Κροτοφοβία

Discussion in 'Απορίες' started by HitMan, Jun 13, 2007.

1. HitMan

HitMan New Member

Θα ήθελα μερικές πληροφορίες απ'τους εκπαιδευτές ή σχετικούς με το συγκεκριμένο θέμα.

Έκανα μία αναζήτηση στο Google αλλά δεν βρήκα πολλές πληροφορίες.. [το μόνο κείμενο που την ψιλοανέλυε ήταν του Interpet και παρότρυνε όσους εντοπίσουν σε κουτάβι που πρόκειτε να πάρουν αν εντοπιστεί κροτοφοβία να το αφήσουν... anyway]

Συγκεκριμένα ο Zidane που μόλις έγινε 1 έτους τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να έχει περίεργες συμπεριφορές με τους κρότους/θορύβους. Είναι ημίαιμο Pitbull [όχι ότι έχει σημασία...] και αν και πιο μικρός έδειχνε μία "αντίδραση" σε βροντές/πυροτεχνήματα πάντα ήταν "θαραλλέος" γαβγίζοντας λίγο και μετά ηρεμούσε. Πλέον και το χέρι μου να χτυπήσω στο τραπέζι [το φέρνω σαν παράδειγμα ήπιου θορύβου] κατεβάζει αυτιά και εξαφανίζεται και χρειάζεται πολύ ώρα για να ηρεμίσει...

Δηλ. δίνει μια εντύπωση "κακομεταχείρησης" [έτσι αισθάνομαι εγώ] αλλά απ'όσο ξέρω.. στα όπα όπα τον έχουν όλοι οι υπόλοιποι... [για εμένα δεν το συζητάω, κοιμόμαστε μαζί]

Βέβαια σήμερα με τα πυροτεχνήματα απ'το ΟΑΚΑ είχε την γνωστή του αντίδραση: λίγο γαβγισμα, πάω μέσα, γαβγίζω από μέσα, ξανά έξω με κατεβασμένα τα αυτιά πάντα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
  2. noela

noela New Member

Υπάρχει cd εκπαίδευσης για κροτοφοβία με οδηγίες αλλά δεν το έχω δει/ακούσει
    Φαντάζομαι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε cd φτιάξεις με θορύβους. Προχωράς με σταδιακή έκεθση στους ήχους και σταδιακή αύξηση της έντασης και βέβαια πρέπει να φέρεσαι σαν να μη συμβαίνει τίποτα το ιδιαίτερο. Απασχόλεισαι το σκυλί σου με το αγαπημένο του παιχνίδι και παίξτο αδιάφορος. :wink:
  3. noela

noela New Member

4. Xotikouli

Xotikouli New Member

Δεν είχα ποτέ σκυλάκι με τέτοιο πρόβλημα, αλλά από όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα η λύση είναι η "αποφόρτιση" των ήχων. Θέλει δηλαδή σύστημα, επιμονή και υπομονή μέχρι να καταλάβει το σκυλάκι ότι δεν παθαίνει τίποτα κακό με τους ήχους. Υπάρχουν μέχρι και cd με "δύσκολους" ήχους που έχουν φτιαχτεί για την εξοικίωση των κουταβιών με τους θορύβους. Η κεντρική ιδέα είναι ότι μαθαίνει να μην δίνει σημασία πρώτα σε σιγανούς θορύβους (κατα προτίμηση συνεχόμενους) και φτάνει τελικά στο σημείο να μην τρομάζει με δυνατούς και απότομους θορύβους.

Πολύ σημαντικό για αυτή την διαδικασία είναι το εξής. Όταν ακούει κάτι που τον τρομάζει και πανικοβάλλεται ΜΗΝ του γλυκομιλάς, ΜΗΝ τον χαϊδεύεις προσπαθώντας να τον παρηγορήσεις. Είναι πολύ λογική αυθόρμητη αντίδραση για εμάς, αλλά στο μυαλό ενός σκύλου αυτό είναι επιβραύβευση. Καταλαβαίνει δηλαδή ότι καλά κάνει και αντιδράει έτσι.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δες και εδώ: http://www.peteducation.com/article.cfm ... cleid=2545

Διαφωνώ με το κομμάτι που αναφέρεται σε φάρμακα (ειδικά οι Αμερικανοι εχουν μια παράξενη οικειότητα με τέτοια φάρμακα. Ορισμένοι τα δίνουν στα σκυλιά τους ακόμα και για απλά πράγματα όπως είναι το γάβγισμα!). Σε γενικές γραμμές όμως οι συμβουλές που αναφέρονται έχουν ενδιαφέρον.

Καλή επιτυχία!
  5. Xotikouli

Xotikouli New Member

Χεχε. Noela με πρόλαβες! Γράφαμε παράλληλα :)
  6. aggeliki

aggeliki New Member

και εμενα το δικο μου εχει τι ιδιο προβλημα και μου ειπαν οπως ειπατε και παραπανω οτι εκεινη την ωρα δεν πρεπει να του γλυκομιλας ή να το περνεις αγκαλια,αλλα ουτε και να το μαλωνεις,απλα να προσπαθησεις να το κανεις να ασχοληθει με καποιο αγαπημενο παιχνιδι και να κανεις σαν να μην συμβαινει τιποτα.επισης υπαρχουν και τα cd που αναφερθηκαν.εμενα εχει πηδηξει 2 φορες την πορτα της αυλης οποια περιφραξη εξτρα να εχω βαλει και να φανταστειτε οτι ειναι μικροσωμο σκυλακι 5 κιλα!πως σκαρφαλωνει απορω!σαν γατα!
  7. gikkat

gikkat New Member

:smt023

η μικρή μου είχε θέμα με τα σκυλιά όταν ήταν μικρή, με το παραμικρό γαύγισμα που άκουγε κρυβόταν στα πόδια μου κατά τη διάρκεια της βόλτας... χωρίς γλύκες κλπ. και μιλώντας της με σταθερή φωνή (της έλεγα άσχετα πράγματα για να με ακούει και να ξεχνιέται) σιγά σιγά το απέβαλλε...
  8. matilda

matilda New Member

Εφόσον μένεις κοντά σε γήπεδο φρόντισε κάθε φορά που θα έχει αγώνα και ξέρεις ότι θα αρχίσουν τα μπαμ-μπουμ να είσαι κάπου χαλαρά με το σκυλί, και να έχεις φροντίσει να είναι απασχολημένο πριν αρχίσει το πανηγύρι. Η συμπεριφορά σου πρέπει να είναι ήρεμη και χαλαρή του τύπου ok δεν τρέχει τίποτα.

Προσπάθησε επίσης να δημιουργήσεις ευχάριστους συνειρμούς με τους ήχους. Δημιουργώντας μικρής έντασης και διάρκειας ενοχλητικούς ήχους επιβράβευε το σκυλί σου όταν παραμένει ήρεμο και σταδιακά αύξησε την ένταση τους.

Η διαδικασία δεν είναι απλή και αν δεν πας σύμφωνα με τα όρια του σκύλου μπορεί να καταλήξεις στο αντίθετο αποτέλεσμα.

Share This Page