ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by maraki!, Dec 14, 2006.

1. Irene

Irene New Member

RΙΝΙΟ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ,
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ. ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΛΥΠΗΜΕΝΗ

&

Φυσικα και δεν φταιει κανεις που το σκυλακι δεν υιοθετηθηκε αμεσα. Οπως γνωριζουμε ολοι δεν υιοθετουνται ευκολα ουτε υγιοι σκυλια , ποσο μαλλον ενα τραυματισμενο.
    Απλα επειδη δεν γνωριζα σε τι αναφερεται κ κυρια ρωτησα τι την ενοχλησε.
    Στην προκειμενη περιπτωση εφοσον αποφασισατε να κρατησετε το σκυλι ποιο ειναι το προβλημα? Συνηθως τα εξοδα ενος σκυλου δεν τα αναλαμβαβει ο ιδιοκτητης?
    UNQUOTE

Καλα εκανες και ρωτησες , γι'αυτο και εκανα τις παραπανω διευκρινησεις.
    Και οπως ειπες πολυ σωστα :
    ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΛΥΠΗΜΕΝΗ

Αυτο εκφραστηκε και ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
  2. Marin

Marin Moderator

Λυπάμαι αλλά δεν εκφράστηκε μόνο αυτό. Εκφράστηκαν πολλά παρα πανω, τα οποία συνεχίζω να λέω πως ήταν ψευδή όπως γράφτηκαν στο πρώτο μήνυμα και όχι στη διευκρίνηση της Irene.

Μαρίνα
  3. Alexis

Alexis New Member

To ipa mia kai tha to xanapo ales 100 sinxaritiria kai mpravo gia to aisthima efthinis pou exeis kai esi kai i kori sou kai makari to skili na ginei kala.
    Den sou epitethika kai oute exo skopo na to kano.
    Apla 1 kai mono tha po einai adikes oi katigories tis koris sou pros tin Marina sigekrimena kai to stray giatoi einai anthropoi pou exoun voithisei polla zoa , kai den xriazete na xero kai tis dio opsois tou nomismatos giati parakoloutho tin doulia pou kanoun aftoi oi anthropoi arketo kairo kai exo idi sximatisei tin apopsi mou.
    Anti na ginei mia sizitisi pros ofelos tou provlimatos pou einai to zoo eseis katheste kai sizitate gia efthines ti na po???
    Afiste tin fagomara kai asxolithite oloi me to pos tha ginei kala to skili.
  4. Nemo

Nemo New Member

Ιrene καλησπέρα,

Η κόρη σου στο πρώτο μήνυμά της έγραψε τα εξής:

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΕΝΑ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ. ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΜΝΜ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΤΙ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΙ ΠΑΙΔΙΑ...
    Η ΜΟΝΗ ΑΙΤΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΑ site, ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΗΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ...
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΖΩΟΦΙΛΟΙ! ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΝΝΟΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΝΕΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΟΣΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ...

Λυπάμαι, αλλά εμένα όλα αυτά με προσβάλλουν γιατί το μόνο που σίγουρα δε χαρακτηρίζει την ομάδα του Stray (στην οποία ανήκω κι εγώ), είναι η αδιαφορία. Και δε με νοιάζει αν θα με χαρακτηρίσετε ζωόφιλη ή όχι, αλλά σίγουρα προσπαθώ πολύ σκληρά ώστε τα αδέσποτα να μην είναι εγκαταλελειμένα στη τύχη τους (όπως λέτε).

Μου λες ότι η κόρη σου δε ζήτησε κάτι, απλά εξέφρασε μια απογοήτευση. Όμως δε μας έχετε εξηγήσει ακόμα ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ απογοητευτήκατε. Διαβάζοντας ξανά την ιστορία και από τη δική σας πλευρά, πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω προς τι η απογοήτευση. Τί περιμένατε που δεν έγινε;

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσατε.

Ευχαριστώ,
    Μαρία
  5. Irene

Irene New Member

Μαρινα ,

αν εβλεπες ποσο ταλαιπωρημενο ηταν , θα καταλαβαινες , γιατι
    ειπε να περιμενουμε ο κτηνιατρος μου ...
    τα πισω ποδια τα εσερνε απο τον πονο που του προκαλουσαν οι πληγες στα... οπισθια ,
    πως να του προκαλουσαμε περισσοτερη ταλαιπωρια και στα μπροστινα ??

φαινεται καθαρα το καταγμα στο ποδαρακι και ας μην ξερω πολλα ,
    αλλα αυτο πρεπει να εχει γινει εδω και καιρο , διοτι πλεον εχει "δεσει" και περπαταει και γρηγορα στα τεσσερα
    το μουρλο , αλλα δεν μπορει για πολυ ωρα.
    μετα ερχεται και ζηταει ... αγκαλια ...

By the way :
    am glad to have cleared up the confusion.... :wink:
  6. Irene

Irene New Member

Nemo ,

μαλλον ολα ξεκινησαν απο την φωτογραφια
    που σκοπο ειχε να συνοδεψει την αγγελια ....

Η κορη μου εψαχνε να την βρει στο Site και απογοητευτηκε
    που δεν την ειδε ... απο'κι και το αισθημα αδιαφοριας...

Πολλες φορες συζηταμε στο σπιτι το εργο του stray ,
    και ειλικρινα σας συγχαιρουμε και οι δυο ....

Και θα ηθελα σε αυτο το σημειο να πω , πως τελικα ειναι φοβερο ,
    πως ξενοι μεταξυ ξενων μπορουμε να επικοινωνουνε ...
    δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε παντα ολοι την ιδια γνωμη , εξ'αλλου τοτε θα ειμασταν ρομποτακια...

σημασια εχει να μιλαμε , να ειμαστε ενωμενοι , και να χρησημοποιουμε
    την δυναμη αυτη προς οφελος ολων οσον χρειαζονται βοηθεια
    ζωα και μη ...
  7. Marin

Marin Moderator

Irene,

Tο θέμα της φωτογραφίας όμως ήταν μόνο μια εξυπηρέτηση. Δε βγαλατε καν κανονικη φωτογραφία αλλά με κινητό και μου την προωθήσατε στο κινητό.

Αυτό το κάνουν πάρα πολλοί και παρόλο που στην προκειμένη περίπτωση την έστειλα στο e-mail μου, αυτό δε μπορώ να το κάνω με όλες τις φωτογραφίες γιατί λαμβάνω κάπου 20 φωτογραφίες την ημέρα στο κινητό... φανταστείτε τι θα γινοταν αν τις λαμβανα όλες και τις έστελνα και στο mail μου...

Με αυτό, θέλω να πω πως, δεν ηταν καν μεσα στις "υποχρεώσεις" μου η αποστολή της φωτογραφίας, αλλά ηταν μια εξυπηρετηση και δε μπορεί να σας απογοητεύει κάτι τέτοιο. Στο Pets.gr έχουμε δημιουργήσει πρόγραμμα εγκατάστασης των αγγελιών όλων, δωρεάν... δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαστε και υποχρεωμένοι να τις καταχωρούμε κιόλας...

Τέλος παντων... θα σας στειλω τη φωτογραφια, δε ξερω αν ισχυει το οτι το υιοθετήσατε? ή τι θα γινει τελικα?

Μαρίνα
  8. Irene

Irene New Member

Μαρινα ,

σαφος και δεν ειναι στης υποχρεωσεις σας ,
    γι'αυτο και ειπα στο Forum πως δεν καταφερνω να τη >βαλω< στην αγγελια , διοτι δεν ξερω πως.

Και ακριβως επειδη ημουν σιγουρη πως δεχεσαι πολλα μηνυματα και φωτο , δεν σε ενοχλησα για να ρωτησω αν τελικα σταλθηκε η οχι ...
    ισως αν το ειχα κανει , να ειχαν αποφεχθει πολλα ... :?

Τελος παντων , οπως ειπες και εσυ ...

οσο για τον σκυλακο τωρα ....
    αν βρεθει καποιος που οχι απλα να τον θελει , αλλα και να τον αγαπησει
    ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ ( τοσο οσο να κοιμουνατι και μαζι , γιατι σε μας αυτο κανει ...) , τοτε μακαρι , διοτι σε μας πρεπει
    να μοιραζεται τα παντα με τους υπολοιπους , οι οποιοι δεν τον εχουν δεχτει και ιδιαιτερα , χωρις ομως και να του κανουν κατι ...

δεν εχω ομως προβλημα και να τον κρατησω αν χρειαστει ...

ειλικρινα ειναι φατσας ....η φατσα και εχει και τροπους.

αν στο μεταξυ κανω καποια κινηση εγω ,
    θα σε ενημερωσω αμεσα , και δεν θα διστασω να σε ενοχλησω ...
    μαθημα το παθημα ... :wink:
  9. Alexis

Alexis New Member

Etsi einai i kaliteri sinenoisi gia to kalo tou zou :wink:
  10. Marin

Marin Moderator

http://www.pets.gr/images/aggelies/chihu.jpg

Έχω ανεβάσει τη φωτογραφία στην παραπάνω διεύθυνση.

Μαρίνα
  11. gikkat

gikkat New Member

To thema pithanon na einai mia pareksigisi...
    Pantos sto proto minima i kori sou den fainotan apla "lipimeni". Me ton tropo pou ekfrastike ferotan emfanos kata tou stray kai tis marinas me tin opoia eixe milisei...
    Isos na min ekfrastike sosta kai na pareksigithike o tropos tis, alla me tetoia themata prepei na eimaste poli prosektikoi giati ta paidia tou somateiou prospathoun idi paaara poli...

filika
  12. veroniki

veroniki New Member

για το maraki

το δικο μου παραπονο ειναι οτι ουτε απο το www.zoofilia.gr ενδιαφερθηκε καποιος να μου απαντησει τι να κανω με ενα σκυλακι που του φερονται ασχημα αλλα και εδω εκτος απο τη RINIO κανενας αλλος δε μου ειπε εστω μια γνωμη τι να κανω.κι εγω αισθανομαι οτι λιγα πραγματα μπορουν να γινουν.
  13. Marin

Marin Moderator

Re: για το maraki

Πες μας πάλι την περίπτωση σε παρακαλώ... μπορεί να ξεχάστηκε. Αν μπορείς φτιάξε νέο θέμα.

Μαρίνα
  14. Irene

Irene New Member

καλημερα

... και ευχαριστω ....

ισως ο ζουζουνος τελικα να βρει αυτο που του αξιζει.
    αν οχι , σε μας ειναι πολυ ευπροδεκτος ...
  15. veroniki

veroniki New Member

για τη Μαρινα

θα ηθελα τη γνωμη και τη βοηθεια σας.καποια μαθητρια μου,μου κατηγγελε οτι ενας γειτονας της εχει ενα σκυλι το οποιο εδω και δυο χρονια ζει στην ταρατσα του υπο ασχημες συνθηκες. ενας μαθητης πηγε στο σπιτι,μιλησε με μια γιαγια που βρηκε εκει.αυτη του ειπε αν θελει να το παρει γιατι εκεινη δεν το θελει αλλα να ρωτησει πρωτα το γιο της.το ιδιο απογευμα το παιδι ξαναπηγε και ο γιος της γιαγιας αρνηθηκε να το δωσει.ειπε οτι το ειχε βρει πριν 4 χρονια αδεσποτο,οτι το αγαπαει αλλα αυτος μενει σε αλλο σπιτι εκει κοντα και εχει αλλο σκυλι που το φροντιζει πολυ.εδωσε διαφορες δικαιολογιες για το γεγονος οτι το σκυλι ηταν πολυ αδυνατο και φαινοταν κακοσιτισμενο,εδειξε κατι κοκκαλα και ειπε οτι το ειχε χτυπησει αυτοκινητο οταν το εβγαλε στο δρομο για λιγες μερες!!!! να κανει βολτες.για τις πληγες που εχει στα ποδια του ειπε οτι εβαφαν οι γειτονες και του επεσε ασβεστης στα ποδια.οτι σκοπευει να του φτιαξει ενα χωρο στην ταρατσα να κοιμαται.η μαθητρια δε θελει να ακουστει το ονομα της,εγω δε μενω στην περιοχη ωστε να γνωριζω προσωπα και καταστασεις αλλα δεν εχω και καποια ιδιοτητα για να απαιτησω να μας δωσει το σκυλι.η αστυνομια δεν υπαρχει περιπτωση να κανει κατι.αυτο που με θλιβει περισσοτερο ειναι το γεγονος οτι προσπαθω να ευαισθητοποιησω τα παιδια αλλα διαπιστωνω και εγω η ιδια οπως συνεβη και σε καποιες αλλες περιπτωσεις οτι δυστυχως ουτε τα ζωοφιλικα σωματεια δειχνουν διαθεση να βοηθησουν εκτος απο καποιες αοριστες συμβουλες.
    διαβασα και στο www.zoofilia.gr την προτροπη ενδιαφερθειτε για τα αδεσποτα υπαρχουν και τα ζωοφιλικα σωματεια.οσες φορες ομως χρειαστηκα βοηθεια μου απαντησαν κανε ο,τι νομιζεις και κρατα το εσυ το αδεσποτο εμεις δεν εχουμε χωρο.
    αυτη η περιπτωση ομως ειναι διαφορετικη.αν δεν μπορουν τα σωματεια να κανουν κατι,τοτε ποιος μπορει;
    ΑΥΤΗ ηταν η καταγγελια που ειχα γραψει.θα ηθελα τη γνωμη σας τι αλλο να κανουμε.ο κυριος που εχει το σκυλι εδωσε το κινητο του στο μαθητη μουκαι του υποσχεθηκε να του το δωσει να το παει βολτα,αφου θελαμε αν το επαιρνε το παιδι,να το εβγαζε καποιες φωτογραφιες ως αποδειξη τι εχει το σκυλι και συγχρονως να το πηγαινε σε καποιον κτηνιατρο να το κοιταξει.ευσχημα ομως και με πολλες δικαιολογιες δεν τον αφησε να το ξαναδει .τωρα ισχυριζεται οτι η μητερα του ειναι στο νοσοκομειο και δεν εχει χρονο.προτεινα στο μαθητη να του πει αφου η μητερα του ειναι στο νοσοκομειο, να του δωσει το σκυλι να το φροντιζει μεχρι να η μητερα του να γινει καλα.σιγουρα δεν εχουμε δικαιωμα να απαιτησουμε να μας δωσει το σκυλι με το ετσι θελω.
  16. Marin

Marin Moderator

Re: για τη Μαρινα

Θα βάλω το μήνυμα σου σε άλλο TOPIC και θα σου απαντήσω εκεί. Υπάρχουν πολλά να κάνουμε. Δε ξέρω τι θα πετύχει βέβαια.

Μαρίνα
  17. Strayshelp

Strayshelp New Member

eleos

de kserw pote milisate kai an oxi me ti MArina,
    alla eimai sigouri oti i Marina an tis eixes zitisei voithiea gia spasmeno podi tha to pairne epitopou to zwo.

to an egine lathos synenoisi 'h an to skyli de vrike apo mas spiti de simainei oti de voithame ta zwa!!

ade pare tilefwno kamia ELLHNIKH FILOZWIKH ETAIREIA ';h kanena allo swmateio pou den erxodai pote kai den analamvanoun kanena zwo
    na deis ti glyka..

De nomizw na leei psemmata i Marina oti tis eipes oti de xreiazetai kati amesa,oti to analamvaneis esy kai oti na perimenoume gia aggelies??e?

egw eimai ypefthini gia tis aggelies,kai molis tis steiloun kati tis Marinas pou xriazeteai spiti mou to stelnei epitopou gia na ftiaksw,na kataxwrisw kai na proothisw aggelies..

Padws mpravo sou pou voithises to zwo..
    Opws tha kanme oloi edw.
  18. Strayshelp

Strayshelp New Member

δηλαδή απογοητεύτηκε που δεν μπήκε η φωτό??

μπορεί να μπήκε αργότερα.
    πάντως αγγελίες έστειλε η Μαρίνα..

έλεος βρε παιδιά!
    μην τσακωνόμαστε για ένα κουτάβι που τελικά σώθηκε

19. Tycelu

Tycelu New Member

Αυτη η Μαρίνα παιδιά συνεργάζεται με τον Βλαχόπουλο?Τι γίνεται ακριβώς τώρα μόλις μπηκα πρωτη φορά στο site και βλέπω διαφημίζει μόνο αυτόν!
  20. ΚΕΦΤΕΣ

ΚΕΦΤΕΣ New Member

Μην το ψάχνεις.
    Δημόσιο ξεκατίνιασμα..!

Share This Page