Μόνος στο σπίτι...#1

Discussion in 'Απορίες' started by pity, Apr 23, 2007.

1. pity

pity New Member

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΆΥΤΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΗΛΙΘΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ...
    ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ??ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙ.ΕΣΕΙΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΜΟΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΣΠΙΤΙ???ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  2. Marin

Marin Administrator

Re: ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Είναι μωρό?
  3. pity

pity New Member

11 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ
  4. Marin

Marin Administrator

Θα σου πω τι προτείνω εγώ όταν δίνω σκυλάκια.

Πριν δύο μέρες έδωσα δύο μωρά και πρότεινα το εξής στη μία που χρειάζεται να λείπει. Αν είναι λάθος, παρακαλώ εκπαιδευτές διορθώστε.

Ο σκύλος θέλει ένα χώρο δικό του, στον οποίο να νιώθει ασφάλεια. Έτσι όσο είσαι σπίτι, άρχισε να του μαθαίνεις να μπαίνει και να κοιμάται μέσα σε ένα κλουβάκι, με ανοιχτή τη πόρτα. Μετά από λίγες μέρες κλείνε την λίγο για να μην τρομάξει όταν κλειστεί μέσα για πρώτη φορά.

Στο κλουβί αυτό βάλε μέσα ένα στρωματάκι, για να νιώθει ωραία και αρχισε να το μαθαινεις να συνηθιζει την ιδεα, ωστε να μην τρομαξει οταν μεινει μονο του. Έτσι ακόμα και όταν είσαι εκεί, θα έχει το χώρο αυτό για κρεββάτι.

Μαρίνα
  5. pity

pity New Member

ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ
  6. Marin

Marin Administrator

Αν έχει ήδη το χώρο του, ξεκίνα να τον αφήνεις λίγο μόνο του σε αυτο το χώρο και να βρίσκεσαι εσύ σε άλλο δωματιο, για να συνηθιζει την απουσια σου.

Μαρινα
  7. phantomas

phantomas New Member

Εμείς αναγκαστικά αφήναμε την Κλάρα μόνη της απο την ημέρα που την πήραμε (40 ημερών). Φυσικά όταν γυρνάγαμε (10 ώρες μετά) είχε λερώσει και τις εφημερίδες που της βάζαμε και είχε και διάφορες "αστοχίες".... :-D .

Σταδιακά έμαθε να περιμένει να γυρίσουμε το απόγευμα για να πάει την βόλτα της και να κάνει την ανάγκη της. ΄

Θέλω να καταλήξω οτι το σκυλί εφόσον έχει χώρο να παίξει δεν έχει πρόβλημα να μείνει μόνο του. Απλά να είσαι έτοιμη για καταστροφές. Εμείς πριν 1 μήνα πετάξαμε ΟΛΟ το σαλόνι αφού είχε φάει τα πάντα (καναπέδες, μαξιλάρες, ταπετσαρίες, επενδύσεις....) φυσικά γιατί βαριότανε μόνη της τόσες ώρες. Οπότε το πρόβλημα δεν είναι αν θα μείνει μόνο του το σκυλί αλλά ΤΙ θα κάνει όσο είναι μόνο του. Παρά τα παιχνίδια της προτίμησε να εξασκηθεί αλλού.... :D
  8. pity

pity New Member

ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΟΥΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΑΓΓΙΞΕΙ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΖΗΜΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΤΣΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΜΑΖΕΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΑΛΛΛΩΣΤΕ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ
  9. phantomas

phantomas New Member

Να έχεις το νού σου να μην αφήνεις εκτεθειμένες κάλτσες. Σε εμάς η Κλάρα έχει φάει 2 μέχρι στιγμής και κάθε φορά είμαστε με την αγωνία αν θα την βγάλει ή θα πάμε για επέμβαση. Βέβαια εσένα απ' οτι κατάλαβα είναι ακόμα μικρός αλλα τίποτα δεν σου εξασφαλίζει οτι δεν θα το κάνει στο μέλλον... :eek:
  10. pity

pity New Member

ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥ.ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΟΛΥ
  11. christinaa

christinaa New Member

na to vazeis na kathete sto krevataki tou na to xaideveis enw kathete ekei gia na to sinithisei kai na koimate ekei kai otan variete na kathete pali ekei. twra emena den mou kanan pote provlima sto na minoun mona tous an kai otan gurname gratzounane tis portes apo ti lusa tous na vgoun eksw.
  12. platon

platon Σκύλος

Είναι όλα θέμα συνήθειας.

Ξεκίνα να τον αφήνεις από τώρα μόνο του για μερικές ώρες. Μην λείψεις ξαφνικά για 8-10 ώρες.
    Στην αρχή μία ώρα, μετά 2 και προτίμησε να λείψεις τις ώρες που θα πηγαίνεις για δουλειά. Αλλά να φεύγεις όντως, όχι να κάθεσαι στην άκρη από τον διάδρομο για να ακούς τι γίνετε.
    Σίγουρα στην αρχή θα διαμαρτυρηθεί, θα φωνάξει, θα κλάψει, θα γρατσουνίσει την πόρτα, αλλά πολύ σύντομα θα μάθει ότι το πρωινό ξύπνημα σημαίνει πως θα φύγεις από το σπίτι και πως θα μείνει μόνος.
  13. christinaa

christinaa New Member

emena kathonte wres mona tous an xriastei an kai panta einai kapios spiti , akoma kai olokliri mera kai den exoun provlima oute kan leronoun tha vgoune sto mpalkoni sta megala zoria i kai to aksioperiergo pane sto manio dipla sto sifoni.

Share This Page