κουνελάκι και συνάχι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by stilvie, Oct 15, 2007.

1. stilvie

stilvie New Member

γεια σας!θέλω ξανά τη συμβουλή σας!λοιπόν, έχω πρόβλημα με το λαιμό μου, συγκεκριμένα παθαίνω συχνά φαρυγγίτιδες με συνάχι σχεδόν πάντα και πιο σπάνια πυρετό.το θέμα βέβαια δεν είμαι εγώ, ρωτάω για το κουνέλι μου την Ιόλη, πώς θα την προφυλάξω?λογικά είναι κολλητικό!και αν σε κάποια περίπτωση κολλήσει, τι γίνεται?
  2. marinaki

marinaki New Member

Καλημέρα!
    Οντως μπορεί το κουνελάκι σου να συναχωθεί αν είσαι κ εσύ άρρωστη!Να φροντίζεις όταν το πιάνεις να πλένεις τα χέρια σου πρίν,μην βήχεις πάνω του ή γύρω του κ αέριζε συχνά τα δωμάτια για να φεύγουν τα μικρόβια!Γενικά μέχρι να γίνεις καλά απεφευγε να είσαι γύρω του!Επίσης όταν του βάζεις φαγητό ή του κόβεις λαχανικά ν πλένεις πιο πρίν τα χέρια σου!Σε γενικές γραμμές πρέπει να κάνεις ότι θα έκανες για να μην κολλήσεις κάποιον άνθρωπο αλλά λίγο πιο έντονα! Αν τελικά δν το γλιτώσεις πάρε τηλ τον κτηνίατρο(κατα προτίμηση τον δικό μας) κ θα σου δώσει κάποια αντιβίωση που θα πρέπει να δίνεις συγκεκριμένες ώρες με σύριγγα... Ευχομαι να μην τύχει!
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Και μια βιταμινούλα στο νερό σίγουρα δεν θα βλάψει! Μπορείς πολύ εύκολα να βρείς σε όλα τα πετ σοπ! Αν βρείς, καλύτερα να πάρεις πολυβιταμίνη και τσέκαρε και την ημερομηνία λήξης γιατί τις κάνουν τις κομπινούλες τους σε αυτά!
  4. stilvie

stilvie New Member

εννοείται οτι θα το προσέχω πάρα πολύ αλλά ξέρω οτι κολλάνε και πολύ εύκολα!αν κολλήσει τι βιταμίνη εννοείς?σε χάπι?ξέρεις καμία να μου συστήσεις ή θα τη ζητήσω ως πολυβιταμίνη και θα καταλάβουν?
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Όχι, την πολυβιταμίνη θα την δώσεις για να μην κολλήσει! Απλώς ζητάς βιταμίνη για κουνέλια και σου τη δίνουνε! Τώρα, αν κολλήσει θα χρειαζτεί κτηνίατρο! Όμως δεν είναι τόσο ευπαθή όσο νομίζουμε!
  6. marinaki

marinaki New Member

Πράγματι αυτό είναι αλήθεια!Εμένα στα 3χρόνια δεν έχει αρρωστήσει ποτέ!Φτου φτου φτου μην το ματιάσω! :wink:
  7. stilvie

stilvie New Member

καλησπέρα!της πήρα χθες πολυβιταμίνη αλλά δεν της τη διέλυσα στο νερό γιατί έχει υπερβολικά άσχημη μυρωδιά και κόκκινο χρώμα και φοβήθηκα πως δεν θα πιει καθόλου νερό.της έριξα τρεις σταγόνες πάνω σε ένα μαρουλόφυλλο μήπως και τη δελεάσω αλλά δεν το άγγιξε πράγμα αφύσικο γιατί το μαρούλι είναι η δεύτερη αγαπημένη της τροφή μετά τον άνιθο!γι' αυτό σήμερα το πρωί αναγκάστηκα να της δώσω με το ζόρι... την καημενούλα, νιώθω τύψεις που την ανάγκασα να δοκιμάσει τέτοιο σίχαμα!αφού έπεσε λίγο στο χέρι μου και δεν λέει να φύγει η μυρωδιά ακόμα!και το χειρότερο είναι πως πρέπει να της ξαναδώσω!τι να γίνει όμως, για το καλό της είναι...
  8. Νότα

Νότα New Member

Γριπη κουνελιων!

Ωστε κολλανε και τα κουνελακια γριπες!
    Πρωτη φορα το ακουω αυτο!

Τελικα το φορουμ είναι πηγη πληροφοριων για ολα τα ζωα!!!! :) :)
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ξέρω ποιά λες! Καλά έκανε και δεν έφαγε το μαρούλι γιατί είναι σε συμπυκνωμένη μορφή και θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα! Καλύτερα πάρε την αντίστοιχη της Vitakraft, η οποία είναι και άοσμη!
  10. stilvie

stilvie New Member

τιιιι?τι πρόβλημα εννοείς?της έχω δώσει ήδη τρεις φορές αλλά όλες με το ζόρι!όταν λες συμπυκνωμένη μορφή τι εννοείς?
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εννοώ οτι υπάρχει κάποιος λόγος που βάζουμε την βιταμίνη στο νερό, και δεν την δίνουμε έτσι! Στο νερό διαλύεται και έτσι την παίρνει σιγά-σιγά! Μην της ξαναδώσεις έτσι βιταμίνη, γιατί ίσως προκαλέσει στομαχικά προβλήματα!

Share This Page