Κουνελακι αλλαζει το ματακι του

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Maninakalli, Nov 19, 2016.

1. Maninakalli

Maninakalli New Member

Καλησπερα! Ειμαι νεα κουνελομαμα λιγων μονο ημερων! Το μικρουλι μου (2-3 μηνων) εινα μια φατσουλα σκετη τρεχει μεσα στο κλουβι του σκαρφαλωνει τρωει πινει αρκετο νερακι ολα ενεργειται ολα μια χαρα..Ενταξει εχουμε ενα θεμα με την εκπαιδευση της τουαλετας αλλα το δουλευουμε!!! Σημερα το πρωι παρατηρησα πως το ενα ματακι του ηταν σαν να ειχε δακρυ επανω. Τελικα μετα απο πολυ κοπο και αγωνια διαπυστωσα πως ηταν τριχουλες που ελειπαν η ειχαν μετακινηθει εκει? Δεν καταλαβα ακριβως..Μετα απο 2-3 ωρες που ηταν εξω και παιζαμε μπηκε στο κλουβακι εφαγε και συνεχισε να πηδαει εδω κ εκει αλλα παρατηρησα να ξυνει το ματακι αυτο με τα ποδια του. Μολις τωρα παρατηρησα οτι το ιδιο αυτο ματακι εχει βγαλει σαν μια μικρη καφε γραμμουλα απο πανω (στο τριχωμα δλδ) που δεν την ειχε πριν. Τι μπορει να συμβαινει?Υπαρχει περιπτωση απλα να εμφανιζονται νεα χρωματα πανω του η ειναι καποια ασθενεια?
    Ευχαριστω εκ των προταιρων
  2. anastasia vlachou1

anastasia vlachou1 New Member

Το κουνέλι μου πριν 3 μήνες είχε μια ασθένεια στο ματάκι του και άρχισε να βγάζει υγρά και να το ξύνει . Αγχωθηκα αλλά τελικά ήταν μόνο μια επιπεφυκίτιδα οπότε του έβαζα για 3 μέρες χαμομήλι και πέρασε . Για το καφέ στο μάτι που λες μπορεί να μην το είχες προσέξει . Αλλά άμα πιστεύεις ότι είναι σοβαρό πήγαινε το στον κτηνίατρο .
    marich likes this.

Share This Page