Μονάδα για...μεταφορές ζώων

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by DESPOINA, Oct 6, 2006.

1. Marin

Marin Administrator

Τι είχε το σκυλί ακριβώς?? Το έσερνε το πόδι ή ήταν παλιό σπάσιμο? Αν έφαγε παίζει να μην είχε και τίποτα καινούριο. Μπορείς να ξεχωρίσεις το παλιό σπάσιμο?

Μαρίνα
  2. DESPOINA

DESPOINA New Member

Οχι δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι παλιό ή καινούριο σπάσιμο. Πάντως πάνω στο πόδι του είχε αίματα. Εκτός του ότι το χαιδευα στο κεφάλι δεν του έπιασα το πόδι για να δω καλύτερα γιατί σε κάποια φάση όταν προσπαθούσα να το κρατήσω για να μην φύγει άρχιζε και γρύλιζε.
  3. Σάκης

Σάκης New Member

Σχετικά με το Μοσχάτο που λέτε παιδιά, πριν μερικά χρόνια μου έλεγε ένας φίλος μου, ότι υπήρχε κυνοκομείο, και μια μέρα βρήκαν όλα τα σκυλιά νεκρά.
  4. joan

joan New Member

Despoina,

ekanes tipota me to skylaki? egw menw p.faliro, sxetika konta me to mosxato alla twra teleiwnw douleia kai prepei na paw ton diko mou sto kthniatro giati den einai poly kala. an den einai kala kai avrio to skylaki thes na to pame avrio to apogevma? tha mou peis oti mporei na einai arga ws tote alla den kserw ti allo na proteinw.
  5. DESPOINA

DESPOINA New Member

Καλημέρα Joan
    Ομολογώ πως χάρηκα αφάνταστα όταν είδα το μήνυμά σου και σ' ευχαριστώ πολύ που είσαι διατεθημένη να το πάμε μαζί. Θα φύγω σε λίγο απο την δουλειά μου να πάω να δω πως είναι και θα ρίξω ενημέρωση.

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής. Επειδή το σκυλί όταν προσπαθούσα να το κρατήσω κοντά μου γρύλιζε, μήπως λέω μήπως ξέρεις πως θα το σηκώσουμε για να το βάλουμε στο αυτοκίνητο? και μήπως χρειαστεί να του βάλουμε φίμωτρο? έχεις εσύ κανένα?

Η Σοφία που έχει pet taxi μου είπε πως θα πρέπει να του βάλουμε οπωσδήποτε φίμωτρο.

Εκτός αυτού, Μαρίνα, μπορείς σε παρακαλώ να συνεννοηθείς με τον Μπάτσα να τον πληρώσω την επόμενη εβδομάδα? Είναι εφικτό αυτό?

ευχαριστώ
  6. Marin

Marin Administrator

Είναι αλλά δε γίνεται να αφήσετε εκεί το σκύλο. Δεν έχει χώρο. Θα πρέπει να τον πάρετε πίσω.

Μαρίνα
  7. DESPOINA

DESPOINA New Member

Λοιπόν, πήγα και το σκυλί είναι ακριβώς στην ίδια θέση που το άφησα. Δεν μπορεί να σηκωθεί και κλαίει. Ρώτησα πάλι έναν γείτονα ο οποίος μου είπε ότι χθες ήρθε η ιδιοκτήτρια για να το δει και σήμερα ή αύριο θα περάσει ο γιος για να το πάει στον γιατρό.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να το πάρω και να το πάω στον γιατρό ή να περιμένω? Κάθε μέρα όμως που περνάει το σκυλί πονάει και δεν θα μπορεί να σηκωθεί για να κάνει την ανάγκη του.
    Άφησα το κινητό μου στον γείτονα για να το δώσει στον γιο ή στην ιδιοκτήτρια για να τους ρωτήσω τι σκοπεύουν να κάνουν.
  8. Marin

Marin Administrator

Αν υπάρχει ιδιοκτήτης δε μπορούμε να αναλάβουμε έξοδα. Σου εξήγησα πόσο πιεσμένοι είμαστε και μόνο ένα μέρος των χρεων μας. Οπότε ας το αναλάβουν αυτοί καλύτερα. Απλά πιεσε τους να το κάνουν άμεσα ή αν θέλετε πηγαινετε το ζώο στο δικό τους γιατρό.

Μαρίνα
  9. DESPOINA

DESPOINA New Member

Μαρίνα
    Μέχρι και χθες δεν ήξερα καν αν περνάνε συχνά οι ιδιοκτήτες, αν ενδιαφέρονται ή αν το έχουν παρατημένο. Γι' αυτό χτυπιόμουν. Τώρα θα περιμένω να με πάρουν και θα περνάω κάθε μέρα να βλέπω τι γίνεται.
  10. Marin

Marin Administrator

Ναι δεν είπα τίποτα, απλά σε ενημερώνω για την πορεία από εδώ και πέρα.

Μαρίνα
  11. DESPOINA

DESPOINA New Member

ΟΚ.
    Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε σένα, στην Σοφία και στην Joan για την βοήθεια και για τις συμβουλές :prayer:
  12. joan

joan New Member

Despoina

krathses to thl twn geitonwn gia na pairneis na vlepeis ti kanei? ponaei poly to kakomoiro? mhpws na tou valeis kanena xalaki na einai kapou zesta? giati twra to travma tha exei krywsei kai tha ponaei poly perissotero. dokimase me ligo trofh sto xeri sou na to plhsiaseis kai na deis to podi tou. alla poly prosektika kai thelei poly ypomonh. gia na to vazame sto amaksi tha xreiazomastan poly wra kai an empaine. alla an den vrethei o idiokthths mexri avrio pes mou na to pame emeis. steile mou nea otan to ksanadeis.
  13. DESPOINA

DESPOINA New Member

Joan
    Στην αυλή του σπιτιού υπάρχει ένα μικρό δωματιάκι. Εκεί μέσα κάθεται. Δεν μπορώ να το κουνήσω το σκύλο γιατί αν τον πονέσω μπορεί να επιτεθεί.
    Με σπασμένο και ματωμένο πόδι είναι βέβαιο ότι θα πονάει. Απλά δεν βλέπω να κινούνται γρήγορα οι ιδιοκτήτες. Είναι 2:12 και ακόμα να πάρουν τηλέφωνο ενώ μου είπε ο γείτονας ότι θα πήγαινε ο γιος στις 12.

Πλήρης αναισθησία θα έλεγα όχι μόνο για το τηλεφώνημα αλλά και τ' ότι έχουν παρατημένο το σκυλί εκει μέσα και στην πιο ευαίσθητη ηλικία...

Θα ξαναπεράσω στις 5:30 πάλι
  14. Marin

Marin Administrator

Pare tous na matheis, mporei na to pigan...

Marina
  15. DESPOINA

DESPOINA New Member

Παιδιά δεν έχω τα τηλέφωνά τους. Εγώ άφησα το κινητό στον γείτονα για να τους το δώσει και ακόμα να με πάρουν.

Μαρίνα, να τους ρωτήσω αν θέλουν να το δώσουν? πιστεύεις πως θα βρούμε σπίτι γι' αυτό το γέρικο σκυλάκι?
  16. DESPOINA

DESPOINA New Member

...χλωμό εε?
    Κρίμα μωρέ :cry:
  17. Marin

Marin Administrator

Μπορούμε να δοκιμάσουμε, ξέρω γω?? Κατσε να δουμε αν ζει.

Μαρινα
  18. DESPOINA

DESPOINA New Member

Μέσα στην πίκρα της υπόθεσης γέλασα λίγο έτσι όπως το έγραψες [smilie=to funny.gif]
    Αφού την έβγαλε καθαρή χθες θα επιζήσει. Είναι survivor αν και γεράκος :smt066
  19. joan

joan New Member

steile mou na mou peis ti egine, please!!!!!
  20. DESPOINA

DESPOINA New Member

Οταν πήγα βρήκα την μάνα και τον γιο μέσα στο δωματιάκι να κοιτάζουν το σκυλί λες και βλέπανε εξωγήινο. Μου είπαν ότι ο γιατρός θα ερχόταν στις 8.
    Τους ρώτησα αν είναι διατεθημένοι να το κρατήσουν και ο γιος μου είπε χαιδεύοντας τον σκύλο με το παπούτσι του "βέβαια 16 χρόνια τον έχουμε". Τους ρώτησα γιατί μένει ο σκύλος μόνος του εδώ και σε τέτοια ηλίκία που χρειάζεται φροντίδα. Ο γιος μου είπε "εδώ απο πίσω είναι το ηλεκτρολογίο μου και όταν φεύγει ο σκύλος απο δω, περνάει απο μένα απο τις 9 μέχρι τις 5. Μετά επιστρέφει εδώ" και η μάνα "δεν έχω χώρο στο σπίτι, που να το βάλω"... [smilie=real mad.gif]

Share This Page