Μονάδα για...μεταφορές ζώων

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by DESPOINA, Oct 6, 2006.

1. DESPOINA

DESPOINA New Member

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ειδική μονάδα που βοηθάει στην περισυλλογή και μεταφορά ζώων όλο το 24ωρο. Κάτι σαν το ΕΚΑΒ ας πούμε. :smt017
    Κάποιος που τα βρίσκει μακριά απο το σπίτι του ή την δουλειά του, τι μπορεί να κάνει? Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας για να καλέσει επι τόπου και να έρθουν να το μεταφέρουν?
    (Και μιλάω πάντα γι' αυτούς που δεν έχουν μεταφορικό μέσον)

Υποθέτω πως τέτοιες πολυτέλειες δεν υπάρχουν στην Ελλάδα για τ' αδέσποτα αλλά είπα να ρωτήσω μπας και...
    Ευχαριστώ
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Despina, na to metaferoun na to pane pou olo to 24wro?? Makari!!

Ena vrady eixame vrei mia gatoula pou den mporouse na kounithei, mono fwnaze. Pirame oti tilefwna vrikame, apo ktiniatreia mexri filozwiki. Kaneis den apantouse.

Yparxei dynatotita gia kati tetoio? Kalo tha itan na to kseroume, gia tin epomeni fora pou tha xriastei kati epigon se vradines wres...
  3. ktsirig

ktsirig New Member

Ayto pou mporei (kai prepei) kata ti gnwmi mou na ginetai sta ektakta peristatika einai na pairnoume to xtypimeno zwo (fantazomai se ayto anafereste) kai na to kratame se asfales simeio (sto spiti mas) toulaxiston mexri na ksimerwsei, wste meta na doume pou mporei na paei. Me dedomeno oti i filozwia stin Ellada einai kata 99% loksa tou kathenos, ethelontiki, einai mallon apithano na dimiourgithei pote antistoixo pragma tou EKAB. O logos einai profanis: Pes oti ypirxe... Gia na erthei na to parei, tha eprepe na yparxei kapou na to paei... Ara...
    I symvouli mou loipon einai ayti: An vreite stis 3 to prwi ena gataki/skylaki klp pou exei anagki voitheias, kante mia prospatheia na to kratisete toulaxiston mexri to prwi... kai meta olo kai kati tha ginei.
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Sti diki mas periptwsi itan arga mexri to prwi... Ayto akrivws ithela na episimanw. Dystixws den yparxei tropos gia amesi antimetopisi epigontos peristatikoy.
  5. Strayshelp

Strayshelp New Member

metafora zwwn

agapiti Despoina,
    dystyxws den yparxei kati tetoio.

H de Filozwiki sto Korwpi,paroti exei eidika asthenofora kai leei oti paei amesa se epeigonta peristatika den exei erthei pote opote tin exoun kalesei!Exw dextei apeires kataggelies pou exoun tilefwnisei kai...akoma perimenoun ta zwakia....
    Einai i moni pou exei megales egatastaseis kai ktiniatriko proswpiko kai omws ta klouvia einai...ADEIA.
  6. Σάκης

Σάκης New Member

Με τον Orion τι γίνεται πως είναι η κατάσταση;
  7. Marin

Marin Administrator

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Στις περιπτώσεις που βρίσκουμε επείγον περιστατικό το παίρνουμε και πριν φτάσουμε σπίτι παίρνουμε όλους τους γιατρούς τηλέφωνο μήπως και πετύχουμε κανέναν... Για όσους δεν έχουν αυτ/το, φαντάζομαι ότι ισχύει το ότι παίρνουν τα τηλέφωνα όσο βρίσκονται δίπλα στο χτυπημένο.

Οι περισσότεροι γιατροί πάντως δεν έρχονται σε άσχετους, γιατί τις περισσότερες φορές τους πηγαίνουν ζώα που δεν έχουν καμία ανάγκη...

Μαρίνα

Μαρίνα
  8. DESPOINA

DESPOINA New Member

Κώστα καλημέρα
    Πάντα μιλάω γι' αυτούς που δεν έχουν μεταφορικό μέσον. Που σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι αν βρούνε κάποιο ζώο χτυπημένο ή μη, ΠΩΣ μπορούν να το μεταφέρουν έστω μέχρι το σπίτι τους. Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποια μονάδα.
    Εγώ για παράδειγμα, βρήκα ένα κουτάβι αρκετά μακριά και απο το σπίτι μου αλλά και απο την δουλειά μου. Που να το έβαζα, τι να έκανα??
  9. DESPOINA

DESPOINA New Member

Και άντε και παίρνεις τηλέφωνα και δεν βρίσκεις κανέναν όπως λέει και η Κλειάννα και δεν έχεις αυτοκίνητο, το αφήνεις να πεθάνει??? αφού ούτε σε ταξί δεν μπορείς να μπεις αλλά ούτε και σε λεωφορεία.
  10. DESPOINA

DESPOINA New Member

Re: metafora zwwn

Αυτό που κάνουν είναι έγκλημα :rock:
    Κανονικά πως λειτουργεί? όλο το 24ωρο??
  11. Marin

Marin Administrator

Re: metafora zwwn

Άδεια δεν είναι, αλλά όντως ποτέ δεν έρχεται να πάρει ζώο ακόμα και αν αυτό προέρχεται από συνεργαζόμενο με αυτή Δήμο.

Μαρίνα
  12. phantomas

phantomas New Member

Είναι και δικιά μου απορία επίσης...... :?
  13. Marin

Marin Administrator

Εγχειρίστηκε!!!
    Έχω και ενδιαφερόμενη οικογένεια αλλά δε ξέρω ακόμα τι θα γίνει.

Μαρίνα
  14. DESPOINA

DESPOINA New Member

Σήμερα καθώς ερχόμουν στην δουλειά μου βρήκα στον δρόμο ένα σκυλί με το πίσω πόδι σακατεμένο. Κάποιος ασυνείδητος οδηγός ως συνήθως του το έλιωσε και σηκώθηκε και έφυγε (και τι έγινε μωρέ, δεν βαριέσαι σκυλί είναι - μόνο να τον είχα μπροστά μου @$%^...).
    Οση ώρα το είχα κοντά μου (και το είχα σταματήσει γιατί αν και το φώναζα συνέχιζε και προχώραγε λες και κάπου ήθελε να πάει) πήρα ότι τηλέφωνα είχα στο κινητό μου μπας και βοηθήσει κανένας.
    Αρχικά πήρα το φιλοζωικό κέντρο. Μου είπαν ότι δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι για την περιοχή του Μοσχάτου και να πάρω τον δήμο. Τους ρώτησα αν το γνωρίζουν και μου είπαν να πάρω το 11880. Να τρελαθώ ρε παιδιά. Οργάνωση μηδέν!
    Μετά πήρα 2 κινητά απο παιδιά του pets το ένα τελείωνε σε 090 (δεν γνωρίζω ποιανού είναι - το βρήκα εκείνη την ώρα στην λίστα μου και το πήρα). Δεν απάντησαν και πήρα το τηλέφωνο της Σοφίας (σ' ευχαριστώ για το τηλέφωνο που μου έδωσες και για τ' οτι ήσουν πρόθυμη να βοηθήσεις. Ξέρεις πάνω στον πανικό του άλλου και μόνο η κουβέντα και κάποιες συμβουλές είναι αρκετά παρήγορες και καθησυχαστικές). Στο 9573350 αν και πήρα μου είπαν ότι δεν έχουν καμιά δουλειά και πρέπει να πάρω τον δήμο.
    Τελικά μετά απ' όλη αυτή την διαδικασία τηλεφώνων, το σκυλί έφτασε σ' ενα σπίτι εγκαταλελειμένο και μπήκε μέσα. Ρώτησα στο διπλανό σπίτι και μου είπαν ότι αυτό το σκυλί είναι γέρικο και είναι της ιδιοκτήτριας η οποία αν και δεν μένει σ' αυτό το σπίτι έρχεται και το ταίζει (δεν ξέρω βέβαια κάθε π ό τ ε έρχεται). Αυτή την στιγμή έχω κλείσει την πόρτα για να μην φύγει.
    Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι πρέπει να κάνω???
    Ποιον πρέπει να πάρω ώστε να έρθει να πάρει το σκυλί??

ευχαριστώ πολύ
  15. Marin

Marin Administrator

Το 090 ανήκει σε εμένα αλλά δε μπορώ να το απαντήσω πριν τις 19:00 το απόγευμα λόγω εταιρίας. Για τον ίδιο λόγο δε μπορώ να βοηθήσω και πριν τις 19:00 το απόγευμα.

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις πρέπει να πάρεις το Δήμο.

Μαρίνα
  16. DESPOINA

DESPOINA New Member

Και συνεχίζω...
    Πήγα σ' ενα pet shop για να του πάρω φαγητό και ρώτησα αν γνωρίζουν για κάποιο σωματείο του Μοσχάτου που μπορεί να περιθάλψει το χτυπημένο σκυλί (τουλάχιστον μόνο να του φτιάξουν το τραύμα του και μετά ας το αφήσουν).
    Μου έδωσαν το τηλέφωνο ενός κτηνιάτρου ο οποίος με την σειρά του μου έδωσε τα τηλέφωνα του σωματείου Αγ. Αναργύρων και του Φιλοζωικού κέντρου. Στο σωματείο μου είπαν να πάρω το Φιλ. κέντρο και το Φιλ. κέντρο να πάρω το σωματείο του Μοσχάτου. Ναι, έλα όμως που το Μοσχάτο δεν έχει σωματείο και τα χρήματα που ήταν για τ' αδέσποτα τα φάγανε με δέκα μασέλες. Τους είπα να έρθει ασθενοφόρο και θα το πληρώσω εγώ. "Δεν είναι θέμα πληρωμής" μου είπαν. "Εχουμε αναλάβει 25 δήμους μ' ενα μόνο ασθενοφόρο".

Τι να πει κανείς. Εχω φτάσει σ' ενα σημείο να έχω πάρει 10 τηλέφωνα και το σκυλί να κάθεται και να πονάει. Ελεος πια!
  17. Marin

Marin Administrator

Σε χτυπημένο σκυλί μην δίνεις ΠΟΤΕ τροφή!!!!!!!!

Μαρίνα
  18. DESPOINA

DESPOINA New Member

Επειδή δεν υπάρχει κανένας αρμόδιος στον Δήμο για να βοηθήσει και γενικότερα στο Μοσχάτο, μπορεί κάποιος μέσα απο την λίστα που μένει κοντά σ' αυτή την περιοχή και που έχει και αυτοκίνητο να βοηθήσει και να το πάμε μαζί σ' ενα κτηνίατρο?
  19. Marin

Marin Administrator

Γράψε το και στη mailing list!!!

Μαρίνα
  20. DESPOINA

DESPOINA New Member

Ουπς, γκάφα έκανα :oops:
    Το έφαγε όλο

Share This Page