Καβάλημα (!)

Discussion in 'Απορίες' started by pity, Mar 5, 2008.

1. pity

pity New Member

τις τελευταίες 2 εβδομάδες φιλοξενώ μια μικρή κουταβίτσα που βρέθηκε στον δρόμο περίπου 1,5μηνών ενώ τα πάει καλά με τον δικό μου σκύλο (1.5 έτους αρσενικό) το βράδυ ο δικός μου κάτι παθαίνει και θέλει συνέχεια να την καβαλάει καταλαβαίνετε....να σημειώσω ότι είναι αστείρωτος δεν μπορεί εννοείται να βάλει μέσα της το πουλί του απλά κάνει την όλη πράξη.(δεν ξέρω πόσο πιο κόσμια μπορώ να το περιγράψω)
    Η μικρή αν τελικά δεν υιοθετηθεί από κάποιον αναγκαστικά θα μείνει σπίτι μου και θα δρομολογηθεί για στείρωση.Απλά δεν ξέρω τι να κάνω μόλις πάω να τα χωρίσω ο δικός μου αγριεύει....

(εννοείται πως ο τίτλος είναι άσχετος ως συνήθως...δεν τα πάω καθόλου καλά με τους τίτλους....)

How do you like the title??? μουάχαχαχα... Κατερίνα
  2. pity

pity New Member

πολύ καλός ο τίτλος....θα χαιρόμουν πολύ να είχα και καμία απάντηση.... :roll:
  3. Alex2

Alex2 New Member

Καλά ρε, ο γελοίος παιδεραστής το βρέφος πάει να βιάσει??????????

Τι να πω, εμένα οι αρσενικοί για τόσο μικρά κουτάβια αδιαφορούσαν τελείως.

Πάντως νομίζω ότι πρέπει να του φωνάζεις (ΜΗ και τέτοια), αν σου αγριεύει θα σου πάρει και τον αέρα άσχετα από το λόγο. Δε κατάλαβα καλά, πάει να σε δαγκώσει? Σου έχει αγριέψει ποτέ σε κάποια άλλη περίπτωση?

Επειδή μέχρι να στειρωθεί φέξε μου και γλίστρησα, το μόνο που έχω να προτείνω είναι να τα χωρίζεις το βράδυ, εφόσον τότε το έχεις παρατηρήσει.
  4. pity

pity New Member

όχι δεν μου έχει ξαναγριέψει πρώτη φορά το κάνει ο ηλίθιος...Το βράδυ το κάνει έντονα.Στην αρχή ούτε να την βλέπει δεν ήθελε μετά το άρχισε...
  5. Alex2

Alex2 New Member

Αν από τώρα προσπαθεί να την καβαλικέψει και δεν το κάνει για παιχνίδι, δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, πέρα των εξής δύο.

1) Τα χωρίζεις, αν και μπορεί να το αναζητήσει το σκυλί και να κάνει διάφορα ευτράπελα.
    2) Στειρώνεις τον πεταχτούλη. Το έχεις σκεφτεί καθόλου σαν επιλογή?

Πάντως σαν αρχή θα ξεκινούσα μαλώνοντάς τον. Ίσως και να τον έβγαζα από το δωμάτιο σαν τιμωρία μόλις το έκανε, και να τον ξαναάφηνα αφού ηρεμούσε. Αν το επαναλάμβανε μια από τα ίδια.
  6. aggeliki

aggeliki New Member

η στειρωση ειναι η καλυτερη λυση,τα εχουμε ξαναπει νομιζω,δεν θα υποφερει και αυτο(ενα απο τα καλα) :)
  7. Mitsi

Mitsi New Member

Δεν θελω να σε τρομάξω αλλα είμουν παρον σε περιστατικό πριν απο χρόνια και είχα πάθει πλάκα! Ηταν ενας αρσενικός με τρομερές ορμες και μια θηλυκια χωρις περίοδο(να το τονισω αυτο) καταφερε απο τα πολλα και μπηκε απο την άλλη τρύπα!! Ουρλιαζε η κακομοιρα η θηλυκια την λυπήθηκα και δεν μπορουσαν να τα χωρίσουν! Εγω φοβάμαι οταν βλεπω αρσενικό και της κάνει τέτοια τη και αν έχει κατεβασμενη ουρά προσέχω!
  8. pity

pity New Member

όχι ρε δεν νομίζω να μπορέσει να μπει είναι πολύ μικρή...
    Το ξέρω ότι η στείρωση του είναι λύση αλλά για δικούς μου λόγους δεν θέλω να κάνω στον λάκη, θα μου πείτε τότε κάτσε και τράβα τα
  9. drosia

drosia New Member

βρε εχε απο κοντα το Λακη γιατι πολυ πεταχτουλη τον κοβω, ασχετο αν η αλλη ειναι ακομα μωρο
    Αν το χει βαλει στοχο να την μαμεψει τοτε δεν θα τον σταματησει τιποτα!
  10. gikkat

gikkat New Member

Εξαρτάται από την περίπτωση πάντα αλλά μερικές φορές μαλώνοντας έντονα ένα σκυλί για μια συμπεριφορά που μόλις έχει ξεκινήσει απλά δίνεις "αξία" στη συμπεριφορά αυτή, πράγμα που το εξιτάρει με αποτέλεσμα να το κάνει πιο επίμονα. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να δουλέψεις με "μη" και πχ. τράβηγμα-απομάκρυνση από το λουρί χωρίς να μαλώσεις έντονα. Απλά όποτε το κάνει εσύ αντιδράς έτσι περνώντας το ως φυσικό επακόλουθο της ενέργειάς του...

(ελπίζω να γίνομαι κατανοητή γιατί έτσι όπως τα έγραψα κάπου στη μέση μπερδεύτηκα :?)
  11. pity

pity New Member

Άρχισα από χτες το κλείσιμο στο δωμάτιο κάθε φορά που πήγαινε να το κάνει τον έπαιρνα αμέσως και τον έκλεινα στο δωμάτιο μόνο του για κανένα 5λεπτο..την πρώτη φορά βγήκε με το κεφάλι κάτω πήγε ξάπλωσε και μετά από λίγο άρχισε πάλι την δεύτερη φορά τα ίδια και την τελευταία πέμπτη φορά που πήγα να ανοίξω την πόρτα για να βγεί είχε ξαπλώσει πάνω στο κρεβάτι και κοιμότανε ο αναίσθητος
  12. Alex2

Alex2 New Member

Συμφωνώ. Αν και για να είμαι ειλικρινής, αν δεν το κάνει για παιχνίδι και όντως προσπαθεί να βολέψει το βρέφος, δε νομίζω ότι θα καταφέρεις και πολλά.

Pity, αν επιτρέπεται γιατί δε θέλεις τη στείρωση?
  13. pity

pity New Member

είμαι υπέρ της στείρωσης εννοείται και ειδικά σε σκυλάκια που είναι στο δρόμο και αν τελικά η μικρή μείνει μαζί μου θα στειρωθεί αλλά στον λάκη δεν μπορώ να κάνω στείρωση πες με παράλογη αλλά δεν μπορώ με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα ξέρω όλα τα υπέρ της στείρωσης ,δεν θέλω να τον ζευγαρώσω ,δεν υπάρχει περίπτωση να πάει να ζευγαρώσει γιατί δενβγαίνει ελεύθερος έξω παρα μόνο με λουρί για βόλτα.
  14. aristea

aristea Active Member

Pity χωρίς να ειμαι σιγουρη μπορει να ειναι κ ενδειξη κυριαρχίας.
    Πολλά σκυλιά κανουν το ιδιο στα ποδια των ιδιοκτητών τους θέλοντας να κυριαρχήσουν.
    Ακολούθησε αυτό που πρότεινε η gikkat. Αν ειναι ορμονικό δεν θα σταματήσει οπότε θα πρεπει να τα χωρίσεις.

Θερμή παράκληση μη μπλεξουμε τη στείρωση τωρα σε αυτο το θεμα.
    Η pity πιστεύω οτι ξέρει τι πρεπει να κανει, αν δεν ειναι ετοιμη ή οτιδήποτε αλλο δεν ειναι τραγικο.
    Το γραφω αυτο γιατι η στείρωση δεν ειναι για πασα νοσο και χρήση.
    Γνωρίζω ευνουχισμένα αρσενικα που κανουν ακριβως οτι το σκυλι της Pity, τι θα απαντούσαμε σε αυτη την περίπτωση?
    Είναι και θεμα χαρακτήρα του καθε ζώου.
  15. Alex2

Alex2 New Member

Βρε δεν πάω να σου κάνω μάθημα :-D :-D :-D Δεν είσαι καμμιά άσχετη, ούτε θεωρώ ότι θα το ζευγαρώσεις, για όνομα του θεού :wink: .

Από περιέργεια ρωτάω. Έχω και εγώ τον αρσενικό μου, 5 ετών, τον οποίο σχεδιάζω κάποια στιγμή να στειρώσω. Επειδή όμως είναι ασεξουέλ, δεν έχω θέμα για σκύλες. Απλά είναι επιθετικός με άλλα σκυλιά. Πάει να τσακωθεί συνέχεια και με πρήζει στη βόλτα.

Δε το θεωρώ αυτό αρκετό λόγο να τον στειρώσω, επειδή ταλαιπωρούμαι εγώ, μόνο για δικούς του λόγους υγείας το σκέφτομαι. Απλά αμφιταλαντεύομαι ακόμα.
  16. gikkat

gikkat New Member

Έχει να κάνει και σε ποια ηλικία έγινε η στείρωση. Εφόσον το ζώο έχει αρχίσει να καβαλάει (κυριαρχικά), η στείρωση δεν το σταματάει αυτό... Αν στειρωθεί πριν συνήθως δεν κάνει κυριαρχίες. Αυτό είπα και θα σιωπήσω για πάντα όσον αφορά στη στείρωση (στο συγκεκριμένο θέμα). :wink:
  17. Alex2

Alex2 New Member

Σε αυτό δε μπορεί να βοηθήσει το μάλωμα με ΜΗ όμως? Άσε που το θεωρώ σαν ένδειξη ότι το σκυλί σου έχει πάρει τον αέρα. Άλλο να προσπαθεί στην αρχή και μετά να το σταματήσει όταν καταλάβει ότι δεν είναι αποδεκτό, και άλλο να παγιωθεί η συμπεριφορά.
  18. gikkat

gikkat New Member

Γιατί όχι? Εξαρτάται τι είδους "μη" είναι αυτό, πώς το θέτεις και τι άλλο κάνεις παράλληλα με το μη... 8)
  19. aristea

aristea Active Member

Οταν το εκανε ο δικος μου σε ηλικία 5 μηνών περιπου του γυρνουσαμε την πλατη ή κλεινόμασταν για 5 λεπτα σε ενα δωματιο.Το σταμάτησε πολυ γρήγορα.
    Οσον αφορα στο μαλωμα συμφωνω με την gikkat, δινει περισσότερη αξία από οτι πρεπει σε μερικά πραγματα.

edit:
    και εγώ :wink:
  20. e1drua

e1drua New Member

Οπως οι περισσοτεροι γνωριζετε εχω 2 θηλυκα σκυλακια. Το ενα 1 ετους και το αλλο 5-6 μηνων..
    Αυτο που ειναι 5-6 μηνων αδιαθετησε πρωτη φορα πριν απο κανα-δυο εβδομαδες, ενω το αλλο οχι ακομα.
    Το θεμα μου ειναι οτι η κλειω που ειναι 1 ετους "καβαλαει" συνεχεια τη γκιτα και η γκιτα της γλυφει το "πιπι" της, επισης πολλες φορες γλυφει και η Κλειω τη Γκιτα, ειδικα τωρα που ειναι αδιαθετη..
    Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα? δε ξερω πως να το διαχειριστω και αν πρεπει να επεμβενω. Αλλα η Κλειω σε καθε ευκαιρια που θα βρει την καβαλαει.. :?

Share This Page