Κοιταξτε τι κανουν στη Βενεζουελα

Discussion in 'Γενικά' started by ellif79, Jan 26, 2009.

1. ellif79

ellif79 New Member

VIDEO ΣΟΚ

Αν το video είναι αληθινό είναι από τα πιο άρρωστα που έχουμε δει. Στη Βενεζουέλα και ίσως και αλλού χρησιμοποιούν γάτες για δόλωμα, για να πιάσουν καρχαρίες. Πολλές φορές σε αυτό το περίεργο «άθλημα» παίρνουν μέρος και ξένοι, αμερικανοί, ευρωπαίοι κλπ.

Το video είναι για γερά στομάχια και νεύρα, μη το δείτε αν δεν τα έχετε

πηγη: http://troktiko.blogspot.com/2009/01/blog-post_459.html
  2. servetas

servetas New Member

ειδα μεχρι εκει πο κραταγε το γατακι γιατι ξερω τι εικονες θα αντικρισω μετα που θα τις σκευτομαι ολη μερα επισης ειχα ακουσει και οτι βαζουν δολωματα σκυλους!!!!!!!!!!!!!
    τι του κανεις τωρα βγαζεις το δικανο??? :shock: :shock: :rock: :smt067 :smt066 :smt070 :smt071 :smt068 :minigun: :tfrag: :gib: :chain: :rip: :snipe: :enforcer: :plasma: [smilie=real mad.gif]
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Και εγώ τώρα θα ρωτήσω κάτι το οποιο δεν είναι απαραίτητο να απαντήσει κανένας. Απλώς για να το σκεφτείτε. Γιτί είναι πιο φρικαλαίο δολωμα τα γατάκια απο π.χ. τα ψάρια;
    Η ζωή των γατιών έχει μεγαλύτερη αξία απο τη ζωή των ψαριών; Γιατί να φρικάρουμε όταν βλέπουμε σκύλους ή γάτες να τα βάζουν για δολώματα, και να μην αηδιάζουμε κάθε φορά που περνάμε απο ψαράδικο, που βάζουν επίσης τα πτώματα σε κοινή θέα;

Επίσης γιατί εμείς τρώμε το αρνάκι και το κοτοπουλάκι χωρίς σκέψη, αλλά ταυτόχρονα μας φαίνεται απάνθρωπο και σκληρό που στην Ασία τρώνε σκυλιά; Μήπως η ζωή των σκύλων έχει μεγαλύτερη αξία απο την ζωή των προβάτων;

Δεν τα ρωτώ αυτά για να μειώσω τα σκυλιά και τα γατιά. Απλώς προσωπικά με τρελαίνει η ιδέα της επιλεκτικής ευαισθησίας.
  4. servetas

servetas New Member

ναι αλλα τα δωλοματα δεν τα βαζουν ζωντανα εγω αντος δεν εχω δει να βαζουν ζωντανα δολωματα
  5. ellif79

ellif79 New Member

συμφωνω.
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ναί, τα βάζουν ψόφια πολύ απλά γιατί δεν μπορούν να αναπνεύσουν αέρα. Έχετε δει ποτέ να κάνουν ευθανασία σε ένα ψάρι για να μην υποφέρει μετά το ψάρεμα; Όχι φυσικά. Επίσης γιατί είναι περισσότερο απάνθρωπο το γεγονός οτι τα σκυλιά και τα γατιά που βάζουν για δόλωμα είναι ζωντανά;
  7. ellif79

ellif79 New Member

χωρις να το δικαιωλογο ομως τα ψαρια τουλαχιστον το φυσικο τους περιβαλλον ειναι η θαλασσα,στην γατα ή αλλα ζωα ειναι? εσυ το θεωρεις σωστο ? στην τελικη μπορουσαν να βαλουν πλαστικα δωλωματα υπαρχουν στην αγορα.ελεος δηλ.
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Γιατί ρε κοπελιά αυτό δεν το λές και για τα ψάρια όταν τα βγάζουμε απο το νερό;
    Εννοείς οτι για τα ζώα η θάλασσα δεν είναι φυσικό περιβάλλον, αλλά για τα ψάρια ο αέρας είναι; Δηλαδή είναι ανωμαλία να ρίχνουμε ζώα στο νερό για να τα φάνε οι καρχαρίες και είναι νορμάλ να βγάζουμε τα ψάρια απο το νερό για να τα φάμε εμείς;
    Και σου λέω επίσης με σιγουριά οτι οι καρχαρίες δεν ξεγελιούνται με πλαστικά δολώματα. Οι καρχαρίες εντοπίζουν το θύμα τους απο τις ανεπαίσθητες ηλεκτρικές εκκενώσεις που δημιουργούνται απο τους μύες, απο την κίνηση στο νερο και απο την μυρωδιά της σάρκας.

Τέλος η γνώμη μου είναι οτι ούτως ή άλλως είναι παράλογο και τρελό το ψάρεμα καρχαριών. Ήδη είναι απειλούμενο είδος οι καρχαρίες. Δεν τους χρειαζόμαστε για την διατροφή μας.
  9. ellif79

ellif79 New Member

εσυ το λες αυτο,εγω δεν λεω κοπελα μου κατι τετοιο.οσο αφορα το τι προτιμαει να τρωει ο καθενας πιστευω οτι ειναι δικαιωμα του..

οσο για αυτο και εγω ειμαι εναντιον του&οχι μονο σε αυτο το ειδος..
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εγώ δεν συμφωνώ στο να είμαστε επιλεκτικά φιλόζωοι. Το γεγονός οτι είναι αποδεκτό να τρώμε ψάρια δεν σημαίνει οτι τα ψάρια δεν πονάνε καιδεν υποφέρουν όταν τα ψαρεύουμε. Επίσης αν για δολώματα χρησιμοποιούσαν κότες αντί για γάτες θα είχε γίνει τόσο μεγάλο το θέμα; Γιατί να ευαισθτοποιούμαστε μόνο όταν το κάνουν αυτό σε σκυλιά και γατιά, και όχι όταν εκατομμύρια άλλα ζώα εκτροφής κάθε μέρα πεθαίνουν με πολύ πιο φρικαλαίους τρόπους για να τα φάμε εμείς; Δεν λέω σε κανέναν τί να τρώει, αλλά τουλάχιστον ας μην θεωρούμε τους εαυτούς μας ευαίσθητους και φιλόζωους όταν μας συγκινεί μόνο ο πόνος των σκυλιών και των γατιών.
  11. ellif79

ellif79 New Member

δεν ειπε κανεις οτι τα ψαρια δεν υποφερουν.ομως τελικα τι να τρωμε.. ? αν εσενα σου αρεσει αντι για ψαρια να βαζουν σκυλια και γατια αυτο ειναι δικαιωμα σου.εγω δεν προτιμω τιποτα ομως απο αυτα.. ουτε εγρινω τις μεθοδους μερικων.. τωρα εαν ειμαι επιλεκτικη ή οχι φιλοζωος ας με κρινουν αλλοι. εγω δεν εκρινα κανεναν αν και ποσο φιλοζωος ειναι... ο καθενας μπορει να τρωει οτι θελει..ο καθενας εχει δικη του κριση.εμενα παντος το θεαμα του βιντεο δεν μου αρεσε.
  12. 1no

1no New Member

Νινα2gr Έχεις απολυτο δίκιο.

Το θέμα ποιο είναι:

Εεπιδή κ εμείς έχουμε συναισθήματα, όσο να το κάνεις έχουμε δεθεί συναισθηματικά με τους σκύλους και τις γάτες οπότε αγγίζει τις καρδιές μας περισσότερο. όπως πχ κάποιος που έχει κατοικίδιο κουνέλι, θα φρικάρει αν πάει επίσκεψη κάπου και έχουν μαγειρέψει κουνέλι στιφάδο.Ή όπως φαντάζομαι όλοι έχουμε σκοτώσει πολλά έντομα στη ζωή μας.

Θα σου μιλήσω από προσωπικές φιλοσοφήσεις πάνω σε αυτό που λες γιατί το έχω κάψει πολύ αυτό το θέμα στο μυαλό μου.
    Τα ψάρια ή τα αλλα ζώα που παίρνουμε απο το χασαπικο, δε μασ σοκάρει το γεγονός ότι πέθαναν για να τα φάμε διότι στη σκηνή της δολοφονίας δεν ήμασταν μπροστά για να ακούσουμε το στρίγκλιμα τους. Προσωπικά εγώ ήμουν μάρτυρας σφαγής αρνιού στο χωριό μου και έκτοτε αρνούμε να φάω αρνί. Ξέρεις πόσο έκλαιγαν τα 8χρονα ματάκια μου στη θέα του αρνιού; Τους έλεγα όχι μη το κάνετε αλλά ποιος να μακούσει πλησίαζε το Πάσχα και δε κρατιόντουσαν οι πεινάλες. Εξαιτίας επίσης μιας αντίστοιχης εμπειρίας πάλι ενώ ήμουν μικρή, δε τρώω κουνέλι ή λαγό. Πρόσφατα δήλωσα στη μάνα μου ότι δε θα ξαναφάω γουρούνι (λουκάνικα, ζαμπόν, μπέικον, μπριζόλες κλπ).
    Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να γίνω χορτοφάγος. Αλλά αυτό είναι άσχετο με αυτό που θέλω να σου πω.

Το τι μας σοκάρει και το τι ανεχόμαστε εξαρτάται από τα βιώματά μας, γιατί όπως και να το κάνεις, κανείς μας δεν είναι τέλειος για να είναι αντικειμενικός.
    Είναι πολύ ωραίο αυτό που υπερασπίζεσαι αλλά η αλήθεια είναι ότι ούτε εσύ το τηρείς. Δεν έχεις σκοτώσει ποτέ ένα μυρμήγκι ή μια κατσαρίδα που μπορεί να έκανε βόλτα στα πιάτα της κουζίνας; Γιατί η ζωή ενός μυρμηγκιού 0,01 cm να έχει λιγότερη αξία από ένα σκύλο 24cm; Κατάλαβες τι θέλω να πω; Κ εγώ έχω αυτή την αντιμετώπιση που έχεις κ εσύ αλλά τότε θα πρέπει να κόψουμε ακόμα και το γάλα ή τα αυγα. Το τηρείς αυτό;;
    Και από την άλλη, έστω ότι είμαστε όλοι αυστηροί χορτοφάγοι, το ξέρεις ότι και τα φυτά νιώθουν;; έρευνες δείχνουν ότι και νιώθουν και επικοινωνούν. Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν πονάνε την ώρα που εσύ, εγώ τα κόβουμε για να τα φάμε.
    Σύμφωνα λοιπόν με αυτό που υπερασπίζεσαι και υπερασπιζόμουν κ εγώ κάποτε, δε θα πρέπει να τρώμε τίποτα. Αυτό όμως πάει πάλι ενάντια σε αυτό που υπερασπίζεσαι γιατί η κατάληξη θα ναι πάλι ο θάνατος, ο δικός μας.

Ο νόμος της φύσης είναι "Ο θάνατός σου, η ζωή μου". Το κακό είναι ότι το έχουμε παραξεφτυλίσσει και τρώμε του σκασμού κρέατα, ενώ θα έπρεπε να τρώμε λίγες φορές το μήνα, και όχι ελάφια , λιοντάρια και καρχαρίες, γιατί απλά δε στέκει. Πώς θα μπορύσε ένας άνθρωπος μόγλης (όπως μας προόρισε η φύση να ήμαστε) να ψαρέψει ένα καρχαρία; ή να τα βάλει με ένα τάρανδο;

Τώρα το χω πάει λίγο μακριά το θέμα οπότε θα σταματήσω εδώ, αλλά είναι απλά συνηρμοί που δημιουργούνται μόνοι τους στο κεφάλι μου, είτε τους βρίσκεις ασυνάρτητους έιτε βρίσκεις τη λογική που κρύβεται μέσα τους.
    Last edited: Feb 1, 2011

Share This Page