Ματια κλειστα!

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by dinos_1998, Feb 10, 2009.

1. dinos_1998

dinos_1998 New Member

καλησπερα με λενε Κωνσταντινο και εχω 2 θαλλασιες χελωνες.Τις πηρα πριν αρχισει ο Χειμωνας.
    Λοιπον για να μπαινουμε στο ψητο τωρα και οι 2 ειναι σε χειμαρια ναρκη.Αλλα στην μια το ματι της ειναι κλειστο και νομιζω λιγο πρισμενο.
    Τι να κανω????
    (οριστε και μια φοτο αλλα δεν νομιζω να σας διαφωτσα)
    ευχαριστω εκ των προτερων
  2. servetas

servetas New Member

πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι κτηνιατρος!
  3. Debby

Debby New Member

4. xrisida

xrisida Moderator

Γεια σου Κωνσταντίνε!
    Αν και τελείως ασχετη απο χελώνες ξέρω ότι η τσίμπλα στην καλυτερη περίπτωση είναι "βρωμια" μαζεμενη.
    Το νερό ειναι καθαρό? καλα αποχλωριομένο??

Αν συνεχιστεί για 1 -2 μέρες ακόμα απευθύνσου άμεσα σε καποιον ειδικό κτηνίατρο ερπετών

:)
  5. Debby

Debby New Member

μπα... δεν παιζει τετοιο πραγμα στις νεροχελωνες....
  6. xrisida

xrisida Moderator

το ανέφερα γιατί το είδα σε αντίστοιχο forum για ερπετά

:wink:
  7. dinos_1998

dinos_1998 New Member

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!
    το απογευμα θα το παω στον κτηνιατρο να δω τι θα μου πει!να περιμενετε νεα μου
  8. servetas

servetas New Member

παρακαλω και περιμενω να δω τι θα πει ο κτηνιατρος!!!!!!!!!!!
  9. servetas

servetas New Member

dinos_1998
    να σου κανω μια ερωτηση για τα χαλωνακια τους εχεις θερμαντηρα στο ενυδρειο?????????????
  10. renabel

renabel New Member

η χελώνα σου από ότι μπόρεσα να ξεχωρίσω από τη φωτό είναι νεροχελώνα trachemys scripta και είναι αμερικάνικη. κι η δικιά μου έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εδώ και μια βδομάδα.η κτηνίατρος μου έδωσε αλοιφή (και μάλιστα με κορτιζόνη) και όμως είναι ακόμα πρησμένη. αν μπορείς στείλε να μου πεις τι έγινε με την δικιά σου χελώνα και πώς το ξεπέρασε, αν το ξεπέρασε.
  11. μελινακι

μελινακι New Member

εγω χρησιμοποιω ενα φαρμακο (δεν ξερω αν κανει να πω το ονομα) και τα ματια ανοιγουν σε 1-3 μερες αναλογα ποσο βαρια πρισμενα ειναι. το ειχαν παθει και οι δικες μου (2 εχω) και η χελωνα τις κολλητης μου και τους το εβαλα και δινονται σουπερ.
    αν θελει καποιος να του πω πως λεγεται ας μου πει να του στειλω σε πμ
  12. Marianna Brby

Marianna Brby New Member

καλημέρα!Έχω 2 χελωνάκια και το ένα έχει το ίδιο πρόβλημα...Νόμιζα ότι κοιμόταν αλλά τώρα που τον είδα να προσπαθεί να βγάλει την μεμβράνη από τα μάτια του κατάλαβα ότι έχει πρόβλημα...έκανα μια έρευνα στο google και γράφει ότι έχει έλλειψη βιταμίνης Α .Πήρα τον φαρμακοπειό μου και θα μου φέρει φαρμακευτική κρέμα βιταμίνης Α και θα τον πάω και στο γιατρό το απόγευμα...Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για τον Κού μου και τυφλωθεί... :-( Εσάς οι χελωνίτσες σας έγιναν καλά?και αν ναι τι θεραπεία ακολουθήσατε? Σας παρακαλώ πείτε μου γιατί ανησυχώ πάρα πολύ...
    Ευχαριστώ πολύ...
  13. Marianna Brby

Marianna Brby New Member

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι χρησιμοποίησες?

Share This Page