ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ ΦΑΓΗΤΟ & ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ

Discussion in 'Διάφορα Άρθρα' started by lara 28.2.14!, Jan 28, 2016.

?

Θα ακολουθούσατε τις συμβουλές που σας έδωσα για την διατροφή του σκύλου σας;

1. Δεν είμαι σίγουρη/ος. Μάλλον όχι

33.3%
  2. Ναι,φυσικά!

66.7%
  1. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

Γεια σας και πάλι. Θέλω να σας ενημερώσω για την σωστή διατροφή ενός μικρόσωμου σκύλου όπως τα Τζακ Ράσελ. Όταν ο σκύλος μας φτάσει του 4-8 μήνες πρέπει να αρχίσει να τρώει φαγητό και όχι γάλα. Για αρχή του πρέπει να τρώει μαγειρευτό φαγητό (καθαρισμένο κοτόπουλο, καρότο, ρύζι και ψωμάκι). Αργότερα θα του δώσουμε για 1 μήνα ξηρά τροφή. Συνεχίζετε αυτό το μοτίβο. Μαγειρευτό (1 μήνα), ξηρά τροφή (1 μήνα), μαγειρευτό (1 μήνα), ξηρά τροφή (1 μήνα)....
    !Γιατί η σωστή διατροφή του σκύλου μας, συμβάλει στην καθημερινότητά του!
  2. marich

marich Active Member

Μα άμα του δίνουμε μαγειρευτό μετα δεν τρώει την ξηρά τροφή που του προσφέρει περισσότερα ! Για παράδειγμα εμενα μια φορά δοκίμασε μαγειρευτό φαγητό και απο τότε δινοπαθουμε να του δώσουμε την ξυρα τροφή του .

ΦΙΛΙΚΑ παντα !
  3. lara 28.2.14!

δεν ειναι παντα ετσι
  4. marich

marich Active Member

Κοιτά μόλις μας μεγαλοσει λιγο ακομα θα του το δοκιμάσουμε ειναι ωραία ιδέα ομως οχι για τα μικρά σε ηλικία σκυλιά !
  5. lara 28.2.14!

απο 4,5 μηνων και πανω σκυλια δοκιμαζεται αυτο
  6. marich

marich Active Member

Θα προσπαθήσω να το κανω έτσι για αλλαγή με επίσες !
  7. lara 28.2.14!

οκ.κανε οτι θες. ββ
    ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ
  8. Marilia L.

Marilia L. New Member

ωραια τα σχολια σας, αλλα εμενα ο κτηνιατρος μοτ εχει πει να μην της δινω μαγειρευτα γιατι δεν τυς κανουν καλο. αν θελετε να εχετε ποικιλια στη διατροφη του σκυλου σας, μπορειτε να δινετε ενα μηνα ξηρα και ενα μηνα υγρη τροφη. ετσι ο σκυλος θα παιρνεςι παντα τα θρεπτικα στυστατικα που πρεπει και δεν θα δινοπαθειτε στη μεταβαση καθυε φορα.
    εγω στη κοκονιτσα μου δινω ενα μηνα ιβηρικο κρεας Α(τρελαινεται) https://platinumhellas.gr/product/dry-food-adul-iber-1-5kg/
    και ενα μηνα ygrh τροφη (όλες τις κατηγοριες τις τρωει - βασικα τις τσακιζει!)

Share This Page