Λάμπα UV-A UV-B για χελώνα νερού

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by mar_aki, Jan 5, 2011.

1. mar_aki

mar_aki New Member

γεια σε όλους και κάλη χρονιά!!
    πήγα σήμερα στο pet shop για να πάρω λάμπα για την χελώνα μου. ήθελα μια λάμπα φθορίου με ακτίνες UV-A UV-B. όμως είχε 2 με διαφορετικά ποσοστά UV-A UV-B. ποιά είναι καταλληλη για χελώνα νερού? μηπως πρέπει να πάρω spot?
  2. manouvras

manouvras New Member

καταρχην μπραβο φιλε μου για το ενδιαφερον σου για τη χελωνα σου...την εχουν πραγρατικα αναγκη την ακτινοβολια...οσο για τα ποσοστα που ειπες...οσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερα για να καταλαβεις...στην ουσια αυτα τα ποσοστα ειναι ποσο πιο σωστα αποδιδει η λαμπα την ακτινοβολια που χρειαζοντε οι χελωνες...την οποια φυσικα περνουν κ απ τον ηλιο...τα καλοκαιρακια αν μπορεις βλατην στον ηλιο ειναι ακομα καλυτερα.. ;) ελπιζω να βοηθησα...
  3. manouvras

manouvras New Member

φιλη μου * :D
  4. mar_aki

mar_aki New Member

ευχαριστώ!! την έχω ένα χρόνο την χελωνίτσα μου και της έχω τα πάντα. μόνο μια λάμπα μου έλειπε και την έβγαζα στον ήλιο. αλλά τώρα δεν έχει αρκετό ήλιο και είναι πολύ πεσμένη.
    για την λάμπα μπερδεύτηκα γιατί πήγα στη γνωστή αλυσίδα pet shop που είχε λάμπες JBL. η μία έγραφε για ερπετά της ερήμου με 36 % UV-A και 8% UV-B, που μου φαίνεται πάρα πολύ, κ η άλλη για ερπετά της ζούγκλας με 2 % UV-Α και 0.5 % UV-B, που μου φαίνεται πολύ λίγο! είχε και 20Ε και ήθελα να είμαι σίγουρη.
    τελικά αποφάσισα να παω σε ένα άλλο pet shop που έχει μόνο ερπετά να ρωτήσω!!!
  5. manouvras

manouvras New Member

ναι η αληθεια ειναι οτι τους φτιαχνει την διαθεση....η πρωτη λαμπα που μου ανεφερες ειναι φυσικα η καλυτερη...επισης αρρωστιες οπως..οταν δεν ανοιγει τα ματακια του η βλεπεις οτι εχει κατι στα ματια...βαλτου σταγονες κολληριο..απ αυτα που χρησιμοποιουν και οι ανθρωποι...και αμα δεις σημαδακια στο καβουκι περιεργα...μπορεις να του βαλεις ιωδιο πανω στο καβουκι...και να το αφησεις να στεγνωσει.....σκοτωνει μυκητες και βακτηρια... !
  6. mar_aki

mar_aki New Member

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! δν ήξερα ότι μπορώ να βάλω και απλό κολύριο, της ειχά πάρει κάτι σταγόνες για χελώνες.
  7. manouvras

manouvras New Member

μηπως αυτες η σταγονες ειναι βιταμινες που τις ριχνεις στο νερο....? μαλλον..!
    το κολλυριο στα ματακια απευθειας ε..!
  8. mar_aki

mar_aki New Member

οχι. υπάρχουν ειδικές σταγόνες για τα πρησμενα ματια της χελώνας! σε όλα τα pet shop
  9. manouvras

manouvras New Member

a ok.. tote.!
  10. mar_aki

mar_aki New Member

τελικά πήρα λάμπα! είναι της εταιρίας exo terra, με 30% UV-A και 5% UV-B.

Share This Page