Μήπως ξέρει κανείς τι είδος χρυσόψαρου έχω??

Discussion in 'Ψάρια (όχι για φάγωμα)' started by manhattan_, Oct 24, 2011.

1. manhattan_

manhattan_ New Member

Καλημέρα!! Είμαι καινούργιος εδώ....μου έφεραν λοιπόν δώρο ένα μικρούλι χρυσόψαρο (που μόνο χρυσόψαρο δεν φαίνεται να είναι :-Ρ ) και θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω σε τι είδος ανήκει...είναι διαφανές και ασημί με σιελ χρώματα στη ράχη του, στα "μαγουλάκια" του έχει ενα κόκκινο χρώμα και τα μάτια του είναι μεγαλούτσικα και τελείως μαύρα (δεν ξεχωρίζει η κόρη). Τέλος να προσθέσω οτι έχει διπλή ουρίτσα αρκετά μεγάλη και έχει και ραχιαίο πτερύγιο....ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε!
    Ευχαριστώ!
  2. louhs

louhs New Member

να σου ζησει το ψαρακι σου!
    Θα μου ηταν πιο ευκολο να σε βοηθησω αμα βαλεις μια φωτογραφια

Ευχαριστω
  3. manhattan_

manhattan_ New Member

ελπίζω να φαίνεται καλά... ευχαριστώ!!!

Attached Files:

Last edited: Oct 25, 2011
  4. louhs

louhs New Member

ανοικει στο ειδος Veiltail και ειναι ενα απο τα ομορφοτερα ψάρια που εχω δει

υ.γ ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;
  5. manhattan_

manhattan_ New Member

Σε ευχαριστώ γιατην απάντηση αρχικά! Το κακό όμως αυτό είναι....δυστυχώς το έχω ακόμα στον μεταφορέα, δεν τον έχω βάλει σε ενυδρείο...κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να μπει σε ενυδρείο ε??
  6. louhs

louhs New Member

ναι τα ψάρια θέλουν τουλάχιστον 30 40 λιτρα νερου για να ζησουν.
  7. skouk

skouk Member

vasika exartatai apo to eidos tou psariou,to megethos alla kai ton arithmo.....kai se mia giala 10-15 litrwn 'h ena mikrotero enudreio tha isoun komple kai tha mporouses na tou valeis kai allo ena gia parea mesa....kai an dialexeis telika giala na apofugeis na exei strogullo sxima
  8. Debby

Debby New Member

στα 10 λιτρα μονο μονομαχος μπορει να ζησει κ αυτο οριακα κ παντα με την καταληλη φιλτρανση.τα χρυσοψαρα γινοντε πολυ μεγαλα κ ζουν γυρο στα 30 χρονια...τα δε κοι γινοντε ακομα ποιο μεγαλα...
  9. skouk

skouk Member

ti na sou pw....kai 40 xronia na zoun,apo allous idioktites pou xerw ta eixan sxedon 10etia kai to thewrousan athlo.....twra ti na sou pw,oso megaluteri giala toso kalutero gia to psari...
  10. Debby

Debby New Member

τα 8,9,10 χρονια δεν ειναι τπτ μπροστα στα 30 κ στα 40 που ζουνε κανονικα οταν εχουν σωστες συνθηκες...οντως ειναι αθλος,αθλος για το ψαρι που καταφερε και επιβιωσε τοσο καιρο μεσα στην γυαλα.
  11. skouk

skouk Member

entaxei,min nomizeis,einai polu duskolo na exeis akrivws tis katalliles sunthikes gia ena psari,gia paradeigma sto xwro tis gialas den prepei na exei thermokrasies pou den exei sunithisei to psari,den prepei na uparxei mousiki,thorivos kai polu drastiriotita....ta psaria pathainoun entono stress opote kai mono pou blepoun kapoion na pernaei grigora mprosta tous kathe treis kai ligo,kapoios "paixnidiaris" pou xtupaei to daxtulo tou sti giala 'h to thlefwno pou mexri kai se anthrwpo prokalei kardiako epeisodio asta na pane.....

Share This Page