Κόστος εκπαίδευσης + Επιλογή εκπαιδευτή

Discussion in 'Απορίες' started by ana, Nov 28, 2007.

1. ana

ana New Member

Καλησπέρα,
    θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου στοιχίζει η εκπαίδευση βασικής υπακοής ενός σκύλου, πόσο συχνά πρέπει να γίνεται και αν μπορεί να γίνεται στον χώρο του ιδιοκτήτη.
    ευχαριστώ,
    Αναστασία.

ΥΣ. Ζητώ συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί άλλο τέτοιο θέμα...έψαξα πάντως και δεν είδα κάτι
  2. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Κόστος εκπαίδευσης

σιγουρα στον χωρο του ιδιοκτητη γινεται και η εκπαιδευση κραταει καποιο διαστημα,απο οσο ξερω δεν επαναλαμβανεται αλλα ακολουθει ο ιδιοκτητης τις οδηγιες του εκπαιδευτη πιστα για παντα.τωρα η τιμη,σιγουρα διαφερει ,αλλα δεν εχω ιδεα ποσο παει.
  3. ROTTIE

ROTTIE New Member

Εξαρτάται.
    Υπολόγισε 700-800 ευρώ για τη βασική εκπαίδευση, εάν γίνει στο χώρο του εκπαιδευτή. Εάν θες ιδιαίτερα μαθήματα κατ’ οίκον, θα ξεπεράσεις τα 1000 ευρώ.
  4. gikkat

gikkat New Member

Δεν είναι απαραίτητο, εμείς με ιδιαίτερα στην πρώτη τιμή είμαστε. Για μένα η σωστή εκπαίδευση πρέπει να γίνεται στο χώρο που κινείται ο σκύλος αρχικά (εκτός σπιτιού) και αργότερα σε μέρη με κόσμο.
    Άννα, αν ενδιαφέρεσαι συστείνω ανεπιφύλακτα.

Επίσης υπάρχουν αρκετά αντίστοιχα θέματα όπως:

1. Εκπαιδευτές στην Κρήτη + γενικές info για εκπαίδευση

2. Εκπαιδευση στο σπίτι ή στο σχολείο
  5. ana

ana New Member

Σας ευχαριστώ πολύ!
    σίγουρα θα προτιμήσω κάποιον να έρχεται στο χώρο μας γεγονός που μειώνει πολύ το άγχος στο ίδιο το σκυλί...πιστεύω.
    σκέφτομαι μήπως το δώρο των χριστουγέννων(13ο μισθό) τον αφιερώσω στον μικρό μου....θα δούμε....

Αναστασία
  6. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Άννα δεν είναι ανάγκη να χαραμίσεις το 13 μισθό σου σε κάτι που μπορεί να μην έχει και τόσο καλά αποτελέσματα...έξαλλου είναι πολλά τα παραδείγματα αποτυχίας στην εκπαίδευση
    κάνε μια προσπάθεια για αρχή μόνη σου ,πάρε ένα καλό βιβλίο και ασχολήσου 2 ώρες την ημέρα με το σκυλάκι σου, και αν δεις ότι δυσκολεύεσαι η ότι δεν τα καταφέρνεις τότε να πας σε κάποιον εκπαιδευτή!
    καλή επιτυχία σου εύχομαι!
    :)
  7. dora

dora New Member

Δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου Forumitis.Αν ο άλλος είναι διατεθειμένος να πάει σε επαγγελματία εκπαιδευτή για βασική υπακοή, εσύ του λες να κάτσει να πειραματιστεί μόνος του στο σπίτι? Κι αν κάνει λάθη σοβαρά? Κι αν δεν καταφέρει τίποτα?Για να εκπαιδεύσεις μόνος σου τον σκύλο σου, κατά τη γνώμη μου θέλει να έχεις πολύ εμπειρία και μεγάλη υπομονή. Και πάλι είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς βοήθεια επαγγελματία.
    Όσο σημαντικός είναι ο κτηνίατρος για την σωματική υγεία του σκύλου μας, άλλο τόσο είναι ο εκπαιδευτής για την ψυχική του. Δεν αρχίζουμε να βγάζουμε διαγνώσεις ή να το παίζουμε γιατροί γιατί έχουμε διαβάσει 5 βιβλία με ασθένειες σκύλων. Κατά τον ίδιο τρόπο, δεν το παίζουμε εκπαιδευτές επειδή έχουμε διαβάσει 5 βιβλία για εκπαίδευση και συμπεριφορά.
  8. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Σαν μέλος αυτού του φόρουμ εγώ είπα την άποψη μου …από εκεί και πέρα δεν επιβάλω στους άλλους να κάνουν αυτό που λέω… δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!
    Δεν είμαι ούτε κτηνίατρος ούτε εκπαιδευτής ούτε εκτροφέας
    Αλλά αυτό που έχω διαπίστωση είναι ότι πολλοί ¨επαγγελματίες ¨εκπαιδευτές ούτε καν ένα σεμινάριο δεν έχουν κάνει και ούτε καν ένα βιβλίο δεν έχουν διαβάσει!
    Γι αυτό το πρώτο που θα πρέπει να ψάξει καλά για μένα, είναι να βρει κατάλληλο εκπαιδευτή που να εμπιστευτεί το σκυλάκι της .
  9. ana

ana New Member

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου περισσεύουν τα χρήματα και για αυτό δεν το έχω κάνει ως τώρα. Να σε ενημερώσω ότι ο σκύλος μου είναι ήδη ενήλικος κι ήδη έχω αποτύχει σε κάποια πράγματα γι αυτό και σκέφτομαι και προσπαθώ μήπως καταφέρω να διαθέσω χρήματα για την εκπαίδευσή του.
    Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση σου αλλά είναι ήδη δοκιμασμένη και δυστυχώς όχι με ιδιαίτερη επιτυχία. Και κάτι ακόμα στο προηγούμενο σκυλί που είχα (που έφυγε από καρκίνο τον Αύγουστο :cry: ) τα είχα καταφέρει αρκετά καλά όσον αφορά την εκπαίδευσή του στην βασική υπακοή με βιβλίο όπως λες κι εσύ , ο Ράπερ όμως είναι άλλη προσωπικότητα και αυτό που με έχει δυσκολέψει πάρα πολύ είναι ότι δεν είναι καθόλου λαίμαργος με αποτέλεσμα η εκπαίδευση με λιχουδιές να μην "πιάνει τόπο" ότι έχω καταφέρει να του μάθω είναι με παιχνίδια.
  10. dora

dora New Member

Αυτό εννοείται...όντως υπάρχουν άσχετοι που δηλώνουν εκπαιδευτές. Αλλά αν το ψάξουμε, όπως λες κι εσύ, δεν χρειάζεται να πέσουμε στον κακό.
  11. Sofia

Sofia New Member

Μην σε στεναχωρει που δεν ενδιαφερεται για λιχουδιες,ακριβως το ιδιο μπορεις να τον εκπαιδευσεις χρησιμοποιοντας τα παιχνιδια αφου αυτα του αρεσουν.

Στην εκπαιδευση παιζει πολυ μεγαλο ρολο να βρουμε τι ειναι αυτο που ευχαριστει το σκυλο μας και να εκπαιδευσουμε με αυτο η να διορθωσουμε συμπεριφορες που δεν μας αρεσουν.

Εκτος απο λιχουδιες και παιχνιδια,δουλευει και το χαδι,αλλα και η παρουσια η απουσια μας,ειδικα με το τελευταιο εχω διορθωσει συμπεριφορες της Αυρας και μετα την δευτερη φορα δεν τις επανελαβε ποτε!

Απο εσενα εξαρταται να ανακαλυψεις τι ειναι αυτο που θα κανει το δικο σου σκυλι να μην μπορει να του αντισταθει
    :wink:
  12. gikkat

gikkat New Member

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο λόγος της εκπαίδευσης είναι η "εκπαίδευση" του ιδιοκτήτη και κατ' επέκταση του σκύλου. Το να μάθει ο ιδιοκτήτης, με τη βοήθεια κάποιου (σωστού) επαγγελματία, το σκύλο του και τις ανάγκες του είναι ιδιαίτερα σημαντικό και χρήσιμο για τη μετέπειτα ζωή και των δύο. Πραγματικά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και τα αποτελέσματα τα βλέπει κανείς μακροπρόθεσμα... :wink:
  13. vaso85

vaso85 New Member

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν πράγματι ο εκπαιδευτής είναι καλός..??και εγώ σκέφτομαι τον άλλο μήνα να επισκεφτώ εκπαιδευτή, μετά από κάποιες οικονομίες, γιατί φοβάμαι ότι κάνω πολλά πράγματα λάθος μόνη μου..
  14. Sofia

Sofia New Member

Το καλυτερο θα ειναι να πας εσυ στον χωρο του και να δεις πως εκπαιδευει,και αν δεν εχει χωρο δικο του,να παρακολουθησεις ενα-δυο μαθηματα που θα κανει σε καποιο αλλο σκυλι
  15. aristea

aristea Active Member

Ρίξε μιά ματιά εδώ:
    http://www.pets.gr/index.php?option=com ... &Itemid=68

:)
  16. gikkat

gikkat New Member

Για μένα ένα από τα σημαντικότερα είναι και η αντίδραση του σκύλου απέναντι στον εκπαιδευτή και το αντίθετο. Αν δηλαδή υπάρχει αυτό το "κάτι" μεταξύ τους... :wink:
  17. antoniaantoniou

antoniaantoniou New Member

Εγώ πήγα το σκυλί μου για εκπαίδευση στην βασική υπακοή σε μια από τις καλύτερες υποτίθεται σχολές εκπαίδευσης σκύλων και το σκυλί μου επέστρεψε με πολλή επιθετική συμπεριφορά από εκεί που δεν ήταν καθόλου επιθετικό. Ο κτηνίατρος μου με είχε συμβουλεύσει να μην το πάω το σκυλί για εκπαίδευση γιατί τα περισσότερα σκυλιά μετά την εκπαίδευση παρουσιάζουν κουσούρια, όπως επιθετικότητα ή δεν θέλουν να τα αγγίζεις καθόλου στο κεφάλι τους και άλλα τέτοια. Τι να πω? Το μετάνιωσα όσο τίποτε άλλο που πήγα το σκυλάκι μου εκεί. Πρέπει μόνος του να ασχολείται ο καθένας, κατά τη γνώμη μου. Δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει ο άλλος στο σκυλί σου εκεί πέρα και ούτε πρόκειται να μάθεις ποτέ. Και ο συγκέκριμένος εκπαιδευτής ήταν και από αυτούς τους ψευτόμαγκες και δεν άφηνε κανέναν άλλον να μιλήσει. Αυτός ήταν που τα ήξερε όλα και όλοι εμείς οι άλλοι είμαστε άσχετοι. Ειλικρινά εύχομαι τα λεφτά που πήρε από μένα να είναι και τα τελευταία του. Και δεν ήταν μόνο το δικό μου σκυλί, υπήρχαν κ άλλα σκυλιά εκεί τα οποία είχε εκπαιδεύσει ο συγκεκριμένος και τα επέστρεψαν οι ιδιοκτήτες τους γιατί δεν ήταν χειρότερα απ' ό,τι τα πήγαν.
    Το καλύτερο είναι να εκπαιδεύσεις τον σκύλο σου μόνος σου κ αν οπωσδήποτε χρειάζεσαι εκπαιδευτή θα πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ και η εκπαίδευση να γίνεται στο σπίτι σου και όχι στις δήθεν σχολές. Ούτε πού κοιμόταν δεν ήξερα το σκυλί μου γιατί δεν μου επέτρεπε ο βλάκας να δω. Άντε συγχύστηκα πάλι!!!!
  18. antoniaantoniou

antoniaantoniou New Member

Εγώ πήγα το σκυλί μου για εκπαίδευση στην βασική υπακοή σε μια από τις καλύτερες υποτίθεται σχολές εκπαίδευσης σκύλων και το σκυλί μου επέστρεψε με πολλή επιθετική συμπεριφορά από εκεί που δεν ήταν καθόλου επιθετικό. Ο κτηνίατρος μου με είχε συμβουλεύσει να μην το πάω το σκυλί για εκπαίδευση γιατί τα περισσότερα σκυλιά μετά την εκπαίδευση παρουσιάζουν κουσούρια, όπως επιθετικότητα ή δεν θέλουν να τα αγγίζεις καθόλου στο κεφάλι τους και άλλα τέτοια. Τι να πω? Το μετάνιωσα όσο τίποτε άλλο που πήγα το σκυλάκι μου εκεί. Πρέπει μόνος του να ασχολείται ο καθένας, κατά τη γνώμη μου. Δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει ο άλλος στο σκυλί σου εκεί πέρα και ούτε πρόκειται να μάθεις ποτέ. Και ο συγκέκριμένος εκπαιδευτής ήταν και από αυτούς τους ψευτόμαγκες και δεν άφηνε κανέναν άλλον να μιλήσει. Αυτός ήταν που τα ήξερε όλα και όλοι εμείς οι άλλοι είμαστε άσχετοι. Ειλικρινά εύχομαι τα λεφτά που πήρε από μένα να είναι και τα τελευταία του. Και δεν ήταν μόνο το δικό μου σκυλί, υπήρχαν κ άλλα σκυλιά εκεί τα οποία είχε εκπαιδεύσει ο συγκεκριμένος και τα επέστρεψαν οι ιδιοκτήτες τους γιατί δεν ήταν χειρότερα απ' ό,τι τα πήγαν.
    Το καλύτερο είναι να εκπαιδεύσεις τον σκύλο σου μόνος σου κ αν οπωσδήποτε χρειάζεσαι εκπαιδευτή θα πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ και η εκπαίδευση να γίνεται στο σπίτι σου και όχι στις δήθεν σχολές. Ούτε πού κοιμόταν δεν ήξερα το σκυλί μου γιατί δεν μου επέτρεπε ο βλάκας να δω. Άντε συγχύστηκα πάλι!!!!

Share This Page