Κολαρο στα κουνελια??

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Christina22, Sep 3, 2015.

1. Christina22

Christina22 New Member

Γεια σας!:) είμαι καινούργια στο φόρουμ! Εχω ενα κουνελι 1,5 χρονων θυληκο, την Μπελα :) Όπως καταλαβαίνετε και από τον τίτλο σαν κουνελομανα εχω και εγώ κάποιες απορίες :p έχω σκεφτεί αρκετές φορές να βάλω κολάρο στο κουνέλι μου (πιο πολύ για ομορφιά για να είμαι ειλικρινής:p) αλλά κάπου διάβασα ότι απαγορεύεται γιατί έχουν πολύ λεπτό και μικρό λαιμο και μπορούν άνετα να τραυματιστούν ή να πνιγούν με κάποια απότομη κίνηση που θα κάνουν:/ και έτσι τότε προσπάθησα να την ξεχάσω αυτή την ιδέα...(όταν ήταν 5 μηνών ακόμα). Βλέπω όμως πολλές φορές από φωτογραφίες ότι κάποιοι βάζουν κολάρο στα κουνέλια τους..και σκέφτηκα μήπως τώρα που έχει σχηματιστει καλυτερα το σώμα του κουνελιού μετά από ένα χρόνο να κάνω μια προσπάθεια...υπάρχει όμως θέμα μήπως το δαγκώνει και το φάει μόλις της το βάλω? ( γιατί είναι λίγο άγρια σαν θηλυκό που είναι..) Εσείς τι λέτε και τι μπορείτε να με συμβουλεψετε να κάνω?:)
    Last edited: Oct 18, 2015
    kouneli.net and tyxaios like this.
  2. Christy22

Christy22 New Member

Γεια σου Christina22! Πολύ όμορφη η μικρή σου! Μοιάζουν αρκετά με τον δικό μου (μην κοιτάς τη φωτογραφία, είναι μικρούλης εκεί). Προσωπικά του έχω βάλει κολάρο με κουδουνάκι (γάτας) αλλά όχι για ομορφιά. Το έκανα γιατί μπερδευόταν διαρκώς στα πόδια μου και φοβήθηκα μην έχουμε κανένα ατύχημα. Είναι ένα μικρό ελαστικό κολάρο το οποίο του το φοράω μόνο όταν βγαίνει ελεύθερος και ποτέ μέσα στο κλουβάκι του για να μην μπερδευτεί πουθενά. Του το πρωτοφόρεσα όταν ήταν περίπου 5-6μηνών και δεν αντέδρασε. Τώρα που έχει αγριέψει λίγο, λόγω ορμονικών, τον ενοχλεί ώρες-ώρες και το τρώει αλλά αυτό συμβαίνει ελάχιστες φορές. Τις φορές αυτές είτε του αποσπώ την προσοχή με κάτι άλλο, είτε του το βγάζω, ειδικά αν είναι στιγμή της καθαριότητάς του και τον ενοχλεί. Να σου πω όμως ότι κάποια στιγμή του έβαλα ένα άλλο (επίσης ελαστικό) το οποίο σε ένα άλμα του, που προφανώς βρήκε κάπου, το μισό κολάρο πέρασε κάτω από την μασχάλη του. Πανικοβλήθηκε ο κακομοίρης και μαζί κι εγώ. Εν κατακλείδι, δεν το συνιστώ αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (π.χ. να αποτρέψει κάποιο κίνδυνο). Εξάλλου είναι πανέμορφα πλάσματα από τη φύση τους, το κολάρο δεν έχει να τους προσθέσει κάτι ;):)
    kouneli.net and Christina22 like this.
  3. Christina22

Christina22 New Member

Σε ευχαριστώ παρά πολύ που μου απαντήσες!! Είναι πανέμορφος ο μικρουλης! Ίδια ράτσα με την δική μου :) (τώρα που είπα ράτσα..μήπως ξέρεις τι ράτσα είναι τα κουνελάκι μας? Έχω ψάξει πολλές φορές στο ίντερνετ και έχω δει ότι είναι νάνος) συγνωμη αν σε βάζω σε κόπο τώρα με τις ερωτήσεις μου...τέλος πάντων, καλά έκανες που του εβαλες κολάρο αφού ερχόταν συνέχεια στα πόδια σου! Εμένα αυτό το κάνει μια φορά το μήνα να έρχεται στα πόδια μου μιας και όταν της ανοιγω το πορτακι τρέχει μακριά από το κλουβι και από κάθε άνθρωπο που είναι δίπλα της και τρεχει στο μπαλκόνι σαν τρελη χοροπηδώντας :p άσχετα τώρα που έχουν μακρύνει και τα νύχια της, μόλις τρέχει ακούγεται από μακριά αν πλησιάζει προς εμενα. Χαχαχα :p (για λίγο θα συνεχιστεί αυτό γιατί θα την πάμε στην κτηνιατρο να της τα κόψει σε λίγες μέρες...θα έχουμε σόου πάλι..). Τελικά νομιζω δεν χρειάζεται να της βάλω κολάρο...αυτή το μόνο που δεν θέλει όταν είναι ελεύθερη στο μπαλκόνι είναι να μας πλησιάζει :p και έτσι και αλλιώς όπως ειπες και εσύ πολύ σωστά,είναι πανέμορφα πλάσματα από την φύση τους! ;) δεν θα αλλάξει κάτι αν της βάλω κολάρο! :)
    Christy22 likes this.
  4. Christy22

Christy22 New Member

Τί ευχαριστείς βρε Christina22; Σιγά το πράγμα. Λοιπόν ούτε εγώ ήξερα ράτσα. Μου είπαν όμως εδώ στο φορουμ, ότι πρέπει να είναι νάνος Οτότ (Dwarf Hotot). Αν δεις τα τελευταία μηνύματα στην ενότητα "Ερωτήσεις για κουνέλι" (http://www.pets.gr/forum/threads/erotiseis-gia-koyneli.9209/page-2#post-124547) με τον χρήστη kouneli.net (με το ομώνυμο site με πολλές χρήσιμες πληροφορίες) το αναφέρει λόγω του μαύρου περιγράμματος στα ματάκια. Προσωπικά με καθησύχασε που έμαθα τη ράτσα, γιατί δεν ήξερα που θα σταματήσει η ανάπτυξή του :p
    Όσο για το κολάρο ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα το βγάλουμε κι εμείς. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα πρέπει να μάθει να με ειδοποιεί όταν έρχεται να κάτσει δίπλα στα πόδια μου ενώ κάνω δουλειές (ναι καλά, και μετά θα ξυπνήσω :)).
    Δεν θέλω το κολάρο αλλά δεν θέλω να πάψει να έρχεται κι όλας... ;)
    kouneli.net likes this.
  5. Christina22

Christina22 New Member

Καλά δεν ξέρεις ποσό χαρούμενη με έκανες τώρα!! :D επιτέλους έμαθα την ράτσα της! Μπήκα καλύτερα σε αυτό το σαητ που μου ειπες και βρήκα αμέσως εκεί την ράτσα:) πρώτη μούρη στις ράτσες ήταν :p επίσης μου φαίνεται παρά πολύ καλό αυτό το σαητ για να μάθω παραπάνω πληροφορίες! Σε ευχαριστώ πολύ, σίγουρα θα ψαξω και παραπάνω πληροφορίες για την ράτσα:)
    kouneli.net and Christy22 like this.
  6. kouneli.net

kouneli.net Member

Ο mr Grey (το κουνέλι μας) σας ευχαριστεί για τα καλά σας λόγια! Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία ή/και πρόταση για τη σελίδα μας. Θέλουμε οι πληροφορίες που μεταδίδουμε να είναι ποιοτικές, να καλύπτουν κάθε απορία ή προβληματισμό αλλά και να καταρίψουμε τους μύθους που έχουν δημιουργηθεί γύρω από το μεγάλωμα ενός κατοικίδιου κουνελιού! Και τέλος να εξαλείψουμε τα τραγικά λάθη που κάνουν οι άνθρωποι από άγνοια για τη φροντίδα του κουνελιού στο σπίτι. Προχθές στην πολυκατοικία, μια κυρία είδε τον Grey και μου είπε " Κουνελάκι είναι? Αχ, καλά είναι αυτά αλλά ψοφάνε αμέσως!" Της είπα "έχουν αφεντικά σαν κι εσάς, γι αυτό ψοφάνε αμέσως"...
    Christina22 likes this.
  7. Christina22

Christina22 New Member

Χαχαχα πολύ καλά της ειπες..δεν μπορω άλλο με αυτές τις δικαιολογίες που λένε μερικοί για τα ζώα τους...
    Last edited: Dec 1, 2015

Share This Page