κουναβι διατροφη και συνηθειες

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by skouk, Jul 9, 2012.

1. skouk

skouk Member

πριν μερικες μερες απεκτησα με απροοπτο τροπο ενα μικρο κουναβακι.....η ηλικια του ειναι κατω των 3 μηνων,ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος.ρωτησα σε πετ σοπ και μου προτεινε να του δινω γατοτροφη.ετσι και κανω λοιπον και την κατασπαραζει καθε φορα.εχω διαβασει αρκετα για τα κουναβια αλλα καθως στο πετ σοπ μου ειπαν να περιοριστω στη γατοτροφη θεωρησα αναγκαιο να ρωτησω,ποια ειναι η γνωμη σας?να περιοριστω στη γατοτροφη ή να του δινω και κυμα και φρουτα και λαχανικα οπως προτεινουν αρκετες σελιδες?επισης,οσων αφορα τις συνηθειες του,πρεπει να εχει παντα τροφη μεσα στο κλουβι του ή να βαζω μονο ορισμενες φορες την ημερα,πχ το πρωι και το απογευμα?επειτα,το κλουβι βρισκεται σε εξωτερικο χωρο,χωρις φασαρια και αλλες ενοχλησεις.η θερμοκρασια του καλοκαιριου αποτελει προβλημα?βρισκεται σε σκιερο μερος καθολη τηυ διαρκεια της ημερας.ειναι αρσενικο και εχω δαβασει οτι τα αρσενικα γενικα δαγκωνουν πολυ.οντως ετσι ειναι.οταν το βγαζω απο το κλουβι τρεχει κανει ρανει,ανεβαινει πανω μου και αφηνει να το χαιδευω αλλα γενικα δαγκωνει πολυ,χερια,δαχτυλα,μπρατσα,οπου μπορει...και αλλες φορες οταν το χαιδευω πεταγεται σαν μανιασμενο προσπαθωντας να δαγκωσει ενω οι κινησεις μου ειναι αργες και οχι αποτομες.το εχω λιγοτερο απο μια βδομαδα.χρειαζεται παιχνιδια μεσα στι κλουβι ή καποιο αλλο αντικειμενο εκτος τροφης και νερου και μιας φανελας στην οποια ξαπλωνει για να κοιμαται?τελος,η συμπεριφορα του οσον αφορα το δαγκωμα βελτιωνεται με τον καιρο και την επαφη ή θα ειναι παντα τοσο ζορικος?δεν ποναει πολυ αλλα οσο να ναι εχω γεμισει ωπες και κοψιματακια.....δεν ειναι πολυ δημοφιλες κατοικιδιο αλλα ευχαριστω εκ των προταιρων για το χρονο σας.....
  2. skouk

skouk Member

ενας μηνας και καμια απαντηση............

Share This Page