κουνέλι σε αεροπλάνο

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Strayshelp, Jul 4, 2007.

1. Strayshelp

Strayshelp New Member

Εδώ και 2 ώρες προσπαθώ να βρω κάποιον στην Ολυμπιακή να μου πει πώς θα ταξιδέψει μαζί μου το κουνελι μου...Ο ένας με προωθεί στον άλλον,και ο άλλος στο κεντρικό μενού και ακούω ηχογραφημένα μηνύματα που δεν έχουν κατηγορια για ζώα...

Λοιπόν,ο Ζορό είναι πολύ μικρός ούτε 2 κιλά,αρα υποθέτω θα τον πάρω μαζί στην καμπίνα???
    Χρεώνουν για το ζώο?

Αν κάποιος ξέρει κάτι,ας μου πει πλιζζζ.
  2. Xotikouli

Xotikouli New Member

Μέχρι 5 ή 7 κιλά (δεν θυμάμαι ακριβώς), μπορείς να το πάρεις μαζί σου. Αυτό ισχύει τουλάχιστον για τα σκυλιά, δεν νομίζω να διαφέρει για τα κουνέλια! Καλό είναι πάντως να βρεις και κάποιον να ενημερώσεις, μην πας τελευταία στιγμή εκεί με το ζωάκι.
  3. Nemo

Nemo New Member

Πάντως σκυλιά μέχρι 6 κιλά ταξιδεύουν στην καμπίνα... το αν θα σε χρεώσουν εξαρτάται από την εταιρία και τον υπάλληλο στον οποίο θα πέσεις στο check in. Κουνέλι υποθέτω ότι δεν τους έχει ξανατύχει και γι' αυτό σε παραπέμπουν ο ένας στον άλλον :)
  4. Strayshelp

Strayshelp New Member

re

Υποθέτω κι εγώ ότι θα το πάρω στην καμπίνα.
    Αλλά θέλω να ρωτήσω και για το κλουβί,που θα το στείλω με τις αποσκεύες...

Είμαι στην αναμονή..Ευχαριστώ!

8)

5. gikkat

gikkat New Member

αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!! :-D
  6. Strayshelp

Strayshelp New Member

re

:smt013 :smt043 :smt034

Kαλά,τι μπορεί να χρεώσουν για ένα κουνελάκι??Και μπορεί ο υπάλληλος στο τσεκ-ιν να χρεώσει?

7. elafina

elafina New Member

Re: re

Καλημέρα σε όλους.....

Δεν ξέρω άμα μπορώ να βοηθήσω με αυτό που θα σου γράψω, αλλά ελπίζω να δώσω λίγο φως στο τούνελ....

Πριν 10 χρόνια ήταν να έρθω για πάντα στην Ελλάδα και έτσι πείρα και τα ινδικά χοιρίδια μου μαζί μου....

Πετούσα από Γερμανία.
    Πριν πετάω πήγα στο κτηνίατρο μας και μου έδωσε ένα χάρτη ότι βεβαίωνε ότι είναι υγιέστατα...
    πήγαμε στο αεροδρόμιο αφήσαμε της αποσκευές και τα ποντικάκια μου ήταν σε μια βαλιτσούλα μαζί μου....
    Στο Check in πήγαμε περάσαμε από το έλεγχος ζύγισαν το βαλιτσάκι και πλήρωσα μονάχα τα κιλά τους μαζί όλα ήταν 2 ινδικά χοιρίδια και βαλιτσάκι ήταν 5 κιλά πληρώσαμε κάποιο πόσο για αυτά και μπέικαμε στην καμπίνα....

και όλα οκ.. αυτό ήταν όλο που είχε συμβεί στο παρελθών...

Δεν ξέρω άμα βοηθάει αυτό αλλά έτσι είχε γίνει σε μας...

καλή επιτυχία σου εύχομαι....
  8. Strayshelp

Strayshelp New Member

Eμένα το κλουβί είναι μεγάλο και θα το στείλω με τις αποσκευές(αν δεν μου πουν πολύ μεγάλο ποσό΄) ή με το αμάξι ενός φίλου που θα πάει νωρίτερα.
    Θα τον πάρω στη καμπίνα σε κανένα μικρότερο,σκέφτομαι να πάρω της γάτας,που είναι σαν μαξιλάριόλο,μαλακό.

9. elafina

elafina New Member

Ωραια καλο μου ακούγεται αλλα να έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να κάνει κακακια οτυ ι πιπι του.....

κοιτα το βαλιτσάκι που θα το έχεις μέσα να είναι έτσι ώστε να μην βγεί τίποτα απο εκεί μέσα.....χιχιχι.....
  10. Strayshelp

Strayshelp New Member

Καλε ναι...θα βάλω εφημερίδες κάτω,και ελέγσω..Είναι μισή ω΄ρα-3 τέταρτα μόνο μωρέ,εντάξει.

:)

11. Strayshelp

Strayshelp New Member

ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ και...

ΔΕΝ επιτρέπονται κουνέλια στο αεροπλάνο.ΔΕν θεωρούνται λέει κατοικίδια και απαγορεύονται!

Μόνο σαν εμπορευμα λέει στο χώρο αποσκεύων και γι αυτό να συννενοηθώ με το αερδρόμιο,όχι με την Ολυμπιακή!

Τι θα κάνω??Αχ γιατί δεν έκλεισα με aegean!???

12. Keity

Keity New Member

Καλά εντάξει αμα δεν θεωρουνται κατοικίδια τι θεωρούνται?????
    Αναλόσιμα??????

Η ανοργανωτικότητα της Ελλάδας σε όλο της το μεγαλείο......
  13. gikkat

gikkat New Member

και για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα για μελλοντικές απορίες, ποια ζώα "θεωρούν" οι του αεροδρομίου κατοικίδια??? :?
  14. Strayshelp

Strayshelp New Member

ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΑΤΕΣ μόνο,ξέρω γω!!??

αντε συγχυστηκα,τους παλιο ηλίθιους!
    Δηλαδή,να θες να πάρεις το ζώο μαζί(αντίνα το πετάξεις στο δρόμο-χαχαχα) και να μη σ αφήνουν!!

ΣΑν να σε σπρώχνουν στο να μην έχει ζώο..Καλά κάνει ο άλλος που λέει δεν παίρνω ζώο γιατί που θα το πηγαίνω πχ τα Χριστούγεννα κλπ.

Είπα να το στείλω με ΚΤΕΛ 'η με τρένο,αλλα σαν ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να στείλω ζω΄΄ακι 1,5 κιλού!Θα πεθάνει!

Θα το δώσω τελικά σε φίλο μας που θα πάει με αμάξι και θα το προσέχει,διπλα του κιόλας!
    Αλλά αν ας πούμε δεν είχα αυτή την επιλογή? :(

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ[email protected]

:shock:

15. Keity

Keity New Member

Και καλά κάνεις που δεν θα το στείλεις σαν εμπόρευμα......
    Ελεός αντί να πηγαίνει η Ελλάδα μπροστά πάει μόνο πίσωωωωωω........

Το life moto της Ελλάδας είναι μην εχετε κατοικίδια ή αν έχετε πετάξτε τα στον δρόμο καλοκαίρι,χριτούγεννα και πάσχα.....
  16. Strayshelp

Strayshelp New Member

re

Εν τω μεταξύ,είναι και υποχρεωτικό στη καμπίνα να ναι σε κλουβάκι-βαλιτσάκι,άρα που είναι το πρόβλημα οεο???

Μην μου φύγει από την αγκαλιά και αρχίσει και δαγκώνει???χαχα

Θυμήθηκα τώρα τη διαφήμιση ''Πετάει ο γάϊδαρος?''
    Αμα είχα κερδίσει στο τζόκερ,θα τους έδινα ένα 1000αρι ευρώ και θα σου λεγα πώς επιτρέπεται να μπει το κουνέλι και όλη η σκυλο-γατοπαρέα του στην καμπινα...

:-D :-D

πΑρεπιπτόντως,μου έστειλαν κ αυτό..Δεν είναι λίγα τα ζώα που έχει χάσει η Ολυμπιακή και γενικά στο αεροδρόμιο...Πετάνε τα κλουβιά λες και είναι σακιά,σπάνε οι πόρτες και χάνονται τα ζώα μας!!(τώρα τα πήρα που δεν μ αφήσανε να πάρω το κουνέλι μου και θα τους κάνψ δυσφήμιση,χαχαχα)

17. kounoupidi007

kounoupidi007 New Member

Απάντηση από το 2019 γιατί έψαχνα κι εγώ να μεταφέρω κουνέλι στο αεροπλάνο.
    Δέχεται μόνο η Aegean και η Olympic. Ταξιδεύει μόνο στις αποσκευές και όχι μαζί σου στην καμπίνα. Πρέπει να έχει βιβλιάριο υγείας, βεβαίωση από τον κτηνίατρο ότι το ζώο είναι υγιές και ότι δεν μεταφέρει μολυσματικές ασθένειες. Ο χώρος των αποσκευών που βάζουν τα ζώα είναι φωτεινός και καλά αεριζόμενος όπως ακριβώς και η καμπίνα των επιβατών. Ο κτηνίατρος με επιβεβαίωσε ότι αφού ο κούνελος μου είναι συνηθισμένος να μπαίνει σε αυτοκίνητο και να μεταφέρεται, δεν θα του δημιουργηθεί άπειρο στρες και ότι θα φτάσει μια χαρά.
    και τώρα το τραγικό της υπόθεσης με την aegean. Δεν δέχονται τα κλασσικά κουτιά μεταφοράς τα σκληρά πλαστικά όπως έχουμε συνηθίσει για σκύλους και γάτες αλλά θέλουν ένα ειδικό κουτί για κουνέλια (βρίσκεται στην ιστοσελίδα της aegean η φωτογραφία) και δεν μπορώ να βρώ αυτό το κουτί πουθενά. Έχω ρωτήσει ότι petshop υπάρχει στην πόλη μου κι αυτοί με τη σειρά τους ρώτησαν τους προμηθευτές τους και κανείς δεν έχει ξαναδει καν τετοιο κουτί.
    Έψαξα ακόμα και για κουτιά μεταφοράς παραγωγικών ζώων (δηλαδή για φαί) αλλά ούτε αυτοί έχουν ξαναδει τέτοιο κουτί.
    Αυτά προς ενημέρωση και ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα μπορούμε να παίρνουμε τα ζωάκια μας μαζί και να μην τα αφήνουμε σε φίλους όποτε προκύπτει κάτι και πρέπει να ταξιδέψουμε.
  18. phc

phc New Member

Εγώ κατάφερα με πολλή δυσκολία να ταξιδέψει ένα κουνελάκι από Αθήνα στη Λάρνακα

1. Στην παρούσα φάση (covid) μόνο η Aegean μπορεί να μεταφέρει στο εσωτερικό/εξωτερικό και η Skyexpress για εσωτερικό.
    2. Στην Aegean πρέπει να μιλήσεις με το τηλεφωνικό κέντρο αφότου κάνεις κράτηση στη πτήση που θέλεις, ώστε να σου στείλουν τις προδιαγραφές που χρειάζονται για το κλουβί. Αυτά είναι ένα ακαταλαβίστικο αρχείο που μιλά πιο πολύ για κλουβιά που μεταφέρουν κυρίως ζώα για κτηνοτροφικούς σκοπούς και δεν ξεκαθαρίζει αν δέχονται τα απλά κλουβιά (πχ για γάτες σκύλους). Δυστυχώς είναι μεγάλο το αρχείο για να το ανεβάσω εδώ. Ανεβάζω dropbox link https://www.dropbox.com/s/rem8pm7yz5jebln/rabbits.pdf?dl=0
    3. Τελικά δέχονται αυτά τα απλά πλαστικά κλουβιά (επισυνάπτω φωτογραφία του δικού μου).
    4. Στην Aegean τα κουνέλια μπορούν μόνο να μεταφερθούν μαζί με τις αποσκευές (on hold) και όχι πάνω με τους επιβάτες. Τα αεροπλάνα που μπορούν να φιλοξενήσουν ζώο στο χώρο αποσκευών είναι περιορισμένα. Εδώ προκύπτει θέμα γιατί μπορεί να κλείσεις μια πτήση, αλλά το πιο αεροπλάνο θα την αναλάβει αποφασίζεται μια δυο μέρες πριν, οπότε μπορεί να σε καλέσουν να σου αλλάξουν την πτήση. Σε εμένα την άλλαξαν 2 φορές και ειδοποιήθηκα 1 μέρα πριν!!
    5. Η Aegean με ρώτησε αν έχω microchip και εμβόλιο λύσσας, αλλά δεν το έλεγξε κανείς, ούτε έλεγε αν είναι απαραίτητα. Ωστόσο, οι κτηνιατρικές υπηρεσίες στην Κύπρο, μου είπαν πως κανένα από τα δύο δεν είναι απαραίτητα για κουνέλι.
    6. Η Aegean μου ζήτησε πρόσφατη βεβαίωση από κτηνίατρο ότι το κουνέλι δεν πάσχει από λοιμώδη νοσήματα (δεν προσδιόρισαν πόσο πρόσφατη), αλλά τελικά δεν την έλεγξε κανείς ποτέ.
    7. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με τις κτηνιατρικές υπηρεσίες της χώρας που θα πάτε προηγουμένως. πχ για την Κύπρο μου ζήτησαν να στείλω μία αίτηση για να εγκριθεί άδεια εισαγωγής (αυτό εγκρίθηκε μέσα σε δύο μέρες).
    8. Τελικά μετά από πολλή ταλαιπωρία και άπειρες ώρες στα τηλέφωνα κατάφερα να ταξιδέψω με το κουνέλι και όλα πήγαν καλά. Στο αεροδρόμιο απλά χρειάστηκε να ελεγχθεί το ζώο από τον εν υπηρεσία κτηνίατρο (10 λεπτά διαδικασία και 40 ευρώ τέλη ελέγχου).

Attached Files:

Share This Page