μικροαπορείες :)

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by alucard, Feb 7, 2011.

1. alucard

alucard Member

1) στην ποτίστρα του μικρού μου μαζεύονται σαλάκια στο εσωτερικό τα οποία είναι λιγάκι δύσκολο να καθαρίσω... μήπως έχει κανείς σας τρόπο να καθαρίζονται? (εγώ βάζω χαρτί πάνω σε ένα ξυλάκι και το βάζω μέσα στην ποτίστρα και προσπαθώ έτσι να την καθαρίσω αλλά αν μείνει μέσα το χαρτί είναι δύσκολο να το βγάλω...)

2) πάνω στην πλατούλα του, ακριβώς πίσω από τα αυτάκια του έχει μια μικρή αραίωση στο τριχωματάκι του είναι κάτι αυτό ? (επειδή το παρακολουθώ δεν επιδεινώνεται έχει παραμείνει στάσιμο)

3) μου έδωσαν από το pet shop κάτι σταγόνες με βιταμίνες όταν το πήρα και μου είπαν να βάζω 5 σταγόνες κάθε μέρα που του αλλάζω το νεράκι του, το κάνετε και εσείς? πρέπει να του τις βάζω για πάντα ή είναι για τους πρώτους μήνες αυτό και μετά συμπληρώνονται με φρούτα και λαχανικά σταδιακά?
  2. eleos2

eleos2 New Member

καλησπέρααααα
    1) εγω εχω κυπελάκι αλλα διάβασα ότι την ποτίστρα την καθαρίζεις με ζεστό νερό, εγώ αν είχα θα την καθάριζα με ζεστό νερό και λίγο ξύδι (για τα μικρόβια)
    2)αν ειναι καθαρό το δερματάκι του μάλλον δεν ειναι τίποτα, το ειχε πάθει και η δικιά μου στο ποδαράκι αλλα μάλλον το ειχε τσουρομαδίσει μόνη της, αλλά η mariaz μου ειχε πει οτι το δικό της ειχε μύκητα και έλειπε η γούνα οτι ξαναβγήκε και ξαναφαγώθηκε και τελικά ήταν μύκητας, οπότε το παρακολουθείς και βλέπεις.
    3)βιταμίνες δεν της έδωσα ποτέ και ούτε το θεώρησα απαραίτητο
    αυτά
  3. emena ston ktiniatro p to phga to savvato m eipe na mn vazw vitamines......dn xrisimeuoun se tpt opws k stus anthrwpus an dn tis exun anagki
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Συμφωνω με τον Νικο.Ουτε εγω δινω στο δικο μου.Στο προηγουμενο μ ου κουνελιειχα δωσει.
  5. alucard

alucard Member

για την ποτίστρα eleos2 την καθαρίζω με καυτό νερό όχι απλά ζεστό αλλά μετά από μια δυο φορές που το έκανα άρχισε να μαυρίζει στο εσωτερικό γι αυτό αναγκάστηκα να το κάνω με χαρτί. τι να πω μπορεί να φταίνε και οι βιταμίνες που του βάζω. για τις βιταμίνες επειδή τις βάζω από την αρχή που το πήρα προσπαθώ και τις ελαττώνω σταδιακά, από 5 σταγόνες τις πήγα 4 κτλ και στο pet shop το νεράκι που είχε αυτός στα κουνελάκια ήταν απλό νερό χωρίς βιταμίνες γι αυτό απόρησα...

και για την αραίωση στο τριχωματάκι του δεν είναι σε μεγάλο βαθμό και το δερματάκι του δεν είναι ερεθισμένο παρόλα αυτά το παρακολουθώ να δω πως πάει...
    Last edited: Feb 8, 2011
  6. mariaz

mariaz Member

Εγώ το μεταλλικό της ποτίστρας το καθαρίζω με μπατονέτα (αυτό για τ' αυτιά) πρώτα από το πίσω μέρος και μετά την γυρίζω το πάνω - κάτω, ώστε η μπίλια να πέσει στο άλλο άκρο και καθαρίζω κι από μπροστά από το στόμιο.

Αυτό που φαίνεται σαν αραίωμα πίσω από τ' αυτιά είναι η ..... χωρίστρα τους :) δεν είναι τίποτα. Από ψώρα ή μύκητα έχουν άλλη μορφή, είναι σαν μπαλώματα.

Βιταμίνες ΟΧΙ. ΔΕΝ τις χρειάζονται τα κουνέλια (αντίθετα στο χάμστερ ο γιατρός μου είπε να του βάζω, αλλά όχι σε καθημερινή βάση). Κόψε τις απότομα. Δεν θα πάθει τίποτα.
  7. alucard

alucard Member

το μεταλλικό της ποτίστρας και εγώ το καθαρίζω με μπατονέτα στο πλαστικό είχα πρόβλημα... :) οπότε δεν του ξαναβάζω βιταμινούλες :) ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά να στε καλά!!!!!!!! για την χωρίστρα μου το είπε σαν ιδέα και το αγόρι μου αλλά είπα να ρωτήσω να σιγουρευτώ :) δεν παίζουμε με την υγεία των παιδιών μας :)
  8. eleos2

eleos2 New Member

αν εννοείς στο εσωτερικό του πλαστικού γύρω απο το στόμιο, πιθανόν να σε βοηθήσει αν πάρεις συρμα για πιπά που ειναι χνουδωτά και λυγίζουν
  9. alucard

alucard Member

ναι αυτό έλεγα... πολύ καλή ιδέα eleos2 δεν το είχα σκεφτεί :) ευχαριστώ !!!
  10. eleos2

eleos2 New Member

παρακαλώ :)
  11. alucard

alucard Member

τελικά δεν ήταν σαλάκια αυτά που μαζεύονταν μέσα στην ποτίστρα ήταν οι βιταμίνες που έκαναν τόσο χάλια την ποτίστρα και τώρα που τις σταμάτησα και η ποτίστρα είναι πεντακάθαρη και το μικρό μου πίνει πολύ περισσότερο νερό (τουλάχιστον 200ml την ημέρα τουλάχιστον δεν θα έχει πρόβλημα με τα νεφρά :) ) !!!! ευχαριστώ που μου είπατε να τις σταματήσω...

Share This Page