Κάνει την ανάγκη της στον καναπέ...

Discussion in 'Απορίες' started by Mary_H, May 15, 2007.

1. Mary_H

Mary_H New Member

Καλημέρα σε όλους!
    Έχω εδώ και ένα μήνα ένα αδεσποτάκι. Όλα μια χαρά. Υπήρξε ιδιαίτερα ταλαιπωρημένη και φοβισμένη αυτή η σκυλίτσα και ήμουν πολύ υπομονετική και γλυκιά μαζί της. Υπόψη ότι είναι 3-4 χρονών και όχι κουτάβι.
    Μπήκαμε σιγά σιγά σε ένα ρυθμό, μάθαμε για την ανάγκη μας, την οποία την κάνουμε στην βόλτα, και αν καμιά φορά δεν κρατιέται της έχω μία πάνα επιδαπέδια για να κάνει μόνο τα "¨τσίσα" της.
    Εδώ και λίγο καιρό έρχεται η μητέρα μου σπίτι με το δικό της κουταβάκι (3 μηνών κοριτσάκι). Παίζουν αρκετά μεταξύ τους κυρίως πάνω στον καναπέ λόγω του μικρού μεγέθους του κουταβιού.
    Το πρόβλημα που έχω είναι ότι 3 μέρες τώρα κάνει τα τσίσα της πάνω στον καναπέ! Και έχω φρικάρει τελείως!!!!!!!
    Δεν έκανα διακρίσεις όταν ήρθε το κουταβάκι, ίσα ίσα που την ντάντευα συνέχεια την δικιά μου. Γιατί εντελώς ξαφνικά το άρχισε αυτό? Το μόνο που σκέφτηκα είναι ότι ζήλεψε την μικρή. Και όπου την μυρίζει αφήνει το... σημάδι της.
    Το χειρότερο είναι ότι σήμερα το πρωί που είδα τα... 3 σουβενίρ πάνω στον καναπέ την μάλωσα. Και τώρα είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη γιατί όπως σας είπα είναι πολύ φοβιτσιάρα και όταν της φώναζα κατουρήθηκε πάνω της... Τρομοκρατήθηκε το κακόμοιρο...
    Τι να κάνω??????????
  2. aristea

aristea Active Member

Το έπαθα και εγώ αυτό όταν ήρθε ένα θηλυκό να παίξουν. Το έκανε για μια εβδομάδα. 1 μήνας είνα πολύ!
    Πλύνε τα πάντα με ένζυμα να χάσει τη μυρωδιά και βάλε ένα χοντρό ναύλον στον καναπέ να μην είναι βολικό όταν πάει να σκαλίσει. Σε μένα έπιασε.
    Δώστης λιχουδιά όταν λερώνει στο σωστό μέρος μήπως καταλάβει τη διαφορά.
    Υπομονή! κάτι της χάλασε η παρουσία του κουταβιού.
    Το μάλωμα καμιά φορά λειτουργεί αντίθετα. Το κάνουν πίσω από την πλάτη μας.

Κωνσταντίνα
  3. *Alondra*

*Alondra* New Member

E,ayto to kanei apo thn zhleia ths mwre! Ola ta megala skylakia,otan exoun na "synagwnistoun" alla mikrotera kanoun tetoies zhmies! Palimpaidismoi! :-D :-D :-D

Me thn eykairia,eipes pws thn phres apo to dromo,e? Pws thn emathes na katouraei eksw?
  4. Mary_H

Mary_H New Member

Ένα μήνα έχω την σκυλίτσα.
    Τρεις μέρες μόνο κάνει την ανάγκη τησ στον καναπέ
  5. Mary_H

Mary_H New Member

Για την ακρίβεια ήταν αδέσποτο και ζούσε σε κυνοκομείο (Πέραμα). Ίσως όμως (για να μην το παίζω έξυπνη) κάποια στιγμή στην ζωή της ζούσε σε σπιτάκι...
    Στην αρχή δεν μου τα έκανε έξω. Σιγά σιγά όμως, μιά, δυό, τρεις βόλτες άρχισε να τα κάνει. Μέχρι στιγμής δηλαδή κάνει τα "κακάκια" της μόνο στην βόλτα και τα άλλα... παντού! :? :wink:
  6. *Alondra*

*Alondra* New Member

Egw pisteyw pws to kanei giati zhleyei thn allh thn skylitsa kai thelei na sou trabhksei thn prosoxh.... kseroun ti kanoun ta skylakia,nomizoume pws einai xazoulika alla einai pamponhra! :-D :-D :-D

Oso shmasia kai na ths dineis ayth tha synexisei na zhleyei,opote to kalytero einai na ths kopseis thn pollh epafh me thn allh skylitsa mesa sto spiti.. Dhladh otan erxetai h filh sou episkepsh na ths les na mhn fernei to skylo... Mporeite na tous bgazete parea bolta :)
  7. Mary_H

Mary_H New Member

Πολύ δύσκολο αυτό δυστυχώς γιατί την επόμενη εβδομάδα θα τα έχω και τα δύο μαζί στο σπίτι μου (είναι της μητέρας μου το κουτάβι).
    Οπότε με βλέπω να γεμίζω τα πάντα με νάυλον :lol:

Το περίεργο είναι ότι κάνει τρελό παιχνίδι με την μικρή και τα πάνε πολύ καλά. Τι να πω? Θα δείξει....
  8. gikkat

gikkat New Member

θεωρώ πως προσπαθεί να αφανίσει τη μυρωδιά του άλλου ζώου, αφού το σπίτι είναι ΔΙΚΟ της (και ο καναπές κατά συνέπεια)...
    εγώ έχω παράδειγμα (της μικρής) μου που όταν της είχε πάρει ο brother ένα μαξιλάρι από ένα pet shop (που πουλούσε ζώα :evil:) τις πρώτες μέρες δεν καθόταν πάνω... μόνο το κατουρούσε... της μύριζε άλλος σκύλος!!!
    η αλήθεια είναι πως δεν ήταν ακριβώς τσίσα αλλά μικρή ποσότητα ούρων, σαν να το "στιγμάτιζε" ένα πράγμα...
    όταν του άλλαξε τη μυρωδιά και το έκανε "δικό" της αποφάσισε να το χρησιμοποιήσει!!! (of course αφού της "δώσαμε χρόνο" να το κάνει δικό της το πλύναμε... :))

τώρα καταλαβαίνω πως με τον καναπέ δεν υπάρχει η δυνατότητα να την αφήσετε να καλύψει τη μυρωδιά... :?
    κάποιο καθαριστικό με βάση το ξύδι ίσως να έκανε δουλειά...
  9. Irene

Irene New Member

Xoris na ime apoliti se afto pou tha po ,
    to lathos mallon xekinise , apo tin stigmi pou
    epitrepsate sto koutavi na anevi ston kanape ...

sigoura den vlepo ton logo , giati na min aneveni kai ekini :roll: :roll:

pistevo , pos se afto to thema tha prepi na iste POLI apoliti :
    KANENA na min aneveni ston kanape ...

parakolouthiste na dite , pos an to koutavi epileksi allo simio na "kimate"
    kata poso tha pigeni i skilitsa na "simadevi" meta ekini to simio - an nai , tote itan sigoura gia na oriothetisi ta dika simia , to diko tis spiti ...

oso tora gia ton idio ton ... kanape ...
    to sindomotero ena plisimo me - isos- idiko afro pou poulane sta katastimata , gia na min prolavi i mirodia na "katsi" ...

kai telos : kouragio se esas , dioti theli ipomoni , sto telos omos sigoura
    ola tha paroun ton dromo tous

:wink:
  10. Mary_H

Mary_H New Member

Έτσι πρέπει να είναι Gikkat γιατί εχ8ές το βράδυ μύριζε τον καναπέ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Και την παρακολουθούσα και την πρόσεχα. Όταν πήγε εκεί που έπρεπε να πάει για τα τσισάκια της την επιβράβευσα με λιχουδιά.
    Αλλά όταν έπεσα για ύπνο???? :? :? :?
    Τρεις φορές πήγε στον καναπέ και μπορώ να σου πω ότι η ποσότητα που μου άφησε ... ήταν αρκετή για να καθόμαστε όρθιες στο σαλόνι! :lol: :lol:

Και βέβαια τώρα είμαι και χάλια που την είδα έτσι τρομαγμένη γιατί δυστυχώς είναι ένα ζωάκι με άσχημα βιόματα.
  11. Mary_H

Mary_H New Member

Irene η δικιά μου ανεβαίνει στον καναπέ. Εκεί κάθεται και εκεί κοιμάται!!!! Δεν άφησα μόνο το κουταβάκι αλλά όχι την δικιά μου!!!
    20 ώρες την ημέρα την βγάζει εκεί ξάπλα! :wink:
  12. aristea

aristea Active Member

Mary_H
    Αφού συμβαίνει μόνο τρεις μέρες εντάξει κάνε υπομονή, θα περάσει.
    Συνήθως θέλουν 1 βδομάδα να ηρεμήσουν από ένταση.
    Τα σκυλιά αγχώνονται εύκολα ειδικά όταν κάτι χαλάει τη ρουτίνα τους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτο έπαθε η δικιά σου.
    Μη τη μαλώνεις όμως στρεσαρεται περισσότερο.
    Για σκυλί κυνοκομείου μια χαρά μου φαίνεται.
    Οταν θα έχεις και το κουτάβι μπορείς να τα κρατάς ξεχωριστά? Τουλάχιστον να μην είναι συνέχεια μαζί.
    Σε βλέπω να ΄ριχνεις πολύ σφουγγάρισμα
    φιλικά
    Κωνσταντίνα
  13. Mary_H

Mary_H New Member

Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να είναι χωριστά διότι το σπίτι είναι μικρό...
    Αλλά πρέπει να μάθουν και μεταξύ τους γιατί το καλοκαίρι θα το βγάλουν μαζί καθώς και με άλλα δύο σκυλιά που έχουμε.... Εκεί να δω τι θα γίνει!!!! :rolleyes:

Το περίεργο είναι όμως ότι τα πάνε πολύ καλά. Δηλαδή παίζουν συνέχεια, ξαπλώνουν μαζί... Βέβαια η δικιά μου ότι και να κάνει με την μικρή με κοιτάει στα μάτια η ψυχούλα μου!!!!!!!!!! :) :)
  14. Guest

Guest Guest

Χμμμμ...Ναι, η gikkat έχει δίκιο.

Χωρίς να έχω εμπειρία και μετά από πολύ σκέψη, άρχισα να σκέφτομαι άλλους πιθανούς λόγους....αν και δε βρίσκω τίποτα.... :-D

Από τη μια ίσως ζηλεύει και φοβάται μήπως ασχολείσαι περισσότερο με το κουτάβι οπότε προσπαθείς να "σβήσει" τη μυρωδιά του κουταβιού όπως είπαν πολλοί....από την άλλη απλώς προσπαθεί να δέιξει στο κουτάβι ποια πράγματα της ανήκουν όπως είπε η gikkat.....

Μήπως φοβάται? Δηλαδή, αν πρωτοβλέπει το κουτάβι και δεν έχει συνηθίσει με άλλα ζώα και "κατουριέται πάνω της"? Μιας και όπως είπες έχει ζήσει άσχημη ζωή στο παρελθόν.

Αλλά όχι, δεν γίνεται γιατί είπες πως πέρασε κάποιο διάστημα σε κυνοκομείο, οπότε έμαθε να συμβιώνει με άλλα σκυλιά...

Αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να δείχνουμε μεγάλη υπομονή.....και επιμονή....Πάντως είναι καλή ιδέα να την ανταμοίβεις πλουσιοπάροχα όταν τα "κάνει" στο σωστό σημέιο...
  15. Mary_H

Mary_H New Member

Όχι το κουτάβι δεν το φοβάται...
    Πιστεύω ότι θέλει να διώξει την μυρωδιά όπως έγραψαν παραπάνω...
    Και να ζηλεύει λιγάκι... :evil:
    Αλλά η ψυχή μου είναι και πολύ ευαίσθητο.. Τι θα έχουν δει τα ματάκια της.. :(
    Νομίζω ότι η υπομονή και επιμονή (μαζί με επιβράβευση) είναι το μόνο που έχω να κάνω...
    Και πολύ καλό πλυσιμο (?) του καναπέ! :-D :-D :-D :D
  16. gikkat

gikkat New Member

μωρέ αν το παιδάκι έχει ζήσει δύσκολα, τώρα που σε βρήκε σε διεκδικεί...
    κάνε τη να καταλάβει πως αυτή είναι η κυρία του σπιτιού όσον αφορά στα άλλα που θα φιλοξενείς :wink:
  17. Mary_H

Mary_H New Member

Έτσι είναι gikkat! Αφού η γιατρός μου που την είδε μετά από 20 μέρες μου λέει δεν το γνωρίζω! Σαν να μου φερες διαφορετικό σκυλί!
    Αλλά δεν ξέρω πως να της το "περάσω" αυτό το πράγμα γιατί το πρωί που την μάλωσα κατουριόταν συνέχεια πάνω της από τον φόβο της.
    Φαντάσου τι έχει ζήσει!!!!! :cry: :cry:
    Πήγα να την πιάσω που είχε κρυφτεί και πάλι τα ίδια!!!! :( :(
    Αφού δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στο γραφείο που την άφησα έτσι φοβισμένη σήμερα...
  18. gikkat

gikkat New Member

κάνε ΕΣΥ τούμπες μόλις γυρίσεις σπίτι και θα τα ξεχάσει όλα!!!
    (το πολύ πολύ να θεωρήσει πως χρήζεις ιατρικής παρακολούθησης...)
    :-D :wink:

by the way Κατερίνα με λένε :)
  19. Mary_H

Mary_H New Member

:) Χάρηκα, Μαίρη!
    Αυτό ακριβώς θα κάνω!!!!!!!! Χαλάλι της!
    Μωρέ θα την πάω εγώ μιά βόλτα σήμερα!!!!!!!!! Ατελείωτη θα είναι! :razz:
  20. Guest

Guest Guest

Το βασικότερο! :-D :lol: :lol: :lol: :-D

Share This Page