"Ναι" αντί για "Όχι"

Discussion in 'Προτάσεις - Tips' started by matilda, Jun 12, 2007.

1. matilda

matilda New Member

Τα σκυλιά σαν κοινωνικά ζώα αυτό που θέλουν είναι να τραβούν την προσοχή πάνω τους.

Μην έχοντας την ίδια άποψη με εμάς για το καλό ή το κακό (για αυτά καλό είναι ότι φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα) πολλές φορές χτίζουν τις ενοχλητικές για εμάς συνήθειες τους από σκανταλιές στις οποίες δίνουμε πολύ έστω και αρνητική σημασία.

Προσπαθήστε να λέτε στο σκύλο (ή την γάτα σας) περισσότερα μπράβο για τα καλά που κάνει, και αδιαφορήστε για κάτι μικρό που σας ενοχλεί. Είναι πολύ πιθανό ότι χωρίς το δικό σας ενδιαφέρον ή μάλλον με το δικό σας ενδιαφέρον στραμμένο στις συμπεριφορές που σας αρέσουν οι άλλες θα έξαλειφθούν σιγά σιγά.
  2. antigone

antigone New Member

ναι το εχω προσεξει με τον γατο μου, τα ζωα ακομα και αν δεν μασ απαντανε μπορουν να καταλαβουν τι τουσ λεμε,αν ειμαστε χαρουμενοι ή λυπημενοι και προσπαθουν να κανουν κατι π.χ. ενα προβλημα που με ενοχλουσε με τον γατο μου ειναι οτι οταν ετρωγε κατι το εβγαζε απο το πιατο του και το ακουμπουσε στο πατωμα και φυσικα το λερωνε και εγω πηγαινα να το καθαρισω με <<νευρακια>> ετσι το καταλαβε και το συνεχισε μονο για μια εβδομαδα ακομα (θελει τον χρονο του)

ελπιζω να το διαβαζαν ολοι οσοι φωναζουν στα ζωα τουσ γιατι τα καημενα λυπουνται

Share This Page