[ΚΟΥΝΕΛΙΑ] Συνηθισμένες ασθένειες

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Niva2gr, Jan 17, 2008.

1. Marina&Cookie

Marina&Cookie Active Member

καλυτερα να ανοιξεις νεο θεμα ;)
  2. marich

marich Active Member

Μια χαρά ειναι το κουνελι σου απλά τωρα βγάζει τα χρώματα του!
  3. Γεια σας εχω ενα κουνελι το οποιο εδω και αρκετο καιρο εχει πληγες στα πησω ποδια του στις φτερνες εχω παει σε κτηνιατρο και μου ειχε δωσει μια αληφη να του βαζω μια beaphar η οποια δεν εκανε τιποτα. Το προβλημα μου το εμφάνισε χριστουγεννα και τωρα ειναι σε χειροτερη κατασταση εχει αρχισει να μην τρωει καλα και μεχρι προχθες του εδεινα νερο με τη συριγγα τωρα πινει νερο αλλα οταν του δωσω εγω το οποιο προσθετω μια βιταμινη. Τι αλλο μπορω να βαλω στα ποδια του? Εχει φυγει και το τριχωμα του απο πισω και εχει αδυνατησει υπερβολικα.
  4. marich

marich Active Member

Αρχικά άλλαξε κτηνίατρο ! Επισης μη το αφεινης να περπατάει πάνω σε ανώμαλα εδάφη !
  5. kouneli.net

kouneli.net Member

Όταν ενα κουνέλι δεν τρώει και δεν πίνει δεν ειναι καλά. Πρεπει να παει σε κουνελογιατρό (όχι απλό κτηνίατρο). Σημαίνει οτι υποφέρει. Στο ιντερνετ αν πατήσεις στο google τις σωστες λεξεις κλειδιά θα βρεις τέτοιο γιατρο στην περιοχη σου. Επίσης, οι κλινικές για μικρα ζωα ενδέχεται να ξερουν απο κουνέλια. Εχει πτωση τριχωματος και αλλου στο σωμα ή μονο στα πόδια? Οι ψυλλοι ενοχοποιούνται για τέτοιες περιπτώσεις. Θέλει προληπτικά αμπούλα για ψύλλους να του βάλει ο γιατρός στο κενο πισω στο σβέρκο αναμεσα στα αυτια. Ειναι η ιδια αμπουλα που βαζουν και στις γάτες. Μηπως να το συζητουσες μαζι του? Οι ψυλλοι κανουν παρτυ αυτη τη εποχη στα κουνελια που βγαινουν στην αυλη, στο μπαλκονι αλλα ακομα κι αυτα που ζουν αποκλειστικά μεσα στο σπιτι, λογω του οτι μεταφέρουμε άθελά μας τα αυγά τους οταν μπαίνουμε με τα παπούτσια μας απο το δρόμο!
  6. Έχω ένα φίλο που έχει ένα κουνέλι με παρόμοιο πρόβλημα που δημιουργήθηκε από τα σιρμάτινα πατώματα στο κλουβί με αποτέλεσμα να γεμίσουν πληγές τα πόδιά του. Ρόλο παίζει και η φτωχή υγιεινή, πχ όταν δεν κόβουμε τα νύχια του κουνελιού.
  7. yannisM

yannisM New Member

Καλημέρα σε όλους σας. Αγόρασα ένα κουνέλι τον περασμένο Οκτώβριο για χάρη της 4χρονης κόρης μου και το τελευταίο διήμερο παρατήρησα ότι μια σκληρή κρούστρα δημιουργήθηκε γύρω από τη μουσούδα του και τα βλέφαρά του. Είναι άκεφο και ξύνεται συνεχώς. Επίσης, για πολλές ώρες της ημέρας κρατά μισόκλειστα τα βλέφαρά του. Ανεβάζω και μια φωτογραφία και σας παρακαλώ να μου δώσετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι και κυρίως πώς μπορεί να θεραπευτεί. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. kouneli.jpg
    Last edited: Jan 16, 2017
  8. kouneli.net

kouneli.net Member

Καταρχάς τα κουνελάκια δεν είναι λούτρινα ζωάκια που αγοράζουμε σε ένα παιδί 4 χρονών που δεν μπορεί να φροντίσει ούτε τον ίδιο του τον εαυτό. Πρώτο φάουλ. Αλλά ας υποθέσουμε ότι το ζώο το φροντίζετε εσείς για να έχει κάτι να παίζει το παιδί. Το είχατε στο μπαλκόνι? Μήπως κόλλησε κάτι? Μοιάζει με ψώρα αλλά πώς να βγάλουμε πόρισμα εφόσον δεν είμαστε γιατροί? Μήπως θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν κουνελογιατρό? Όχι έναν κτηνίατρο για σκύλους-γάτες αλλά έναν ειδικό στα κουνέλια. Δεν είναι το ίδιο, γι αυτό σας το λέω. Ορισμένοι κτηνίατροι για να μη χάσουν τον πελάτη λένε "φέρτο να το δω" χωρίς να έχουν ιδέα τι κάνουν και φορτώνουν με αντιβίωση ή κορτιζόνες τα κουνέλια τα οποία μετά από λίγο πεθαίνουν και στεναχωριόμαστε και εμείς και τα παιδιά μας. Είναι πολύ επίπονο κάτι τέτοιο. Λέτε ότι το κουνέλι ξύνεται συνέχεια εκεί. Μάλλον υποφέρει και είναι κρίμα να μην λαμβάνει φροντίδα από γιατρό. Δυστυχώς μέσω ενός φόρουμ δεν μπορούμε να λύσουμε ένα ιατρικό πρόβλημα και να σας πούμε τι να δώσετε γιατί δεν γνωρίζουμε τι είναι αυτό. Αντίστοιχα το παιδάκι αν είχε εμφανίσει κάτι θα το τρέχατε στον παιδίατρο. Έτσι πρέπει να κάνετε και με το κουνελάκι για να μην υποφέρει. Στο παρακάτω σύνδεσμο έχουμε κάποιους προτεινόμενους κουνελογιατρούς: http://www.kouneli.net/koynelogiatroi/
    Ελπίζω να το αντιμετωπίσετε και να μας πείτε καλά νέα!
    marich likes this.
  9. yannisM

yannisM New Member

Ευχαριστώ πολύ!

Share This Page