλάει το κάρμα μας, και τιμωρούμαστε με το να μην βρίσκουμε υιοθεσίες…παράλογο;; δεν ακούω τίποτα, άρα λογικό….

Αμυγδάλου Lacta ή σκέτη;

ΥΣ. Συγγνώμη που συνεχίζω ένα topic που για άλλη μια φορά λέει μία από τα ίδια, αλλά έστω και μία γέννα να αποφύγουμε, κέρδος είναι…αυτό είναι το φλέγων ζήτημα…στειρώστε!!! Όταν φθάσουμε σε σημείο να μην υπάρχει αδέσποτο γατί, και να μπορούμε να μιλάμε πλέον για ελεγχόμενες γεννήσεις, θα το μάθετε…Ελπίζω να βγαίνει μια λογική από αυτά που γράφω, αλλιώς έχασα το χρόνο μου(που μου είναι και πολύτιμος) χωρίς λόγο...
  10. Marianthy

Marianthy New Member

11. gikkat

gikkat New Member

μια χαρά τα λες elpi... :-D
  12. christinaa

christinaa New Member

mia erwtisi ekan akai mono pou den exete sfaxtei iremiste kale kouventa kanoume. emena i gata mou den genaei spania gennaei exei kapio provlima.einai 8 xronon kai exei gennisei 3 fores. ta gatkia tha ta kratisw ola den tha ta petaksw oti kai na lene apla epidi einai ta 3 thilika gia namin gennisou otan erthei i wra tous thelw na ta steirwsw gia na min taleporounte kai na min gemisei o topos gatia.
    rwtisa kai tin giatro mou eipe 6 minwn kai meta kai tha ta paw kai ta 3. coollllllll
  13. Marianthy

Marianthy New Member

Χριστίνα η ερώτηση σε αυτή την περίπτωση είναι γιατί να κρατήσεις τα 3-4 γατάκια της γάτας σου? Εννοώ γιατί να μην είναι στειρωμένη και, αφού μπορείς να κρατήσεις άλλα 3, να μην πάρεις από αυτά που βρίσκονται σε επικίνδυνα σημεία? Στην συγκεκριμένη περίπτωση η γάτα σου μπορεί να είναι μεγάλη για να στειρωθεί (δεν ξέρω και σίγουρα) αλλά μιλάμε γενικά γι'αυτό το σκεπτικό.

Δεν είναι λογικό? Αν σε ρωτάγανε γιατί δεν στειρώνεις τη γάτα σου και να σου δώσουμε 3 που βρεθήκανε στα σκουπίδια τι θα απαντούσες? Δεν το λέω για την τωρινή σου κατάσταση στο επαναλαμβάνω. Άλλωστε χαίρομαι που έχεις αποφασίσει να στειρώσεις τα μικρά σου. Αλλά αν η γάτα σου γενούσε τακτικά και ήταν νεότερη?
  14. christinaa

christinaa New Member

o gata mou pote den genage. ta gatia den ta exw mesa sto spiti alla stin avli eidi taizoume peripou 7 gatia ektos ta dika mas opu den fevgoun apo tin avli mas. i gata mou kai nea den genage kai genika oi fikoi mou einai kata tis stoirosis.oxi apo tin apopsi na gennane anekselenkta alla giapio logo na ta stoirosoume apo ti stigmi pou den zevgaronoune kai kati tetoia. i prwti stoirosi pou tha ginei tha einai sta mikra ta gatakia kai fta me diki mou protovoulia kai fagomara. sumfonoune gia ta adespota kai oti tousglutonei apo kapies melontikes arwsties alla oxi sta dika mas.
    apo ti stigmi pou den gennane den epimenw kai egw gia na min ginoume mpilies xwris logo.
  15. Zaharenia

Zaharenia New Member

Re: katalili ilika gia steirosi.

έχω γάτο 4 χρονών.....τον στείρωσα στον 5ομήνα!δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τις θυληκές,αλλά νομίζωπως ναι
  16. Τάνια

Τάνια New Member

Ναι,αλλά αν δεν τα πάρουν από τα σπίτια οι ιδιωκτήτες τους θα τα πετάξουν στον κάδο(αν δεν έχουν που να τα χαρίσουν)
  17. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Το θέμα Τάνια είναι 3 ετών, οπότε μάλλον δε θα απαντήσει κάποιος :)
  18. Nefelee

Nefelee New Member

Κατ'αρχάς, δεν θα αναφερθώ καν στο οτι οι γάτες γεννάνε ασσύστολα, γιατί βλέπω το θέμα καλήπτηκε πλήρως ωραιότατα και με το παραπάνω από την Μαριν, απλά θα απαντήσω στην ερώτηση λέγοντας πως η κατάλληλη ηλικία στείρωσης στα γατιά είναι μεταξύ των 5 και 6 μηνών. Παλιότερα το έκαναν και σε νεαρότερη ηλικία για να μην έχουν ανεπτυχθεί οι σεξουαλικές ορμόνες, τώρα πλέον το κάνουν γύρω στους 6 μήνες όταν είναι, για να έχει προλάβει να ανεπτυχθεί πάνω απ'όλα το ανοσοποιητικό σύστημα.
    Τώρα που απάντησα, θέλω βέβαια να ρίξω και την ερωτησούλα μου... γιατί πολλούς βλέπω και όταν απορούν για κάτι, ρωτάνε στο ιντερνέτ. Μα καλό μου, κτηνιάτρους δεν έχετε στο χωριό σας? Πόσον κόπο κάνει να πας να ρωτήσεις ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ, παρά το ψάχνεις στο ιντερνετ όπου γράφει ο καθένας την μαλακία του, το μακρύ του και το κοντό του και ποτέ δεν ξέρεις καν αν ισχύει αυτό που διάβασες ή όχι.

Και ναι, γατιά 'εχουμε και με το παραπάνω. Και ναι, όταν τα βλέπουμε δολοφονημένα, ήτε από φόλα, ήτε από αυτοκίνητο, αλήθεια είναι πως λέμε για τον οδηγό ή για αυτόν που έρηξε την φόλα, αλλά επίσης λέμε και για αυτόν που άφησε την γάτα του να γεννήσει 6 φορές τον χρόνο από 5 γατάκια την κάθε φορά, δίνωντας έτσι στους δολοφόνους 30 επιπλέον κινούμενους στόχους, που ήτε θα τους θρηνύσουμε, ή θα περάσουμε μερόνυχτα στους κτηνιάτρους δίνοντάς τους και τις τρίχες των μαλλιών μας τόσα που καταλήγουμε να χρωστάμε. Και ναι, δεν θα πω τίποτα άλλο για τα λευτά, θα πω πως από αγάπη το κάνουμε. Αλλά αυτό είναι που το κάνει τόσο επίπονο κάθε φορά.Την επόμενη φορά που θα δεις γάτα σκοτωμένη στον δρόμο, σκέψου. Πως αυτή η γάτα ήταν δικιά σου! Μπορεί να μην το γνώριζες, αλλά ήταν δικιά σου. Από την γάτα που δεν στείρωσες, ή από τον γάτο που δεν στείρωσες και δεν έμαθες καν πως έγινε πατέρας. Σκέψου πως δεν το ήξερες, αλλά ήταν δικιά σου. Φέρεις και εσύ την ευθύνη. Και δεν μιλάω για σένα προσωπικά, μιλάω γενιικά για τον καθένα που αφήνει την γάρτα του αστείρωτη. Και μένα που οι μπούφοι με ρωτάνε γιατί στείρωσα αρσενικό γατί? Γιατί ίσως ο αρσενικός δεν θα μου γεννήσει μέσα στο σπίτι, αλλά αν πηδήξει της κουτσής μαρίας την αστείρωτη θηλυκιά, δεν είναι και δικά μου τότε???????

Share This Page