Κουταβακι και Σατανισμός

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Lena&Moira, Oct 13, 2017.

1. Lena&Moira

Lena&Moira New Member

Καλημέρα,

Ήλπιζα για λίγη βοήθεια και συμβουλή σε ένα classic problem with a twist. Πήρα την κουταβίνα μου (8 εβδομάδων) πριν δυο μέρες από αδέσποτα του Δήμου (περίπου). Έχω διαβάσει ό,τι έπεσε στα χέρια μου με την ελπίδα να μεγαλώσω μια υγιή, πλήρως εκπαιδευμένη και χαρούμενη φίλη.

Προφανώς δεν θα ρωτήσω γιατί έκλαιγε, ούρλιαζε και έκανε και το άλλο, πώς είναι στα ελληνικά, howling από τη μία το βράδυ μέχρι και... δεν ξέρω τι ώρα... σταμάτησα να σκέφτομαι κατά τις 8 το πρωί. Τα έχω διαβάσει όλα! Καταλαβαίνω, συμπάσχω, αυτο-πειθαρχουμαι. Επίσης είναι η 3η μέρα.

Το ερώτημα μου είναι γιατί εκδήλωσε τόσο μα τόσο έντονη συμπεριφορά, γιατί θέλει τόσο απελπισμένα να βγει από το πάρκο της και γιατί δεν έπεσε να κοιμηθεί ούτε μισή ώρα όλη τη νύχτα, τη στιγμή που τη μέρα δεν αγχώνεται για το που είμαι σχεδόν καθόλου κι άμα γκρινιάζει δεν είναι άλογη. Κάτι θέλει συγκεκριμένο και το επικοινωνεί. Έφυγα κι από το σπίτι δύο φορές για 20 με 30 λεπτά, δεν ασχολήθηκε καν. Ήρεμη και γλυκούλα. Και χθες το βράδυ έκανε λες και με ρουφάει μαύρη τρύπα. Δεν έχω απορίες ως προς τα αίτια της νυκτερινής συμπεριφοράς. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η διαφορά μεταξύ μέρας και νύχτας. Διότι χθες δεν έκλαψε αφού πρώτα κοιμήθηκε κάνα δίωρο και ξύπνησε και με έψαχνε. Δεν κοιμήθηκε ποτέ. Τώρα κοιμάται βαθιά και σκασιλα της. Τι να κάνω?

Να ξυπνήσω ένα μωρό με το ζόρι (που δεν κοιμήθηκε κιόλας όλη νύχτα) για να ναι πιο ερείπιο το βράδυ? Να συνεχίσω σαν να μην τρέχει τίποτα δυστυχώς δεν γίνεται. Ήμουν εντελώς προετοιμασμένη για κλάματα, αλλά όχι για έξι ώρες ουρλιαχτά. Ακούγεται πολύ πολύ πολύ δυνατά κι έχει πολλά διαμερίσματα γύρω μου και μηδέν ηχομόνωση. Το να κοιμηθώ εγώ είναι τελευταίο ( :( ). Απλά δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ γιατί οι τυπικές συμβουλές δε με βοηθάνε. Βασικά οι τυπικές συμβουλές ασχολούνται με την πρόληψη ας πούμε της και όχι με ευθέως αντιμετώπιση πέρα από το "αγνόησέ την"". Πολύ ευχαρίστως. Για πόσες ώρες και μέχρι πόσα decibel? Έχω εγκράτεια αλλά με τόσο δράμα αναρωτιέμαι, με δοκιμάζει ή όντως νιώθει εγκατάλειψη και φόβο? Ναυαγησαν όλα πάντως χαχαχα. Με τη νύστα μου και το άγχος για τους γείτονες έκανα ο,τι να ναι... Την κανάκεψα, την μάλωσα, την αγνόησα (για όση ώρα υπολόγιζα ότι μπορώ μέχρι να μου φωνάξουν την αστυνομία), συζητήσαμε τα υπέρ και τα κατά της συμπεριφοράς της. Έλεγξα αν θέλει πιπι της, αν κρυώνει (δεν της δίνω φαι και νερό τη νύχτα, αλλά μαντεψτε :) ) Την χαλάρωσα με λίγο χαδι και μασάζ μέχρι να νυσταξει όπως κάνουμε τη μέρα και πάει και ταβλιαζεται μετα τρεις ώρες. Της έβαλα και ένα μπουκάλι ζεστό νερό με πετσέτα (ααα μαγική λύση, κοιμήθηκα 8 λεπτά). Ρολόι δεν έχω εύκαιρο.

Μια γνώμη κάποιος, pls. Πέρα από τους κλασικούς λόγους, τους έχω μάθει απέξω, γιατί άλλο σκυλάκι τη μέρα και άλλο σκυλάκι τη νύχτα???? Και 2ον, αν το να την αγνοήσω λόγω διάρκειας και έντασης του κλαματος-ουρλιαχτου είναι off the question, πώς να τη βοηθήσω να ηρεμήσει χωρίς να σακατεψω όλη την προσπάθεια εκπαίδευσης που κάνουμε μέσα στη μέρα? Και το πάρκο θέλω να το πετάξω από το μπαλκόνι... Δεν μπορεί να βγει, αλλά πάνω στο πλακάκι αυτό σέρνεται και της δίνει ελπίδες... Και τώρα που κατάλαβε ότι μπορεί να το σπρώχνει είναι σα να νιώθει πιο εγκλωβισμένη, με την έννοια ότι δεν είναι σταθερό, επιβλητικό και άρα ασφαλές. Έχει μια κούτα μέσα που ξέρω ότι την αγαπάει ήδη γιατί χώνεται και κοιμάται πανευτυχής. Δεν πρόκειται να πάρω κλουβί ακόμα. Γιατί δεν έχω χρήματα και για μικρό. Θα πάρω μεγάλο κατευθείαν. Και στο μεγάλο φοβάμαι ότι θα κάνει πιπι στην άκρη. Ήθελα να περιμένω καμια δεκαρια μέρες να δούμε πως πάει με τις πάνες και την αντοχή. Αλλά όλα αυτά νομίζοντας ότι θα είναι σωστά περιορισμένη στο πάρκο της!

Όσο κι αν ξέρω τα θεωρητικά, στην πράξη δεν έχω ιδέα τι ν κάνω. Μια συμβουλή......

Τονίζω άλλη μία φορά ότι αυτή η εξάρτηση και το στρες τη μέρα εξαφανίζεται. Φταίει που ξέρει ότι κοιμάμαι χώρια της? Φταίει η πολλή ησυχία? Φταίει που είναι Οκτώβριος? Αυτά και πολλά ακόμα αλλά έχω ήδη κουράσει. Ευχαριστώ
  2. marich

marich Active Member

Τα κουταβακια κοιμούνται κυρίως την ημέρα και έχουν όρεξη το βράδυ εγω θα σου πρότεινα να πετάξεις το πάρκο και να χρησιμοποιήσεις ενα δωμάτιο του σπιτιού σου πχ το μπάνιο , η κουζίνα και αλλα . Αλλη μια λύση ειναι να την εχεις ελεύθερη μέσα στο σπίτι για να βρει εκείνη το μέρος που θα της αρέσει να κοιμαται
  3. Lena&Moira

Lena&Moira New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Tο πάρκο ήταν όντως αποτυχία. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι συνετό να αφήσεις το κουτάβι να διαλέξει που θα κοιμηθεί. Έχω ένα πολύ βαρύ τραπέζι στην κουζίνα (όπου ήταν και το πάρκο ούτως ή άλλως), σε γωνία, κόντρα στον τοίχο δηλαδή. Κράτησα κάποια τμήματα του πάρκου κι έφτιαξα ένα κλουβάκι με σκεπή το τραπέζι και τα πόδια για στήριγμα. Είναι ακούνητο. Το πορτάκι του πάρκου/κλουβιού είναι μονίμως ανοιχτό. Άδειασα την κουζίνα από οτιδήποτε στο οποίο μπορεί να έχει πρόσβαση και να είναι δυνητικά επικίνδυνο, την άφησα να την εξερευνήσει και τώρα γενικά είναι ελεύθερη εκεί.

Την πάνα της την πήγα στην άλλη άκρη της κουζίνας, μακρυά από το χώρο της. Έκανα το αυτοσχέδιο κλουβάκι αποκλειστικά για ύπνο, με στρωματάκι, κουβερτούλα, μικρότερο σπιτάκι κούτα μέσα, το κουκλάκι της και πήρα τελικά ένα μικρό ρολόι και το έβαλα κρυμμένο μέσα στην κούτα. Το πρώτο βράδυ με τις νέες αυτές συνθήκες, με ξυπνούσε κυριολεκτικά(!) ανά μία ώρα αλλά αυτή τη φορά τουλάχιστον κοιμόμασταν μια ώρα πριν από κάθε γύρο και το σημαντικότερο... με άφηνε να φύγω.

Το δεύτερο βράδυ, δηλαδή χθες, λίγο καλύτερα, σε μία γύρα φτάσαμε έως τις 2.5 ώρες περίπου.

Η υποψία μου είναι ότι όλη η ζημιά ξεκίνησε από το γεγονός ότι μπορούσε να σέρνει το πάρκο και είχε οπτική ενός μεγαλύτερου χώρου αλλά όχι πρόσβαση. Γενικά μία επιπρόσθετη ανασφάλεια στο υπάρχον στρες. Πολύ δύσκολο πράγμα όμως. Νόμιζα ότι ήμουν προετοιμασμένη... Ούτε καν.

Δεν έχω μπει να διαβάσω τίποτα άλλο, ειδικά για crate training γιατί δεν έχω εγκεφαλικά κύτταρα. Αυτή τη στιγμή το πρώην πάρκο, νυν κλουβάκι, μοιάζει πάρα πολύ με crate κι ελπίζω να βοηθήσει στη μετάβαση. Δεν είχαμε άλλα ουρλιαχτά πάντως και κοιμόμαστε.
  4. marich

marich Active Member

Σε λιγο καιρό θα σε αφήνει να κοιμάσαι περισσότερες ωρες
  5. Lena&Moira

Lena&Moira New Member

Αύριο κλείνουμε μια εβδομάδα και μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο εντόπισα και το βασικό λάθος της πρώτης νύχτας! Συνεχίζω φυσικά να πιστεύω ότι ο χώρος εξαρχής δεν ήταν καλά στημένος για να περιοριστεί με σωστό τρόπο το κουτάβι, αλλά μεγάλη ζημιά έκανε η επικοινωνία μου. Για μελλοντικούς σκυλογονεις λοιπόν, αν το κλάμα χειροτερέψει πολύ και χρειαστεί να ησυχάσει το σκυλάκι, το την "αγνοείς" δε σημαίνει δεν ξαναπατας στο χώρο της με την ελπίδα ότι κάποτε θα ηρεμήσει. Ούτε περιορίζεται στο "δεν τα παίρνουμε αγκαλιά" όπως νόμιζα εγώ. Θέλει μηδέν επαφή. Μπαίνεις στο χώρο, κάθεσαι δίπλα στο κλουβακι ή στο πάρκο, αποφεύγεις εντελώς οπτική επαφή, αν συνεχίζουν να κλαίνε ή να παρακαλάνε για χάδια δίνεις κάποια εντολή τύπου "σουτ" ή ησυχία. Σε ο,τι τεσπά ανταποκρίνεται γενικά καλύτερα. Και κάθεσαι εκεί μέχρι να ξαπλώσουν από μόνα τους και να κλείνουν μάτια. Μπορεί να πάρει 20 λεπτά, μπορεί να πάρει πέντε, αλλά το έκανα χθες με εξαιρετικά αποτελέσματα. Κυρίως γιατί όταν αρχίζει πάλι να σε φωνάζει είναι γενικά σε πιο ήρεμη φάση. Ειδικότερα για το πρώτο βράδυ δεν είμαι σίγουρη αν θα ήταν τόσο απλό. Το δικό μου αρχίζει να συνηθίζει, αλλά για το θέμα ακόμη και της οπτικής επαφής είμαι σίγουρη γιατί το χθεσινό βράδυ ήταν το πιο ομαλό και ήπιο μέχρι στιγμής. Ευχαριστώ γενικά!
  6. mila

mila New Member

Τελικα σε βαθος χρονου επιασε σαν συστημα αυτο?

Share This Page