Κουνελακι ματι

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Maninakalli, Nov 19, 2016.

1. Maninakalli

Maninakalli New Member

Καλησπερα! Ειμαι νεα κουνελομαμα λιγων μονο ημερων! Το μικρουλι μου (2-3 μηνων) εινα μια φατσουλα σκετη τρεχει μεσα στο κλουβι του σκαρφαλωνει τρωει πινει αρκετο νερακι ολα ενεργειται ολα μια χαρα..Ενταξει εχουμε ενα θεμα με την εκπαιδευση της τουαλετας αλλα το δουλευουμε!!! Σημερα το πρωι παρατηρησα πως το ενα ματακι του ηταν σαν να ειχε δακρυ επανω. Τελικα μετα απο πολυ κοπο και αγωνια διαπυστωσα πως ηταν τριχουλες που ελειπαν η ειχαν μετακινηθει εκει? Δεν καταλαβα ακριβως..Μετα απο 2-3 ωρες που ηταν εξω και παιζαμε μπηκε στο κλουβακι εφαγε και συνεχισε να πηδαει εδω κ εκει αλλα παρατηρησα να ξυνει το ματακι αυτο με τα ποδια του. Μολις τωρα παρατηρησα οτι το ιδιο αυτο ματακι εχει βγαλει σαν μια μικρη καφε γραμμουλα απο πανω (στο τριχωμα δλδ) που δεν την ειχε πριν. Τι μπορει να συμβαινει?Υπαρχει περιπτωση απλα να εμφανιζονται νεα χρωματα πανω του η ειναι καποια ασθενεια?
    Ευχαριστω εκ των προταιρων
  2. marich

marich Active Member

Ετσι όπως ξύθηκαι λογικα θα λερώθηκε απο μόνο του !
    (Και εμενα ξύνει τα μάτια του ποτε ποτε )
  3. Maninakalli

Maninakalli New Member

Ειναι σαν να εχει πατησει-βγαλει το τριχωμα στο σημειο αυτο..Δηλαδη φαινεται και στην τριχα του κατι σαν αλλαγη στην υφη της δε φαινεται για βρωμια κ οταν το καθαριζω λιγο μ το χερι μου δεν φευγει..Επισης μου φαινεται οτι καπου καπου το ματακι αυτο το κλεινει ελαχιστα( η ειναι ιδεα μου δεν ξερω) παντως απο ορεξη και ζωντανια ειναι μια χαρα ολο χοροπηδαει τρωει και κανει μπανιο :)
  4. marich

marich Active Member

Ρωτά κάποιον κτηνίατρο και αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία !
  5. Maninakalli

Maninakalli New Member

Τελικα καταφερα να το κοιταξω και να το αγγιξω στο σημειο για να δω τι ειναι και ειναι τριχουλες που αλλαζουν χρςμα..Ειχε ηδη γυρω απο τα ματακια καφε χρωματακι και λογικα επειδη μεγαλωνει εμφανιζονται σιγα σιγα τα χρψματα του..Διαβασα πως ειναι φυσιολογικο..Δυστυχως δεν μπορω να το βγαλω φωτο στο σημειο αυτο γιατι δεν καθεται κ το λυπαμαι να το ταλαιπορω..Ειναι νορμαλ να βγαζει τα χρωματα του καθως μεγαλωνει σωστα?
    marich likes this.
  6. Maninakalli

Maninakalli New Member

Ν α και η φωτο τελικα εκατσε μιλαω για τη καφε γραμμουλα στο ματακι του δεν την ειχε πριν λιγες μερες

Attached Files:

• 8.jpg
      8.jpg
      File size:
      67.8 KB
      Views:
      4
  7. marich

marich Active Member

Φυσιολογικό ειναι απο οσο ξερω !
  8. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member