Μετά τη γέννα...

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by weasel106s, Nov 30, 2006.

1. Marin

Marin Administrator

Είναι διαφορετικό αν στειρώσεις το ζώο αμέσως μετά το ζευγάρωμα και εντελώς διαφορετικό αν κάνεις ευθανασία στα κουτάβια/γατάκια. Την ευθανασία σε μωρά τη θεωρώ απαράδεκτη, αλλά επειδή ασχολούμαι με αδέσποτα και πρέπει να είμαι και λίγο ρεαλίστρια εκτός από το να έχω άποψη, θεωρώ πως αν έχεις 20 έγκυες σκύλες, θα τους κάνεις στείρωση και όχι ευθανασία στα μωρά.

Ελπίζω πως συμφωνούμε στο ότι δε θα μπορούσαμε να αφήσουμε 20 έγκυες σκύλες να γεννήσουν γιατί δε μπορώ να φανταστώ ποιος από εσάς θα μπορούσε να βρει λύση για τα άπειρα κουτάβια.

Τώρα σχετικά με τις γάτες που λες, θεωρώ επίσης τραγικό, απαράδεκτο, ελεινό το να κάνει ευθανασία στα γατάκια ο "κύριος" και όλοι οι υπόλοιποι να τον αφήνετε, όταν μπορείτε απλά να στειρώσετε έστω τις γάτες που πιάνονται.

Μαρίνα
  2. christinaa

christinaa New Member

to oti mas afinoun na tis xaidevoume den simeni oti mporoume na tis kanoume oti theloume tou dromou einai ta gatia kai an den kserw alla o ktiniatros mou mou zitise 150 evro ti mia gata kai 4 meres toulaxiston na tin exoume mesa sto spiti. exw skulia kai den mporw kai gata mesa sto spiti giati exw kai alergia stis gates. emeis theloume 250 me 300 evrw to mina na taizoume periopou 22 gates pou emeinan stin geitoniamou apo tis foles pou erixnan kai tis prosexoume. den einai afkolo gia adespota zwa na to kanoume afto giati kaneis denanalamvanei na tis kratisei spiti tou. kai episeis an tis stirosoume tha ekleipsoun oi gatees teleios apo ti geitonia. twra eimai 4 thilikies kai ola ta alla arsenika kai kapou 5 mikra. alla meta to perasma tou xeimona tha exoun meinei ta misa.kai ksana apo tin arxi. afou molis piasan ta krua pethanan 5 gates se mia vdomada.
  3. Marin

Marin Administrator

Τροφές μπορείς να παίρνεις από εμάς, άρα μπορείς να διαθέσεις πολύ λιγότερα χρήματα για στειρώσεις, που θα τις κάνουμε στην τιμή του σωματείου, 40 ευρώ τη μία ή και λιγότερο. Τις γάτες θα τις πιάσουμε εμείς αν βρίσκεστε εντός Αττικής.

Τι λες?

Μαρίνα
  4. christinaa

christinaa New Member

den kserw prepei na to suzitisw kai me tous alous pou taizoun giati o kathenas exei tis dikes tou alla taizonte oles mazi. tha to pw methavrio kai tha sas apantisw. kai egw stenaxwrieme me afto pou ginete kai o anthrwpos pou to kanei meta einai polu xalia kai tta akouei kai apo oli ti geitonia alla ti na ginei. tha tous to pw kai tha sas apantisw. efxaristw pantos kai elpoizw na min me pareksigisate me aftapou lew.
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Έχει δίκιο η Μαρίνα, μακάρι να μπορέσετε να το κάνετε αυτό Χριστίνα. Όσο για το 4 μέρες μέσα, πιστεύω πως είναι θέμα γιατρού ή το πώς γίνεται η επέμβαση.

Όταν πέρυσι στείρωσα τη δικιά μου, την πήρα την αμέσως επόμενη μέρα από τον γιατρό, και εκείνη τη μέρα (1η μέρα μετά την εγχείρηση) η γάτα σκαρφάλωνε και πάλι στα γνωστά της μέρη! Αν δεν ήξερα οτι ήταν εγχειρισμένη δεν θα το καταλάβαινα! Στην αρχή τρόμαξα και πήρα το γιατρό αλλά μου είπε να μην ανησυχώ. (για να μην παρεξηγηθώ πως δεν την πρόσεχα, είναι μια γάτα που δεν κάθεται μέσα στο σπίτι, και δεν είχα τρόπο να την περιορίσω.)

Πιστεύω πως οι γιατροί με τους οποίους θα συνεργάζονται τα παιδιά θα είναι "τεχνίτες" και θα κάνουν τα απαραίτητα γνωρίζοντας πως πρόκειται για αδέσποτα και πιο άγρια ζώα που θα κινούνται από την επόμενη μέρα. :wink: :mrgreen:
  6. Irene

Irene New Member

φανταστειτε ολοι μας να ειχαμε την ιδια αποψη για διαφορα θεματα ...
    τοτε θα ειμασταν απλα ρομποτακια !

Φυσικα και εχει ο καθενας την δικη του γνωμη ...
    οσο για την ζωωφιλια , θα σας πω αυτο που γνωρισα ,
    και μετα , τα συμπερασματα δικα σας :

Εζησα και μεγαλωσα στην Γερμανια - εκει δεν ξερεις τη θα πει
    αδεσποτο !!!

Οταν ηρθα Ελλαδα , σοκαριστηκα με το τι γινοταν , ειδικα
    οταν απο την ζωοφιλια μου , εφτασα να εχω 6 σκυλια και
    5 γατια ... τοτε για στειρωση και ευθανασια ... ουτε να ακουσω !!!!
    Κι'αν δεν εβαζα φρενω στον εαυτο μου , σταματημω δεν θα ειχα ...
    αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω για φιλοζωικες οργανωσεις ...
    τι κανουν - ετσι , προς ενημερωση μου ...
    Κατεληξα μεσω Internet να γνωρισω την HSUS -
    the Humame Society of the United States.

Το μονο που μπορω να πω , απιστευτω το εργο τους ... βεβαια εμεις με την Ελλαδιτσα μας για να τους φτασουμε ......πολλααααααα ψωμια θα φαμε !!

Εκει λοιπον να δειτε αντιληψη σχετικα με την ευθανασια
    και το τι λενε και οι ιδιοι . πως δηλαδη ειναι καλυτερα - αν και πολυ σκληρο να το κανεις - καποιο ζωο , που το μελλον το ειναι αβεβαιο προς μαυρο και θλιβερο η οταν δεν υπαρχουν πιθανοτητες υιοθεσιας να το "ΚΟΙΜΗΣΟΥΝ" οχι να το θανατωσουν !!!!
    Θα μου πειτε με τις λεξεις παιζουμε ?? και ομως , δειχνει την αντιληψη που επικρατει , και πιστεψτε με - νοιαζονται σε απιστευτο βαθμο , αν το δειτε , θα καταλαβετε ...

Και για να μην αναφερωμαι σε Ηπειρο ξενη προς εμας , και στην Αγγλια το ιδιο συμβαινει με το RSPCA -
    Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals

Θα μπορουσα να αναφερω απειρα περιστατικα και ιστοριες απο διαφορα
    ρεπορταζ που παρακολουθησα στην τηλεοραση απο αυτες τις οργανωσεις ,
    φοβαμαι ομως πως ηδη σας κουρασα αρκετα ,
    σας λεω ομως ,
    το να "κοιμηζεις" ενα ζωο για το καλο του η να
    το στειρωνεις και ετσι να το υποβαλεις σε μια σχετικη διαδικασια
    ειναι χιλιες φορες πιο δυσκολο απο το να το αφησεις ...
    στην μοιρα του επειδη το αγαπας διοτι εισαι φιλοζωος ...

οπως ειπα και αρχικα - υτο ειναι το δικο μου πιστευω ...
  7. Marin

Marin Administrator

Μετά τη στείρωση τα κρατάμε εμείς 4 μέρες ή όσες χρειαστούν!!!!!!!

Μαρίνα
  8. Marin

Marin Administrator

Το να κοιμίζεις ένα ζώο = να το θανατώνεις. Του κάνουν ένεση νάρκωσης και μετά του βάζουν το φάρμακο της ευθανασίας στην καρδιά. Ώσπου να βρουν την καρδιά σκαλίζουν γύρω γύρω "σκάβοντας" το με τη βελόνα τρυπημένη.

Έχει διαφορά?? Ποια ειναι η διαφορά? Επειδή πρώτα κάνουν νάρκωση? και εδώ κάνουν όλοι οι γιατροί πρώτα νάρκωση...

Δε συμφωνώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ με αυτή την αντίληψη.

Θεωρώ δε απαράδεκτο να γίνεται ευθανασία σε χώρες "πολιτισμένες". Σου προτείνω να σκέφτεσαι λίγο όπως οι Γερμανοί γιατί αυτή είναι η σωστή ζωοφιλία... Υπομονή, επιμονή και οργάνωση.

Μαρίνα
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Μαρίνα, το ξέρω πως κάνουν κι έτσι ευθανασία (στην καρδιά) αλλά στα μικρά μου που δυστυχώς έχασα φέτος λόγω λευχαιμίας, ο γιατρός τους έκανε κανονική ένεση. Μου εξήγησε γιατί κάνουν στην καρδιά. Συνήθως, δεν είναι μου είπε πάντα εύκολο για κάποιον να βρει φλέβα. Η καρδιά είναι μεγαλύτερη και είναι πιο εύκολο να βρουν το στόχο...

Άσχημο θέμα πιάσαμε και έχω άσχημες αναμνήσεις...
  10. Marin

Marin Administrator

Marianthi, to eipa gia tin kopela pou nomizei oti to na ta koimiseis einai diaforetiko apo to na ta thanatwseis. Egw stamataw edw pantws giati hdh me pire apo katw kai mena. :(

Marina
  11. Irene

Irene New Member

δεν ειπα οτι ειναι διαφορετικο ,
    σαφως και ειναι το ιδιο ,
    και το τονισα :
    αναφερθηκα στον τροπο νοοτρομιας εχουν !!

Το να φθανουν στα ακρα ειναι το τελευταιο !!!! που κανουν και μονο
    εφ'οσων δεν γινεται διαφορετικα ...

και ειπα επισης πως ειναι και πιο δυσκολο !!!!

οσο για την Γερμανια : η οργανωση και η επιμονη ειναι σιγουρα
    οτι καλυτερο !!!!
    ... μα δεν δυσταζουν να λαβουν και μετρα σκληρα , αν και ΕΦ'ΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ !!!

Μαρινα
    αν με καταλαβες λαθος , ζηταω συγγνωμη , διοτι συμφωνω μαζι σου 100000 % με οσα λετε και κανετε ....
    γι'αυτο και ειμαι σιγουρη πως καταλαβαινεις τι εννοω , τωρα που προσπαθησα να εξηγησω
    :cry: :cry:
  12. weasel106s

weasel106s New Member

Καλησπέρα.
    Η γιατρός θα δώσει 3 από τα κουτάβια της και στα άλλα έκανε ευθανασία δυστυχώς.
    Για να δείτε πως σε όλα υπάρχει διαφορά, η ευθανασία εδώ κοστίζει 210€ ενώ ένας vet στην Αθήνα μου είπε 120€.
    Δε ξέρω από που προέρχεται η τόσο μεγάλη διαφορά γιατί ο γιατρός στην Αθήνα είναι πολύ καλύτερος από αυτόν εδώ, αλλά νομίζω πως αν δεν ήταν η μόνη εδώ θα ήταν και πολύ καλύτερη στη δουλεία της.
    Το ότι ένα ζώο δεν είναι καθαρόαιμο, δε το κάνει ούτε χαζό, ούτε άσχημο.
    πάντως αυτή ήταν η διακιολογία της γιατρού στην ευθανασία και πως ότι δώθηκαν 3 κουτάβια είναι θέμα τύχης. Τύχη για 3 και ατυχία για τα άλλα 5.
    Ευτυχώς, εκείνη πλέον είναι πολύ καλύτερα και πλέον έχει όρεξη και για βόλτα και για παιχνίδι.
    Αυτό που πέρασα πάντως τις 5 τελευταίες μέρες ήταν πολύ δύσκολο.
    Πόλυ θεωρούν πως είνια παράλογο να κάνεις τόσα πολλά για ένα ζώο λες και είναι παιδί.
    Εγώ πιστεύω πως και το ζώο την ίδια φροντίδα θέλει και η διαφορά είναι πως δε μιλάει.
    Το καλύτερο που άκουσα είναι από τον γιατρό της Αθήνας:
    "Ένας σκύλος είναι ένα παιδί που απλά δε μιλάει στη γλώσσα μας ή μάλλον είναι ένα παιδί μουγκό"
    Αν αναλύσεις τη φράση, έχει δίκιο.
  13. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,ποσο σου ειπανε? 210 και 120,εγω ξερω οτι γινεται δωρεαν,τουλαχιστον σε δυο κτηνιατρους που γνωριζω.μιλαμε για 210 και 120
    για καθε κουταβακι?ελπιζω να στειρωσεις το σκυλο τωρα για να μην ξαναγινει αυτο,εξαλλου θα γλιτωσεις και προβληματα με πυομητρα που παρουσιαζονται αργοτερα.
  14. Marianthy

Marianthy New Member

Έλεος!!! Ούτε εμένα μου είχε στοιχίσει κάτι! Πάντως και σε έναν άλλο γιατρό ξέρω για 40. Άκου 210! Παίζουν με τον πόνο του καθενός.

Και τη στείρωση που ελπίζω να κάνεις, προσπάθησε να πας κάπου αλλού έστω και χρειαστεί να έρθεις Αθήνα... Μάλλον για το καλό της τσέπης σου και ίσως και για το καλό της σκυλίτσας!
  15. weasel106s

weasel106s New Member

Μα είναι δυνατόν να θες 120€ για ευθανασια και 80€ για στείρωση?
    Δηλαδή ο θάνατος είναι πιο ακριβώς από τη ζωή?

Αγγελική, εγώ εδώ, όσο αναφορά vet, δε ξέρω να κάνει κάτι δωρεάν.
    Η μόνη δωρεά που κάνει είναι το ετήσιο check up του σκύλου σου.

Να σας αναφέρω κόστος για σκύλο:
    25€ η απλή επίσκεψη στο γιατρό
    25€ το κάθε εμβόλιο
    40€ κούρεμα
    και πως είναι δυνατόν η PloPlan 3kg να έχει εδώ 25€ και επάνω 18€?
    Τουλάχιστον την τροφή μπορούν και μου τη στέλνουν.

Ευτυχώς είναι γιορτές τώρα και θα μπορέσω να πάω Αθήνα.
  16. Marin

Marin Administrator

Hello weasel106s,

Θα στειρώσεις τη σκύλα σου σε παρακαλώ?

Επίσης, τα μωρά που σκοπεύει να δώσει τα ταίζει με μπιμπερόν? Με κούφανε λίγο το ότι πήρε νεογέννητα από τη μαμα τους για να τα δώσει, ενώ θα μπορούσαν να πιουν γαλα απο τη μαμα τους για κανενα μηνα τουλαχιστον για να μεγαλωσουν και να ειναι δυνατα.

Μαρίνα
  17. Marin

Marin Administrator

Την ευθανασία πολλοί τη χρεώνουν πανάκριβα σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί τσαντίζονται που τους πηγαίνουν κουτάβια για ευθανασία.

Εγώ είμαι με αυτούς πάντως, που παίρνουν χοντρό χρήμα για να ευθανατώσουν υγιή ζώα. Τελικά δε τα κοιμίζουν καν, τα δίνουν κάπου... συνήθως σε εμάς :roll:

Μαρίνα
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Την ίδια απορία είχα κι εγώ... Αλλά δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα. Και ακόμα έχω αμφιβολίες για το αν έχουν απομείνει κουτάβια...
  19. christinaa

christinaa New Member

kalispera sas telika rwtisa kai exoun meinei mia thilikia dikia mas pou tin periorizoume etsi kai alios otan einai oi meres tis kai tis dinoume kai ena xapi gia na min sulavi. i alli einai peristasiaki edw perastiki tha to elega kai theloun na zevgarwsei kai na meinoun ta gatia giati einai polu liga twra kai theloun kai apo tis alles geitonies gatia pou den emeine kanena apo tis foles. egw den menw monima sto patriko mou logo oti spoudazw kriti kai den iksera poses enai. episeis me rwtisane gia gatia kai protina na erthoun na paroun apo esas an theloun apo oti exw dei apo aggelies exete kai gatakia. peirazei???
  20. joan

joan New Member

Christinaa πρέπει να στειρωθούν οι γάτες. Το χάπι μακροχρόνια δεν κάνει καλό για την υγεία της γάτας και δεν είναι εύκολο να την περιορίζουν όταν είναι οι μέρες της. Άλλο αν την έχουν συνέχεια σπίτι. Επίσης, αφού έχουν δει τι γίνεται με τα γατάκια γιατι επιμένουν να αφήνουν την άλλη να ζευγαρώνει? Επειδή τώρα πεθάναν όλα? Και μετά που θα γεννήσει τι θα γίνει, πάλι θα ξαναπεθάνουν ή θα τα πάρουν σπίτι τους να τα κρατήσουν και θα τα στειρώσουν? Από ότι καταλαβαίνω μάλλον το 1ο θα γίνει. Και αφού θέλουν να υιοθετήσουν και άλλα γατιά από το stray γιατί θέλουν και άλλα? Τόσα αδέσποτα υπάρχουν. Αν είναι ποτέ δυνατόν! Βαλ'τους λίγο μυαλό σε παρακαλώ.

Share This Page