Μετά τη θεραπεία για το Καλαζα-αρ?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by konstantina, Mar 12, 2008.

1. konstantina

konstantina New Member

ΝΑΙ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΚΑ ΙΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΤΗΣ...
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΗΣ.ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)
  2. nikos_x

nikos_x New Member

drosia,
    τωρα ειδα το σχολιο για την ex-spot!
    ειναι αμπουλα και αυτη,δεν ξερω να τη συγκρινω με αλλες αλλα ο κτηνιατρος μ ειπε οτι ειναι και λιγο πιο οικονομικη απο τις frontline και εχει ενδειξη οτι απωθει τη σκνιπα.εγω παιδια παντως εβαλα και αμπουλα κ κολαρο κ σιτρονελα σπρευ καθε πρωι και σουρουπο. :)
  3. e1drua

e1drua New Member

Εμας μας ειπε ο κτηνιατρος πως οι καλυτερες αμπουλες για θεμα προστασιας απο σκνιπες ειναι οι Advantix και οι Exspot. Ισως ειναι λιγο νωρις να τις βαλουμε, αλλα επειδη ειδα πως κυκλοφορουν πολλα κουνουπια ηδη, ειπαμε να τις ξεκινησουμε λιγο νωριτερα, (προσωπικα πηρα τις Advantix) επισης μου ειπε μετα απο κανα μηνα να βαλουν κολλαρο και να τις ψεκαζω με σιτρονελα, επειδη πολυ συχνα ειναι στον κηπο και παιζουν.
  4. e1drua

e1drua New Member

Νικολα, σου ειπε ο γιατρος να της βαζεις το σπρευ και το πρωι? επειδη εμενα μου ειπε, πως η σκνιπα αυτη "κυκλοφορει" μονο απο το σουρουπο και μετα, οποτε να ψεκαζω μονο απογευματινες ωρες... :oops:
  5. Alex2

Alex2 New Member

Μου είπαν (όχι κτηνίατρος) ότι η σιτρονέλα δεν κάνει πολλά πράγματα και πρέπει να χρησιμοποιούμε εντομοαπωθητικά σαν το autan. Ισχύει?
  6. nikos_x

nikos_x New Member

κτηνιατρος αν θυμαμαι καλα ειπε καθε σουρουπο.επειδη ειμαι οπως παντα υπερβολικος,εψαξα στο νετ και ειδα οτι και το πρωι θα ηταν καλο.εγω παντως ψεκαζω πρωι και σουρουπο γτ εχω ψυχολογικο με το καλαζααρ και θελω να κανω οτι καλυτερο μπορω. :)
  7. e1drua

e1drua New Member

Alex, εγω εχω παψει να ακουω διαφορους (ειδικα πωλητες), γιατι ειτε προσπαθουν να πουλησουν αυτο που εχουν ειτε να υποβιβασουν αυτο που δεν εχουν. Θεωρω φρονιμοτερο να ακουμε τους ειδικους-επιστημονες, δηλαδη στην προκειμενη μονο τους κτηνιατρους. Θα ρωτησω ομως και τον γιατρο μου οταν παω και θα σου πω.
  8. nikos_x

nikos_x New Member

κοιτα εγω εχω ενα θειο π ο κτηνιατρος του ελεγε να ψεκαζει τη ραχη του σκυλου με αεροζολ!!! :? και το αουταν ετσι ειναι πιστευω.σαν σιτρονελλα.
  9. Alex2

Alex2 New Member

Δε μου το είπε πωλητής, σιγά μη τους εμπιστεύομαι.

Ιδιοκτήτης σκύλου ήταν και θα έλεγα με εμπειρία. Με έβαλε σε σκέψεις πάντως. Σίγουρα θα ρωτήσω και κτηνίατρο.
  10. gikkat

gikkat New Member

κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά...
  11. Alex2

Alex2 New Member

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από θεραπεία με milteforan (σιρόπι) και τα αποτελέσματα της.

Γνωρίζετε αν υπάρχουν αντενδείξεις (στο τεχνικό κείμενο που περιγράφει το φάρμακο, δεν αναφέρεται κάτι).

Share This Page