κουνελοαπειρη :P

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by snake17, Sep 7, 2011.

1. snake17

snake17 New Member

γεια σε ολους :smile5:
    επειδη δεν ειχα καμια κουνελοεμπειρια μεχρι τωρα κ σκεφτομαι να παρω ενα κουνελακι θα ηθελα τα 'φωτα' των εμπειρων :biggrin5:
    ειναι καλη επιλογη κατοικιδιου?
    εγω φετος ξεκιναω την φοιτητικη μου ζωη κ μαζι μου εχω ενα ινδικο...καλη παρεα δν λεω αλλα δν ειναι κ τοσο κοινωνικο..σκεφτηκα αρχικα για γατα αλλα με δυο σκυλια στο σπιτι των γονειων μου δυσκολα να την κουβαλαω..οποτε ειπα να δω κουνελακια..
    ειναι χαδιαρικα κ κοινωνικα?
    μυριζουν οντως πολυ η εξαρταται απο την διατροφη κ το φυλο..?
    αν σε καποιες περιπτωσεις π.χ. γιορτες λειπω καμια εβδομαδα αλλα φροντισω να εχει καθημερινα αρκετη τροφη θα ειναι οκ?η μεταφορα θα ηταν προτιμοτερη?
    κ τελος μια στειρωση κουνελιου ποσο περιπου θα κοστιζε?
  2. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

κατσε και διαβασε εδω http://mybunny.ning.com/ τα παντα ολα ωριμα και οχι τσατρα πατρα και μετα αποφασισε.
    Τα κουνελια ειναι πιο δυσκολα σαν κατοικιδια απο μια γατα λογω αγνοιας των πετ σοπαδων και αδιαφοριας των ιδιοκτητων να ψαξουν.
    Απαξ και διαβασεις αυτα τα βασικα στο σαιτ που σου εστειλα εισαι ετοιμη να παρεις κουνελακι.
    Αλλα να τα διαβασεις. Ολες τις ενοτητες.

Το κοστος της εξαρταται απο το φυλο. ξεκιναει απο 80-100 για ενα αρσενικο και για ενα θηλυκο απο 100-150.
    Αλλα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ γιατροι ξερουν απο στειρωσεις κουνελιων.
    Μενεις αθηνα;

δε μυριζουν αν τρεφονται σωστα και υγιεινα και αν εχεις ως υποστρωμμα κοκους πειεσμενου ξυλου ή χαρτιου.

Το κουνελι ειναι κοινωνικο ζωο και εξαρταται απο τους ανρωπους για να ζησει ακι να τραφει ΣΩΣΤΑ.
    Ποτε δεν το αφηνουμε μονο του για τοσο μεγαλο διαστημα. Λογω της ευαισθησιας του σε ασθενειες του εντερου πρεπει να παρακολυθειται καθηεμρινα απο το γονιο του, ασε που μπορει να παθει ακι καταθλιψη μονο του...
    και ποτε δεν το βαζουμε στις αποσκευες οταν κινουμαστε με κτελ.
    Last edited: Sep 7, 2011
  3. snake17

snake17 New Member

ευχαριστω πολυ για την ιστοσελιδα ηδη ξεκινησα το διαβασμα :001_302:
    το μονο θεμα μου απο οσο καταλαβαινεισ ειναι ο καιρος που θα απουσιαζω...η σχολη μου θελει γενικα πολυ διαβασμα οποτε σε καθημερινη βαση θα ειμαι σπιτι αρκετη ωρα για να αφιερωνω κ στο ζωακι μου..σκεφτουμουν για τισ μερες που θα λειπω να πω καποιο γνωστο η την σπιτονοικοκυρα να πηγαινει κ να βαζει τροφη..οπως ανεφερα εχω κ ενα ινδικο χοιριδιο κ ηδη ειμαι στα σχεδια ενως καινουριου κλουβιου διχωρου με διαχωριστικο ωστε να ειναι διπλα διπλα...βεβαια οκ αυτο δν αλλαζει κ πολλα αλλα τουλαχιστον δν θα νιωθει τελειως μονο...τωρα οκ δν νομιζω κ πως μια εβδομαδα απουσια θα προκαλεσει καποιο προβλημα καθωσ κ με οσα ινδικα ειχα μεχρι τωρα κ εφαρμοσα αυτην την τακτικη ηταν ολα καλα...η στειρωση ειναι κατι που θελω να κανω αν παρω κουνελι γιατι εχω διαβασει καποια αρθρα κ αναφερει πως ειναι καλυτερα..θα διαβασω κ τα αρθρα που μου ειπες βεβαια κ βλεπουμε :rolleyes:
    οχι δν ειμαι απο αθηνα κ πλεον θα μενω γιαννενα...
  4. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Εαν λειπεις τοτε καλυτερα να μην παρεις κουνελακι. Μια γατα θα ηταν ιδανικη αλλα οπως λες εχεις ενα ινδικο χοιριδιο...
    Δεν ξερω αν τα κουνελακια κανουν ταιριαστη παρεα με ινδικα χοιριδια αλλα με αλλα κουνελακια σιγουρα. Αλλα προσοχη ΠΟΤΕ δυο αρσενιακ κουνελια μαζι θα αλληλοσκοτωθουν ειτε ειναι στειρωμενα ειτε οχι. Επισης αν θες 2 κουνελια μαζι ειτε 2 θηλυκα ειτε ενα αρσενικο και ενα θηλυκο πρεπει και τα 2 να ειναι στειρωμενα.

Ολα τα ζωακια θελουν χρονο να τα εκπαιδευσεις να τα βοηθησεις να εξασκησουν το μυαλο τους και το σωμα τους οποτε αν λειπεις κατι τετοιο θα ειναι δυσκολο, ασε πο θα γυριζεις σπιτι πτωμα και ισως να μην μπορεις να ασχοληθεις...

Φανταζομαι αγαπας τα ζωα και θες να εχεις σπιτι σου αλλα καμια φορα αυτο ειναι δυσκολο και αν τα αγαπας καλυτερα να μην τα εχεις παρα να τα εχεις και να μην ευχαριστιεστε ο ενας τον αλλον :)
  5. snake17

snake17 New Member

χε χε μπα για γατα το ξεγραψα ουτε οι γονεις μου θελουν γενικα...:p
    δν ξερω το σκεφτομαι η αληθεια ειναι γιατι τοσο καιρο τα βλεπω σε βιντεακια κ εχω ψηθει...ειχε κ μια φιλη μου παλιοτερα κ ηταν ολο αγκαλιτσες κ φιλακια..
    αλλα οκ θα το σκεφτω λιγο ακομα θα δω αμα τα καταφερω να κανω κ το κλουβι οπως το σκεφτομαι κ θα δειξει...παντως εχω διαβασει οτι μαζι τα ινδικα κ τα κουνελια δν πρεπει να μενουν αλλα γενικα συνυπαρχουν ομαλα κ με το παραπανω μερικες φορες...εσυ εχεις κουνελι?
  6. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

εγω ποτε δεν ειχα κατοικιδιο, παντα φροντιζα τα γατακια και τα σκυλακια στο χωριο.
    Πρωτο μου κατοικιδιο και εδω και 1,5 χρονο περιπου ειναι ο Φοιβος, το κουνελακι μου:001_302::001_302:
  7. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Παντως, αν τελικα αποφασισεις οτι μπορεις να αφιερωσεις χρονο σε ενα κουνελακι και οτι προλαβαινεις τουλαχιστον στην αρχη να εισαι μαζι του να το μαθεις να σε μαθει γιατι ειναι και φοβητσιαρικα και αν μενεις Αθηνα ριξε μια ματια εδω:
    http://mybunny.ning.com/forum/topics/2221021:Topic:317309

εχω ανοιξει και εδω θεμα αλλα εδν εχει υπαρξει εμφανης...
    ευτυχως ομως η κοπελ καταφερε να δωσει πολλα και της μενουν μονον 6.
    Αν δε θες εσυ και θελει καποιος/α φιλη σου παραπεμψε την αρχικα σε αυτη τη σελιδα:)
  8. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

ααα και κατι αλλο, τα κουνελια ειναι ενεργητικα απο αργα το βραδυ εως νωρις το πρωι και ολη την υπολοιπη μερα κοιμονται.
    Αν επιστρεφεις βραδυ και εχεις ορεξη και συ για να ασχοληθεις μαζι του τοτε μπορει να τα βρειτε:)
  9. kate9

kate9 Member

snake17 από αυτά που λες καταλαβαίνω πόσο θα ήθελες ένα κουνελάκι αλλά το κουνελάκι είναι από τα ευαίσθητα ζώα, θέελει κυρίως την παρουσία γύρω του κι αυτό φαίνεται ξεκάθαρα όταν μαζευόμαστε όλοι σπίτι έρχεται κι αυτό και κάθεται χαλαρό απέναντί μας, πηδάει από τη χαρά του, μπερδεύεται στα πόδια μας μυρίζοντας για λιχουδιά, ενώ όταν το αφήνω μόνο του για ώρες το βρίσκω σα μπαλίτσα στη γωνίτσα του συνήθως. Επίσης, θέλει διαρκή επίβλεψη γιατί μπορεί όταν λείπεις να πάθει στάση εντέρου, να μην έχει κάνει κακά για δυο μέρες, αυτό είναι κάτι που δε μπορεί να το διαπιστώσει η σπιτονοικοκυρά ή η φίλη σου που δεν έχει ιδέα από κουνέλια και τα κακά τους! και δυστυχώς το κουνελάκι σε δυο μέρες φεύγει απ'τη ζωή αν δε φάει λόγω ασθένειας! Τώρα βέβαια αυτό είναι κάτι σπάνιο αλλά...όλα μπορούν να συμβούν.
    Το κουνέλι για μένα είναι η τέλεια επιλογή κατοικίδιου επειδή είναι απόλυτα καθαρό, δεν έχει μεταδοτικές ασθένειες και έντομα πάνω του, δε μυρίζει καθόλου η γούνα του και δεν αφήνει τρίχες πάνω στα έπιπλα εκτός εάν εσύ το ενθαρρύνεις να σκαρφαλώνει παντού... Αλλά το αντάλλαγμα είναι η διαρκής επίβλεψη σα να ήταν μωρό! (θερμοκρασία δωματίου, να μην κάθεται σε ρεύματα αέρα, κάλυψη πριζας και καλωδίων, απομάκρυνση τοξικών γι'αυτό φυτών και αντικειμένων, πλέγμα μην πέσει απ'τη βεράντα, έλεγχος στα κακά και τα δόντια του, σχολαστική καθαριότητα κάθε δυο μέρες στην τουαλέτα του, βούρτσισμα)
    Αν λέιπεις μονο μια- δυο βδομάδες το χρόνο μόνο, ίσως δεν υπάρχει πρόβλημα.
  10. snake17

snake17 New Member

κ παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες...οπως ειπα κ πιο πανω τωρα θα μενω γιαννενα οποτε για αθηνα πολυ δυσκολο:nonod:
    εχω δει κ εγω πολλες αγγελιες με κουνελακια γιατι θα προτιμουσα να ειναι μεγαλωμενα σε σπιτι παρα αυτα του πετ σοπ αλλα δν βρηκα κατι..
    ναι οντως kate9 εχεις δικιο μιλουσα κ με μια φιλη μου που ειχε κουνελι κ απο την μια στιγμη στην αλλη πεθανε..τωρα οκ δν νομιζω πως ειχε αυτην την περιποιηση που λες αλλα οσο να ναι στα οπα οπα το ειχε...το σπιτι που νοικιαζω ειναι γενικα ζεστο κ ησυχο κ θα εχω μεγαλο χωρο χωρις καλωδια...ακομα το σκεφτομαι ομως..λεω να ξεκινησω λιγο με τα μαθηματα να δω πως ειναι κ η φοιτητικη ζωη κ βλεπουμε...αν κ νομιζω πως στην προκειμενη αυτο ειναι το καταλληλο ζωακι να εχω μαζι μου κ μαζι με τον ελβις το ινδικο χοιριδιακι μου...αλλα για να καταλαβω ετσι λιγο καλυτερα τα κουνελια ειναι πιο ευαισθητα απο τα ινδικα?
  11. kate9

kate9 Member

δεν ξέρω από ινδικά δεν είχα ποτέ. Αλλά είναι πολύ πιο ευαίσθητα από γάτες και σκύλους εννοείται. Επειδή είναι ζωακια θύματα στην ουσία, έχουν αναπτύξει αυτή την ψυχολογία που τα κάνει να έχουν υπερευαίσθητο νευρικό σύστημα και συνεπώς γαστρεντερικό...Το θέμα είναι ότι όταν γνωρίσεις καλά το κουνέλι σου, τι το πειράζει από τροφές και τι όχι, τότε όλα γίνονται με σιγουριά. Αλλά δε μπορείς να το εμπιστευτείς σε άλλα χέρια που δεν ξέρουνα από κουνέλια όταν λείπεις. Αυτό είναι το θέμα. Ό,τι και να συμβεί το κουνέλι σου θα το δείξει όταν θα είναι έτοιμο να παραδώσει το πνεύμα, δυστυχώς...μόνο εσύ που το ξέρεις θα μπορέσεις να καταλάβεις εγκάιρως τα σημάδια κι αυτό μόνο αν επιδείξεις ζήλο και υπευθυνότητα στη συμβίωση μαζί του.

Share This Page