μολυνση απο δαγκωμα!

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by aggeliki, Apr 18, 2008.

1. aggeliki

aggeliki New Member

πριν μια εβδομαδα ενα απο τα αδεσποτα που φροντιζω ηρθε με μια μικρη πληγη,αμεσως του αρχισα αντιβιωση,μετα απο 1 εβδομαδα ,χθες δηλαδην,βλεπω το ποδι πρησμενο,μπορντο και γεματο τρυπες με πυον.τρλαθηκα ,τον πηγα αμεσως στον κτηνιατρο και μετα απο ακτινογραφια και αφου του ανοιξε την πληγη,μου ειπε οτι ειχα μολυνθει,παρα την αντιβιωση,εχει νεκρωθει το δερμα και ο υποδοριος ιστος,ευτυχως οχι το κοκκαλο,πρεπει να περνει 2 αντιβιωσεις για 3 εβδομαδες τωρα ,αναγκαστικα τον πηρα στο μπαλκονι,αλλα μου κανει εντυπωση πως με την αντιβιωση εγινε τετοια τεραστια μολυνση :? :? :? γιατι?κινδυνευει και απο σηψαιμια τωρα? :( :(
  2. Giannis

Giannis New Member

H αντιβιωση δεν ειναι πανακεια και πρεπει παντα να χρησιμοποιειται σωστα. Καταρχας καθε αντιβιωση καλυπτει απο συγκεκριμενο φασμα μικροβιων. Και το πιο δυσκολο να αντιμετωπιστει ειναι τα λεγομενα αναεροβια. Αυτα αναπτυσονται συνηθωσ σε τραυματα βαθια με μικρο ανοιγμα οπου δημιουργουνται συνθηκες ελλιψης οξυγονου. Μαλλον κατι τετοιο ειναι η περιπτωση σου.
    Απο σηψαιμια κινδυνευει παντα (με μικρη πιθανοτητα ειναι η αληθεια). Αν το δεις να ανεβαζει πολυ υψηλο πυρετο καλο ειναι να το πας αμεσως στον γιατρο σου
  3. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω πολυ,οταν τον πηγα ειχε 39 και κατι,τωρα δεν ξερω,μπορω με ενα απλο θερμομετρο να μετραω απο τον πρωκτο??και κατι ακομη,μου ειπε ο κτηνιατρος κοιτοντας τα ουλα οτι εχει αναιμια,επειδη το σκυλι ειναι ολη την ωρα ξαπλα και οταν σηκωνεται σαν να παραπαταει,υπαρχει κατι που μπορω να δωσω για την αναιμια,πριν το δαγκωμα ηταν μια χαρα.ευχαριστω και παλι!
  4. aggeliki

aggeliki New Member

ξερει καποιος να μου πει για το θερμομετρο?
    επισης ο σκυλος εχει αναιμια,υπαρχει καποιο φαρμακο που μπορω να δωσω να τον βοηθησω??
    ο ενας κτηνιατρος μου λεει οχι και ο αλλος το ρεσοφερον,τί ισχυει?
  5. Giannis

Giannis New Member

Με ενα απλο θερμομετρο μπορεις να μετρας την θερμοκρασια. Απλα να το κρατας λιγο πλάγια για να ακουμπαει στο τοιχωμα του εντερου.
    Η αναιμια δεν διαγιγνωσκεται απο τους βλενογονους. Αν δεν εχεις κανει εξετασεις αιματος μην δωσεις τιποτα. Αν δεν θες να κανεις εξετασεις ταισε το με μια καλη κροκετα και δωσε συμπληρωματικα λιγο κοκκινο κρεας ή συκωτι.
  6. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω και παλι! :) ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι αρχισε να μην τρωει πολυ... :? :? :?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

τα πραγματα δεν ειναι καθολου καλα,ηρθε ο κτηνιατρος και πηρε αιμα για γενικη,το σκυλι εχει αιματοκριτη 9 :( :( :( πεθαινει μου ειπε,αν προλαβουμε και θελω να κανουμε μεταγγιση,δεν ξερει απο τί ειναι ετσι υποπτευεται ερλιχριωση ή καλαζααρ. :( :( :( δεν ξερω τί να κανω...η αλλη κτηνιατρος μου λεει οτι δεν εχει νοημα η μετταγιση με τοσο χαμηλο αιματοκριτη,αυριο πρεπει να αποφασισω... :(
  8. drosia

drosia New Member

ρε συ αγγελικη, δεν καταλαβα...ολα αυτα με το χτυπημα?
    δλδ αν δεν ειχε χτυπησει θα καταλαβαινες κατι? ειχε συμπτωματα και η πληγη ηταν η αφορμη? ή ετσι στα καλα καθουμενα διαπιστώθηκε?

πω πω κουραγιο παντα οι γνωμες διαφερουν σε τετοιες περιπτωσεις..
    υποθετω οτι αν μου το λεγε ο κτηνιατρος εμενα θα το παλευα με τη μεταγγιση..υποθετω παντα
    :cry:
  9. aggeliki

aggeliki New Member

αν δεν ειχε χτυπησει,οχι,απο οτι καταλαβα η πληγη ηταν η αφορμη...
    μπορει να εχει πολλα,ερλιχριωση,καλαζααρ,καρκινο,νεφρικη ανεπαρκεια,δηλ δεν ειναι τιποτα σιγουρο...η μεταγγιση,αν αντιδραση καλα το ζωο σε αυτην ,θα παρατεινει λιγο την ζωη του και θα τον ζωντανεψει,αλλα αν δεν βρεθει απο τί πασχει και αν μπορει βεβαια να αντιμετωπιστει θα ξαναγινει οπως τωρα... :( :(και εκτος απο ολα αυτα ειναι και το οικονομικο στη μεση,η μεταγγιση κοστιζει....και καλα να ηξερα οτι θα παει καλα και να ηξερα και τί εχει ,τωρα?? :( σκ@τ@!
  10. aggeliki

aggeliki New Member

εχει κανει καποιος μεταγγιση σε σκυλο?τι γνωμη εχετε? :? θελω βοηθεια να αποφασισω! :(
  11. pity

pity New Member

κοίτα αγγελική εγώ δεν έχω κάνει μεταγγιση σε ζώο αλλά πιστεύω πως αν ήμουν στην θέση σου θα το πάλευα και ότι γίνει τουλάχιστον θα ήξερα ότι είχαα προσπαθήσει.Ευχομαι να πάνε όλα καλα
  12. aggeliki

aggeliki New Member

πηρα παλι τον κτηνιατρο,του ειπα να κανει εξεταση για νεφρα και καλαζααρ,αν εχουν πειραχθει τα νεφρα δεν μπορει να γινει τιποτα...θα ξερω σε 2 ωρες,αν παλι εχει πειραχθει ο μυελος των οστων παλι δεν μπορει να γινει τιποτα αλλα αυτην την εξεταση δεν μπορω να την κανω...
  13. aggeliki

aggeliki New Member

βγηκαν τα αποτελεσματα για νεφρα και καλαζαρ,ο σκυλος δεν εχει κατι απο αυτα,πιστευουμε οτι αφου εχει τοσο χαμηλα(συγκεκριμενα 0 :( αιμοπεταλια και λευκα)παει να πει οτι το πιο πιθανον εχει ερλιχριωση σε μαλλον,προχωρημενο σταδιο.αν κανω μεταγγιση μου ειπε οτι θα μου κανει και μυελοκεντηση δωρεαν,για να δουμε αν εχει επηρρεαστει ο μυελος,παραλληλα με την μεταγγιση....
  14. aggeliki

aggeliki New Member

δεν τρεφω ελπιδες αλλα θελω να εχω καθαρη την συνειδηση μου αφου κανεις δεν μπορει να μου πει με σιγουρια,για το πως θα τα παει... :(
  15. drosia

drosia New Member

απο το να μεινεις χωρις να κανεις τιποτε και ισως μετα να αναρωτιεσαι με το θεικο αν..
    τοτε αν το αντεχεις προσπαθησε το
    αφου και ο γιατρος δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα τι μελλει γεννεσθαι εγω θα εψαχα απαντηση στο αν..
  16. aggeliki

aggeliki New Member

μολις γυρισα,τον εχουν σε ορο και σε μιση ωρα θα του κανουν την μεταγγιση,αιμα πηραμε σχετικα ευκολα απο το αλλο σκυλι,αλλα αργουσε να γεμισει,καθοταν ησυχα και χωρις ηρεμιστικη ενεση,παλι καλα.το βραδυ θα ξερω πως πηγε η μεταγγιση και αυριο τα αποτελεσματα απο τον μυελο...
  17. aggeliki

aggeliki New Member

αυτος ειναι ο μπαμπης ή κανελος
  18. Alex2

Alex2 New Member

Κούκλος είναι ο άτιμος.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
  19. aggeliki

aggeliki New Member

και εγω! :)
  20. aristea

aristea Active Member