κουταβια απο pet shop

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by boxer2, Mar 14, 2007.

1. boxer2

boxer2 New Member

κουταβια απο pet shop
    πνευματικα δικαιωματα 1999 J.Ellis

δεν θυμάμαι πολλα απο το μερος που γεννήθηκα. Ήταν περιορισμένο και σκοτεινό, και δεν παιχτήκαμε ποτέ με-από τους ανθρώπους. Θυμάμαι τη μαμα και τη μαλακή γούνα της, αλλά ήταν συχνά άρρωστη, και πολύ λεπτη. Είχε μετά βίας ελαχιστο γάλα για μενα και τους αδελφούς και τις αδελφές μου. Θυμάμαι πολλοί από αυτους να πεθαίνουν, και τους έχασα έτσι.

Θυμάμαι την ημέρα που με πηραν από τη μαμα. Ήμουν τόσο λυπημένος και φοβισμένος, τα δόντια γάλακτός μου μολις ακριβώς είχαν βγει,και πραγματικα επρεπε να ειμαι ακομα με τη μαμα, αλλά ήταν τόσο άρρωστη, και οι άνθρωποι συνεχως ελεγαν ότι θέλουν τα χρήματα και οτι ειχαν σιχαθει το χαμο που εκανα εγω και η αδελφη μου.
    Έτσι μας εβαλαν σε κλουβι και μας πηγαν σε ενα παραξενο μερος. μονο εμας τους δυο. καθισαμε κοντα μαζί και ήμασταν φοβησμένοι, ακόμα κανένα ανθρώπινο χέρι δεν ήρθε να μας χαιδεψει ή να μας αγαπησει.

Τόσα πολλα θεαματα και ήχοι, και μυρωδιές! Είμαστε σε ένα κατάστημα όπου υπάρχουν πολλά διαφορετικά ζώα! Μερικοί που κανουν squawk! μερικοί meow! Μερικοί που τιτιβίζουν! Η αδελφή μου και εγω είμαστε φραγμένοι σε ένα μικρό κλουβί, Α
  2. gikkat

gikkat New Member

... :cry:
  3. Morgan_A

Morgan_A New Member

...

.

Τι φταίνε, αυτές οι ψυχούλες, ρε γαμώτο...???? :cry:

.
  4. *Alondra*

*Alondra* New Member

Poly klama... :(

Sa exw pei pws den exw kanena problhma na skotwsw anthrwpo??? :gib:

Ai sixtir pia me tous aplhstous!
  5. Guest

Guest Guest

Το ένα μάτι μου κλαίει τ' άλλο όχι.

Μα τι φταίνε αυτές οι καημένες ψυχές????????? :cry: :evil:
  6. Guest

Guest Guest

Δεν φανταζεστε τι κλαμα εριξα. :smt089 Γιατι ρε γαμωτω?Τι εχουν κανει????
    Γιατι οι ανθρωποι ειναι τοσο σκληροι????
    Οι φιλοζωοι ειναι ειδος προς εξαφανιση..... :( :( :( :( :( :( :( :( :(
  7. ERHKA

ERHKA New Member

ΑΙΣΧΟΣ!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.. ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ.. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΑΤΑΚΙΑ..ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Μ0Υ ΜΙΛΗΣΕΙ..Α ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΙΑ..
  8. Keity

Keity New Member

:smt085 :( :smt089 :smt089 :smt089 :smt089
    Εντάξει πολύ κλάμα έπεσε.......
    Μα καλά τι άνθρωποι μπορούν να φέρονται έτσι??????????Να κερδοσκοπούν σε βάρος ζώων που δεν έχουν φταίξει σε τίποτα?????????
    Πως αντέχουν να εκμεταλλεύονται την αγάπη των ανθρώπων και να πωλούν(θαρρείς και είναι αντικείμενα)άρρωστες ψυχούλες καταδικασμένες στον πόνο?
    Πώς οι ερινύες τους τους αφήνουν τα βράδυα όταν το ''εμπόρευμα'' δεν πουλήθηκε και γι'αυτό πρέπει και να θανατωθεί????????

Γι'αυτό λοιπόν όπως και έχει χιλιοείπωθεί απο όλους εδω μέσα
    ΟΧΙ ΖΩΑ ΑΠΟ ΡΕΤ SHOP
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Keity, οι Ερινύες πάνε μόνο σε αυτούς που έχουν τσίπα! Τέτοιου είδους εκτρώματα δεν θα αγχωνόντουσαν αν έκαναν τα ίδια και στο είδος μας! Και όχι μόνο δεν σκέφτονται οτι έτσι δημιουργούν ζωές εκ προοιμίου δυστυχισμένες αλλά ίσως προκαλούν μεγάλο πόνο και στους ανθρώπους που (έστω λανθασμένα) επιλέγουν να υιοθετήσουν ψυχές που ζούνε σε βιτρίνα!
  10. Keity

Keity New Member

Ax Niva διαβλαζω όλες τις περιπτώσεις προβλημάτων απο έχουν εμφανιστεί σε κουτάβια απο pet shop και έχω μείνει άφωνη...!!!
    Πληρώνεις τόσο λεφτά για ένα κουταβάκι,το αγαπάς,το φροντίζεις,δένεσαι μαζί του και μετά σου βγάζει ένα πρόβλημα(όπως η δυσπλασία)και ξέρεις οτι θα πονάει,οτι δεν θα είναι το ίδιο σκυλι και μπαίνεις στην ψυχοφθόρο διαδικασία να το φροντίζεις ολη σου την ζωή....
    Είναι απαράδεκτο.............. :twisted: :twisted: :twisted:
  11. vOOz

vOOz New Member

προβληματιστηκα.. εκτος του οτι παραλιγο να αρχισω να κλαιω στην δουλεια, σκεφτηκα κατι αλλο.. ειναι καλυτερο να μην τα αγοραζουμε? απο την μια αν πεσει η δουλεια=λιγοτερα ζωακια στην ζωη, αλλα απο την αλλη ειναι κριμα τα καημενα να πεθαινουν μονα τους :( :(
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Και πόσα μπορείς να αγοράσεις? Και όλα να τα αγόραζες θα εμφανιζόντουσαν άλλα στην βιτρίνα. Μέχρι πότε θα αγοράζεις?
  13. Keity

Keity New Member

H Marianthy εχει δίκιο χώρια που ακόμα και αν αγοράζουμε ζωα απο pet shop απο λύπηση δημιουργήται ο φαύλος κύκλος προσφοράς-ζήτησης με αποτέλεσμα την διαιώνηση του προβλήματος.....
    Και εγώ τα λυπάμαι τα καημένα του κουτάβια αλλα πρεπει να σταματήσεις αυτή η κατάσταση...
  14. ERHKA

ERHKA New Member

και αν θελουμε να παρουμε καποιο καθαροαιμο,φυσικα οχι φυσικα απο πετ που εμπορευονται ζωα,θα στραφουμε σε φαρμες;ομως πως θα ξερουμε οτι και εκει οι συνθηκες ειναι καταλληλες κτλ;
  15. Marianthy

Marianthy New Member

Ρωτάς και μαθαίνεις. Οι άνθρωποι που ασχολούνται με ζώα όλο και κάπου κάτι θα έχουν ακούσει για τη ράτσα που σε ενδιαφέρει. Κάτι θα έχουν να σου συστήσουν. Χίλιες φορές αυτό, παρά να δίνουμε και λόγο ύπαρξης σε κάτι "εμπόρους".
  16. ERHKA

ERHKA New Member

βρηκα μια κοπελα που εχει και δικα της καθαροαιμα της ρατσας που θελω αλλα παραπερα οσους εχω ρωτησει δε ξερουν..
    και στους κτηνιατρους εδω τουλαχιστον δε ρωταω γιατι δυο απο αυτους προσπαθουσαν να με πεισουν να μην παρω ξανα σαρ παι(και τι δε μου ειπαν) για να μου φερουν σετερ αυτοι επειδη συνεργαζονται με εκτροφεις και θελουν να πουλησουν!!!!!τωρα το σετερ μεσα στο διαμερισμα χωρις ασκηση καθημερινη κτλ πως θα ζουσε ευτυχισμενο δε ξερω....
  17. vOOz

vOOz New Member

καλυτερα για αυτους! αρθριτικα = λεφτα :ρ
  18. ERHKA

ERHKA New Member

δεν εχεις αδικο.. :cry:
  19. Marin

Marin Administrator

20. gikkat

gikkat New Member

η κυρία που έχει φτιάξει αυτό το site έχει τα πιο όμορφα sharpei που έχω δει ever!!! και τρελλή με τη φυλή!!!

Share This Page