λευχαιμια-ειτζ και εξαγωγη δοντιων

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by aggeliki, May 2, 2008.

1. aggeliki

aggeliki New Member

χρειαζομαι τα φωτα σας!οπως εχω αναφερει και παλιοτερα εχω μια γατα με ειτζ και λευχαιμια η οποια εχει και στοματιτιδα απο αυτα και καθε 3-4 εβδομαδες εκανε ενεσεις κορτιζονης για να μπορει να φαει.η γατα ειναι 7 χρονων τωρα.το προβλημα ειναι οτι εδω και 2 μηνες η κορτιζονη πια δεν πιανει για πολλες μερες,10 μερες συγκεκριμενα, την τελευταια φορα,ο κτηνιατρος μου ειπε οτι θα παθουν τα νεφρα της αμα κανει τοσο συχνα κορτιζονη και μου προτεινε να κανουμε εξαγωγη δοντιων! :? λεει οτι τα δοντια ειναι σαν ξενο σωμα ,πια, μεσα στο στομα και τα κοκκιωματα που εχει θα βελτιωθουν και συνηθως οι γατες πανε καλα.η αλλη κτηνιατρος ομως που επισης εχω εμπιστοσυνη που λεει να μην κανω την επεμβαση και οτι θα ειναι ταλαιπωρια για την γατα και μπορει μετα να μην κλεινουν οι πληγες λογο της λευχαιμιας και του ειτζ και οτι θα υποφερει,επισης μπορει και να μην βελτιωθει η κατασταση.το σαββατο θα κανει γενικη αιματος,νεφρα, συκωτι και παλι εξεταση για ειτζ και λευχαιμια για να δουμε πού βρισκομαστε.ειμαι σε διλημμα δεν ξερω τί πρεπει να κανω και τί θα ειναι καλυτερο για την γατα,δεν θελω να την ταλαιπωρω..... :cry: :?
    καθε γνωμη και βοηθεια δεκτη!
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική καταρχάς ξέρεις οτι αυτές οι καταστάσεις μόνο χειρότερες γίνονται για γάτες με λευχαιμία και έιτζ... Παρόλα αυτά προσπαθούμε να κάνουμε τη ζωή τους όσο γίνεται πιο ανώδυνη...

Κι εγώ θα προβληματιζόμουν για το αν το ζωντανό θα συνέλθει μετά από τόσο σοβαρή εγχείρηση (μου φαίνεται σοβαρό το να της βγάλουν όλα τα δόντια...) Εμένε μάλιστα ο γιατρός ενώ ήταν αγριούλα όταν του την είχα πάει και του είπα μήπως της κάναμε νάρκωση για να την εξετάσει καλά, μου είχε πει οτι σε οργανισμούς με τόσο αδύναμο ανοσοποιητικό, αποφεύγουμε ναρκώσεις αν μπορούμε.

Δεν θυμάμαι, της δίνεις και κάποια φάρμακα ή μόνο με κορτιζόνη τα καταφέρνει μέχρι τώρα?

Πάντως για αρχή μου φαίνεται ακραίο το να βγουν τα δόντια. Δεν είμαι γιατρός βέβαια, αλλά είναι ένα ζωο με σοβαρές ασθένειες και ίσως πριν το ταλαιπωρήσουμε πολύ πρέπει να σκεφτούμε οτι δεν υπάρχει περίπτωση να θεραπευτεί... Δεν ξέρω... Σκέψεις κάνω... :?
  3. aggeliki

aggeliki New Member

μονο κορτιζονη περνει...απλα σκεφτομαι αυτο το ΑΝ...ΑΝ τα καταφερει και ζησει αλλα τοσα χρονια,αφου ηδη εχει ζησει 7....δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη :?
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Κοίτα δεν θέλω να σε πείσω για τίποτα... δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να βγει σε καλό με αυτά... Το έχουμε ζήσει και οι 2 :wink:

Γιατί δεν συζητάς με κάποιον γιατρό να αρχίσει αγωγή με κατάλληλους συνδυασμούς? Θα σου πω γιατί το λέω. Όταν η δικιά μου ήταν με χάλια στόμα, της κάνανε μια ένεση στη φιλοζωική (δεν ξέρω τι υποψιάζομαι κορτιζόνη). Μετά όμως ο γιατρός που ξεκίνησε να την βλέπει μου πρότεινε αγωγή. Νομίζω ιντρερφερόνη δεν θυμάμαι καλά τώρα. Και μπορούσε και έτρωγε. Μου φένεται περίεργο να σου προτίνουν να βγάλει όλα τα δόντια πριν δοκιμάσετε κάτι λιγότερο δραστικό...
  5. aggeliki

aggeliki New Member

ναι,ιντερφερονη ειναι,μου το εχει πει και αυτο,αλλα λεει δεν εχει και καλα αποτελεσματα,υπαρχει η α και η ωμεγα,η ωμεγα ειναι πανακριβη και η α λεει δεν κανει τιποτα.την ιντερφερονη την επερναν απο το στοιμα ε?ειναι υγρο?μαλλον αυτο θα κανω,απο το φαρμακειο μου ειπε ειναι η α ,θα του πω να προσπαθησω με αυτο. :)
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Ναι υγρό από το στόμα, και τισ αραιώσεις μου τις έκανε ο γιατρός για τα κιλά της γάτας. Κοίτα μην φανταστείς οτι ήταν τέλεια... Αλλά σίγουρα την κράταγε. Πριν φτάσεις σε σημείο να βγάζεις δόντια... θα έλεγα να το εξαντλήσεις. Και για την ταλαιπωρία της εγχείρησης, και για μετά...
  7. aggeliki

aggeliki New Member

μαριανθη S O S! μπορεις να παρεις τον κτηνιατρο να ρωτησεις πια ιντερφερονη σου εκανε και πώς την αραιωνε γιατι η ιντερφερονη που μου λεει ο δικος μου ειναι η roferon-a και ειναι μονο ενεσιμη,οταν του ειπα οτι εσυ εδινες απο το στομα μου ειπε να σε ρωτησω ποια ηταν! εκτος αυτου αυτη που μου λεει ο δικος μου κανει 270 ευρω,απο το φαρμακειο! :? :? :? !ευχαριστω!
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική μου το είδα τώρα... Αύριο πρωι θα τον πάρω στο κινητό γιατί τώρα... Μόλις το ξέρω θα σου γράψω αμέσως!! Πάντως ήταν από το στόμα. Και ήταν για 2 μήνες εβδομάδα παρά εβδομάδα, νομιζω οτι θυμάμαι σωστά. Δεν είχα δει κουτί, αλλιώς θα θυμόμουν :? Μου το αραίωνε και μου το έβαζε σε αμπούλες σε δόσεις τις κάθε ημέρας, και τις φύλαγα στο ψυγείο. Μόλις μιλήσω μαζί του θα σε ενημερώσω :)
    Και όχι δεν πλήρωνα τόσα!
  9. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω πολυ! :)

Share This Page