Μια εμπειρία για το μέλλον...

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by spin7770, Jan 19, 2009.

1. spin7770

spin7770 New Member

Θα ήθελα να πω μερικά λόγια για έναν «κτηνίατρο» ο οποίος δρα στην περιοχή του Χαλανδρίου, Μπραχαμίου και Νίκαιας γιατί το θεωρώ χρέος μου πια.
    Αυτός ο άνθρωπος επιχείρησε να χειρουργήσει το ζωάκι μου αλλά τελικά μετά από 2 ώρες μέσα στο χειρουργείο, μου το παρέδωσε όχι εγχειρισμένο παρά με αίμα να βγαίνει από την μύτη μαζί με ένα διάφανο υγρό. Το ζωάκι πέθανε την άλλη μέρα από φρικτό ασφυκτικό θάνατο. Βλέπετε η μονάδα εντατικής θεραπείας που αναφέρει στην ιστοσελίδα του είναι και αυτή για λόγους διαφήμισης αφού εμένα μου είπε να του το ξαναπάω την επόμενη βδομάδα. Χάθηκε πολύτιμος χρόνος που ίσως αν είχε κάποιος ειδικός θα μπορούσε να το κρατήσει στην ζωή. Με τα πολλά παραδέχτηκε ότι έπαθε εισρόφηση αλλά να μην ανησυχώ γιατί τα περισσότερα γαστρικά υγρά αυτός και η βοηθός του τα είχαν βγάλει από τον πνεύμονα. Δεν θέλω να ξέρω τι ακριβώς του κάνανε 2 ώρες εκεί μέσα, είδα πως φέρθηκε μετά, όπου ήταν τελείως αδιάφορος του κοπάνησε και μια ένεση μπροστά μου με τρόπο λες και ήταν σφαχτό και το φουκαριάρικο μου κούνησε και την ουρά του 2 φορές. Με «έδιωξε» αφού ζήτησε και αμοιβή παρακαλώ, αφού ξόδεψε μισό μπουκάλι αναισθητικό που είναι λέει ακριβό (τόσο φαίνεται του χρειάστηκε για να καταλάβει ότι το πνίγει).
    Μετά θάνατο και αφού μου πήρε κάποιο διάστημα να καταλάβω τι έγινε, όταν του ζήτησα κάποιες σχετικές εξηγήσεις, μου είπε ότι του έκανε εντύπωση η στάση μου λέγοντας μάλιστα λυπάται και εντυπωσιάζεται (για την στάση μου, όχι για αυτά που εκείνος έκανε) και ότι αν με βολεύει να φορτώσω το φταίξιμο σε εκείνον εντάξει, αλλά εκείνος τα έκανε όλα σωστά και εγώ να κάνω ό,τι θέλω (να κουρεύομαι πχ). Το να αποσυμφόρησει το στομάχι χορηγώντας παράλληλα με ορό κάτι από κορτικοστεροειδή, βρογχοδιασταλτικά, αντιβιοτικά, δεξτρόζη, βασικούς ηλεκτρολύτες, ηπαρίνη, λοιπά κολλοειδή, κρυσταλλοειδή διαλύματα ανάλογα με την περίσταση και την φάση που βρίσκεται το ζώο, και από τα δύο «χέρια» για πιο γρήγορα, αφού δεν υπήρχε χρόνος, φαντάζομαι ούτε που του πέρασε από το μυαλό. Εξιτήριο μετά από τέτοια ζημιά? και κάνοντας τον «κινέζο»?, ότι και καλά δεν έγινε τίποτα?
    Επειδή το κράτος που ζω και οι νόμοι του θεωρούν τα ζώα αντικείμενα, το αδίκημα για το οποίο διώκεται ένας τέτοιος «κτηνίατρος» είναι φθορά ξένης ιδιοκτησίας. Γι αυτό και μπορούν και είναι τόσο θρασείς. Αν αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος το έκανε σε άνθρωπο … Δεν το πέταγα από τον Πέμπτο καλύτερα? Τι να πεις?
    Προσοχή σε όλους, ακόμα και για την πιο απλή επέμβαση, να ελέγχετε αν υπάρχει προσωπικό και μάλιστα ειδικευμένο (δεύτερος κτηνίατρος ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στο χειρουργείο), εξοπλισμός και αν κάτι δεν σας κάνει νόημα σε αυτά που σας λένε δρόμο κατευθείαν για αλλού.
    «Εμπειρία για το μέλλον» από ό,τι μου είπε κυνικά ο κος Δημητριάδης Κώστας μεταξύ διαφόρων άλλων ανοησιών (μόνο που μιλούσε για το δικό του μέλλον, για το δικό μου είχε φροντίσει μερικές μέρες πριν).
  2. servetas

servetas New Member

για αυτο ολοι πρεπει να χρηιμοποιουμε κτηνιατρους που να τους ξερουμε τι να πω λυπαμαι πολυ!!!!!!!!!!!!!!! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Μιά στιγμή φίλε μου.
    Ξεκίνησε την ιστορία απο την αρχή. Τί είχε ο σκύλος, πώς το ανακάλυψες, τί φαρμακευτική αγωγή πήρε;
    Για να καταλάβουμε και εμείς πώς έχει η ιστορία.
  4. platon

platon Σκύλος

Το όνομα το κτηνίατρου αφαιρέθηκε για ευνόητους λόγους.
    Σε περίπτωση που ο spin7770 επιθυμεί να το αναφέρει, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου με p.m. με τα πλήρη στοιχεία του.
  5. sakura

sakura New Member

Λυπαμαι πολυ γι' αυτο που σου συνεβει :( Κατηγγειλε τον παντως και μην τον αφησεις να σκοτωσει και αλλα κατοικιδια. Ανεφερε τον και στον κτηνιατρικο συλλογο. Γνωμη μου ειναι να πηγαινεις σε κτηνιατρους που πραγματικα αγαπουν τα ζωα και οχι σε απληστους και ανευθυνους.
    Τον δικο μου τον παω σε κτηνιατρο του SPCA (animal shelter). Ετσι ξερω οτι αυτοι που δουλευουν εκει δεν το κανουν για τα λεφτα αλλα επειδη αγαπανε τα ζωα και επισης βοηθαω εμμεσα και τα αδεσποτα (και αμεσα οταν αφηνω τα ρεστα και τροφες). Εχω ακουσει περιπτωσεις που πεθαναν γατακια ακομα και απο επεμβαση για στειρωση. Οποτε θελει προσοχη σε ποιον θα εμπιστευτεις το ζωακι σου.
    Οταν ημουν ελλαδα ειχα παει τον σκυλο μου στον κτηνιατρο που μεχρι τοτε νομιζα πως ηταν καλος, για να δει τι ηταν αυτο σαν κρεατοελια στα χειλη του. Μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και αν ηθελα να το αφαιρεσει. Του ειπα ναι, του εδεσε το στομα με μια κορδελλα, εβαλε τον βοηθο του να τον κραταει και πηρε ενα μηχανημα πυρρακτωμενο και του το τραβουσε. Το εστριβε απο δω, το εστριβε απο κει και επειδη ειδε πως δεν εβγαινε/καιγοταν δεν ξερω και γω τι αλλο προσπαθουσε να κανει, πηρε ενα ψαλιδι και του το εκοψε. Ετσι στην ψυχρα. Ουτε τοπικη αναισθησια δεν του εκανε! Ο καημενος ο σκυλος μου ουρλιαζε απο πονο, μιλαμε για 8-10 μηνων κουταβι. Δυστυχως ηταν ο μοναδικος κτηνιατρος στην πολη μου και καθε φορα που τον πηγαινα εκει δεν εμπαινε με τιποτα μεσα! Επρεπε να τον παρω αγκαλια και με χιλια ζορια να τον βαλω μεσα.
    Σε μια αλλη περιπτωση οταν ειχα παει την γατα μου για το σπασμενο ποδι της (της εριξε η γρια απο απεναντι ενα τουβλο και της το εσπασε), ηταν ενας "κυριος" που τον ενοχλουσαν κατι αδεσποτα σκυλια καθε φορα που πηγαινε στο κτημα του και ηθελε να τα εξοντωσει. Τοτε λοιπον ο κτηνιατρος του εδωσε κατι πραγματακια σε σχημα κυβου, καφε χρωματος και του ελεγε πως να τα βγαλει απο το πακετο χωρις να τα ακουμπησει ωστε να μην αφησει την μυρωδια του και να τα αφησει σε καποιο σημειο να τα φανε τα σκυλια. Και μαλιστα του εξηγουσε ποσο αποτελεσματικο ειναι και πως δεν υπαρχει περιπτωση να μην το φανε. Ελπιζω να ακουσα λαθος και να μη του πουλουσε φολα. Θα τον τσεκαρω το καλοκαιρι που θα κατεβω ελλαδα και αν οντως πουλαει φολα θα τον καταγγειλω στον κτηνιατρικο συλλογο και οπου αλλου γινεται. :evil:
    Μερικοι ανθρωποι δεν θα επρεπε απλα να γινονται κτηνιατροι.
  6. fwteinh

fwteinh New Member

spin 7770 λυπαμαι πολυ για το ζωακι που εφυγε αδικα!
    θες να μας πεις τι ακριβως ειχε ο σκυλος οταν τον πηγες εκει?
  7. spin7770

spin7770 New Member

Ευχαριστώ ειλικρινά για την υποστήριξη, δεν το έχω ξεπεράσει δυστυχώς αν και έχει περάσει κάποιος καιρός. Δεν πιστεύω ότι ποτέ πραγματικά θα το ξεπεράσω γιατί πιστεύω ότι έπρεπε να είμαι πιο γρήγορος στις αποφάσεις μου και πιο αποτελεσματικός και ό,τι γίνει στο κάτω κάτω. Με τον Κτηνιατρικό σύλλογο μίλησα και μου είπαν ότι θα κινηθούν αν γίνει δίκη και κριθεί ένοχος ο mister.
    Είμαι από οικογένεια δικηγόρων (πατέρας, θείος, αδερφός) και ξέρω ότι έτσι όπως είναι ο νόμος πολύ λίγα πράγματα θα πετύχω και με μεγάλο ψυχολογικό κόστος. Να διαπραγματευτώ τι στο δικαστήριο, αν «η ψυχή της ψυχής μου» - έτσι την αποκαλούσα, κοστολογείται με 1000 ή 800? Είναι ντροπή και να το σκεφτεί κανένας, γιατί κάτι άλλο δεν περιμένω. Ευχαριστώ πάντως όλους σας.
    Για την ιστορία το σκυλάκι είχε διάταση στομάχου (bloat) (γεμίζει αέρα), και αφού ούτε ολοκληρωμένη διάγνωση υπήρξε πριν είτε μέσω λαπαροσκόπησης είτε μέσω γαστροσκόπησης παρόλο που ζήτησα να γίνει αλλά και ούτε τελικά έγινε η εγχείρηση δεν έμαθα ποτέ τον λόγο που το στομάχι γέμιζε αέρα.. Οι αιτίες είναι πολλές και μερικές φορές ακόμα και άγνωστες. Εγώ μετά από εκτεταμένη έρευνα και αφού ρώτησα συνολικά 7 κτηνίατρους μετά θάνατο (ναι γυρνούσα με έναν μπλε φάκελο με ακτινογραφίες και εξετάσεις - ό,τι απέμεινε από το σκυλάκι μου, από κτηνίατρο σε κτηνίατρο , μίλησα με μερικούς από τους πιο κορυφαίους που δυστυχώς αργά ανακάλυψα -ναι υπάρχουν και τέτοιοι, έγινα σχεδόν γραφικός αλλά ΕΜΑΘΑ) και αφού διάβασα τα άπειρα άρθρα από Ελλάδα και εξωτερικό έχω καταλήξει στο τι συνέβη με σχεδόν μαθηματική ακρίβεια. Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε και εσείς, αφού υπάρχουν πολλά επιστημονικά άρθρα δημοσιευμένα στο Internet, αλλά το ακόλουθο το βρήκα λιτό και σαφές. Δώστε έμφαση στο "μερική στροφή" (partial torsion or flip), έχοντας υπόψη ότι μιλάμε για μακρύ βαθύ και στενό στέρνο σε 9 χρονο σκυλί και επίσης κρατείστε στο μυαλό σας και τις λέξεις «χαλαροί σύνδεσμοι στομάχου» - δεν γίνεται αναφορά για αυτό στο ακόλουθο άρθρο αλλά είναι σημαντικό στοιχείο.
    http://pride-rock.tripod.com/id36.html
  8. servetas

servetas New Member

με μια λεξη οτι ο τυπας την εβαψε!καλα θα τυ κανετε δεν πρεπει να συνεχισει να εχει αδεια κτηνιατρου!
  9. aristea

aristea Active Member

spin7770 λυπάμαι παρα πολύ για το σκύλο σου.
    Το σχόλιο σου ήταν συγκλονιστικό. Εκανες πολύ καλά που εγραψες την εμπειρία σου οσο στενάχωρη και να ήταν. Οσοι το διαβάσουν θα είναι πιο προσεχτικοί στην επιλογή κτηνιάτρου.
    Δυστυχώς έτσι είναι οπως τα αναφερεις σχετικά με το νόμο. Δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου και το ψυχικό κόστος θα είναι τεράστιο.
    Αντε να γίνει αποδεχτό οτι για μερικους ανθρώπους τα ζώα τους ειναι κάτι περισσοτερο απο αντικείμενα.
    Αν όμως του έκανες μήνυση δεν θα ήταν ενα πλήγμα στη φήμη του?
    Επιπλέον πιστεύω οτι πρεπει να χρησιμοποιούμε το νόμο,αναλόγως και με τις δυνατότητες μας, ανεξαρτήτως την εκβαση. Δεν θα μπει κανένας νομοθέτης στον κόπο να τον βελτιώσει/αναβαθμίσει αν αυτος μένει ανενεργος.
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Η συστροφή στομάχου είναι μιά κατάσταση που μπορεί να σκοτώσει ένα σκυλί σε λιγότερο απο 1 ωρα, αν είναι πλήρης. Το τεράστιο λάθος αυτού του γιατρού απ' ότι κατάλαβα είναι οτι αργοπόρησε πάρα πολύ, αν και ως κτηνίατρος έπρεπε να ξέρει την σοβαρότητα αυτής της κατάστασης. Αν είναι έτσι τότε ίσως πράγματι πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο απο τον Κτηνιατρικό Σύλλογο να του αφαιρέσουν τουλάχιστον την άδεια εργασίας.
    Και εγώ δεν περιμένω να γίνουν πολλά, έστω για μερική αποκατάστασης της δικής σου ηθικής και ψυχολογικής βλάβης αλλά τουλάχιστον θα την γλυτώσουν άλλα ζώα. Επίσης θα είναι και παράδειγμα για άλλους κτηνιάτρους προς γνώση και συμμόρφωση.
  11. zusje

zusje New Member

Βασικά απ' ότι καταλαβαίνω από το αρχικό ποστ το ζώο έπαθε εισρόφηση πάνω στο χειρουργείο...γι' αυτό λέμε ότι πρέπει πάντα να γίνεται διασωλήνωση της τραχείας και κατά προτίμηση να γίνεται με εισπνευστικό αναισθητικό η αναισθησία...με την ενέσιμη και χωρίς διασωλήνωση δυστυχώς αυτός είναι ένας κίνδυνος...
  12. fwteinh

fwteinh New Member

οσες φορες εχω δει να ναρκωνουν με ενεση δεν περνανε καμια διασωληνωση.γιατι το κανουν αφου υπαρχει αυτος ο κινδυνος?

μου εχει συμβει να πεθανει σκυλος απο εισροφηση αφου ειχε στειρωθει ωρες μετα που δεν ηταν κανεις στο ιατρειο για να κανει κατι
  13. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

γιατι ειναι ανευθυνοι γιατι τα μηχανηματα διασωληνωσης και χορηγησης εισπνεομενου αναισθητικου ειναι ενα εξοδο και γιατι στην Ελλαδα ειναι οι περισσοτεροι αρπα κολα!!! προσεξτε που πηγαινετε τα ζωα σας!!! η ασχετιλα που κυκλοφορει δεν μπορει να περιγραφει ουτε με ενα ουτε με 1000 ποστ!!!
    λυπαμαι πολυ φιλε μου για το ζωο σου!
    οταν βλεπεις fwteinh οτι δεν εχουν αναπνευστηρα να φευγεις, και να μην στειρωνεις κανενα ζωο δεσποζομενο και ποσο μαλλον αδεσποτο που θα παει τελικα στο δρομο! η εισροφηση βεβαια δεν ειναι ο μονος κινδυνος ....μπορει ο σκυλος να κανει απνοια και να πεθανει σκασμενος πανω στο χειρουργειο κλπ κλπ κλπ κλπ
  14. Δάφνη

Δάφνη New Member

Σορρυ, αλλά απ' ό,τι βλέπω κανείς δεν αναφέρει το αυτονόητο: πώς να "προσέξουμε" πού πηγαίνουμε τα ζώα μας; Δηλαδή, πώς θα κρίνεις αν ένας κτηνίατρος είναι καλός ή όχι; Ο μόνος τρόπος είναι να έχεις συστάσεις, και όχι μόνο από ένα άτομο. Πέρα απ' αυτό, πες ρε παιδί μου ότι δεν βρίσκεις κάποιον συστημένο κτηνίατρο. Θα πρέπει δυστυχώς να τον τσεκάρεις μόνος/η σου. Και αυτό ξέρουμε τι σημαίνει: ότι παίρνεις ρίσκο και πας το ζώο σου εκεί χωρίς να ξέρεις με σιγουριά. Ανοίγεσαι δηλαδή στο πέλαγο με βάρκα την ελπίδα....

Share This Page