Μονάδα για...μεταφορές ζώων

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by DESPOINA, Oct 6, 2006.

1. Σάκης

Σάκης New Member

Αυτός ο γιος δεν μπορεί καλά-καλά τον εαυτό του να κρατήσει και τον έχει παραδομένο στη μαμά, θα κρατήσει το σκύλο;
    Από το χάδεμα πάντως κατάλαβες περί ποιας αντίληψης πρόκειται ε;
  2. DESPOINA

DESPOINA New Member

Το χάιδεμα με το παπούτσι μου την βάρεσε στο δόξα πατρί. Εδώ χτυπημένο ήταν το σκυλί και καθόντουσαν και το κοιτάγανε λες και βλέπανε τίποτα παράξενο χωρίς να σκύψουν να το χαιδέψουν, να είναι καθισμένοι δίπλα του, να φανούν στεναχωρημένοι ρε παιδί μου.Κάτι.
    Εδώ η δικιά μου η σκυλίτσα που εγχειρήστηκε και είχα ρίξει το κλάμα της ζωής μου.
    Τι να πω...
  3. Marin

Marin Administrator

Πάντως παιδιά το ζώο αυτό κάπως έφτασε σε αυτή την ηλικία... Προφανώς δε μιλάμε για 1-2 χρόνια. Άρα κάπως έχει φτάσει να είναι γέρος.

Μαρίνα
  4. joan

joan New Member

Poly fovamai oti tha to pane gia efthanasia. Ksanaperna an einai shmera na deis ti egine? Pws to eides esy to skyli? Htan akoma poly xalia? Ti ekane otan stekontousan apo panw tou?
  5. DESPOINA

DESPOINA New Member

Θα ξαναπεράσω σήμερα.
    Το σκυλί ήταν κάπως καλύτερα και αυτοί το μόνο που έκαναν ήταν να το κοιτάζουν.
  6. phantomas

phantomas New Member

Αν ακόμα το καημένο το σκυλί δεν το έχουν πάει στο γιατρό (πολύ φοβάμαι οτι το πάνε για ευθανασία γιατί αλλιώς θα το πηγαίνανε στον γιατρό και δεν θα τον φωνάζανε να έρθει αφού το πρόβλημα είναι εμφανές) μπορώ να έρθω εγώ να το μεταφέρω αν το καταφέρουμε να μπεί στο αυτοκίνητο. Στέλνω με πμ το κινητό μου στην Δέσποινα. Το ζήτημα είναι οτι θα βρίσκομαι σπίτι μετά τις 19.00.

Αν δέχονται να το δώσουν κιόλας υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μπορέσω να το πάρω στον κήπο της πολυκατοικίας.
  7. DESPOINA

DESPOINA New Member

Είναι πολύ ήσυχος
    Πάω να δω τώρα...
  8. DESPOINA

DESPOINA New Member

Το σκυλί απ' οτι ειδα ήταν στην ίδια κατάσταση.
    Με είδε μια άλλη γειτόνισα και έτρεξε να με ρωτήσει πως είναι. (Η γυναίκα αυτή μου έδειξε το σκυλάκι της το οποίο το περιμάζεψε απο τον δρόμο και το χει σαν βασίλισσα. Κοιμάται πάνω στον καναπέ και ο Αράπης στα πλακάκια). :smt022 :smt022
    Είχαμε μια συζήτηση για την κατασταση που έχουν τον Αράπη (το γέρικο σκυλάκο) και μου είπε πως ο άντρας της ιδιοκτήτριας το είχε το σκυλί στα ωπα ωπα. Μόλις πέθανε όμως ο άνθρωπος, ο αράπης κατάντησε σ' αυτά τα χάλια.
    Πήρα δρόμο και πήγα στο ηλεκτρολογίο του γιου. Μου είπε πως ήρθε ο γιατρός τελικά, δεν ήταν σπάσιμο, του άνοιξε την πληγή γιατί είχε γίνει αποστημα, του άφησε ανοιχτή την πληγή (?) και τους έδωσε αντιβίωση.
    Τον ρώτησα ξανά αν θέλει να το πάρω και μου είπε πως η μητέρα του θα ξαναγυρίσει σ' αυτό το σπίτι οπότε θα έχει παρέα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Το σκυλί δεν μπορεί να σηκωθεί και να πατήσει το πόδι του και λένε ότι δεν είναι σπάσιμο. Παραμύθια λένε :-x
    Και δεύτερον. Δεν θα πρεπε να του δέσει με επίδεσμο το τραύμα του?

Τι γίνεται στην προκειμένη περίπτωση ρε παιδιά? Το σκυλί βλέπω να βγάζει τον χειμώνα του εκεί ολομόναχο και αυτοί είναι ανένδοτοι στο να το δώσουν. :smt021 :smt075
  9. Marin

Marin Administrator

Δέσποινα μην προτρέχεις σε παρακαλώ. Δεν είναι όλοι εχθροί. Το τραύμα δεν πρέπει να δεθεί αν έχει υγρό. Το υγρό πρέπει να φεύγει και να παίρνει αέρα για να κλείσει. Πιθανότατα για τα τα είπαν έτσι, το είδε όντως γιατρός.

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολική πάντως.

Μαρίνα
  10. Marin

Marin Administrator

Αν θέλεις δώσε μου το τηλέφωνο τους ή τη διεύθυνση για να τους βρω να τους μιλήσω, αν και νομίζω πως το έχεις δει λίγο στραβά.

Εδώ υπάρχουν άλλα ζώα που ζουν στα μπαλκόνια, στις ταράτσες για όλη τους τη ζωή... δε μπορούμε να πάρουμε όλα τα κατοικίδια από τους ιδιοκτήτες τους με το έτσι θέλω.

Μαρίνα
  11. DESPOINA

DESPOINA New Member

Δε μίλησε κανείς για εχθρούς.
    Υπερβολική σε τι?
  12. phantomas

phantomas New Member

Πιθανόν να το είδε ο γιατρός, καλό θα ήταν πάντως να έχεις το νού σου αραιά και που στον σκυλάκο.
  13. Marin

Marin Administrator

Υπερβολική στο ότι δε πιστεύεις τίποτα από όσα σου λένε, ενώ μου ακούγονται ορισμένα πολύ normal. Όντως υπάρχει θέμα στο ότι μένει στο άδειο σπίτι, αλλά αυτό ίσως διορθωθεί. Επίσης δε μένει μόνιμα στο σπίτι αυτό και το ότι βρίσκεται εκεί δε πάει να πει πως δε κάλεσαν γιατρό ή ότι δεν ασχολήθηκαν καν να το πανε σε γιατρό.

Τώρα το ότι χάιδεψε το σκύλο με το πόδι του, μπορεί να είναι χαζή κίνηση, αλλά με τίποτα δεν αποδεικνύει ότι δεν αγαπούν το σκύλο ή οτι θέλουν το κακό του ή οτι αδιαφορούν.

Αν θέλεις πες μου που είναι να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη να δω αν θέλει να του βελτιώσει τις συνθήκες.

Μαρίνα
  14. DESPOINA

DESPOINA New Member

Το τηλέφωνό τους σου είπα ότι δεν το έχω. Αυτοί έχουν το δικό μου. Την διεύθυνση όμως μπορώ να την δω και να στην πω.
    Περιέγραψα την κατάσταση που ζει το σκυλί και την αντίδραση αυτών των ανθρώπων που εγώ το είδα σαν αδιαφορία. Αυτό άλλωστε μου το επιβεβαίωσε και η κατάσταση του σκυλιού. Μπορεί για σένα που έχουν δει τόσα τα μάτια σου να είμαι υπερβολική. Για μένα όμως και σύμφωνα με την κατάσταση του σκυλίου δεν είμαι καθόλου. Και ο αδερφός μου έχει σκύλο στην ταράτσα αλλά δεν το έχει με βρώμικα πιάτα, μέσα στην γλίτσα ο σκύλος, να κοιμάται στα πλακάκια και ν' ανεβαίνει μόνο για να του βάλει ένα πιάτο φαγητό.
  15. ktsirig

ktsirig New Member

Egw pantws tha paw mia peripou idia empeiria pou eixa prin merikes imeres: Mazepsa ena gkriffon apo to dromo kai enw to eixa se pansion gia na vroume spiti, me eidopoiei enas apo mia kafeteria oti einai diko tou to skyli. Ayto kykloforouse sto dromo, vrwmiko, xwris kollaro klp.
    To dwsa pisw, molonoti den trellathika me ton idioktiti... Dystyxws, meta apo 2 meres mazepsa ena kanisaki se poly xeiroteri katastasi:
    Ithiko didagma: Prepei na dextoume oti den pernane ola ta katoikidia opws ta dika mas. Alloi ta xoun se xwrafia, alloi ta xoun amolita kai ta mazeyoyn to vrady, alloi ta xoun monima demena ston kipo klp xwris voltes klp.
    Kai epipleon, den einai eykolo na zitas ta resta, eidika otan o allos sou leei oti to exei dei giatros. Ok, na exoume endiaferon, alla mexris enos simeiou pisteyw. An to afisoun sto dromo, orma. Mexri tote (pou elpizw na mi ginei) as afisoume tous idioktites na asxolithoun kai, an mas perisseyoyn xrimata, as ta diathesoume gia kapoio zwaki pou sigoura den exei spiti.
  16. Marin

Marin Administrator

Ναι σε παρακαλω στειλε μου τη διευθυνση, θα παω απο εκει.

Αυτο που λες τωρα... Αν παρουμε το σκυλο του τύπου και αρχίσουμε να παίρνουμε σκύλους κακών ιδιοκτητών, γιατί πιστεύεις πως ο αδερφός σου διαφέρει από τον τύπο αυτόν? Θα έχουμε σα "θετικό" το ότι του καθαρίζετε τα πιάτα?

Τα ίδια είναι πάνω κάτω, παρατημένο σκύλο έχουν και οι δύο, για μένα το ίδιο αδιανόητο είναι να είναι απομονωμένο το ζώο οπουδήποτε είναι, σε ταράτσα, μπαλκόνι, άδειο σπίτι...

Απλά δε μπορώ να τα πάρω όλα, γιαυτό προσπαθώ να πείσω τους ιδιοκτήτες να αλλάξουν λίγο στάση και τακτική.

Μαρίνα
  17. DESPOINA

DESPOINA New Member

Ενα θα σου πω Μαρίνα. Την πρώτη μέρα που είδα το σκυλί και το ακολούθησα πηγαίνοντας στο δωματιάκι είδα το πιάτο του τ' οποίο ήταν μέσα στην βρώμα. Την αμέσως επομενη μέρα που τους είπε ο γείτονας για μένα και πήγα, το πιάτο ήταν....καθαρό. Σου λέει κάτι αυτό?
    Τέλος πάντων, ούτως ή άλλως θα ξαναπεράσω φεύγοντας σήμερα για να δω πως είναι και για να πάρω την διεύθυνση. Οταν δω τον γιο ή την μάνα θα τους ζητήσω τα τηλέφωνά τους αλλά με τι δικαιολογία?
  18. Marin

Marin Administrator

Μου λέει... πως μας παίρνει να του δείξουμε πως να εκτιμήσει και να προσέξει λίγο περισσότερο το σκύλο του.

Αλλά ο αδερφός σου για το σκύλο που έχει στην ταράτσα σκοπεύει να κάνει κάτι για να αλλάξει τις συνθηκες διαβίωσης του ζώου του?

Αν θέλεις τη διεύθυνση δώσε μου και θα τους βρω.

Μαρίνα
  19. DESPOINA

DESPOINA New Member

Οχι ρε συ Μαρίνα. Το θετικό δεν είναι μόνο το καθαρό πιάτο. Το πως συμπεριφέρεσαι γενικά στο σκυλί. Δεν σου λέω ότι αυτό που έχει κάνει ο αδερφός μου είναι σωστό αλλά τουλάχιστον (και δεν θ' αναφερθώ σε πιάτα), και βόλτα τον βγάζει καθημερινά πριν την δουλειά του και όταν λέω καθημερινά δεν υπερβάλω καθόλου, και πάνω ανεβαίνει και παίζουν, και τον κατεβάζει και στον διάδρομο της πολυκατοικίας έξω απο την πόρτα του σπιτιού και γενικότερα ασχολείται αρκετές ώρες της ημέρας με το σκύλο του.
    Αυτοί δηλαδή που τα έχουν στην αυλή είναι καλύτερα?
  20. DESPOINA

DESPOINA New Member

Μου λέει... πως μας παίρνει να του δείξουμε πως να εκτιμήσει και να προσέξει λίγο περισσότερο το σκύλο του.

Αλλά ο αδερφός σου για το σκύλο που έχει στην ταράτσα σκοπεύει να κάνει κάτι για να αλλάξει τις συνθηκες διαβίωσης του ζώου του?

Αν θέλεις τη διεύθυνση δώσε μου και θα τους βρω.

Μαρίνα[/quote]

Ο αδερφός μου δεν έχει κάτι ν' αλλάξει στον τρόπο διαβίωσης του σκύλου του. Οι συνθήκες είναι μια χαρά. Η διαφορά είναι ότι κοιμάται στην ταράτσα και περνάει κάποιες ώρες μόνος του όπως περνάνε τα δικά σου και τα δικά μου όταν λείπουμε για δουλειά.

Share This Page