Μετά τη θεραπεία για το Καλαζα-αρ?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by konstantina, Mar 12, 2008.

1. konstantina

konstantina New Member

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑΖΑ-ΑΡ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΗ

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ..ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΣΟΥΠΕΡ ΔΥΝΑΤΟ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 20 ΕΝΕΣΕΙΣ?ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΑΝΟΙΞΗ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΤΠΤ(ΚΟΛΑΡΟ ΓΙΑ ΣΚΝΙΠΕΣ,ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ, ΑΜΠΟΥΛΕΣ)?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  2. aggeliki

aggeliki New Member

Re: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑΖΑ-ΑΡ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?

ουτως ή αλλιως αυτα τα βαζεις και σε ενα υγιες σκυλο,σιγουρα θα πρεπει να βαλεις κολαρο που λεγεται scalibor,ειναι ασπρο,και κραταει 3 μηνες περιπου,ειναι και για τις σκνιπες,επισης μπορεις να το ψεκαζεις καθε σουρουπο με σπρευ για σκυλος με σιτρονελλα,που απωθει τις σκνιπες.
  3. konstantina

konstantina New Member

Re: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑΖΑ-ΑΡ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :) !
    ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΡΙΧΝΑ ΤΗΝ ΑΜΠΟΥΛΑ ΚΑΘΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ(ΑΡΧΙΖΑ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ)
    ΣΤΟ PET SHOP ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΑΜΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....
    ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΡΕΥ
  4. noela

noela New Member

Αν η αμπούλα ήταν frontline δεν κάνει τίποτα για την σκνίπα. H αμπούλα advantix κάνει αλλά έχει παρενέργειες.
    Το scalibor δρα για τις σκνίπες για 4 μήνες. Εγώ τους φοράω όλο το χρόνο.
    Τις πρώτες 7 μέρες κάθε επικίνδυνου μήνα, περίπου μισό zylapour πρωί - βράδυ. (δοσολογία αναλόγως κιλών).
    Μέρα παρά μέρα, ψέκασμα με antiphlebotom. (Υπάρχουν και κάτι άλλα που ψεκάζεις εβδομαδιαίως)
    Ύπνος μέσα.
    Ο βασιλικός τις διώχνει.
  5. nikos_x

nikos_x New Member

επισης αποθει τη σκνικα και η exspot η αμπουλα.αν σ ελεγαν οτι φορτωνεις το σκυλι τσαμπα με ολα αυτα ειναι ασχετοι στο πετ σοπ!
    εγω επειδη την επαθα απο καλααζαρ απο δω και περα βαζω σκαλιμπορ,εξ-σποτ,και ψεκαζω με σιτρονελλα.

noela,
    ρωτησα το κτηνιατρο για το ζιλαπουρ και μ ειπε οχι και οτι δν πρεπει.εσενα στο ειπε κτηνιατρος?θελω να κανω ο,τι χρειαστει για προστασια γιαυτο και ρωταω.
  6. noela

noela New Member

Ό,τι γράφω ισχύει και για σκυλιά που δεν έχουν καλαζααρ. Το ζυλαπούρ δίνεται προληπτικά, δεν κοστίζει και δεν είναι επικίνδυνο για τον σκύλο. Δεν μου το έχει πει ο κτηνίατρος, το έχω διαβάσει σε μερικά κείμενα κτηνιάτρων του εξωτερικού και ενός έλληνα. Σταμάτησα να βασίζομαι στον (πρώην) κτηνίατρό μου όταν έμαθα ότι είχε καλαζααρ η σκυλίτσα μου.
    Να ακούς ότι σου λέει ο κτηνίατρος σου.
  7. nikos_x

nikos_x New Member

δλδ εμενα π μ ειπε ο κτηνιατρος να μην δωσω ζηλαπουρ προοληπτικα αυτους τους μηνες να μν δωσω???

Νικος
  8. noela

noela New Member

Δε μπορώ εγώ να σου πω τι θα κάνεις με την υγεία του σκύλου σου, ούτε να πάρω τέτοια ευθύνη. Αυτό που λέω είναι ότι καλύτερα να ακούς τι λέει ο κτηνίατρος σου από το να ακούς τι λέει ο κάθε άγνωστος στο ιντερνετ. Καλύτερα ακόμα πάρε μια 2η γνώμη κτηνιάτρου.

btw ξέχασα και τις σκελίδες σκόρδου στο φαί, κάτι που εγώ δεν το κάνω.
  9. platon

platon Σκύλος

Το zylapur ΔΕΝ απωθεί την σκνίπα. Άλλη δουλειά κάνει...

Προληπτικά δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίξει.
    Αν δηλαδη δώσουμε τις πρώτες 7 ημέρες ενός επικίνδυνου μήνα και τσιμπηθεί ο σκύλος την 9η ? Εμείς θα ξαναδώσουμε zylapour τον επόμενο μήνα και θα κάνουμε εξέταση μετά από 6 μήνες όπου θα βγει θετικό ή στην χειρότερη μετά από 1 μήνα όπου θα βγει αρνητικό οπότε και θα περιμένουμε 6 μήνες χωρίς θεραπεία, μέχρι την επόμενη εξέταση.

Noela είναι κάτι λάθος στο σκεπτικό μου ? Εξήγησε αν θέλεις με τι λογική το κάνεις και δώσε και κανά link :)
  10. noela

noela New Member

Έχουνε περάσει κάτι χρόνια και δεν έχω κρατήσει τα links. Με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτά:

Η πρόληψη της μόλυνσης του σκύλου στηρίζεται: α) στην τοποθέτηση εντομοαπωθητικού περιλαιμίου με deltamethrin (Scalibor) στο σκύλο, από το Μάϊο έως το Νοέμβριο, β) στην τοποθέτηση, στον αυχένα και τη ράχη του σκύλου, εντομοαπωθητικού με deltamethrin ή με diethyltoluamide-DEET (Anti-Phlebotome, Autan), από το Μάϊο έως το Νοέμβριο, μετά τη δύση του ήλιου (αιχμή δραστηριότητας των σκνιπών 21.00-22.00 και 03.30-05.00), γ) στην προληπτική ορολογική εξέταση του σκύλου, κάθε 6μηνο (Μάϊο και Νοέμβριο) για να τίθεται έγκαιρα η διάγνωση (Μάϊο) και να θεραπεύονται τα μολυσμένα ζώα, πριν μετατραπούν σε αποθήκη/φορείς του παρασίτου στη φύση, και δ) στην προληπτική φαρμακευτική αγωγή στο σκύλο με allopurinol (15 mg/Kg σ.β./12ωρο, από το στόμα), από τον Αύγουστο έως το Νοέμβριο, για να «καλύπτεται» το ζώο κατά το Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο, που είναι η περίοδος με τη μεγαλύτερη μολυσματικότητα των σκνιπών στη χώρα μας.
    http://users.auth.gr/~harala/Leishmaniosis.htm

Consider allopurinol pills from Aug to Nov as preventive therapy, especially
    if you live in a high-risk area.
    http://www.spazgreece.com

Και σαν εξήγηση από έναν δερματολόγο με πατέρα κτηνίατρο από το kynigos.net.gr

"Το Ζυλορικ και το Ζυλαπουρ ειναι το ιδιο ακριβως φαρμακο (ουσια) αλλα αλλλης εταιρειας.. ειναι ανθρωπινο και το δινουμε σε αυτους που εχουν Ουρικο οξυ . Η ουσια αυτη (pirazopirimidine) εχει ενα μοριο Ν στην θεση 8 αντι 7... Επειδη η Λεισμανια (μικροβιο) δεν εχει στην συνθεση του RΝΑ την συγκεκριμενη ουσια (Ν) πρεπει να την παρουν απο τον σκυλο.. οποτε αν ειναι στο αιμα του η αλλοπουρινολη.. χρησιμοποιει αυτην αλλα λογω διαφορας του μοριου Ν κανει τιλτ στην συνθεση της αποδιοργανωννοντας την!
    Ετσι αν η Λεισμανια εισελθει..αν υπαρχει Ζυλορικ..μπερδευεται και αναστελεται η "μολυνση"..στο ειπα καπως μπερδεμενα αλλα ειναι μεγαλο κεφαλαιο.(στην ουσια της δινουμε αλλη ουσια να χρησιμοποιησει κανοντας την να κανει λαθος υλικο χρηση και να χει προβλημα) οι δοσεις ..με τελευταια δεδομενα που εχω μελετης σε χιλιαδες σκυλια του καθηγητη Carlo Pizzrani της Κλινικης της Φλωρντιας ειναι απο 20-30 mg την ημερα..(σκυλος 20 κιλα...400-600mg) εκτος απο προφυλαξη χρησιμοποιειται και για θεραπεια δινοντας το χαπι καθημερινα εφ ορου ζωης...!!!εστι ομως την κραταμε παντα σε καταστολη και το σκυλι ειναι φορεας αλλα δεν νοσει! Σταγονες κολλαρα....ουδεν σχολιο...δεν με πειθουνε.."
  11. noela

noela New Member

Ο κτηνίατρος μου μου είχε πει τότε "ευθανασία". Το σκυλί το είχα 3 μήνες και του το είχα ξαναπάει πριν δύο βδομάδες και δεν είχε καταλάβει ότι είχε κάτι αλλά επέμενα. Με αυτά που διάβασα μετά θα μπορούσα κι εγώ να καταλάβω ότι είχε συμπτώματα καλαζάαρ. Συμβουλεύτικα άλλους 4 κτηνιάτρους και διάβασα. Θέλω να καταλήξω ότι μην αρκείστε σε μια γνώμη και μελετήστε και μόνοι σας.

Επίσης, 2 φορές τον χρόνο τεστ.
  12. drosia

drosia New Member

Noela τι παρενεργειες δημιουργει η αμπουλα advantix?Τους ειχα βαλει και εγω 2 φορες αλλα δεν παρατηρησα κατι ιδιαιτερο...
  13. platon

platon Σκύλος

Έχουν παρατηρηθεί κάποιες δερματικές αλεργίες.
  14. drosia

drosia New Member

εμενα οι κτηνιατροι μου συστησαν σε 2 σκυλια μου που τα προλαβα σε αρχικο σταδιο και εφαγαν ενεσεις, να δινω συντηρητικα zylapour τη πρωτη εβδομαδα για 6 μηνες (μαιος-Νοεμβριος), περισσοτερο λειτουργει προληπτικα (εφοσον τα σκυλια μου ειχαν θεραπευτει με τις ενεσεις...)
  15. drosia

drosia New Member

μου διαφευγει αυτη Νικολα, για φρεσκαρε λιγο τη μνημη μου...
  16. konstantina

konstantina New Member

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
    ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΡΔΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ :) ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ...
    ΠΡΙΝ ΤΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΧΕ ΑΔΥΝΑΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΧΥΝΕΙ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΣΙ?ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΗ
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ
  17. gikkat

gikkat New Member

Όπως και από τη χρήση του scaribor... Εμείς για το λόγο αυτό δεν χρησιμοποιούμε πλέον.
  18. konstantina

konstantina New Member

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΖΑ-ΑΡ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ...

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚΟ ΠΡΗΞΙΜΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΧΩ ΨΙΛΟΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ :cry: :cry: :cry:
  19. gikkat

gikkat New Member

Έγινε merge στο σχετικό topic. Παρακαλώ να συνεχίζουμε στα ήδη υπάρχοντα... Κατερίνα
  20. Alex2

Alex2 New Member

Κωνσταντίνα με τις ενέσεις εμφανίζεται τοπικό πρήξιμο.

Η δική μου έκανε τρεις κύκλους απανωτά, δηλαδή περίπου 60 ενέσεις.

Το σκυλί στον τρίτο κύκλο πόναγε και που το άγγιζες, και ήταν τόσο κουκλίτσα που παρόλα αυτά καθόταν χωρίς να δυσανασχετεί τρομερά.

Το τοπικό πρήξιμο να μη σε ανησυχεί, είναι όπως και με τα εμβόλια.

Το αν πάει το σκυλί καλύτερα δε θα φανεί άμεσα, θέλει πολύ υπομονή. Παρόλα αυτά θέλει προσοχή μήπως την πειράξουν τα φάρμακα που της χορηγούνται, πράγμα που θα το κρίνει μόνο ο κτηνίατρός σου με τις απαραίτητες εξετάσεις.

Share This Page