Μωράκι cockatiel - να γίνω τροφός του ?!

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Pixie, Apr 29, 2008.

1. Pixie

Pixie New Member

Καταρχάς καλώς σας βρήκα και Χριστός Ανέστη.
    Πρώτο μου post εδώ και ομολογώ έχω εντυπωσιαστεί από το εύρος των θεματων που συζητιούνται!

Εχω ένα αρκετα αγαπημένο ζεύγος κοκατίλ, που εδώ και περίπου 3 1/2 εβδομάδες κλωσάνε τα 5 αυγουλάκια τους. Χθες λοιπόν γυρνώντας σπίτι, μια ευχάριστη έκπληξη με περίμενε καθώς το ένα αυγουλάκι είχε σκάσει μύτη και εγένετο πουλάκι!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το πουλάκι το είχαν αφήσει μέσα στη φωλια βέβαια, αλλά κάπως απόμερα, και η θηλυκιά ήταν μακρυά του, κλωσόντας τα υπόλοιπα 5 αυγα (είχε 5 αυγά, βγήκε το ένα και έκανε ακόμα ένα αυγό!!)

Ψάχνοντας στο net, διάβασα πολλά και μερικές φορές και αντικρουόμενα πράγματα.
    Οτι ίσως οι γονείς καταλαβαίνουν ότι το μωρό είναι άρρωστο και δεν θα ανταπεξέλθει εύκολα οπότε το παρατάνε...κ.α. Επίσης διάβασα ότι κανονικά το νεοσσό πρέπει τουλάχιστον 10 - 12 ώρες αφού γεννηθεί να πάρει τροφή. Αυτό ισχύει, και αν ναι, πως μπορώ να καταλάβω ότι το τάισαν οι γονείς του;
    (Εγώ καλού κακού θα πάρω φόρμουλα της KAYTEE...)

Σημ.: Είναι η πρώτη φορά που το ζευγαράκι μου κάνει αυγά και ίσως και αυτά να μην ξέρουν τι πρέπει να κάνουν :smt102

Ελπίζω να μην σας ζάλισα!!
    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Υ.Γ.: Εν τω μεταξύ εγώ είμαι στο γραφείο και μέχρι να πάω πίσω σπίτι να τα δώ θα χω σκάσει από το άγχος μου :smt081
  2. christinaa

christinaa New Member

Καλός ήρθες στην παρέα μας.
    Μην ανοίγεις συνέχεια τη φωλιά μπορεί αυτό να εκνευρίζει τους γονείς. Στήσε αυτί και άκου αν ακούσεις κάτι σα κότα το Ταΐζουν. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πιάστο στο χέρι σου αφού πρώτα έχεις πιάσει λίγο τροφή (για να μην αφήσεις πάνω του τη μυρωδιά σου) και δες αν μπροστά στο λαιμό του είναι πρησμένο σα φούσκα είναι ταϊσμένο.
    Μπορείς αν θες να το ταΐσεις και εσύ ταυτόχρονα με τους γονείς και έτσι δε θα σε φοβάται όταν μεγαλώσει. ΟΟΛΑ αυτά όμως με την προϋπόθεση να σε αποδέχονται οι γονείς γιατί μπορεί να τσαντιστούν και να παρατήσουν τελείως τη φωλιά.
  3. Debby

Debby New Member

μπραβο για τα γεννητουρια!!αν ειναι η πρωτη φορα που βγαζουν πουλακια ισως να μην ξερουν τι να κανουν...κανονικα θα επρεπε να το ειχε απο κατω της για να το ζεστενει..οπως ειπε και christinaa δες τον λαιμο του χαμηλα αν ειναι ταισμενο.το οτι γενναει και κλωσαει ταυτοχρονα μην σε ανησυχει..ετσι κανουν και τα παπαγαλακια μου!!
  4. Pixie

Pixie New Member

Kαλή σας ημέρα!

Καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση! :)
    Να σας πώ το πιο κορυφαίο από όλα; Τώρα άπο τα εναπομείναντα 4 αυγά, τα 2 τα πατάει έξω! Στην αρχή χθες το βράδυ όταν το είδα φαντάστηκα ότι θα ήταν νέο γέννημα... Κοιτάζω στη φωλιά μετά και βλέπω το μωρό κανονικά και μόνο 2 αυγά να κλωσάει! Πραγματικά θα πεθαινα να τους δω πως τα βγάλαν έξω, το ένα στον πάτο του κλουβιού και το άλλο πάνω στην ταίστρα με τις βιταμίνες! :D
    (Εγώ η σπαστικιά πάντως, τα ξανάβαλα μέσα, αν και υποψιάζομαι ότι θα τα χει πάρει στο κρανίο το πουλί τώρα και θα ήθελε να με -> :smt068 )

@Debby
    O πρόλοβός του φαίνεται πολύ λίγο φουσκωμένος, άρα ίσως και να το ταίσαν, θα περιμένω και σήμερα να δώ. Χθές πάντως -μετά από κάμποσο διάβασμα που έριξα τριγύρω-του έδωσα με σύριγγα μια σταγόνα χλιαρό νεράκι με ένα δέκατο του χιλιοστού αντι-αφυδατικό (almaron νομίζω λέγεται και είναι σε φακελάκια σκόνης των 5 gr. και με τη φαρμακοποιό μου μετρήσαμε στα 10 ml της σύριγγας να βάλουμε 0,2 gr), τουλαχιστον να διασφαλίσω ότι ενυδατώνεται. Η κοιλίτσα του μου φαίνεται πολύ "τούμπανο" και αυτό δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Θα κοιτάξω μήπως βγάλω φωτό να σας κάνω ποστ να δείτε.

@Christina
    Γεγονός είναι ότι το ζευγάρι όταν το απέκτησα ήταν τουλάχιστον 10-12 μηνών, σχεδόν ενήλικα, και παρ'όλες τις προσπάθειες που έχω κάνει πάντα με κοιτάζουν με στραβό μάτι, καλά για το αρσενικό δεν το συζυτώ, το τι "χου" ρίχνει είναι ασύλληπτο, ιδίως τώρα με τα αυγά! Η θηλυκιά πάλι είναι πολύ πιο προσιτή (το πολύ πολύ λίγο να μου μασουλήσει το χέρι).
    Εν κατακλείδει δεν έχουμε και την "τέλεια" σχέση, αλλά μέχρι τώρα πάνε καλά και δεν παρατάνε τη φωλιά. Αν συνεχίσουν έτσι καλά τα πράγματα θα το ταίζω και εγώ σιγά σιγά.

Χίλια ευχαριστώ και στους 2 σας, και οτι νεότερο έχω θα σας ενημερώσω
    (Συγχωρέστε το τεράστιο πόστ μου!)

ΧΧΧ
  5. Debby

Debby New Member

τα αυγα που πεταει εξω,μπορει να ειναι κλουβια.αμα τα ξαναπεταξει βαλτα κοντα σε μια λαμπα για να δεις αν εχουν πουλακια μεσα...το πουλακι λογικα θα το ταιζουν.
  6. christinaa

christinaa New Member

Όταν έγραψα να σε συμπαθούν δεν εννοούσα να τα πιάνεις να τα χαϊδεύεις και όλα αυτά γιατί εμένα τα δικά μου δεν θέλουν τέτοιου είδους σχέση και δεν τ πιέζω, αλλά όταν είχα φωλιά έπιανα τα μωρά τα ταϊζα και δεν τα ενοχλούσε (δεν τα παράτησαν ούτε τα τσίμπησαν).
    Ενώ μία κακισμένη κανάρια που είχα μόνο που κοίταξα τη φωλιά τα παράτισε τα μωρά.
    Όπως και οι άνθρωποι έχουν και αυτά τις παραξενιές τους.
    Συμφωνώ πώς τα αυγά θα είναι κλούβια. περιμένουμε νέα σας....
  7. wind-sa

wind-sa New Member

Pos einai ta poulakia tora? Ksanapetakse ta auga h oxi? Kane mia ooskopisi augon na eisai sigouri an einai adia... An exei emvrio mesa, kasnaval ta sti folia...kai an den tha taizoun oi gonis ta mikra tha analavis esi tin euthini tis mamas :) Sou eyxome ola na paei kala!
  8. wind-sa

wind-sa New Member

PIXIE!!!! Pos einai ta poulakia???Pes mas... elpizo ola kala...Makari ki emena na mou kanoun mikra ta dika mou...
    Pixie, idio epaggelma exoume ;) Tora to proseksa...

Share This Page