Μπάνιο σκύλου (συχνότητα)

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by gioyli, Jun 18, 2007.

1. kyveli

kyveli New Member

Re: ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΝΙΟ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ?

Το συχνό πλύσιμο μπορεί να προκαλέσει δερματικά προβλήματα στα σκυλάκια και στα γατάκια, τόσο στο δέρμα τους, όσο και στην τρίχα τους. Τα κοινά ανθρώπινα σαμπουάν συνήθως προκαλούν προβλήματα καθότι αφαιρούν το φυσικό "λίπος" της τρίχας, αν και μία καλή λύση είναι τα παιδικά σαμπουάν που είναι απαλά και δεν προκαλούν δάκρυα.
    Μία φορά την εβδομάδα είναι νομίζω πολύ... Παρ'όλα αυτά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και άλλες μεθόδους να δροσίσεις τα σκυλοπαιδάκια σου, δίχως να τους βάζεις χημικά. Μπορείς να τα ψιλοβρέξεις, γύρω από το σβέρκο (εκεί που φοράνε κολάρο δλδ, την ευρύτερη περιοχή) και κάτω από την κοιλίτσα τους. Και η θάλασσα είναι πολλή καλή για τη ζέστη (μην ξεχνάς μετά να τα ξεπλένεις με άφθονο νερό για να φύγει η αλμύρα.
    Αν πάλι το πλύσιμο έχει και ως σκοπό να τα "αρωματίζεις", στην αγορά κυκλοφορούν ωραιότατες σκυλοκολώνιες που δεν ερεθίζουν και είναι μυρωδάτες.
    Αν σκοπό έχεις να ξεμπερδεύεις τα μαλλάκια τους, σου συνιστώ να πάρεις σπρέυ ξεμπερδέματος, είναι πολύ πολύ καλό και μυρίζει και ωραία.

Το κανονικό είναι γύρω στη μία φορά κάθε μήνα, κάθε 45 και για καλοκαιράκι 1 στις 15 είναι αρκετό.

Υ.Γ. Μην ξεχνάς να τους σκουπίζεις τα αυτιά και τον ακουστικό πόρο πάρα πάρα πολύ καλά. Η οποιαδήποτε υγρασία, ειδικά στα σκυλάκια με τρίχα (όπως ο γιός σου) μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο αυτί.
  2. fido's_mum

fido's_mum New Member

Χμμμ... Και αν τα πλένω με ειδικο σαμπουαν για κουταβια πάλι δεν κάνει συχνα;
    Μια τυπισσα στο myspace μου είπε πως με ειδικο σαμπουαν κ με κοντισιονερ μετα δεν πειραζει...
    Δεν ξερω....
    Να σου πω τι ειπε να μου πεις άποψη...
    Im a dog groomer - you can wash them once a week but make sure your using a mild shampoo - like an oatmeal shampoo and follow with a conditioner so you dont dry out the coat- dog shampoo only though people shampoo is to harsh on their coat - what kind of dogs do you have? If its a dog that requires a hair cut make sure you are brushing them to avoid mats - if they have thicker coats like a collie or husky etc... - make sure they get dry or the moisture can cause hotspots - those are sores that can develop and the dogs can chew and loose hair in that area (it will grow back when healed but its very irritating to the dogs)

I have a Standard poodle and I wash her every 1 - 2 weeks depending - since she not just my companion but also a walking advertisement of my grooming skills I like her to always look clean and well groomed. I use an oatmeal shampoo and a conditioner - the conditioner is important - you can ask a local groomer if they can recommend a good one (I use biogroom products)- I also use a product called "The Stuff" on her as a spray on demat/ conditioner also or you can also use any type of spray on with mink oil in it but still use conditioner. You can also give them salmon oil - should be available at a Petco or pet smart - you feed it to them and it helps their coat

Ελπίζω τα αγγλικα σας να ναι καλά... Βέβαι μερικα από όσα είπε μου φάνηκαν κινέζικα και δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν....salmon oil - τι στο καλό κάνει αυτό?
  3. kyveli

kyveli New Member

ok... κτηνίατρος δεν είμαι. Η απάντηση που σου έδωσα είναι η απάντηση που μου είχε δώσει η κτηνίατρός μου όταν της είπα ότι έκανα μπάνιο τον δικό μου κάθε βδομάδα (και μάλιστα με ανθρώπινο σαμπουάν) και ψιλοέπαθε η γιατρός :oops: .
    Salmon oils= είναι ιχθυέλαια πλούσια σε λιπαρά οξέα(πολυακόρεστα) και Ω3. (και μία πολύ καλή διατροφή θα του τα προσφέρει αυτά συν πολλά πολλά άλλα)

Τα αγγλικά μου είναι καλά, αν θες κάπου αλλού βοήθεια, ευχαρίστως.

Η ίδια πλένει το σκύλο της 1 στις 7 μέρες ή στις 15 γιατί όπως λέει τον χρησιμοποιεί και ως δείγμα της δουλειάς της ως dog groomer.

Θεωρώ υπερβολή να πλένεις το σκυλί κάθε εβδομάδα για 3-4 μήνες το χρονο, ή και για όλη του τη ζωή. δεν του κάνει καλό, απλώς εξυπηρετεί κάποιο σκοπό, ανθρώπινο.
  4. fido's_mum

fido's_mum New Member

ok! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :) :) :) :) :) :) :)
  5. Xotikouli

Xotikouli New Member

Αν θες οπωσδήποτε να κάνεις συχνά μπάνιο τα σκυλιά σου, μπορείς να το κάνεις με σκέτο νερό! Ετσι δεν καταστρέφεις τη φυσική λιπαρότητα του δέρματος και το ph του. Δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς με το πόσο καλά καθαρίζει το τρίχωμα με σκέτο νερό :wink: Επίσης καλό είναι να βουρτσίζεις συχνά. Ετσι φεύγουν οι νεκρές τρίχες αλλά και τυχόν σκουπιδάκια και σκόνη.

Αν θες τη γνώμη μου πάντως (που δεν είναι μόνο δική μου), ακόμα και μια φορά τον μήνα μπάνιο με σαμπουάν είναι πολύ. Συχνότερα και από αυτό, το θεωρώ πάρα πολύ.
  6. gikkat

gikkat New Member

Συμφωνώ με την κοπελιά... 2-3 φορές το χρόνο... 8)
  7. fido's_mum

fido's_mum New Member

Σκέτο νεράκι δεν τους προκαλέι πρόβλημα πάντως ε? Μπορώ με σκέτο νεράκι να τα πλένω άφοβα?
  8. kyveli

kyveli New Member

Γενικά, ένα σκυλακι στη φύση, από μόνο του δλδ και σε νεράκι θα έμπαινε, και σε θαλασσίτσα και σε όλα. Μόνο το σαμπουάν που δε θα έπαιρνε να κάνει μπάνιο με την "ανθρώπινη" έννοια. Τα χημικά είναι που καταστρέφουν την τρίχα.
    Δεν υπάρχει λόγος, πέρα από τις "ανθρώπινες" αιτιολογήσεις, να κάνεις μπάνιο τα ζώα σου τόσο συχνά. Και στο πρώτο μου ποστ σου ανέλυσα λύσεις για επιμέρους προβλήματα, όπως μυρωδιά, κόμποι, ζέστη.
    Ναι, μπορείς να τα βρέχεις άφοβα, ούτε θα λιώσουν, ούτε θα χαλάσει τίποτε. Μπορείς και απλώς να τα δροσίζεις, βρέχοντας τα με μουλιασμένη πετσέτα σε επιμέρους σημεία, όπως γύρω από το λαιμό, στην κοιλιά, στις πατούσες.
    Και η θάλασσα αν τους αρέσει, υπέροχη είναι, αρκεί να τα ξεπλύνεις μετά να φύγει το αλάτι.
  9. εμενα μου εχει πει ο κτηνιατρος του καθε 20 μερες . ειναι σωστο??

ευχαριστω
  10. fwteinh

fwteinh New Member

οχι δεν ειναι θα αποκτησουν δερματικα
  11. nikos_x

nikos_x New Member

Eγω πιστευα πως με σκετο νερο δεν θα καθαριζει,αλλα ειχα αδικο!!!
    μια χαρα καθαριζει και αστραφτει μετα! :-D

Αν εχει γινει τοοοοσο χαλια και θελει σαπουνι,εχω παρει ενα βιολογικο απο χαμομηλι. :D
  12. fwteinh

fwteinh New Member

κι εγω με νερο ξεπλενω απιστευτη μπιχλα και δε χρειαζεται σαμπουαν

Share This Page