Λογαριασμός κτηνιάτρου - Φιλολογική Ερώτηση

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by arkoudos, Sep 28, 2007.

1. Νότα

Νότα New Member

Οπως ειπα και στη σελιδα 1 αυτου του θεματος η κτηνιατρος μας δεν χρεωνει επισκεψη! Της δινουμε χρηματα για τον κοπο της (τον προσεχει πολυ τον μικρο) αλλα δεν τα θελει!! Πραγματικα πολυ τη συμπαθω και αγαπαει παρα πολυ τα ζωα! :) :)
  2. arkoudos

arkoudos New Member

Εγώ άλλαξα κτηνίατρο και μου πήρε 30€ για εξέταση-εμβόλιο. Κάπως καλύτερα...

Απλά και στους 2 που έχω πάει ως τώρα, έχω παρατηρήσει μία αγωνία στο να προωθήσουν την τροφή στο άσπρο σακουλάκι... Πρέπει να είναι τρελά τα ποσοστά...

Και όσο για τα παραπάνω, σαφώς και βάζω την υγεία του σκύλου μου πάνω από τα λεφτά...

Δεν είναι τα λεφτά μου με νοιάζουν... ΑΛλα να μην μας πουν και μαλάκες στο τέλος...

Και όσο για την ατυχή παρομοίωση με μας... Ναι... θα με πειράξει αν πάω σε παθολόγο για το Άλφα πρόβλημα και μου πάρει 80€, την στιγμή που άλλος για το ίδιο πρόβλημα θα μου πάρει το κλασσικό πενηντάρικο...
  3. fwteinh

fwteinh New Member

30 Εξεταση και εμβολιο?..φαντασου για να εχει απο αυτο εσοδα...τι εσοδα εχουν αυτοι που χρεωνουν εξετασεις 50 ως και 70 ευρω που εχω ακουσει
  4. arkoudos

arkoudos New Member

Αμ το άλλο;

Που κοτσάρουν δίπλα στο όνομα το HD/PHD/DWA/ έχω-κάνει-διδακτορικό-σε-50-πανεπιστήμα-του-εξωτερικού....

και την εξέταση την κάνει ο εκπαιδευόμενος κτηνίατρος που δουλεύει γι' αυτόν, ενώ ο διδάκτωρ κτηνίατρος ξύνει το... μολύβι του.
  5. ARETH

ARETH New Member

ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ

Πήγα τον σκύλο στον γιατρό γιατί η ανάσα του βρώμαγε αφόρητα! Του έκανε καθαρισμό ( με νάρκωση ) και μου πηρε 80 ευρώ. Μου είπε να τον πάω σε 2 μήνες για γενική αίματος και καλαζάρ και θα μου πάρει 30 για την γενική κ 20 για το καλαζαρ. Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά. Εσείς πόσα πληρώνετε? Να ψάξω για άλλον?
  6. aristea

aristea Active Member

Re: ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ

Καθαρισμό δεν του εχω κανει ακόμα και δεν ξερω αν είναι πολλά ή λίγα. Το χειμώνα πληρωσα 120,0 για γενική αίματος, καλαζαρ, ερλιχίωση, συκώτι νεφρά. Αναλογικά δεν σου ζητάει πολλά.

Το εχουμε ξαναθίξει το θέμα εδώ:
    viewtopic.php?f=12&t=1931

:)
  7. Marin

Marin Administrator

Re: ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ

Όχι κανονικά είναι...
  8. εγω παιδια οταν τον πηγα τον μπουμπη για να τον κουρεψω στον κτηνιατρο του κιολας μας πηρε 125ευρω δηλαδη ελεος και δεν τον κουρεψε και σωστα τον κουρεψε γουλη και τον χτυπισε και στο ευστιτο σημιο του
  9. kyveli

kyveli New Member

Αυτή είναι τρελή τιμή!! :shock:
    Γενικώς οι κτηνίατροι δεν είναι pet groomer και κάνουν κούρεμα σε ολόκληρο το σώμα με τη μηχανή. Αν θέλετε συγκεκριμένο κούρεμα/σχέδιο τότε θα πρέπει να πηγαίνετε σε pet groomer και σίγουρα θα σας έρθει και πολύ φθηνότερα.
    Δλδ για εμβόλια πόσο σας παίρνει ο κτηνίατρός σας???
  10. Να σου πω ο παλιος κτινιατρος μας επερνε 50 ευρο . Και αυτος καπου εκει περνει. για το κουρεμα που λες εχει κουρεα μεσα στο κτηνιατριο και τα κουρευει τα ζωα . Εμεις του ειχαμε πει να μην τον κουρευει γουλη να του αφησει λιγα μαλακια σε αυτο δεν τον αδικο μποει να μην μπορουσε γιατι ειχε γεμισει τζβες το μαλι του γιατι δεν ειχα χρονο να τον χτενιζω . αλλα στο οτι τον χτιπισε δεν σκουω κουβεντα ειχε κοκκινισει γυρο γυρο απο εκει και ειμαστα 3 εβδομαδες με πεπανθολ και ο μπουμπης το εγλιφε συνεχια γιατι πονουσε και οταν του εβαζα την αληφη εκλεγε απο τν πονο

καταλαβες??
  11. kyveli

kyveli New Member

Πριν είπες ότι σας πήρε 125 ευρώ, τώρα γράφεις ότι και αυτός κάπου εκεί παίρνει... Μπερδεύτηκα Χριστιάννα!
    Τι εννοείς τον χτύπησε και τον έχετε με pepanthol??!! Μήπως εννοείς ότι χρησιμοποίησε την ξυριστική μηχανή και εκεί και ερέθισε το δέρμα του κοκκινίζοντάς τον? Ή τον έκοψε? Αν έχει ανοιχτή πληγούλα, έστω και μικρή το να βάζετε pepanthol που είναι για ανθρώπους να ενυδατώνει το δέρμα, δεν είναι καλή λύση. Μπεταντιν καλύτερα.
  12. rania88s

rania88s New Member

καλησπέρα παιδιά!!πριν καμιά εβδομάδα απέκτησα ένα σκυλάκι.Είναι 2 μηνών και πρέπει να το πάμε να κάνει το πρώτο του εμβόλιο.
    Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου συστήσει κτηνίατρο στην περιοχή Ζωγράφου ή Γουδί ή Ιλίσσια ή ακόμη και Αμπελόκηπους, ο οποίος να μην χρεώνει επίσκεψη.
    Επίσης γνωρίζετε περίπου πόσα χρήματα θα μου κοστίσει η πρώτη επίσκεψη στο γιατρό?Από ό,τι ξέρω δίνουν κάτι χαπάκια , το εμβόλιο και δεν ξέρω τί άλλο.Γνωρίζετε περίπου πόσο θα μου πάρει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :D
  13. Mitsi

Mitsi New Member

Εγω πλεον απο οσους αλλαξα την πηγαίνω στον Κο Κοτσυφα που ειναι της φιλοζωικης ΣΩΖΩ. Αρμενη Βραιλα (δεν θυμαμαι νουμερο) τηλ 210-6460782.
    Εχει τιμοκατάλογο απο εξω για να ξερεις τι θα πληρώσεις. Το αρνητικο ειναι οτι ειναι 10 το πρωι με 3 το μεσημερι καθημερινες μονο. Τις αλλες ωρες και μερες με το κινητο του γιατρου. Και κανει κατ΄οικον επισκεψεις. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη μαζι του. Το μινιμουμ για την επισκεψη ειναι 11 Ευρω και κανει καλυτερες τιμες για αδεσποτα.
    Επισης για εξετασεις αιματος πηγαινουμε στο Ινστιτουτο Παστερ στην Β.Σοφιας κανουν και μεσα δειγματοληψιες και οι τιμες ειναι πολυ ικανοποιητικες (για εξεταση καλαζααρ δινω 16ευρω)
  14. rania88s

rania88s New Member

Δηλαδή αυτά τα 11 ευρώ είναι έξτρα απ' τα εμβόλια?δηλαδή θα μου χρεώσει ταεμβόλια συν τα χαπάκια ή ό,τι άλλο και μετά θα προσθέσει και 11 ευρώ.Γιατί δεν κατάλαβα!Σε ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες!!
  15. Mitsi

Mitsi New Member

Οχι 11 ευρω ειναι η απλη επισκεψη το μινιμουμ που θα πληρωσεις για να σου εξετάσει απλως το σκυλι χωρις εμβολια. Ή συνηθως δεν θα σου παιρνει τιποτα.
    Αν θα πας για εμβολιο θα πληρωσεις την τιμη του.
    Το εμβολιο αν θυμαμαι το χρεωνει 30 Ευρω για κατοικιδιο και 20 ευρω για αδεσποτο.
    Μπορεις να πας αν εισαι κοντα να δεις το τιμοκαταλογο που εχουν μπροστα και να τσεκαρεις η και τηλεφωνικα θα σου απαντήσουν .
  16. fwteinh

fwteinh New Member

ακουσα καλα?16 ευρω για καλαζαρ?!!

πολυ θελκτικο για οσους μενουν κοντα.εγω μεχρι να παω εκει και θα θαω τα χρηματα που γλιτωνω σε βενζινη και το σκυλι θα δεινοπαθησει.

παιδια για να τραβατε τα μαλλια σας, η παλια μ κτηνιατρος εκανε οτι εκανε στα σκυλια μου και μετα με χρεωνε και επισκεψη 25 ευρω.. :shock: :shock:
  17. Mitsi

Mitsi New Member

Στο Ινστιτουτο Παστερ παω για εξετάσεις αιματος οχι σε αυτον. Βρισκεται στην Λεωφ. Βασ. Σοφίας 127 Τηλ:210 6478800
    και εχει χωρο μεσα για πάρκινγκ. Απλως πρεπει να κλεισεις ραντεβου για δειγματοληψία. Τα αποτελέσματα στα δινουν μετα απο 3 μερες. Εγγράφως με υπογραφη και σφραγίδα απο Βιοπαθολόγο- Μικροβιολόγο.
    Ο ιδιος ο κτηνίατρος μου το ειπε οταν επρεπε να της κανουμε οποσδήποτε εξετάσεις πριν την στείρωση και δεν μπορουσε να παει ο ιδιος. Τοτε μου πηρε αιμα και πηγα εγω με το μπουκαλάκι. Απλως ειναι πρωινες ώρες.
    Στον προηγουμενο κτηνιατρο για εξετάσεις Καλαζάρ και Διροφιλαρίωση με χρεωσε 100 Ευρω. Μια αλλη φορα για ενα σπυράκι 40 Ευρω. Με αυτο τον γιατρο τωρα εχω βρει την ησυχία μου και το κυριότερο ειναι οτι εχει καλές τιμες και μπορεις ανετα να πας ενα αδέσποτο χωρις σκεψη.

Share This Page