Κρέμασμα κυνηγετικών σκύλων στην Κω - Πολύ άσχημες εικόνες

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by noela, Mar 7, 2008.

1. noela

noela New Member

ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ...8 ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΚΩ" ΤΟΥ 2008,ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΔΕΝΤΡΑ...---ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ---

Καλουμε ολες τις οργανωσεις για την προστασια των ζωων,
    να παρουν θεση και μετρα,
    καθως επισης και να ερευνησουν το εν λογω θεμα...
    Επισης,οσοι κατοικοι της περιοχης γνωριζουν κατι
    για τις παραπανω εικονες φρικης,
    να απευθυνθουν στους κατα τοπους αρμοδιους φορεις.
    Τα σχολια δικα σας...

ΠΡΕΖΑ TV
    5-3-2008

πηγη:whispering planet
  2. Alex2

Alex2 New Member

Ποια σχόλια ρε παιδιά και τι να πεις?????

Και εγώ θα πάρω το τουφέκι μου και θα βγω στο κυνήγι...........των κυνηγών :shock: :shock:
  3. dora

dora New Member

Νομίζω είναι απ' τις χειρότερες εικόνες που έχω δει..
    Δεν μπορώ να περιγράψω την οργή μου. Απλά εύχομαι θάνατο που τους αξίζει...
  4. gikkat

gikkat New Member

:evil: Έξαλλη είμαι με τη χώρα μας, είδα κι αυτό και με αποτελείωσε για σήμερα. :evil:
  5. drosia

drosia New Member

Μαλλον δεν πρεπει να υπαρχω σε αυτο το κοσμο μαλλον ζω στη κολαση
  6. fwteinh

fwteinh New Member

μαλιστα..το να το παρατησουν δεν τους αρεσε σαν ιδεα και ηθελαν να τους στερησουν καθε δικαιωμα στη ζωη μια και δεν αξιζαν τα λεφτα τους ως σκυλοι κυνηγοι.ΣΙΓΟΥΡΑ γνωριζουν στην Κω ποιοι τα κανουν και ειναι το ιδιο ενοχοι που δεν τα καταγγελουν.ΝΤΡΟΠΗ
  7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Και δεν είναι καν η εξαίρεση στον κανόνα! Αυτά συμβαίνουν σε όλη την Ελλάδα απλώς απ'ότι φαίνεται αυτοί οι κυνηγοί δεν μπόρεσαν να κρύψουν καλά τα πτώματα! Και όταν υπάρχουν κυνηγοί που βλέπουν τα σκυλιά τους μόνο σαν εργαλεία πώς τολμάνε και ζητάνε και δικαιώματα; Το οτι θα καούν στην κόλαση είναι σίγουρο! Το θέμα είναι να καούν και στη ζωή! Τέτοιες ώρες στενοχωριέμαι που δεν είμαι σαββατογεννημένη να πιάνουν οι κατάρες μου!
  8. dafni

dafni New Member

9. gikkat

gikkat New Member

Δεν νομίζω καν να το προσπάθησαν. Το κάνουν γιατί μπορούν! Κι επειδή μπορούν το αφήνουν και σε κοινή θέα! :evil:
  10. Kopros

Kopros New Member

ρε παιδιά εδώ τα κάνουν στην αθήνα που υποτίθεται είναι και μεγάλη πόλη και παίζει πιο πολυ """πολιτισμός""" στα χωριά τους δεν θα τα κάνουν(δεν έχω τπτ με χωριά και εγώ απο τέτοιο είμαι).αλλά ώς γνωστόν η Ελλάδα είναι λες και άνοιξες ένα μαντρί και ξεχίθηκαν οι κάφροι όξω....και φυσικά και γνωρίζουν οι συμπατριώτες τους ποιοί το έκαναν αλλά δεν τους ενδιαφέρει γιατι και αυτοί ίδιοι είναι...και μετά έχουν το θράσος να λένε και οτι προσφέρουν στη φύση ως κυνηγοί...να ψωφίσουν με το χειρότερο τρόπο τα ζώα!!!
  11. gikkat

gikkat New Member

Σε όλα όσα λες μαζί σου! Μόνο μην τους λες ζώα, δεν τους αξίζει πραγματικά... :evil:
  12. drosia

drosia New Member

υπανθρωποι, υποκειμενα και μιασματα ειναι η αρμοζουσα λεξη
  13. schattentanz

schattentanz New Member

εντάξει δεν υπάρχουν λόγια απλά...

εγώ πάλι πιστεύω ότι αν έστω και μια φορα πιανόταν ένα από αυτά τα καθίκια που το έκαναν αυτό και τον σκότωναν με τον ίδιο τρόπο, θα περιορίζονταν αυτά τα περιστατικά. Όντως το 90% αυτής τις χώρας είναι κάφροι. Και αρνούμαι να δεχτώ ότι όσοι κάνουν τέτοια εγκλήματα, περιορίζονται μονο σε αυτά. Γενικά πάντως οι κυνηγοί φημίζονται για τι καφρίλα τους, φαίνεται βεβαια και από το σπορ στο οποιο επιδίδονται, ίσως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει μια διαμαρτυρία κατά των κυνηγών και τις συνεχούς παραβατικής και απάνθρωπης συμπεριφοράς τους.

Τόσα χρονια έχω δει άπειρες τέτοιες εικόνες, πάντα ελπίζω να δοθεί ένα τέλος μέχρι που ξαναβλέπω καινούργιες...

Τελικά πρέπει να λέμε και ευχαριστώ σε αυτούς που απλά παρατούν τα κατοικίδια τους στο δρόμο...
  14. nikos_x

nikos_x New Member

Δεν ανοικω σ αυτη τη κοινωνια και σε αυτη τη χωρα.Με τη πρωτη ευκαιρια θα τα μαζεψω και θα φυγω.Νοιωθω απελπισια,απογοητευση και ντροπη.Ειναι απανθρωπο!!!!!!!!!ας σκοτωσει καποιος αυτους τους ανθρωπους και να αφησουν τα ζωα!!!!!!αγανακτηση...τπτ αλλο.
  15. Σάκης

Σάκης New Member

16. adoptastraydog

adoptastraydog New Member

Ειλικρινά...άμα είχα μπροστά μου αυτούς που το κάνανε αυτό...παιδιά θα τους πυροβολούσα και θα τους σκότωνα...ειλικρινά μιλάω...έχω αρχίσει και μισώ τους ανθρώπους όλους σχεδόν...γ...μώτο!!!ρε γ...ώ το μ...της μ... που τους πέταξε!!!σόρι κιόλας!!! :-x :-x :-x θεέμου...
  17. aristea

aristea Active Member

Συμφωνω gikkat μαζί σου δυστυχως,στην προκειμένη περιπτωση. :cry:
    Τους το επιτρεπει ο χαλαρος νόμος περι κυνηγιου και η ανυπαρκτη κοινωνική μας συνείδηση.
    Ας τους καταγγείλει κάποιος αλλα να το φτασει μεχρι τα ακρα. Να δεις πως θα παραδειγματιστούν και οι αλλοι. Δεν μπορεί, κανένας δεν βλέπει, δεν ακούει σε αυτον τον τοπο?
    Κανένας δεν ενοχλήται, δεν προσβάλλεται??????????????????????????
  18. Σάκης

Σάκης New Member

Από: "Carol McBeth" <[email protected]>
    Προς: [email protected], [email protected], [email protected]
    Cc:
    Θέμα: Κρέμασμα Κυνηγετικών Σκυλιών στην Κω
    Ημερομηνία: Thu, 28 Feb 2008 16:02:17 +0200

Παρακάτω θα βρείτε το email που έλαβε το Ελληνικό Ταμείο Μέριμνας, Ζώων, από κάτοικο της περιοχής. Όλα τα φιλοζωικά σωματεία σε όλη την επικράτεια, βρίσκουν συνεχώς κακοποιημένα και εγκατελειμένα κυνηγόσκυλα, δεμένα, σκελετωμένα,τραυματισμένα,άρρωστα και κλεισμένα σε κουτιά για να πεθάνουν από ασιτία και πείνα (φωτό starved hunting-dog, ευρέθηκε το πτώμα στην Αττική).
    Τι σκοπεύετε να κάνετε για να βελτιωθεί η νοοτροπία των κυνηγών απέναντι στα σκυλιά τους? Η δικαιολογία ότι είναι πολύ λίγοι οι κυνηγοί που κακοποιούν τα σκυλιά δεν ισχύει διότι ένας τεράστιος αριθμός αδεσποτων και κακοποιημένων ζώων είναι κυνηγόσκυλα. Ένα ποσοστό που πλησιάζει το 100 % των κρεμασμένων σκυλιών επίσης είναι κυνηγόσκυλα.
    Παρακαλώ όπως προβείτε σε ενέργειες αποκάλυψης αυτών που κρεμούν τα σκυλιά στο νησί της Κω και δραστηριοποιηθείτε και στον τομέα ενημέρωσης των κυνηγών σχετικά με τις υποχρεώσεις τους ως ιδιοκτήτες ζώων.

Ευγενία Ματαράγκα
    Ζαλόγγου 13-15
    10678 Αθήνα
    210 3840010
    www.gawf.org.uk
    [email protected]net.gr
    ----- Original Message -----
    From:
    To: [email protected]
    Sent: Thursday, February 28, 2008 1:03 PM
    Subject: Advice on atrocity

Dear all at GAWF,
    On the 26th of February I was out walking with my dogs when I stumbled across the scene of horror shown in the attached jpegs.
    All the dogs are breeds used commonly for hunting, the corpses where at different levels of decomposition suggesting that this had been going on for some time. Also the many knots of rope on several branches of the tree would suggest that this is a favored execution spot. I can only assume that the dogs weren’t good at hunting and for this reason there lives were cruelly ended.
    There are two men who have dogs nearby which they breed and then partially train for hunting, to sell for profit. My suspicions fall on them but as there is no direct evidence there is little that can be done. I have reported everything to the police who have filed a report; I have also given the story to the local newspaper.
    I would like to know if you have any suggestions for further action that I can take.

Yours truly,
  19. VANGELIS

VANGELIS New Member

σε ολη την ελλαδα γινονται τετοια.παντου τις ιδιες εικονες βλεπεις.και ο λογος ειναι απλος.ΚΑΝΕΙΣ δεν τα καταγγελει στα πλαισια της καλης γειτονιας και των φιλικως σχεσεων,ΚΑΝΕΙΣ δεν τιμωρειται.κατα τα αλλα περηφανευομαστε για τον σπουδαιο πολιτισμο μας και χλευαζουμε τους ξενους.
  20. VANGELIS

VANGELIS New Member

εγραψες!!!!συμφωνω απολυτα!!

Share This Page