Μόνος στο σπίτι...#2

Discussion in 'Απορίες' started by anna, Mar 22, 2007.

1. anna

anna New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
    >
    > ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΩ ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΚΑΙ
    ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΣΕ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΟΣ ΚΑΙ
    ΧΑΔΙΑΡΗΣ. ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ. ΘΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΟΖΩΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Ή ΑΝ ΔΩ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΆΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ ΣΤΙΣ
    ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ. Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
    ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΜΕΙΣ
    ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6-7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. ΑΥΤΟΣ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΗΝ
    ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ
    ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ?
    >
    > ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.
  2. boxer2

boxer2 New Member

Θα πρεπει να βρεθει ενας χωρος απολυτα ασφαλης για το λαμπραντορακι.
    Αρχικα θα πρεπει να του μαθετε σταδιακα να συνηθιζει στην ιδεα να μενει μονος. Ο λογος που ο σκυλος δεν ηρεμει και κανει ζημιες οσο είναι μονος είναι ότι πανικοβαλλεται. Θα πρεπει να ξεκινησετε με μικρα χρονικα διαστηματα κ επιβραβευοντας το σκυλο ακομα και αν εμεινε 5 λεπτα μονος, ησυχος. Και αυξανεις τα διαστηματα σιγα σιγα. Θα πρεπει φυσικα να εχει και εναλλακτικες. Παιχνιδια και κοκκαλα στο μερος που θα βρισκεται και έναν καλο και ανετο χωρο να κοιμαται. Επισης, δεν το μαλωνουμε ποτε μολις επιστρεφουμε, δεν προκειται να καταλαβει για ποιο λογο χτυπιομαστε και θα συνδιασει την επιστροφη μας με τιμωρια(και μαλιστα ανευ λογου)
    Δεν ανοιγουμε την πορτα τη στιγμη που φωναζει και την γρατζουναει, ανοιγουμε όταν εχει ηρεμησει.
    ΠΡΙΝ τον αφησουμε μονο, φροντιζουμε να εχει κανει τις αναγκες του και να εχει ασκηθει. Επισης, να μην πειναει.
    Χρειαζεται αρκετη δουλεια από μερους σας οσο διαστημα ειστε εκει! Το να τον αφησετε για πρωτη φορα ξαφνικα ένα σωρο ωρες μονο…. Δεν είναι καλη ιδεα και θα υπαρξουν ατυχηματα. Φροντιστε τουλαχιστον να μην υπαρχουν παγιδες θανατου. Καλωδια, ηλ.συσκευες κλπ. Αλλα και ο,τι άλλο δε θελετε να σπασει,χαλασει,κλπ.

Λειπετε από το πρωι (8-9?) μεχρι τις 7 το απογευμα??? Πολύ σκουρα τα βλεπω τα πραγματα. Πιθανοτατα θα σηκωνει την πολυκατοικια στο ποδι.. και με το δικιο του σιγουρα. Τουλαχιστον ζητηστε να κανουν λιγο υπομονη.. αν αυτό είναι δυνατο.
    Επισης, πώς το σκυλι θα κρατηθει τοσες πολλες ωρες?
    Αν θελετε δωστε λιγες παραπανω λεπτομερειες
  3. anna

anna New Member

θα μένει οντως αρκετές ώρες μόνος του. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω παρει ακόμα σκυλάκι. Κατανόηση η πολυκατοικία.... χλωμό. Θα του αφήσω εναλλακτική λύση για την ανάγκη του, επειδη θα λείπω πολλές ώρες σε γωνία έξω στο μπαλκόνι. Οπότε θα μπορεί να μπαινοβγαίνει. Αυτό όμως είναι σωστό ή θα μπερδευτεί?Το σπίτι τον πρώτο καιρό σίγουρα θα είναι γιαπί, προκειμένου να μην έχουμε ατυχήματα. Και ξέρω ότι πρέπει να μάθει σταδιακά να μένει μόνος του. Είμαι της άποψης ότι αλλιώς συμπεριφέρεται το ζώο στο καταφύγιο και αλλιώς στο σπίτι του, όπου νιώθει ασφάλεια. Αν απασχολείται με παιχνίδια και λίγο ραδιόφωνο πιστεύω ότι θα τα πάει καλά.
    Τί άλλες λεπτομέρειες χρειάζεστε για να με συμβουλε'υσετε?
  4. Marin

Marin Administrator

Μία μέθοδος εκπαίδευσης είναι να το αφήνεις σε κλουβάκι, το οποίο νιώθει πως είναι σπιτάκι του, νιώθει ασφάλεια και δε φωνάζει εκει μέσα. Και φυσικά δε θα λερώνει εκεί μέσα, θα μάθει να κρατιέται κιόλας.

Μαρίνα
  5. boxer2

boxer2 New Member

Αυτές που μολις εδωσες.
    Πιστευεις ότι θα είναι ασφαλες να εχει προσβαση στο μπαλκονι? Αποκλειεται να του πεταξουν καμμια φολα επειδη ενοχλει? Επισης, δεν είναι σιγουρο ότι θα βγαινει να τα κανει εκει.ισως ενστικτωδως, αλλα κανεις δεν το εγγυαται. Θα πρεπει να του το δειξετε. Ελπιζω με το ραδιοφωνο να μην απασχοληθει με τροπο που δε θελεις.. :p
    Οι συνθηκες σιγουρα δεν είναι καταλληλες, αλλα είναι οπωσδηποτε πολύ καλυτερες από κυνοκομειο.
  6. boxer2

boxer2 New Member

οχι βεβαια!!! το crate χρησιμοποιειται για λιγες μονο ωρες, πολυ λιγες, ειδικα σε 6 μηνων σκυλο που δεν το ξερει κιολας! δεν χρησιμοποιειται για φυλακη! και δεν εχει καμμια χρησιμοτητα στην περιπτωση της anna
  7. Marin

Marin Administrator

Δε μίλησα για φυλακή.
  8. joan

joan New Member

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις baby gates. Είναι κάτι σαν το πάρκο που βάζουμε τα μωράκια μέσα για να τα προστατέψουμε από τυχόν ατυχήματα. Το βάζεις όπου θες, ακόμα και σε γωνία, το φτιάχνεις όπως θες εσύ. Ρώτα σε pet shop και θα σου πούνε.
  9. Nemo

Nemo New Member

Άννα καλημέρα,

Δεν είμαι εκπαιδεύτρια, αλλά επειδή έχουν περάσει άπειρα κουτάβια από το σπίτι μου για φιλοξενία :) , θα σου έλεγα τα εξής:

Όταν φεύγεις απ' το σπίτι, κάνε το όσο το δυνατόν πιο αδιάφορα. Μην αρχίσεις τις αγκαλιές και τα χάδια, μην του δείχνεις ότι είναι σπουδαίο γεγονός, απλά άνοιξε την πόρτα και φύγε, χωρίς πολλά πολλά. Τα περισσότερα κουτάβια σ' αυτή τη φάση θα κλαίνε πίσω απ' την πόρτα. Μη γυρίσεις ποτέ πίσω να το μαλώσεις ή να το χαιδέψεις, γιατί θα το δει σαν τρόπο να σε φέρνει κοντά του. Απομακρύνσου από την πόρτα ώστε να μη σε μυρίζει και περίμενε πχ στην είσοδο της πολυκατοικίας αν θέλεις να διαπιστώσεις αν θα συνεχίσει να κλαίει.

Επειδή τα κουτάβια είναι όπως τα μάθεις, το πιθανότερο είναι ότι μετά από λίγες μέρες θα συνηθίσει το γεγονός ότι φεύγεις το πρωί και θα το θεωρεί φυσιολογικό. Τουλάχιστον όσα έχω φιλοξενήσει μέχρι τώρα, μόλις έπαιρναν πια απόφαση ότι κάθε πρωί φεύγω και γυρνάω το βράδυ, δεν έκαναν καθόλου φασαρία (γι' αυτό και δε με έχουν διώξει ακόμα από την πολυκατοικία :razz: ). Επειδή όμως βαριούνται μόνα τους, σου καταστρέφουν το σπίτι, να είσαι προετοιμασμένη για τα πάντα :oops:

Τέλος, αφού το κουτάβι είναι 6 μηνών, πρέπει να το βγάζεις και βόλτες. Οπότε μια μεγάλη βόλτα πριν πας στη δουλειά σίγουρα βοηθάει πολύ στο να είναι ήσυχο.

Μαρία
  10. Marin

Marin Administrator

Μαρία = η καλύτερη κουταβομάνα!!!
  11. gikkat

gikkat New Member

mas kalypses nomizo... :wink:
    i mikri mou, efarmozontas ta parapano, emene moni tis apo 2 minon...
    tis katastrofes den tha tis apofygeis omos... to thema einai na exeis oso to dynaton ligoteres apoleies! good luck! :eek:
  12. Irene

Irene New Member

ANNA ,

Kalispera ,
    se afto to simio tha sou po ti sinevi se emas , ta simberasmata dika sou :

Ena apo ta skilia mou , enas MEGALOSOMOS likos , se ilikia 6-7 minon
    parousiase displasia ( klironomiki orthopediki asthenia ) se proxorimeno stadio. mexri tote zouse ston kipo me to allo koutavi mas , kai den ixere , ti simeni spiti , poso mallon klisoura kai periorismos.

kat'opin "iatrikou simvouliou" apofasistike na provoume se epemvasi :
    2 xirourgia apo 3-4 ores i kathemia se diastima enos 5-7 minou...
    To provlima pou proekipte ? den eprepe se kamia periptosi kata tin anarosi tis ekastote epemvasis na ... kinite !!!
    oso imastan spiti , den ipirxe provlima - ela omos pou lipoume polles ores ... oso itan ston kipo , ola kala...

pira lipon mia terastia !!!!! klouva , gia na bori na stathi , na girisi , na xepiasti , alla oxi na perpatisi i na metakinithi.

Fandasou tora tin psixologia tou , xafnika na prepi na perasi OLI tin mera eki mesa ... :cry: :cry:
    gia na to sinithisi , ebena MAZI tou mesa sto klouvi
    (eftixos xoragame kai i dio ), kathomastan agalia , pezame , i akoma kai
    kimomastan :roll:

Telika , o kaimenoulis mou otan efefga to proi apo to spiti , ixere
    pos tha ton evaza eki mesa (ixe mazi tou paixnidia , kokkala , kai ee kamia lixoudia :oops: ) kai perimene me skimeno kefali brosta apo to klouvi ...

perase sinolika peripou 6 mines eki mesa !!!
    Vevea itan gia to kalo tou .

Pistevo lipon pos bori na gini , alla opos idi proanaferthike ,
    theli POLIIIIIIIIIII ipomoni ....

:wink: :wink:
  13. boxer2

boxer2 New Member

τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει....................?! :(
    τελικα τι εγινε? ειναι καλυτερα τωρα? τριπλες οστεοτομες εκανε? γιατι αφησατε τοσο μεγαλο διαστημα μεταξυ των 2 επεμβασεων?
  14. phantomas

phantomas New Member

Λοιπόν έχω και εγώ ερώτηση για τους εκπαιδευτές μας.

Η Κλάρα έχει φοβία για οποιοδήποτε άλλο σκυλί ακόμα και στις γάτες. Ενοώ οτι ακόμα και ένα κανισάκι να της γαβγίσει κρύβεται πίσω μου. Τις δε γάτες δεν τις πλησιάζει...προτιμά να το παίζει αδιαφορη. Επίσης έχω παρατηρήσει οτι όταν περπατάμε στο δρόμο δεν θέλει να πηγαίνουμε στην μέση. Θέλει πάντα και τραβάει έντονα να πηγαίνουμε στην άκρη ώστε να έχει την μια πλευρά της τουλάχιστον καλυμένη... :D .

Να σημειώσω οτι δεν είναι κοινωνικοποιημένη με άλλα σκυλιά πλήν του πατέρα μου που τα πάνε μια χαρά, αλλά ο υπερβολικός της φόβος δεν νομίζω οτι είναι θέμα κοινωνικοποιήσης....μιλάμε οτι κρύβεται και απο το πομεράνιαν του γείτονα που είναι το 1/4 απο την Κλάρα....
  15. noela

noela New Member

Φυσικά και είναι θέμα κοινωνικοποίησης. Εξαρτάται κυρίως από το τι πέρασε στη φοβική της εβδομάδα αλλά και σε όλη την περίοδο κοινωνικοποίησης. Αλήθεια, πόσο είναι η Κλάρα σου;
    Το μέγεθος δε παίζει ρόλο στις φοβίες.
    Μπορεί να το ξεπεράσει αλλά χρειάζεται πολύ υπομονή και ΣΤΑΔΙΑΚΗ επαφή, μειώνοντας σιγά-σιγά τις αποστάσεις. Ζήτα από κάποιο φίλο με σκυλάκι για αρχή να σε βοηθήσει. Ξεκίνα από τα πολλά μέτρα μέχρι να νιώσει ασφάλεια. Χάιδευε τη, μίλα της αλλά μην την παραχαιδεύεις εκείνη την ώρα. Κάποια στιγμή θα ηρεμήσει και θα καταλάβει ότι δεν κινδυνεύει. Μετά μείωσε την απόσταση. Κάποια στιγμή θα καταφέρεις να έρθουν και σε επαφή. Γενικώς μη κάνες μεγάλα βήματα.
    Αν δεις ότι στρεσάρεται και δεν αντέχει, αύξησε πάλι την απόσταση.
    Πήγαινέ τη βόλτες όπου υπάρχουν και άλλα σκυλιά αλλά μην την τραβάς προς αυτά. Αστη να πλησιάσει με δική της επιλογή μόνο.
  16. Mary_H

Mary_H New Member

Noela, ποιά ακριβώς είναι η "φοβική εβδομάδα"?
    Δεν το είχα ξανακούσει...
  17. noela

noela New Member

Μεταξύ 7ης και 8ης βδομάδας του κουταβιού.
    Ότι εμπειρίες αποκτήσουν είναι σημαντικές για την μετέπειτα ζωή τους. Κάτι που μπορεί να τα τρομάξει εκείνη την περίοδο στο μέλλον μπορεί να τα κάνει φοβικά ή και επιθετικά.
  18. Mary_H

Mary_H New Member

Έχουμε ένα κουταβάκι 3 μηνών και κάτι και δεν φοβάται ΤΙΠΟΤΑ!
    Από θορύβους, από ζώα, ανθρώπους, τίποτα!!!!
    Οπότε θα πέρασε καλή φοβική εβδομάδα!

Ευχαριστώ!

Share This Page