Μεσογεια

Discussion in 'Στείρωση Αδέσποτων' started by sofiagal, Sep 16, 2008.

1. sofiagal

sofiagal New Member

Νομίζω πως ειναι η κατάλληλη ενότητα για να θέσω το ερώτημά μου σχετικά με μια σκυλίτσα αδέσποτη η οποία τελικά έμεινε έγκυος.
    Βρίσκεται στα Μεσόγεια και συγκεκριμένα στο Ανω Λαγονησι , και πριν 1,5 μήνα περίπου είχα έρθει σε επικοινωνία με φιλοζωικό σύλλογο που βρίσκεται εκει.(αν δει το μυνημα μου η κυρια ισως με καταλαβει :) ) .Ειχα και εχω σκοπό να αναλαβω τα εξοδα στειρωσης αλλα απο εκει και περα δεν μπορω να κανω κατι αλλο , ουτε καν την μεταφορα της.Μάλιστα και τον Αυγουστο εκει ειχαμε "κολλησει" αν και ειχε βρεθει και κτηνιατρος και ανθρωπος για την φιλοξενια της μετα την εγχειρηση.Τοτε που συζηταγαμε ηταν αδιαθετη και τωρα πια εγκυος και πολυ φοβαμαι πως η γειτονια δεν θα παρει με καλο ματι τα μικρα της.Τι μπορω να κανω τωρα πια?Εγω πηγαινω στην περιοχη καθε Παρασκευη-Σαββατο-Κυριακη και αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει.Οποιος θελει μπορει να επικοινωνησει μαζι μου στο [email protected]

Σοφία
  2. xrisida

xrisida Moderator

αυτό και αν επείγει...μια σκυλίτσα τώρα...10 σε λίγο..

γνωρίζεις αν ο κτηνίατρος μπορεί να την φιλοξενήσει μετα την επέμβαση για 4-5 μέρες??

αν ναι, το μόνο που χρειάζεται ειναι να βρεθεί κάποιος για τη μεταφορά..
    κάποιος απο εκείνα τα μέρη που μπορει να βοηθησει???? :roll: :roll: :roll:
  3. sofiagal

sofiagal New Member

Καταρχην ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :) Δεν μπορει ο κτηνιατρος να την φιλοξενησει αλλα καποια κοπελια ειχε βρεθει μεσω του συλλογου που δεν ξερω βεβαια αν ειναι τωρα διαθεσιμη.Θα σου στειλω pm για λεπτομεριες.
  4. xrisida

xrisida Moderator

ωραια,
    αρχικά επικοινώνησε παλι με την κ.Χρυσα να επιβεβαιώσεις τη θέση για τη στείρωση.
    ενημερωσε τους ότι είναι πολυ επείγον να γίνει άμεσα( η σκύλα ειναι ήδη έγκυος κάποιο καιρό τώρα ) και
    αν μπορείς ξαναρώτα μπας και τώρα υπάρχει χώρος φιλοξενίας.
    αν δεν υπάρχει , υπάρχει και άλλος τρόπος :wink:

μόλις επιβεβαιώσεις τη θέση , ενημέρωσε μας εδώ..

ωστόσο θα ψάχνουμε για κάποιον κοντα στο Λαγονήσι για τη μεταφορά

κάποιος???????? :roll:
  5. sofiagal

sofiagal New Member

Η σκυλιτσα δεν εχει γεννησει ακομα αλλα θα ειναι περιπου 1,5 μηνων εγκυος.Η μεταφορα που πρεπει να γινει ειναι απο Λαγονησι για Γαλαζια Ακτη που ειναι η κτηνιατρος που μου ειπε η κ.Χρυσα και στην συνεχεια εκει που θα φιλοξενηθει(αν υπαρχει καποιος διαθεσιμος τωρα πια).Μετα την αναρρωση θα πρεπει να επιστρεψει πισω στην γειτονια.
  6. xrisida

xrisida Moderator

αν είναι 1,5 μηνων είμαστε στο μεταίχμιο,,μπορεί να γινει στείρωση η δεν μπορεί >???

κάποιος για μεταφορά??????????????????????? :oops: :oops: :oops:

@sofia επιβεβαίωσε οτι η θέση για τη στείρωση υπάρχει!! :D

και ας ελπίσουμε ότι θα προλάβουμε τη στείρωση και όχι αλλα 10 κουτάβια στο δρόμο :(
  7. xrisida

xrisida Moderator

Σοφια..... :oops: :oops: :oops:

ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ

[smilie=mylove.gif]
  8. sofiagal

sofiagal New Member

Ευχαριστω πολύ να είσαι καλά , και ευχομαι μερα που ειναι να βρεθει λυση για την μπουμπουδιτσα μας.
  9. sofiagal

sofiagal New Member

Εχω πολύ καλά νεά :)
    Μετα απο συννενοηση με την γειτονικη φιλοζωικη και με την κτηνιατρο ,ηρθε σημερα ο συζυγος της γιατρού και πηρε την μικρη.Πρωτα ο Θεος αυριο θα γινει η στειρωση και θα την κρατησει η γιατρος για 8 ημερες για παρακολουθηση.Ελπίζω να πανε ολα καλα και την Κυριακη να επιστρεψει στην γειτονια μας (και πανω απ΄ολα να μην μου κραταει κακια γι΄αυτο που της εκανα) :(

Ειναι μικρούλα σε ηλικία οπως το φανταζόμουνα και ισως θα ηταν καλο να ψαξουμε για μια καλη οικογενεια.

Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση , και οταν με το καλο εχω νεα θα σας ενημερωσω.

Σοφια
  10. kyveli

kyveli New Member

Αυτό είναι πραγματικά υπέροχο!
    Δε νομίζω να σου κρατήσει κακία, αυτά είναι ανθρώπινες συνήθειες, τα ζωάκια είναι πάντα έτοιμα να ζήσουν το τώρα και όχι το παρελθόν. :)

Μακάρι να βρεθεί και οικογένεια, βγάλτης καμιά φωτογραφία που να αναδυκνύει τη σταρ που κρύβει μέσα της (κάθε σκυλάκι έχει!).
  11. sofiagal

sofiagal New Member

Καλημερα , μολις μιλησα με την κτηνιατρο και μου ειπε πως η μπουμπου εγχειριστηκε εχθες το βραδυ και ολα πηγαν μια χαρα.Την ακουσα πολυ ευχαριστημενη απο την πορεια της επεμβασης γιατι υπηρχαν αμφιβολιες για το αποτελεσμα λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης.Την Κυριακη με το καλο θα μας την φερουν πισω οπότε να αναμενετε φωτογραφιες της μικρης. :)
  12. xrisida

xrisida Moderator

έλειπα κάποιες μερες και μόλις ειδα τα χαρούμενα νέα :-D ..
    έψαχνα εντωμεταξυ το post γιατί μόλις είχα ανταπόκριση απο την αναζήτηση εθελοντη για τη μεταφορα,, :?

μπράβο Sofiagal!!

περιμένουμε Photos :wink:
    μιας που ειναι στο γιατρό δεν λες να γινει και μια εξέταση αίματος :?:
  13. sofiagal

sofiagal New Member

Η μικρούλα γύρισε σήμερα και ειναι μια χαρά.Η τομή της ειναι μεγαλούτσικη , και τα υπόλοιπα ράμματα θα πέσουν μόνα τους.Ο γιατρός είπε πως είναι μικρούλα περίπου 1 έτους.Είναι τρελλή φατσούλα και πιστεύω πως κάνει για φύλακας , μιας και δεν αφήνει άνθρωπο να πλησιάσει στην οικοδομή απ'έξω όπου κάθεται.Σας επισυνάπτω φώτο ελπίζοντας να βρεθεί ένα καλό σπίτι.

Υ.Γ.Δεν μπορω να ανεβασω φωτο , μπορει καποιος να με βοηθησει?
  14. kyveli

kyveli New Member

Χρησιμοποίησε το site http://imageshack.us/.
    επέλεξε: Resize Image και ακριβώς δίπλα: 320x340 forums and emails.
    Μετά επέλεξε με το browse το πού βρίσκεται η φωτογραφία στον υπολογιστή σου και πάτα το upload. Περίμενε και μετά στη νέα οθόνη που θα εμφανιστεί επέλεξε (αρκεί να κάνεις ΈΝΑ κλικ μέσα σε box και τσεκάρεται όλο μόνο του) το link for forums.
    Κάνε το paste εδώ, στο ποστ σου και είσαι έτοιμη.
  15. sofiagal

sofiagal New Member

Για να δω αν τα κατάφερα :oops:

16. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα sofiagal :D
    πρεπει να διαλεξεις αυτο το μεγεθος εικονας

Resize Image και 320x340
  17. fwteinh

fwteinh New Member

μπραβο σου sofiagal εκανες πολυ καλα και το οργανωσες επισης πολυ καλα!
  18. xrisida

xrisida Moderator

sofiagal φτιάξε και μια αγγελία με μια καλή φώτο ( δεν βλέπω αν αυτή που έχεις ηδη επισυνάψει ειναι καλη για αγγελία :oops: )
    και προωθησε την σε περιοδικα και site που αναφερονται εδώ :

viewtopic.php?f=11&t=1174

:D

Share This Page