Κάνει την ανάγκη της στον καναπέ...

Discussion in 'Απορίες' started by Mary_H, May 15, 2007.

1. aristea

aristea Active Member

Μary_H

Καλημέρα,
    Είχα δει σε ένα πετσοπ μία συσκευή υπερήχων που λειτουργεί "ηρεμιστικά" στα ζώα. Μία φίλη μου τη χρησιμοποιήσε και σταμάτησε η γάτα της να λερώνει μες στο σπίτι. Το γατί αυτό ζήλευε τις άλλες 2 γάτες και το σκύλο της κοπέλας.
    Μήπως να τη δοκίμαζες? Νομίζω ότι κοστίζει 25-30e.
    Δεν θυμάμαι πως λεγόταν αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές επωνυμίες.

Κωνσταντίνα
    :)
  2. Mary_H

Mary_H New Member

Δεν το γνωρίζω αλλά δεν θέλω να επηρεάσω με κάποιον τρόπο το σκυλάκι και ειδικά το συγκεκριμένο...
    Εχθές έπλυνα και τύλιξα τον καναπέ με νάυλον και νομίζω ότι έίναι το καλύτερο. Το λέω αυτό γιατί την είδα εχθές που ήθελε να κάνει την ανάγκη της ότι με έβλεπε και δείλιαζε... Σαν να με φοβότανε... Ότι πίστευε ότι θα κάνει κάτι κακό :cry:
  3. Mary_H

Mary_H New Member

Καλημέρα και πάλι σε όλους!
    Παιδιά δεν ξέρω τι έκανα λάθος αλλά μου συμβαίνει το εξής μοναδικό τις τελευταίες μέρες!!!! Δεν κάνει καθόλου την ανάγκη της εκεί που είχε μάθει και είχαμε βρει έναν ρυθμό παρά μόνο πάνω στον καναπέ και φυσικά όταν δεν είμαι μπροστά!
    Έχω αρχίσει και απελπίζομαι γιατί βλέπω ότι ξεχνάει ότι είχαμε μάθει όλο αυτό το καιρό. Τι να κάνω?
    Οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη γιατί κάθε μέρα πάμε και χειρότερα!
  4. aristea

aristea Active Member

Καλημέρα Mary_H,
    Το σκυλάκι σου είναι στρεσσαρισμένο. Κάνε υπομονή. Δε σου είπα ότι το δικό μου λέρωνε μια βδομάδα μες στο σπίτι μετά τη συνάντηση του με την σκυλίτσα?Δοκίμασες τις λιχουδιές?
    Μήπως να ζητήσες τη συμβουλή ενός εκπαιδευτή?
    Σε καταλαβαίνω ξέρω πως είναι να λερώνει μες στο σπίτι και ειδικά στον καναπέ, έχεις φρικάρει δικαιολογημένα αλλά αυτά συμβαίνουν καμιά φορά.
    Το κάνει πίσω από την πλάτη σου γιατί τη μάλωσες. Το ίδιο έπαθα και εγώ!
    Ρώτησε για τη συσκευή υπερήχων, μη φοβάσαι είναι ακίνδυνη. Λέγεται D.A.P και συστήνεται για λέρωμα μες στο σπίτι, ζημιές, συνεχές γάβγισμα που προέρχονται από αλλαγή περιβάλοντος, ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΛΛΩΝ ΖΩΩΩΝ (εδώ είσαι εσύ).
    Εγώ θα την πάρω γιατί κάποια θηλυκιά στη γειτονιά έχει οίστρο και ο δικός μου έχει σαλτάρει.
    Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.Λέγε τον "πόνο" σου να σου ηρεμείς τουλάχιστον.

Φιλικά
    Κωνσταντίνα
    Υ.Γ Μη τη μαλώνεις τώρα γίνεται χειρότερα. :)
  5. Mary_H

Mary_H New Member

Ευχαριστώ και πάλι Κωνσταντίνα...
    Απλά αγχώνομαι πολύ... Όσο για την συσκευή θα ρωτήσω... να μάθω τι είναι ακριβώς. Δεν ξέρω πωσ να το χειριστώ γιατί κάθομαι και την προσέχω ώρες ατελείωτες και για μισό λεπτό που μπορεί να πάω να ανοίξω την πόρτα κάνει την κουτσουκέλα της...
  6. joan

joan New Member

Από ότι κατάλαβα κάνει την ανάγκη της στον καναπέ όταν δεν είσαι μπροστά. Ε όταν δεν είσαι μαζί τους στον καναπέ δεν θα είναι ούτε αυτή ούτε το κουτάβι. Θα κλείνεις την πόρτα του δωματίου αυτού. Και αυτό που είπες για το πλαστικό πάνω στον καναπέ είναι πάρα πολύ καλό. Πρέπει να το βοηθήσουμε λιγάκι το σκυλάκι. Και σαφώς συνεχίζεις να επιβραβεύεις όταν κάνει την ανάγκη της εκεί που πρέπει. Κάποια στιγμή όταν ξεχάσει το θέμα του καναπέ θα ξεχάσει και αυτή τη συνήθεια.
  7. pretts

pretts New Member

Αδιαφόρησε

Να προσθέσω ότι όταν τα κάνει στον καναπέ εσένα η αντίδρασή σου να είναι αδιαφορία. Δε θα την κοιτάς,δε θα της μιλάς ,θα τα καθαρίσεις αγνοώντας την ή κατά προτίμηση κλείνοντάς τη σε άλλο χώρο του σπιτιού.
    Έτσι δε θα της δίνεις οποιοδήποτε ερέθισμα που πιθανόν να ενισχύει αυτή τη συμπεριφορά.

Καλή τύχη,είμαι βέβαιη ότι θα λυθούν όλα σύντομα!
  8. gikkat

gikkat New Member

Re: Αδιαφόρησε

συμφωνώ!!!
    πετυχαίνει αυτό που θέλει, να ασχοληθείς μαζί της!!!
    αδιαφορία... και να δεις τσίσα στον καναπέ μην αρχίσεις να της φωνάζεις... ήρεμα καθάρισέ τα και συνέχισε τη δουλειά σου σα να μην έγινε τίποτα...
    θα καταλάβει ότι τι "κόλπο" δεν πιάνει και σύντομα θα σταματήσει...
  9. Mary_H

Mary_H New Member

Ευχαριστώ κορίτσια αλλά έχω την εξής απορία.
    Όλες αυτές τις μέρες που το κανει συμβαίνουν τα εξής:
    1. Το κουτάβι δεν έχει ξανάρθει σπίτι
    2. Ο καναπές έχει πλυθεί
    3. Την επιδαπέδια πάνα της δεν την χρησιμοποιεί καθόλου
    4. Από τότε που την μάλωσα έχω την εντύπωση ότι το μπέρδεψε γενικώς και φοβάται να κάνει την ανάγκη της μπροστά μου. Σαν να νομίζει ότι είναι κακό γενικώς να το κάνει οπουδήποτε

Μήπως δεν θέλει την προσοχή μου αλλά το αναστάτωσα που το μάλωσα?
  10. joan

joan New Member

Μπορεί να μπερδεύτηκε που την μάλωσες. Μην ξεχνάς όμως να απομονώνεις τον χώρο που βρίσκεται ο καναπές όταν δεν είσαι μαζί της.
  11. Mary_H

Mary_H New Member

Αυτό θα κάνω! Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!
  12. Nikosmalios

Nikosmalios New Member

Και εμενα ο σκυλος μου οταν βασικα ηταν ακομα κουταβακι μετα το μπανιο μαλλον απο φοβο κατουρουσε οπου εβρικσε... εχει τυχει να κατουρισει πανω στο κρεβατι και να τριβω το στρωμα με λεμονι και αβα.... Μαρτυριο τωρα καθε φορα που του κανω μπανιο κλεινω τις πορτες απο ολο το σπιτι.... Τον καναπε στο σαλονι σοσο ηταν μικρο γιατι τωρα ειναι τριων ετων και εχει μαθει τον ειχε χαλια, αναγκαστικα λογω εέιψης χριματων να τον επισκεβασω αλλαζοντας ιφασματα... http://epipla-kourogenis.blogspot.gr/2015/02/21.html, ειναι και αυτο μια λυση... Απο το να μιριζει ολο το σαλονι χαλια και να ιπαρχουν σταμπες παντου.... αυτο ειναι προτιμοτερο....

Share This Page