[ΚΟΥΝΕΛΙΑ] Συνηθισμένες ασθένειες

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Niva2gr, Jan 17, 2008.

1. mariaz

mariaz Member

Η τριχόπτωση είναι φυσιολογική, αλλά θα πρέπει να το βουρτσίζεις γιατί με το γλύψιμο - μπάνιο που κάνει στη γούνα του καταπίνει το τρίχωμα, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος απόφραξης του εντέρου που οδηγεί σε θάνατο, αφού τα κουνέλια δεν έχουν δυνατότητα να κάνουν εμετό τις τριχόμπαλες (όπως κάνουν οι γάτες).
    Για την κηλίδα, δεν νομίζω να είναι κάτι. Παρακολούθησέ το πάντως και μας λες.
  2. christos123

christos123 New Member

Καλησπέρα ξέρει κάποιος να μου πει έχουμε ένα κουνελι 8 μηνών και έχει πρηστεί το αυτί του μέσα και έχει μελανιασει,υπάρχει περίπτωση να το έχει τσίμπησε κάτι?
  3. mariaz

mariaz Member

Πολύ πιθανόν, όπως πιθανό είναι να το έξυσε άτσαλα και να το μόλυνε. Δεν το πας να το δει κανένας γιατρός;
  4. nefie

nefie New Member

Γεια σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι στην επαρχια δεν μπορω να βρω γιατρο για κουνελακια που να ασχολειται σε βαθος. Χθες βραδυ το κουνελακι μου (Lionhead 3 ετων) ηταν μια χαρα! εφαγε οπως παντα και ξερο χορτο και τροφη και λιγα φυλλα απο μπροκολο και ηταν μια χαρα. Σημερα το πρωι η ουρα του ειναι παρα πολυ βρεγμενη (δεν μυριζει κατι ασχημα) δεν τρωει τιποτα , η γουνα του ειναι πολυ φουντωτη και ειναι συνεχεια ξαπλωμενος στην ακρη του κλουβιου. Δεν το ειχε ξανακανει ποτε αυτο. Παντα ηταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δραστηριος ολη μερα! Τα ματακια του και τα αυτακια του ειναι μια χαρα ανοιχτα. Αλλα ειναι τοσο ληθαργικος και η ουρα του ακομα πολυ βρεγμενη. Τι συμβαινει??? Αν μπορειτε να βοηθησετε ευχαριστω παρα πολυ
  5. Christy22

Christy22 New Member

Nefie δυστυχώς είμαι νέα κουνελομαμά και δεν έχω εμπειρία για να σε βοηθήσω. Πώς είναι ο μικρός σου σήμερα; Νομίζω ότι θα πρέπει να επικοινωνήσεις έστω και τηλεφωνικά με κάποιον γιατρό. Προσπάθησα να βρω στο διαδίκτυο κάτι περί αυτού που περιέγραψες αλλά δεν βρήκα κάτι που να βοηθάει. Σε πρώτη φάση θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να τον αφήνεις βρεγμένο για να μην δημιουργηθεί κάποιο δερματικό, συν τον κίνδυνο περί εντόμων. Sorry που δεν μπορώ να βοηθήσω. Ελπίζω να είναι όλα καλά!
  6. nefie

nefie New Member

Christy22 ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Σημερα ειναι τα ιδια. Πινει νερακι και σημερα εφαγε λιγο μαρουλι (δεν ηθελε τιποτα αλλο ουτε ξηρα τροφη ουτε χορτο). όμως βρηκε το κουραγιο και πλυθηκε μονος του και ετσι δεν ειναι τοσο βρεγμενος. μονο η ουριτσα του. εχω ξεσηκωσει ολους τους κτηνιατρους της πολης μου αλλα κανεις δεν ξερει. μου λενε να του κανουν παυσιπονες ενεσεις και να δουμε. δεν του εκανα τις ενεσεις θεωρω οτι χειροτερα θα τον τρομαξει και θα ταραχθει. περπαταει σημερα οχι σε ολο το σπιτι αλλα κανει αποσταση 3 δωματιων.
  7. Christy22

Christy22 New Member

Τί ευχαριστείς βρε Nefie; Να βοηθούσα κι όλας, καλά θα ήταν.
    Μπορεί να ακουστεί χαζομάρα αυτό που θα πω, αλλά οι κτηνίατροι που έχεις ρωτήσει είναι εξειδικευμένοι. Μέσα στο forum έχω διαβάσει για την κα. Κομνηνού από Θεσσαλονίκη ότι έχει την καλύτερη ειδίκευση για κουνελάκια. Δεν της κάνεις ένα τηλέφωνο, να της εξηγήσεις ότι είσαι στην επαρχία και το πού είσαι, και είτε να σου προτείνει (αν ξέρει) έναν γιατρό κοντά σε εσένα είτε να σε κατευθύνει έστω και τηλεφωνικά αν πρέπει να κάνεις κάτι στο γλυκάκι σου; (το τηλεφωνικά, δεν το πιστεύω ότι θα το κάνει, αλλά δεν ξέρεις...)
    Επίσης, τί εννοείς περπατάει; Δεν τρέχει; Είναι τόσο αδύναμο.
    Καλύτερα να ενοχλήσεις έναν καλό γιατρό κι ας μην ανταποκριθεί, παρά να μην το κάνεις (απλά η γνώμη μου είναι).
  8. Bora23

Bora23 New Member

Geia sas! Exw ena kouneli ton ermh.. kai tin teleftea evdwmada exw paratirisi oti kanei ena hxw san sfirigma kai sfigete alla troh kanonika kai pinh nero. epikinonisa me ton ktiniatro k m edwse kati stagones gia na vazw sto nero tu pou eipe oti vohthane to edero tu omws mwlis xthes paratirisa oti to meros pou ta kanei exei pristi k fouskosi.. to kouneli m dn exei k eidieteri oreksi ksaplomeno kathete episis exei lerothi pl ekei katw k mirizi dn kserw an prepei na to plino k tetia gt exw diavasi oti to banio den tus kanei kalo... an kserei kapios kati as m pei gt anisixo para poli... efxaristw!!!!
  9. Christy22

Christy22 New Member

Γεια σου Bora23. Για τα συμπτώματα δεν μπορώ να σου πω κάτι λόγω μη ειδικής και με ελάχιστη εμπειρία από κουνελάκια. Η επικοινωνία με τον γιατρό ήταν τηλεφωνική; Δεν το εξέτασε για το πρήξιμο; Είναι καλύτερα σε σχέση με την Παρασκευή;
    Σχετικά με το μπάνιο αυτό που ξέρω είναι ότι όχι μόνο δεν κάνουμε τα κουνελάκια μπάνιο γιατί δημιουργούνται δερματικά κ.α. αλλά είναι και επικίνδυνο λόγω του στρες που υφίσταται. Σίγουρα όμως θα πρέπει να τον καθαρίσεις απαλά-απαλά, με ένα καθαρό, βρεγμένο ύφασμα για να μη δημιουργηθεί μόλυνση.
    tyxaios likes this.
  10. Bora23

Bora23 New Member

To piga ston giatro telika to savato. to fouskoma htan kakakia pou eixan petrosi mesa.. oso gia to banio m epevale na kanw banio 2 fwres tin hmera me xliaro nero kai xamomili kai na tou to piezw gia na malakosoun kai na vgoun.. episis eixe sigkah stin oura tu kai sta podarakia ligo k xriazode mouliazma m eipe gia na tu perasi.. efxaristw poli padws christy22!!!
    Christy22 likes this.
  11. kouneli.net

kouneli.net Member

Το ξερο χόρτο θα βοηθήσει ουσιαστικά στην αποφυγή της στάσης εντέρου και του πετρώματος των κοπράνων. Κοβεις την τροφή για να αναγκαστεί να φάει χόρτο και μόνο όταν έχει φάει όλη την ποσότητα που πρέπει, βάζεις τροφή στο πιατακι του. Δες εδώ

Για τα δόντια του που μεγαλώνουν συνέχεια πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις παιχνίδια τύπου μπάλα σε πλέγμα όπως προείπε κάποιος, από φυσικό ξύλο ιτιάς και να αφήνεις πάντα ένα μέσα στο κλουβί και τα υπόλοιπα απέξω για όταν βγαινει. Και τα στικς ειναι καλά αλλα θα πρεπει να του τα κρατάς μπροστά του σαν παιχνίδι για να δελεάζεται! Δες εδω
  12. Poppy S

Poppy S New Member

Γεια σας!!! Το δικό μου κουνέλι τον λένε sugar και είναι τριών μηνών. Όταν τον έβγαλα έξω, ξάπλωσε ανάσκελα και συνεχώς πήγαινε στο κρεβάτι μου. Έχω ακούσει πως επειδή έχω και ένα άλλο θηλυκό θέλει να ζευγαρώσει με αυτό και κάνει "διαδήλωση".Στεκει αυτό;
    kouneli.net likes this.
  13. Poppy S

Poppy S New Member

Επίσης, πόσο κοστίζει το τροχισμα δοντιών;
  14. kouneli.net

kouneli.net Member

Άχου το! Να ξέρεις ότι αυτά που κάνει είναι εκδηλώσεις τρυφερότητας και δε νομίζω από τριών μηνών να έχει ορμές. Και να έχει, αυτές θα είναι απειροελάχιστες και δεν θα τις καταλαβαίνεις απο τώρα. Το ό,τι τρέχει στο κρεβάτι σου, δείχνει ότι έχει ανάγκη να εξερευνήσει και τα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού και να σκαρφαλώσει όσο περισσότερο μπορεί, γιατί αυτό είναι το παιχνίδι του! Κρυφτό-κυνηγητό. Δεν πιστεύω ότι είναι ορμές. Ο δικός μου είναι 8 μηνών και εμφανίζει ελάχιστες ορμές, σε μορφή εκνευρισμού πιο πολύ. Τον 3ο μήνα ήταν ακόμα σαν μωράκι, γι αυτό το λέω.
  15. kouneli.net

kouneli.net Member

Η επίσκεψη σε γιατρό κοστίζει από 20-40 ευρώ αναλόγως το γιατρό. Απ ότι ξέρω θέλει αναισθησία για να μην πονέσει το ζωάκι οπότε φαντάζομαι θα είναι η τιμή της επίσκεψης + κάνα 10ευρο για τη διαδικασία. Πάρε τηλ 2-3 κουνελογιατρούς και κάνε έρευνα γιατί ο καθένας χρεώνει διαφορετικά.
  16. Elena1992

Elena1992 Member

Παιδια δεν αποκλειω τους ορμονες . Το δικο μου κουνελακι, ο cookie που ειναι αδελφακι με τον sugar και την Ηρα (το θηλυκο μου κουνελακι)θελει να ζευγαρωσει απο τριων μηνων με την ηρα, την αδερφη του!:rolleyes:
  17. Poppy S

Poppy S New Member

Παιδιά το θηλυκό κουνέλι βγήκε αρσενικο και όταν τα βγάζω μαζί δαγκώνονται.Παιζουν η μαλώνουν;
  18. Poppy S

Poppy S New Member

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει; Βασικά, εγώ θέλω να τα βγάζω μαζί.Για αυτό ρωτώ.
  19. Elena1992

Elena1992 Member

Ποπιτσα μου σιγουρεψου οτι ειναι και τα δυο αρσενικα!
  20. Pantelhs

Pantelhs New Member

Παιδιά σας παρακαλώ έχω ένα κουνελάκι και τώρα τελευταία μου βγάζει κάτι (λιγο) μαύρες στάμπες στο τρίχωμα του και κύριος στο κεφαλάκι του τι έχει? (έχω πολύ και να το βγάλω έξω από το κλουβί του να τρέξει λίγο τρώει κανονικά ποινή νερό και μετακόμισα με) τη λέτε να έχει?

Share This Page