Μετά τη γέννα...

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by weasel106s, Nov 30, 2006.

1. weasel106s

weasel106s New Member

Καλησπέρα σε όλους σας!!!
    Πριν 3 μέρες, η Sandy, είχε την ευτυχία να γίνει μαμά. Δυστυχώς, λόγω έλειψης χώρου στο σπίτι μου, η κτηνίατρος, πήρε τα κουτάβια της αφού (και σχεδόν αμέσως) γέννησε.Μου είπε άλλωστε πως αυτό είναι το καλύτερο για μένα και για την ίδια για να μη τα συνηθίσουμε και "δεθούμε" με αυτά.
    Η Sandy, ευτυχώς δεν αναζήτησε τα κουτάβια της, ούτε "έκλαψε". Ο γιατρός με ενημέρωσε πως επειδή είναι μιρκή (1,5 χρονών), δεν έχει καταλάβει τι της έχι συμβεί και γι'αυτό να μην ανησυχώ.
    Δυστυχώς, για τη Sandy, η γιατρός, δεν είναι αυτό που λέμε "αγαπώ τη δουλειά μου". Επειδή εδώ που μένω υπάρχει το μονοπώλειο στο επάγγελμα, δεν έχω άλλη επιλογή από το να ακούω αυτά που μου λέει.
    Το πρόβλημά μου είναι πως η Sandy,από τη γέννα της και μετά δεν έχει διάθεση σχεδόν για τίποτα. Λαχανιάζει, τρέμει, τρώει πολύ λίγο και είναι συνέχεια ξάπλα. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά λόγω της γέννας (είναι και πρόσφατη) ή κάτι τρέχει?
    Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι ευτύχημα!!!
    Ευχαριστώ
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Τι εννοούμε "τα πήρε"???

Δεν μπορώ να φανταστώ αν συμβαίνει κάτι με την σκυλίτσα σου. Αυτό μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.

Όσο για το αν καταλαβαίνει... Μπορεί όχι. Μπορεί όμως και να έχει αναστατωθεί. Δεν ήταν και η πιο φυσιολογική έκβαση αυτή, ε? Θα σου περιγράψω μια κατάσταση που είχα ζήσει με μια γάτα (δεν πιστεύω πως απέχουν πολύ σε αντίληψη από τους σκύλους) αρκετά χρόνια πριν και δεν θα ξεχάσω ποτέ.

Μια γάτα από αυτές που τάιζα στον κήπο είχε γεννήσει και της σκότωσε τα μωρά μάλλον γάτος. Τα έφερε στο κατώφλι και την βρήκα εκεί με 3 νεκρά μωρά με πληγές στα πλευρά όταν γύρισα σπίτι. Αυτή φώναζε και με κοίταγε. Δεν είχα τι άλλο να κάνω πια παρά να θάψω τα μωρά.
    Πάνω από μια εβδομάδα μετά δεν σταμάτησε να τριγυρνάει στον κήπο και να νιαουρίζει δυνατά και κλαψιάρικα... Αυτή τη φωνή ακόμα τη θυμάμαι...

Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις για την Sandy, είναι να προσπαθησεις να βρεις κι έναν άλλο γιατρό να τη δει πια, αφού κι εσύ ο ίδιος δεν εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη κτηνίατρο.
  3. Bella

Bella New Member

geia sou

ΟΧΙ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ Η ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ; ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΥΟΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙΣ; ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΛΕΣ ΚΙ Η ΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΛΟΠΟΝΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΟΙΩΘΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ. ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ; ΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΙ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ.
    ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ;ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΑΤΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ; ΠΡΕΠΕΙ ΦΙΛΙΚΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΕΞ ΓΙΑ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ.
  4. Σάκης

Σάκης New Member

Όταν έχει γεννήσει η γάτα (υποθέτω κι οποιοδήποτε ζώο) ΄΄κατεβάζει΄΄ γάλα για να ταΐσει τα μωρά. Αν δεν θηλάζεται γεμίζει ο μαστός και τη δυσκολεύει και πρέπει να βγει το γάλα για να ανακουφιστεί. Πιθανόν να μένει και το ένστικτο ανικανοποίητο, πάντως θέλει να θηλαστεί. Το έχω δει κι εγώ σε γάτα που πέθαναν τα μωρά της. όταν έπιανα τις ρόγες της σταμάταγε το νιαούρισμα κι έδειχνε ότι ελπίζει να θηλαστεί. Με κινήσεις του χεριού μου που έμοιαζαν με το θηλασμό έδειχνε να ικανοποιείται το ένστικτο αλλά δεν μπορούσε να ανακουφιστεί και προσπαθούσε να φτάσει να θηλαστεί μόνη της.
  5. weasel106s

weasel106s New Member

Δυστυχώς η επιλογή γιατρού εδώ που μένω, είναι 1 καθώς δεν υπάρχει άλλος γιατρός. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πηγαίνω Αθήνα.
    Πήρε τα κουτάβια για να μη τα συνηθίσει η Sandy με την προϋπόθεση να τα δώσει σε "γονείς".
    Δεν ήθελα να ζευγαρώσει.Μια μέρα που ήταν βόλτα, κόπηκε το λουρί της και έβαλε τρεχάλα μόλις είδε αρσενικό. Μετά από 1 ώρα περίπου τους βρήκα "μαζί".
    Στη Sandy, έδωσε ένα φάρμακο για να σταματήσει το γάλα.
    Όσο για να κάνει εξετάσεις, είναι πλέον αργά καθώς η γιατρός έφυγε από το νησί για διακοπές και ενημέρωσε ότι θα επιστρέψει σε 2 βδομάδες. (κάνενα ζώο δηλαδή δεν πρέπει να βγάλει πρόβλημα τις επόμενες 2 βδομάδες!!)Όταν την ενημέρωσα για την κατάσταση της Sandys' μου είπε απλά να μην ανησυχώ....και όταν γυρίσει θα τη δεί.
    Δυστυχώς ούτε στο Internet έχω βρει κάποιο σχετικό θέμα όσο αναφορά τη συμπεριφορά της σκύλας μετά τη γέννα της.
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Συγνώμη αν γίνομαι καχύποπτη, αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μεγαλώσει με τόση προθυμία νεογέννητα κουτάβια (κάτι που πιστεύω πως έιναι μάλλον δύσκολο) ώστε να τα δώσει σε "γονείς" και μάλιστα ενώ λείπει σε διακοπές... Στη θέση σου θα ζήταγα να τα δω.

Όσο για την Σάντυ, ελπίζω να πάνε όλα καλά. Μπορεί να είναι λογικό να είναι περίεργα λόγω όλων αυτών των αλλαγών, αλλά αν μπορέσεις να βρεις κάποιον έστω και λίγο γνώστη από αυτά να τη δει καλό θα ήταν... Γιατί οι δύο εβδομάδες, αν έχει κάτι η μικρή (που δεν το εύχομαι) φοβάμαι οτι είναι πολύς χρόνος.
  7. RINIO

RINIO New Member

Και γω ελπιζω η Σαντυ σου να γινει γρηγορα καλα. Αλλα μου γεννηθηκε μια απορια. Τα νεογεννητα κουταβια , τι τα εκανε η κτηνιατρος? Τα πηρε μαζι της διακοπες? Που τα αφησε τα μωρα ?
  8. Σάκης

Σάκης New Member

Μπορεί να τα θέλει για να τα πουλήσει. ή να τα δωρίσει στην επιστήμη ή σε κάποιο ανιψάκι της
  9. RINIO

RINIO New Member

Και μετα να καταληξουν στο δρομο , που θα βρεθουν οι φιλοζωοι να τα μαζεψουν κλπ... Μαλλον δουλευει για μας αυτη, για να μην βαριομαστε!!! Να χουμε αδεσποτα να φροντιζουμε.
  10. Marin

Marin Administrator

Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά που λέτε. Η κτηνίατρος νοιάζεται και είναι πιθανότατα συνειδητοποιημένη, γιαυτό το "λάθος σου" να μη στειρώσεις το ζώο σου και να το αφήσεις να γεννήσει, το "διόρθωσε" κάνοντας ευθανασία στα κουτάβια.

ΠΟΤΕ δε παίρνει κανείς κουτάβια από τη μαμά τους από τη πρώτη μέρα αν δε σκοπεύει να τους κάνει ευθανασία. Είναι εντελώς "άχρηστα" τα νεογέννητα, δε μπορεί να τα κάνει τίποτα από αυτά που λέτε.

Μου κάνει λίγο εντύπωση που κανένας δεν συμβούλεψε τον/την ιδιοκτήτρια της σκύλας να στειρώσει το ζώο.

Μαρίνα
  11. RINIO

RINIO New Member

Μαρινα τωρα ερχεσαι σε αντιθεση με τα λεγομενα σου σχετικα με την ζωοφιλια, Σε αλλο post γραφεις πως κανενας δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρει κανενος ειδους ζωη. Πως τωρα λοιπον θεωρεις συνηδειτοποιημενη την κτηνιατρο που οπως λες πιθανον να εκανε ευθανασια στα κουταβια? Μηπως τα λεμε οπως μας βολευουν? Εαν εκανε κατι τετοιο τοτε καθολου συνειδητοποιημενη δεν ειναι , αλλα ειναι δολοφονος και μαλιστα το εκανε και πισω απο την πλατη της κοπελας. Με ποιο δικαιωμα να σκοτωσεις τα ζωα? Επειδη φροντιζεις να μην βρεθουν στο δρομο? Και εαν τελικα δεν βρισκοντουσαν? Πως ηξερε πως θα κατεληγαν ετσι, Και αν η κοπελα που μεγαλωνει την Σαντυ μπορουσε να τα κρατησει, και αν ...και αν....
  12. Marin

Marin Administrator

Δε ξέρω αν έχεις όρεξη να μου την πεις για κάποιο λόγο. Δεν είπα ότι εγώ θα έκανα ευθανασία στα κουτάβια, απλά είναι μία στάση ζωοφιλική η ευθανασία των νεογέννητων κουταβιών. Αρκετοί ζωόφιλοι, που θεωρούνται συνειδητοποιημένοι, (αυτό θα στο αναλύσω σε άλλο ποστ γιατί θα μπερδευτείς), πιστεύουν πως είναι καλύτερη η ευθανασία από το να ζήσουν στο δρόμο και να τα σκοτώνουν οι κυνηγοί με τις καραμπίνες γιατί είναι σε άγρια κατάσταση και φοβισμένα-άρα επικίνδυνα.

Η δική μου στάση φυσικά δεν είναι αυτή γιατί έχω περιθάλψει και μεγαλώσει αμέτρητα κουτάβια και γατιά, όμως οφείλω να αναφέρω πως υπάρχει και άλλη πλευρά.

Την ορεξη για επίθεση δε καταλαβαίνω βέβαια, αλλά είναι άλλο θέμα.

Το αν είμαι υπερ της ζωής, το έχω αποδείξει αρκετές φορές και δεν έφτιαξα το φορουμ και το Pets.gr για να προσπαθεί κάποιος με ειρωνία ανούσια να μου πει πως λέω και ξε-λέω.

Έχω συγκεκριμένες απόψεις πολύ ισχυρές για τα ζώα και τη ζωή και είναι αποτέλεσμα πολλών ωρών διαβάσματος, άπειρων εμπειριών με την ομάδα του Stray και δε θα τις αλλάξω έτσι εύκολα με "λόγια".

Μαρίνα
  13. Marin

Marin Administrator

Η σκυλίτσα μάλλον έχει πυρετό πάντως από την περιγραφή, μάλλον θα έχει πετρώσει το γάλα. Σε ποια περιοχή είσαι? Θα πρέπει να δώσεις γαλαστοπ, φυσικά μετά από επίσκεψη σε κτηνίατρο...

Απλά μη το αφήσεις το καημένο.

Μαρίνα
  14. RINIO

RINIO New Member

Δεν νομιζω πως σου την λεω ουτε πως σε ειρωνευτηκα.
    Απλα προσπαθω να καταλαβω πως σκεφτεσαι. Δεν εχω δικαιωμα να εκφρασω την αποψη μου?
    Δεν εχω κατι μαζι σου ουτε σε αμφισβητω, ομως δεν θεωρω συνειδητοποιημενη σταση φιλοζωου να σκοτωνει αθωα κουταβια επειδη υπαρχει πιθανοτητα να γινουν αδεσποτα. εσυ το πηρες προσωπικα ενω δεν επρεπε.Αυτη ειναι η αποψη μου την εξεθεσα και εσυ στραβωσες χωρις λογο.
  15. RINIO

RINIO New Member

Και παρεπιπτοντως καλο μηνα.
    Δεν προσπαθω να σου την πω βρε ΜΑρινα, ελεος.
    Διαφορετικες αποψεις εχουμε. Οι πολυφωνια ειναι αρχη της δημοκρατιας :) :)
    Ισα ισα που σε θαυμαζω γιατι ξερω πως αγαπας τα ζωα. Και οι δυο προσπαθουμε για ενα πραγμα, να σωσουμε κανενα αδεσποτο. Δεν υπαρχει λογος να παρεξηγεισαι.
  16. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα και καλό μήνα! :)

Μαρίνα, μπορώ να καταλάβω και αυτή τη στάση, την ευθανασία. Όμως (όπως κι εσύ απ'ότι κατάλαβα) δεν συμφωνώ. Γιατί με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάνουμε ευθανασία σε κάθε αδέσποτο που βρίσκεται. Αυτή ήταν και οι άποψη που είχαν να προτίνουν κάποιοι που ήρθαν στην Ελλάδα, αν θυμάμαι καλά είχες πει η Peta? Και τους διώξανε κακήν κακώς. Γιατί λοιπόν να δικαιολογήσω την τακτική αυτής της γιατρού?? Σε τι διαφέρει? Επειδή τα κουτάβια ήταν νεογέννητα? Δεν είναι σκυλάκια αυτά?

Η στείρωση πιστεύω πως εννοείται και πως ο/η weasel, μετά από αυτήν την δυσάρεστη εμπειρία, να το σκεφτεί πολύ σοβαρά. :wink:
  17. aggeliki

aggeliki New Member

18. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,η κοπελα που εχει το σκυλακι επρεπε να το παει, αφου το βρηκε με αλλα σκυλια και ηταν να ζευγαρωσει,για στειρωσει μεσα σε 4-5 μερεςκια ετσι θα τα ειχε γλιτωσει ολα αυτα και αυτη και το σκυλακι.ελπιζω να κανεις στειρωσει οταν γινει καλα για να μην ξανασυμβει. εχω ενα τηλ κτηνιατρου
    που ξερω οτι αγαπαει τα ζωα.το τηλ ειναι 210 9651853.πες της απο που εισαι και τι ακριβως εχει το σκυλακι,μηπως μπορει να σου πει τι να κανεις
    τηλεφωνικα.ελπιζω ολα να πανε καλα. και μην αφησεις την στειρωση.
  19. christinaa

christinaa New Member

to an ekane stirwsi meta apo to zevgaroma den tha skotone ta koutavia? an i kopela den mporouse na ta frontisei kai den upirxe kai periptosi na ta dwsi giati apo oti katalava vriskete se nisi ti na ta kratage ta koutavia na ta kanei? krima einai ta mikroulia alla den exei alli epilogi. kai se emas sti geitoniamou einai kapios pou ta mwra taa gatia otan genithoun ta kanei efthanasia giati kanenas apo ti geitonia den ta taizei kai gia fantastite pou i kathe kata kanei 6 kai einai 9 thilikies kai genane 4 fores to xrono me 5 ti tha ginotan sti geitonia??? tha etrwge i mia tin alli kai tha mamzevame kathe mera psofies. afinei ena gati se kathe gata gia na min tis dimiourgisei provlima kai menei me ena i gata. oi de agries pou den mporei na to kanei se 5 i 6 kanoun mazi kathe xrono guro sta 180 me 200 gatia to xrono vevea apo afta 1 epivionei giati eite logo aftokiniton eite kruou eite pinas. poso efkolo gia 3 oikogenies na taisoun 200 gates??? kai to idio isxuei kai gia ta skulia se mikrotero aritho koutavion alla megalitero arithmo thlikwn pou genane? giafto se perioxes pou einai polla skulia einai ta pio polla kokaliarika kai isa pou stekonte. den epikrato afti tin stasi etsi kai alios tsakonomaste kathe fora pou to kanei alla kseftome kai tin alli plevra pou exei kai ekeini ti logiki tis. episeis zevgarose o skulos mou me mia adespoti kai den to prolavame kai tin kratisame kai ekeini giati adespoti me mwra krima itan mas emeine i skula gennise ta megalosame mas vgike i psixi na ta dwsoume se oikogenies to ena mas ksemine kai einai melos kai aftos tis oikogenias. apotelesma apo ta 8 koutavia 2 zisan to diko mas kai allo ena pou edwsa se filous mou.
  20. Marin

Marin Administrator

Μαριάνθη,

Δε τη δικαιολογώ (και δε συμφωνώ φυσικά), απλά την καταλαβαίνω γιατί ξέρω ανθρώπους που το κάνουν και ξέρω πως νιώθουν.

Θέλω να πω πως η γνώμη μου είναι πως επικεντρωθήκαμε από λάθος στην κτηνίατρο και όχι στην ιδιοκτήτρια/ιδιοκτήτη που δε στείρωσε το ζώο του.

Μαρίνα

Share This Page