κουνέλι και γηρατειά?

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by kate9, May 27, 2013.

1. kate9

kate9 Member

Φίλοι μου, το αγαπητό μου Μπουμπούκι έχει δύο αλλαγές σημαντικές που θέλω να συζητήσω μαζί σας γιατί με προβληματίζουν. Πρώτον, έχει χάσει βάρος από το καλοκαίρι και μετά και δεύτερον έχει μειώσει την ποσότητα φαγητού που τρώει ή δεν είναι τόσο λαίμαργο όπως παλιά.
    Επίσης, από χθες κατά διαστήματα ωρών δεν τρώει τίποτα, μόνο λίγο νερό και κάθεται μπαλίτσα δίπλα στην τουαλέτα του ακόμη κι όταν το ελευθερώνω. Μετά συνέρχεται, ζωντανέυει , τρώει και μετά πάλι νωθρότης. Αλλά η κοιλίτσα του δεν έχει πρήξιμο ούτε βρήκα κάτι στην ψηλάφιση, μόνο τα μπροστινά του δόντια θέλουν τρόχισμα, δεν τρέμει καθόλου πάντως ούτε τα τρίζει όταν ησυχάζει.
    Εκλεισε το Μάιο τα 6 χρόνια ζωής. Μήπως είναι γεράκος? :eek:
  2. evmorfia

evmorfia Member

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ για τον δικό μου (σε 2-3 μήνες κλείνει τα 6), όταν πριν 1-2 χρόνια σταμάτησε να πολυτρώει, να πολυκινείται, να κυνηγάει τα πόδια μας, έκανε μικρά κακάκια, αδυνάτησε, ώσπου τελικά κοντά στα Χριστούγεννα σταμάτησε να τρώει εντελώς!! Το πήγαμε στον γιατρό και τελικά είχε πρόβλημα στα πίσω δόντια, και ο πόνος αυτός ήταν η αιτία για όλα τα παραπάνω!! Μετά την εγχείρηση και τις ενέσεις που του κάναμε οι ίδιοι για δύο μήνες καθημερινά είναι άλλο κουνέλι!! Λες και ξανάγινε μωρό, είχε ίδια συμπεριφορά όπως παλιά! Μέχρι τα πόδια μας κυνηγάει, τρώει πάλι χόρτο, καβαλάει και πάλι ένα ψεύτικο αρκουδάκι που του είχαμε και παλιά, έβαλε 100 γραμμάρια... Είναι λογικό με το πέρασμα του χρόνου να "πέφτει" η ενέργειά τους αλλά πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω μήπως συμβαίνει κάτι παρόμοιο, το θέμα με τα δόντια είναι τεράστιο και τα βασανίζει πολύ τα καημένα!! Πρέπει να τον πας σε έναν καλό γιατρό να τον δει, γιατί εκτός από τα μπροστινά (που σίγουρα τον ενοχλούν πολύ!) μπορεί να έχει πρόβλημα και στα πίσω του δόντια! Είναι σημαντικό να είναι καλός ο γιατρός κ να ξέρει από κουνελάκια. Περαστικά σας!
  3. kate9

kate9 Member

Eυχαριστούμε. Έχω πάει στη Β.Τσεντίδη μια φορά και του έκοψε τα μπροστινά δόντια με την πένσα, ήταν καλό αυτό? Τη ρώτησα αν πόνεσε και μου είπε πως όχι, ενώ έχω ακόυσει ότι άλλοι γιατροίι κάνουν τρόχισμα με νάρκωση... καμμιά γνώμη γιάυτό??
  4. evmorfia

evmorfia Member

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις τεχνικές που χρησιμοποιεί ο κάθε κτηνίατρος μιας κ δεν είμαι γιατρός, η καθηγήτρια παν/ιου πάντως που τον πήγα στη Θεσ/κη (που είναι νομίζω η μόνη 100% εξειδικευμένη) του τα τρόχισε τα πίσω δόντια με νάρκωση γιατί φαντάζομαι το στρες του ζώου είναι τεράστιο κατά τη διαδικασία. Επίσης αυτός που τον πάω στο Περιστέρι μάς έδωσε και τις ενέσεις που προανέφερα και έκαναν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην υγεία κ τη συμπεριφορά του κούνελου. Είναι σημαντικό να τα εξετάζουν ενδελεχώς τα κουνελάκια μας για τα πάντα, ώστε να αποκλείσουν κάθε ενδεχόμενο. Εγώ δοκίμασα πολλούς και είμαι μόνο από αυτούς τόσο ευχαριστημένη.. Αν θέλεις σου στέλνω πμ με τα ονόματα...
  5. kate9

kate9 Member

Θέλω το Περιστέρι, ευχαριστώ πολύ!!!
  6. mariaz

mariaz Member

Αχ! μεγάλωσαν τα μωρά μας... Η Ιβανούλα μου σε λίγο γίνεται κι αυτή 6 ετών. Η αλήθεια είναι ότι έχει χάσει κι αυτή βάρος τους τελευταίους μήνες. Παραμένει σταθερά στα 1700 γραμ. από 2100 που ήταν στα νιάτα της. Δεν είναι πλέον γρήγορη όπως παλιά, δεν μπορεί να κάνει τα απίστευτα επιτόπια άλματα, αλλά έχει δραστηριότητα, κινητικότητα και όρεξη.
    Το θέμα των πίσω δοντιών το έχουμε κι εμείς. Χρειάζονται τρόχισμα, όχι βέβαια πολύ συχνά. Καταλαβαίνω ότι μεγάλωσαν όταν περιορίζει το φαγητό για 1-2 μέρες. Εμείς τα τροχίζουμε με ελαφρά αναισθησία, δηλ. ο γιατρός τη ρίχνει σε κατάσταση μέθης. Είναι πραγματικά άσχημο να νιώθουν το πενσάκι, ειδικά τώρα που είναι μεγάλα και νοιώθουν ανήμπορα.
  7. kate9

kate9 Member

Τελικά δε χρειάστηκε τρόχισμα γιατί τρίβονται αρεκτά μεταξύ τους στην περίπτωση του Μπουμπουκιού.
    Τώρα έχουμε και σκυλάκι, τη Νένα, 2 ετών και τα πάνε καλά προς το παρόν, δηλαδή απλώς κοιτάζονται, και η Νένα θεωρεί το φαγητό του ( Βunny basis) λιχουδιά!! :)
  8. mariaz

mariaz Member

Καλώς όρισε η Νένα:) να' ναι γερή να τη χαίρεστε!!!!!!!

Εμείς γίναμε ....πολύτεκνοι: 3 κουνέλια (Ιβάν, Άργος, Μέντα), 1 τσιντσιλά (Φρέντο), 4 γάτες (Χάτσι, Γιούρι, Ιγκόρ, Μίσα)... και ευτυχισμένοι!!!!!!!
  9. kate9

kate9 Member

aX τι ωραία!! σε ζηλεύω!! ευχήσου μου για γάτα !!! :D
  10. kate9

kate9 Member

Mariaz, αν ξέρεις από σκυλιά, έχω κάνει μια ερώτηση στο είμαι φάτσας, όχι ράτσας, αλλά δε μου έχει απαντήσει κανείς ακόμη, ρίξε μια ματιά, για τις μυρωδιές ρωτάω, Ευχαριστώ
  11. mariaz

mariaz Member

Από σκυλιά δεν έχω εμπειρία, θα σου αναφέρω όμως ανάλογο πρόβλημα που είχα εγώ με τον ένα από τους 4 γάτους μου. Τα πήρα μωράκια από το δρόμο. Ο πρώτος μου, ο Χάτσι είναι Αθηναίος γατούλης και τον βρήκα κοντά στο σπίτι μου να κλαίει αφού είχε χαθεί από τη μαμά του. Τα άλλα τρία τα πήρα από ένα παραλιακό χωριά του Βόλου, όπου έκανα πέρισυ τις διακοπές μου (πεταμένα κι αυτά έξω από το ξενοδοχείο που έμενα). Τα στείρωσα και τα 4 όταν έκλεισαν τους 7 μήνες. Μέχρι τότε μύριζαν απίστευτα. Μετά τη στείρωση, ο μόνος που μύριζε ήταν ο πρώτος, ο Χάτσι. Και πού δεν τον πήγα. Μέχρι που ένας κτηνίατρος μου είπε και δοκίμασα κάποιες τροφές, μέχρι που πέτυχα μία που ο Χάτσι μου έγινε ξαφνικά ...άοσμος. Επίσης μου είπε και του πήρα ένα φάρμακο για τη χλωρίδα του εντέρου του. Εγώ με το τρόπο αυτό βρήκα λύση. Να φανταστείς πριν από αυτό, ντρεπόμουν να δεχτώ κόσμο στο σπίτι από την φοβερή μυρωδιά. Η τροφή αυτή που σου λέω έχει ένδειξη urinary. Μήπως αν δοκίμαζες κάτι σε αλλαγή τροφής έβρισκες κι εσύ λύση;;;

Share This Page