Κάποιοι ευχαριστιουνται βλεποντας τον σκυλο τους σε παλη!

Discussion in 'Συζητήσεις / Ερωτήσεις / Δράσεις μελών κάτω των 15' started by Elina..., Jan 21, 2008.

?

Κάποιοι ευχαριστιουνται βλεποντας τον σκυλο τους σε π

1. Κάποιοι ευχαριστιουνται βλεποντας τον σκυλο τους σε παλη!

0 vote(s)
    0.0%
  2. Κάποιοι ευχαριστιουνται βλεποντας τον σκυλο τους σε παλη!

0 vote(s)
    0.0%
  1. Elina...

Elina... New Member

Καλημέρα σας φίλοι μου! Είμαι νέα στο φορουμ και μπορω να πω αναμφίβολα οτι εχετε κανει πολυ καλη δουλεια! Θα ήθελα να σας πω την δικη μου ιστορια.

Απο μικρη λατρευα τα σκυλακια και ηθελα να αποκτησω ενα! Σε ενα ταξιδι λοιπον του πατερα μου στην Χιλη ειχαν προσφερθει μια πολυ γνωστη οικογενεια της χωρας αυτης, να χαρησει στον πατερα μου ενα πανεμορφο κανισακι μολις 25 ημερων βερυκοκι αρσενικό! Φανταστείτε οτι το δωματιο που ζουσαν τα υπολοιπα μωρακια με τους γονεις τους ηταν 100τμ με ολη τη χλιδη που θα μπορουσε να εχει ενα κουταβι σαν κι αυτο!!! Βγάζοντας ολα τα απαραιτητα πιστοποιητικα ο πατερας μου (μεγαλη διαδικασια για το τιποτα) μου το εστειλε στην Ελλαδα αεροπορικος! Δεν μπορειτε να φανταστείται την μεγαλη μου χαρα μολις το πηρα στην αγκαλια μου...με φιλουσε συνεχως και δεν ξεκολαγε απο πανω μου! Ηταν πολυ παιχνιδιαρης και ηθελε να ειναι παντα καθαρος! Να φανταστειτε οσο καιρο το είχαμε δεν ειχε φαει ποτε του κονσερβοειδη τροφές παρα μόνο ιδιαίτερο μαγηρευτο φαγητό!!! Ήταν όλη μου η ζωη αυτο το πλασματάκι!

Κάθε απόγευμα που σχόλαγα απο το σχολείο μου το πήγαινα βόλτα μαζί με μια φίλη της οποίας το δικό της ήταν θηλυκό. Εκείνη την ημερα ηταν πολυ χαρουμενο χωρις να ξερω το γιατι! Στον δρόμο λοιπόν ήρθε δίπλα μου ένας με εναν σκύλο τεραστείων διαστασεων μυριζοντας το δικό μου! Τον παρακαλεσα να φυγει μακρυα για να μην τσακωθούν. Αυτος σαν να με αγνόησε λέγοντας μου πως το δικό του ειναι προβατο! Μυριζοντας λοιπον την αλλη σκυλιτσα της φίλης μου (η οποία ήταν αδιαθετη) άρπαξε το μωράκι μου χτυπώντας το αλύπητα κατω! Δεν μπορεσα να το σωσω με τιποτα! Ημουν σε μια στιγμη πανικου!!! Οταν σταματησε να το ξεσκιζει το πεταξε μακρυα σαν λυσσασμένο το παλιοσκυλο! Το αφεντικο του χωρις να καταλαβω εγω τιποτα εφυγε μαζι με αυτο! Το σκυλακι μου ουρλιαζε απο τους πονους και ετρεμε τοσο που οταν επιχείρησα να το παρω αγκαλια για να φυγουμε ξεσπασε πανω μου απο τον πονο δαγκωνοντας με!

Αμεσως το πηγα σε μια κλινικη κτηνιατρικη! Εκει μου ειπε η γιατρος οτι εχει ριξη σπλινας και τα πνευμονακια του ειναι σαν δαντελα απο τα δοντια του αλλου σκυλου! Οση ωρα ημουν εκει τον κρατουσε στην ζωη με οξυγονο! Δεν μπορειτε να φανταστειτε το βλεματακι του σαν με κοιτουσε θελοντας να μου μιλησει και να μου πει ΣΩΣΕΜΕ! Η γιατρος μου ειπε πως μπορει να ζησει μονο με οξυγονο και θα ειναι παραλητο! Σε καμια περιπτωση δεν δεκτηκα κατι τετοιο βαναυσο! Φουσκωνε σαν μπαλονι οταν προσπαθουσε να αναπνευσει δεν θα αντεχα αυτη την κατασταση...

Ηταν οτι πιο ασχημο εχω ζησει ποτε στην ζωη μου!!! Και θελω να επικεντρωσω το ενδιαφερον μου σε αυτους τους κακους ανθρωπους που ευχαριστιουνται βλεποντας τον σκυλο τους σε παλη! Ειναι φρικτο...

Φιλοι μου, σας εκλυπαρω να προσεχετε τα μικρα σας ζωακια οταν τα βγαζετε βολτα καλυτερα απο τα ματια σας...

Εγω απο τοτε δεν εχω ξαναπαει βολτα σκυλο και ας εχουν περασει 7 χρονια! :cry: :cry: :cry:
  2. Elina...

Elina... New Member

Mallon tha sas kourase i istoria mou

Mallon tha sas kourase i istoria mou...:oops: !!! Logo tou megalou megethous...sigoura den diabastike... :smt089
  3. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Εγώ το διάβασα αλλά δεν είχα κάτι να πώ!Καταλαβαίνω την στεναχώρια
    σου για εκείνη την στιγμή,γιατί δεν είναι ωραίο να χάνεις ένα ζωάκι
    που αγαπάς από βλακεία κάποιου άλλου!!
  4. Alex2

Alex2 New Member

Ελίνα η ιστορία σου σίγουρα δε κούρασε, και προσωπικά τη διάβασα αμέσως.

Αλλά πραγματικά δε ξέρω τι να πεις σε ένα άνθρωπο που είδε το σκυλί του να ξεσκίζεται μπροστά στα μάτια του. Είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου όσον αφορά τα ζώα μου.

Από κει και πέρα ότι και να πεις λίγο είναι.

Θεωρώ αδιανόητο ότι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που θα εγκρίνουν τη συμπεριφορά τέτοιου ανεύθυνου ιδιοκτήτη, για να μπει σα δημοψήφισμα.

Το μόνο που πιστεύω ότι έπρεπε να είχες κάνει, είναι να κυνηγήσεις το μ@@@@@α που το είχε μέχρι τελικής πτώσεως.
  5. Elina...

Elina... New Member

Kaloi mou filoi...Oloi auto mou elegan kai einai logiko giati imoun kai aniliki tote! Psixiki odini k.l.p....polla tha mporousa na tou kano... :chain: para polla...den ixame kouragio oikogeneiakos alla kiolas autos gia ena xrono eksafanistike!!!

O adelfos mou itan ekei kathimerina se oli tin perioxi gia na ton brei...alla afantos o ''kurios''.

Meta apo 2 xronia tuxaia kanontas bolta ekei ton eida kai ton ebrisa xontra (proti mou fora :oops: ) kai autos tipota re paidia...san na min me eide...tragiko...omos itan arga gia na to sinexiso...

Pantos an mou sinebaine tora tha eprata analoga...to thema einai omos oti akoma akouo mesa sto spiti to gabgisma tou... :smt059
  6. annamaraki

annamaraki New Member

Θεέ μου, απίστευτο...δεν έχω λόγια... :shock: :x :( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
  7. drosia

drosia New Member

δεν ξερω σε τι ηλικια ησουν τοτε ελινα, εγω θα τον λιντσαριζα στη θεση σου..και μετα πο χρονια να τον εβλεπα θα του πετουσα τα μυαλα εξω
  8. Elina...

Elina... New Member

Ti na po...asximes katastaseis!!! Euxomai kanenas na min to persei auto pou perasa ego... :(
  9. mitsakos

mitsakos New Member

σε καταλαβαινω εν μερη.και μενα τον σκυλο μου τον ειχε πατησει αμαξι.αν και μονο που δεν ευτεγαι ο κακομοιρης που τον πατησε.ισα ισα που τον πηγε και αμεσως στον γιατρο.το σκυλι πηδηξε στο αμαξι αλλα το συναισθημα και μονο....
  10. SaveAllAnimals

SaveAllAnimals New Member

Σε καταλάβαινω...Είναι πολύ άσχημες αλλά και επίπονες τέτοιες καταστάσεις..
    Κι εμένα τον Verdi μου (όταν τον είχα..) σε μία από τις βόλτες του κι ενώ ευτυχώς εκείνη την φορά τον είχα με το λουρί του κι όχι ελεύθερο, του επιτέθηκε ένα ροντβάιλερ που ήρθε κυριολεκτικά από το πουθενά και δεν πρόλαβα καν να αντιδράσω.
    Πάγωσα! δεν ήξερα τί να κάνω,να βάλω το χέρι μου στο στόμα του σκύλου; να τραβήξω τον δικό μου; ευτυχώς που πέρασε μία μηχανή από το πάρκο και τράβηξε την προσοχή του και γύρισε στο μ.. το αφεντικό του ο οποίος όπως έλεγε στη γειτονιά ήθελε να το κάνει killer.
    Εννοείται πως έγινε τρελός καυγάς με τον ιδιοκτήτη που δεν μάσησε καθόλου, αφού το σκυλί του λίγες μέρες μετά επιτέθηκε σε έναν παππού..
    Ο σκύλος μου την γλύτωσε με μια τρύπα στο μπουτάκι του...αλλά ούτε που παραπονέθηκε η καρδούλα μου...

Όντως, δε μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μη σε πειράζει να βλέπεις ζώα που αλληλοσκοτώνονται..αλλά τί λέω,αυτοί δε σκέφτονται σαν άνθρωποι..

Έφη.
  11. ELECTRA86

ELECTRA86 New Member

Πωπω...τελείως τραγική ιστορία..Όλοι λίγο πολύ καταλαβαίνουμε πως είναι να χάνεις ένα ζωάκι...ειδικά όμως σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ χειρότερα..αυτοί οι άνθρωποι είναι για σκότωμα! :shock: :evil: :evil:
  12. mitsakos

mitsakos New Member

παιδια να πω οτι συμφωνω στο οτι ειναι μεγαλο λαθος να βαζεις τον σκυλο σου να τσακωνεται αλλα μην σας φαινεται τοσο περιεργο..στο κατω κατω με τους ανθρωπους δεν γινεται το ιδιο?αλλιως δεν θα υπηρχαν τοσα σπορ με ξυλο.παντως οτι πρεπει να εισαι και καποια κιλα μ.....ς πρεπει για να βαλεις το σκυλι να τσακωνεται
  13. dora

dora New Member

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ένας άνθρωπος που ΕΠΙΛΕΓΕΙ ένα σπορ για να χτυπάει και να χτυπιέται με έναν σκύλο που κανείς δεν τον ρώτησε όταν τον εκπαίδευε να γίνει επιθετικός και να τσακώνεται... :?
  14. mitsakos

mitsakos New Member

εχεις ενα δικιο...τεσπα οντως παντως μεγαλη μαλ..α

Share This Page