Μαγειρίτσα με μανιτάρια

Discussion in 'Συνταγές... γιατί όχι? :)' started by e1drua, Apr 18, 2008.

1. e1drua

e1drua New Member

Υλικά:

600 γρ. μανιτάρια σε κομματάκια φρέσκα
    κρεμμυδιάκια φρέσκα
    1-2 μαρούλια
    αλάτι
    πιπέρι
    ανιθο κ λιγο μαραθο
    ελαιολαδο

Εκτέλεση:

Σωτάρουμε λίγο τα μανιταρια πρώτα και μετα τα μαρούλια. Ρίχνουμε λίγο νεράκι μέχρι να βράσουν. Προσθέτουμε αν θέλουμε ενα φλυτζανι μικρο του καφε ρύζι περιπου κ τελευταιο τον ανιθο κ τον μαραθο.
    Τα σερβίρουμε με φρέσκο χυμό λεμονιού από πάνω.

Επίσης μπορείτε να κανετε αυγολέμονο.
  2. drosia

drosia New Member

αρε Δημητρουλα φοβερη και ελέγα τη να πω στη μανα μου να με μαγειρεψει τωρα που ανεβαινω!
  3. drosia

drosia New Member

απαιχτη βγηκε η συνταγη, βαλαμε μεσα και ψιλοκομμενες μικρες αγκιναρες

σουπερ μαγειριτσα!!!
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! Με κράξανε στην αρχή μόλις τους είπα τι μαγειρίτσα θα φτιάξουμε... Αλλά μετά πέσαμε όλοι με τα μούτρα!!! :-D
  5. e1drua

e1drua New Member

Πολυ χαιρομαι παιδια που σας αρεσε, η πηγη ειναι απο εδω:
    http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php
    δυστυχως εγω με τοσα νευρα που ειχα πασχαλιατικα με το σουβλισμα του αρνιου και τη βρωμα σε ολο το σπιτι απο αιμα και εντερα και εντοσθια και τετοια, μου κοπηκε η ορεξη και δεν ειχα καμια διαθεση να φαω τπτ.. :?
    Του χρονου σπιτακι μου λοιπον, να κανω εγω κουμαντο και να μην εχουμε συνεχως τσακωμους περι φαγητων και παρατραγουδα ;)
  6. SaveAllAnimals

SaveAllAnimals New Member

Ήταν υπέροχη!!!!!!
    Κι εμένα δεν ξέρω και εγώ πόσοι μου την είπανε για το οτι δεν υπάρχει μαγειρίτσα χωρίς κρέας,αλλά δε μάσησα!!!
    Μ'άρεσε πάρα πολυ!!!

Ευχαριστώ!
    Έφη.
  7. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

παιδια σκεφτομαι να την φτιαξω αυριο και ηθελα να ρωτησω τα μανιταρια να ειναι champignon η pleurotus η και τα δυο???
  8. marinaki

marinaki New Member

Εμεις το φτιάξαμε με πλευρώτους!Καλά μιλάμε για φοβερό πράγμα!Πεντανοστιμο! Αν κ πιστευω οτι αν βάλεις κ απ τα δυο δεν θα υπάρχει πρόβλημα! Βασικά εγώ τρελαινομαι για μανιτάρια οπότε ότι κ να μου δώσεις το τρώω!!! :lol: Καλή όρεξη!!!!
  9. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

παιδια κ α τ α π λ η κ τ ι κ η!! αυτο σας λεω μονο!! εβαλα και τα δυο ειδη μανιταριων και πραγματικα ελεγε!!!

Share This Page